Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zielony nalot na szybach - czego brak?

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Zielony nalot na szybach - czego brak?

Post autor: cherry_ukasz »

Temat na szybko:
czego brak przy nieprzejrzystych zielonych szybach po 4 dniach nieobecności? Makro?
Potrzebuje szybko odpowiedzi bo nie będzie mnie w domu przez najbliższe 2,5 tygodnia.
Pozdrawiam
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

Ja na zielone szyby jeszcze lekarstwa nie odkryłem. Ciężko tu mówić o brakach czegokolwiek. Nawet jak leję wszystkiego full, szyby zielone się raz na jakiś czas robią. Z reguły czyszczę je przy podmiankach.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ale mnie nie chodzi o lekki nalot tylko o maksymalnie zielone szyby tak, że nic przez nie nie widać. Bo jakiś tam słaby nalot i zielone kropki tez usuwam raz na 2-4 tygodnie ze 160tki, ale tu wciągu 4 dni taki mocny, że nic nie widać!
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

Mam taki sam nalot, No3 u mnie jest na poziomie około 1 i tak mi się wydaje że tu pies pogrzebany... za dużo fosforu w stosunku do azotu. Braki Fe i K odpadają,
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

kwadratos ja nawet jak mam NO3 15 ppm, a fosfor 1,2 ppm, to i tak zielone szyby się robią. Ja zauważyłem, że to się wzmaga przy sporych dawkach Fe u mnie, ale czy to na pewno jest to, nie mam pojęcia.

cherry_ukasz to taka mała inwazja, niedobrze. A inne glony się nie pojawiły, albo czy wewnątrz akwa np. korzeń też zielony się nie zrobił?
Ostatnio zmieniony 03 gru 2009, 21:34 przez rudolf, łącznie zmieniany 1 raz.
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

ale tak zielone że w przeciągu kilku dni nic w środku nie widać ?
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

rudolf pisze:kwadratos ja nawet jak mam NO3 15 ppm, a fosfor 1,2 ppm, to i tak zielone szyby się robią. Ja zauważyłem, że to się wzmaga przy sporych dawkach Fe u mnie, ale czy to na pewno jest to, nie mam pojęcia.

cherry_ukasz to taka mała inwazja, niedobrze. A inne glony się nie pojawiły, albo czy wewnątrz akwa np. korzeń też zielony się nie zrobił?
Korzeni nie ma, kamienie normalna barwa. Sa inne glony - nitki, ale to było nawet przed zielonymi szybami a poza tym nitki już się wykańczają.
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Ciężka sprawa z tym nalotem ;)
Sam borykam się z tym od czasu do czasu, może nie aż w takim stopniu, ale spotyka mnie taka niespodzianka kiedy to zawalam sprawę nawożenia z braku wolnego czasu.
Powiem szczerzę, że kombinowałem już ze stosunkiem N/P i nic to nie dało. Zmiana stężeń micro też nie przyniosła rezultatów. Po prostu samo u mnie znika i pojawia się czasem z różnym nasileniem :?
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

U mnie jest tak samo jak kolega wyżej pisze. Czasem się pojawia z większym nasileniem a czasem z mniejszym. Obecnie ów nalot mi się nasilił. Nie wiem od czego to zależy. Gdzieś czytałem, że od nadmiaru fosforu, ale to nie prawda, bo obecnie fosforu mam 0 (słownie zero). Żelazem też nie nawożę intensywnie, więc też odpada. Azot i potas mam raczej na właściwych poziomach tzn. azot na pewno, a potas to tak hipotetycznie, bo przecież nie zmierzę :P

Moje zdanie jest takie, że glony to integralna część zbiorników wodnych. Nie wiem Łukasz co się u ciebie może dziać. Po prostu przed wyjazdem wyczyść filtr i szyby. Raczej nic więcej nie możesz zrobić - choć mogę się mylić ;)
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

W tej sytuacji w sumie zgadzam się z przedmówcami.

No chyba, że jak wyjeżdżałeś na te 4 dni, to lunąłeś nawozem z zapasem? Gwałtowne podwyższenie stężenia związków w wodzie, mogło spowodować wzmożoną aktywność glonów na szybie.
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: spider72 »

Description Forms on the glass creating a dusty appearance across the glass. Sometimes so bad you can't see into the tank.
Cause Low CO2. Low nutrients. Quite common on new setups.
Removal Easily removed with a magnetic glass scraper or similar. Often reappears very quickly. Allow the algae to run its full cycle by leaving it well alone for 3 weeks. It may become unsightly but just bear with it. Then scrape it all off and do a large water change. Sometimes requires a second treatment to fully clear and leaving it for 4 weeks. Recommended to slightly reduce dosing during treatment.
http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm

Ja dodam, że pojawia się często przy nagłych skokach NH4 w wodzie i dużych skokach poziomu CO2.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jak zwykle chodzi o braki Cełodwa i łazotu :)
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Rodman17
Posty: 134
Rejestracja: 23 lis 2009, 12:48
Imię: Robert
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Rodman17 »

To ja może z innej beczki , czy taki pył na szybie schrumają otoski ? Do tej pory miałem "glonojady" , które z małych sympatycznych rybek zamieniły się w duże bestyje niszczące mi glosie , więc poszły do szwagra . Niestety po eksmisji glonojadów pojawił się glon na szybie , więc kombinuję czy nie zatrudnić do tego zadania otoski .
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Otoski możesz śmiało zakupić
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

otoski tylko robią ślady od swojej mordki na zielonej szybie wiem z doświadczenia, młode glonojady lepiej sobie radzą jednak wiadomo po pewnym czasie glony przestaną im smakować. Na zieloną szybę (taką fest co zielenieje co 3 dni) to tylko czyścik i regularne podmiany wody, a po pewnym czasie powinno samo ustąpić
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”