Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[180] RIO - pierwsze akwarium Zdzisława

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Kochani! Dzięki bardzo za Wasze opinie o moim zbiorniku a zwłaszcza za to, że w tej formie wyrażone są dla mnie najpiękniejszym prezentem urodzinowym. Proszę wybaczcie mi, że jestem trochę chaotyczny ale to z emocji, że jak na mój pierwszy i od razu tyle i aż tyle! :lol:
Ostatnio zmieniony 10 lis 2010, 19:54 przez zdzislaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Zbiorniczek cieszy oko, korzenie dodają takiego zadziora a ponadto stadko pstrężnic dopieszcza widok :P Coś mi się zdaje że przy tak wypieszczonym zbiorniku to dłonie nie maja czasu wyschnąć ;)
Cytuję
(1 bąbelek na 2-3 sek w dzień a w nocy 1 na 8-10 sek)
Jak Pan tym steruje??
Cytuję
codziennie EASY POTAS 2,0ml + TROPICA LIQUID 2,0ml + EASY
NITRO 0,5 ml;
co drugą noc EASY FERRO 0,5 ml + EASY CARBO 1.0 ml.

Czy te dawkowanie nawozów to ze swojego doświadzenia czy dzięki czyjeś pomocy, przepraszam za pytania ale kondycja roślin jest świetna ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Musicie mi wybaczyć, że będę na forum na razie rzadko i mało aktywnym ale nie mam swojego kompa. Mam nadzieję, że w styczniu się będę częściej z własnego laptopa.
Dzisiaj Wnuk przyniósł mi dumny z dziadka wydruk Waszych postów i pożyczył laptopa.
Decyzję o przeniesieniu do zbiorników roślinnych przyjmuję z szacunkiem.
Butlę nabijam gazem co 2,5 - 3 miesiące. Zdaję sobie sprawę, grzebieniowy skimer filtra utlenia szybciej CO2 ale za to nie ma na tafli śladu rosołu czy zmętnienia pierwotniakami.
Przerwę w oświetleniu zastosowałem za podpowiedzią wyczytaną ze strony Dennerle i w moim zbiorniku sprawdza się, gdyż prawie nie mam zielonych glonów. Dodatkowo za podpowiedzią Amano w nocy unoszę wyżej deszczownię, by lepiej napowietrzać zbiornik tak rybom jak i roślinom - wpłynęło to także na zniknięcie brązowych nalotów na korzeniach jak i za ściankami filtra wewnętrznego.

[ Dodano: 2010-11-07, 23:26 ]
Bąbelki reguluję zaworkiem precyzyjnym. Trochę to trwa ale do 5 - 10 minut podkręcania udaje mi się ustalić ilość pożądaną. Nożyczki i pensety biorę do rąk raz w tygodniu w sobotę by trochę skorygować mój podwodny ogród. Wcześniejsze doświadczenia z nawożeniem FERROPOLEM oraz makro i potas Aquabotanike nie bardzo mi się udały (glony, "krasnale") i zaufałem ogłoszeniu Tropiki o nawozie do zbiorników z dużą ilością ryb jakim jest oferowany LIQUID a do linii nawozów EASY przekonałem się z chwilą zakupu w IGUANIE płynnego EASY carbo. Do dziennych dawek nawozowych doszedłem przez podzielenie tygodniowych propozycji producentów i bezpośredniej obserwacji skutków stosowanych dawek w w moim zbiorniku. Z potasem i Liquidem trafiłem od razu a do takich dawek Carbo i żelaza dochodziłem chyba miesiąc.

[ Dodano: 2010-11-07, 23:37 ]
Zbyt wysoka dawka FERRO skutkuje rozwojem krasnorostów a zbyt duża dawka CARBO daje brązowe naloty na korzeniach i kamieniach - to były bardzo nieprzyjemne informacje z mojego zbiornika, uczące pokory i zmuszające do ustalenia właściwek dawek.
Nawożenie FERRO i CARBO stosuję na noc. Pozostałe nawozy podaję na godzinę przed zapaleniem światła dawkując najpierw POTAS a 15 minut później LIQUID i NITRO.
Ostatnio zmieniony 23 lut 2011, 17:02 przez zdzislaw, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Bartosss
Posty: 1951
Rejestracja: 06 kwie 2010, 12:33
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12x 28,5L
Płeć:

Post autor: Bartosss »

pełen profesjonalizm :)
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Zdzisławie, aż nie chce się wierzyć iż to Twoje pierwsze akwarium. Naprawdę może się podobać :) Zajmowałeś się akwarystyką wcześniej zanim założyłeś ten zbiornik?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
fish74
Posty: 541
Rejestracja: 22 gru 2009, 12:19
Imię: Janusz
Lokalizacja: Ropczyce
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: fish74 »

No wcale się wnukowi nie dziwię że dumny... ;) Akwarium bardzo dopieszczone i miłe dla oka.Godne zazdrości.Koniecznie prosimy wieksze fotki i może troche zbliżeń?
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Witaj Zdzisławie - cieszę się że dłuugie , bo jak sam napisałeś 3 letnie buszowanie po necie i lekturach pism akwarystycznych wybrałeś dobry sprzęt i doszedłeś do pięknego efektu - tego akwarium roślinnego. Szkoda tylko że nie pokazujesz jak do tego efektu dochodziłeś, na pewno była by to piękna i pouczająca historia. 8) Gratuluję!

Zaciekawiłeś mnie tą przerwą popołudniową w oświetleniu, faktycznie - takie przerwy "burzowe" przewidują w Dennrle, ale czy codziennie stosowane się sprawdzają? Jak długo je stosujesz i przez jaki okres? Możesz napisać o tym dokładniej?

P.S. Życzę sukcesu w konkursie ! :)
Awatar użytkownika
Bartosss
Posty: 1951
Rejestracja: 06 kwie 2010, 12:33
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12x 28,5L
Płeć:

Post autor: Bartosss »

Max pisze:Zaciekawiłeś mnie tą przerwą popołudniową w oświetleniu, faktycznie - takie przerwy "burzowe" przewidują w Dennrle, ale czy codziennie stosowane się sprawdzają? Jak długo je stosujesz i przez jaki okres? Możesz napisać o tym dokładniej?
Może ja powiem na swoim przykładzie.
Jeszcze miesiąc temu świeciłem 10h (bez przerw) i cały czas nękały mnie głownie nitki i miejscami krasnale. Od 3 tygodni świecę 7-12 i 16-22 i totalne zero glona :) Ale każde akwarium jest inne.
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: Najcudowniejszy »

Bartosss pisze:Max napisał/a:
Zaciekawiłeś mnie tą przerwą popołudniową w oświetleniu, faktycznie - takie przerwy "burzowe" przewidują w Dennrle, ale czy codziennie stosowane się sprawdzają? Jak długo je stosujesz i przez jaki okres? Możesz napisać o tym dokładniej?


Może ja powiem na swoim przykładzie.
Jeszcze miesiąc temu świeciłem 10h (bez przerw) i cały czas nękały mnie głownie nitki i miejscami krasnale. Od 3 tygodni świecę 7-12 i 16-22 i totalne zero glona :) Ale każde akwarium jest inne.

To i ja dołożę swoje trzy grosze.W krewetkarium stosuję 30 min. przerwę w naświetlaniu i efekty są .Nie żeby nie było żadnego glona,bo to jakiś kosmos,ale np. krasnorosta nie uświadczy,pył na szybie raz w miesiącu trzeba zetrzeć i to też nie jakiś specjalny.Po grubej nitce ani śladu(a pomęczyła mnie trochę).Czytałem wcześniej o tym sposobie ale w krewetkarium zastosowałem go przez przypadek,po prostu w wyłączniku czasowym brakuje dwóch ząbków. :mrgreen:
pawel
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

pawelwilkon, od dawna wiadomo że imię największego wynalazcy to Przypadek :) i wiele odkryć było właśnie w taki sposób okrywanych :D
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Wnuk mi pozwolił więc jestem. Tę przerwę stosuję już ponad pół roku. Wzięło się to stąd ,że moje krewetki amano (było ich 11 szt) przechodzić zaczęły na dietę mięsną i musiałem je oddać do innego zbiornika . Równocześnie wprowadziłem do zbiornika 5 x A. MARONII i zaczęły pojawiać się glony zielone (takie owłosienie na listkach) i wobec braku AMANO coś musiałem zaradzić. Dopisało mi szczęście i podpowiedź o przerwie wyczytałem na stronie DENNERLE. Przerwa pomogła jak zaciemnienie bardzo szybko. Ta przerwa nasunęła mi też pomysł, który stosuję już od 6 m-cy by nawozy podawać przed świeceniem lamp. Podaję je około godziny przed zapaleniem belki a jak nie zdążę to w czasie przerwy. Nie wyczytałem nigdzie takiej "recepty" ale tak robię.

[ Dodano: 2010-11-08, 22:00 ]
W zakładaniu akwarium postawiłem na JUWELA i JBL bo natrafiłem na takie fajne ich broszurki jak urządzić akwarium. Miałem kompletne akwarium i podłoże. Najtrudniej było znaleźć korzenie a widziałem w wyobraźni, że muszą być 3. W ciągu 3-4 m-cy zdobyłem je na ul. Rejtana. A potem to już jakoś poszło. Było trochę niewłaściwych zakupów nietrafionych roślin, przerybienia, prób fatalnych wprowadzania chemii ale ani ja ani baniak nie poddał się. Wiedzę brałem albo przez głowę albo też i "przez tyłek" z pokorą do przyrody tak rybek jak i roślin.
Ostatnio zmieniony 10 lis 2010, 19:54 przez zdzislaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Dzięki - dobrze wiedzieć - już przeprogramowałem oświetlenie, bo nitki niby są niby ich nie ma, ale zawsze gdzieś na nie natrafiam, a przypomnę - nie stosuję CO2, a wyłącznie EC... 8)
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Ta przerwa powinna mieć jakiś określony czas? Jeśli tak to proszę zdradzić +/- ile powinna trwać? Czy może trzeba samemu eksperymentować z jej długością?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Dwugodzinną przerwę wg mnie wyczytałem za DENNERLE i o ile pamiętam proponowali ją przy prezentacji swoich nanokostek. Myślę, że to przerwa do której doszli empiryczne jako najskuteczniej przerywająca rozwój światłolubnych glonów a jednocześnie nie hamująca wzrostu roślin "wyższych". Myślę, że jej długość można, a może i trzeba ustalać cierpliwie i indywidualnie do konkretnego zbiornika. Ja po tych już kilku miesiącach pozytywnych doświadczeń w ograniczaniu rozwoju glonów w swoim bardzo dociążonym rybami akwarium myślę, że ustalenie długości skutecznej przerwy w świeceniu powinno zaczynać się od dwóch godzin, stopniowo ją ewentualnie skracając do 1,5 - 1 godziny(?). Trudniejszą drogą jest wg mnie optymalizacja długości przerwy poprzez jej wydłużanie, poczynając np od 30 min.
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Dodałem nowe zdjęcia, które jakoś się udały do 1 posta. Na razie lepszych nie umiem zrobić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”