Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Więcej światła, czy lepsze widmo dla roślin?

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Więcej światła, czy lepsze widmo dla roślin?

Post autor: dnolek »

Dyskusja o jakości światła została wydzielona z wątku: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=4644 - zulix

Ktoś kiedys powiedział, nie wiem czy na tym forum czy na innym, że lepiej mieć mocniejsze oświetlenie niż bawić się w widma...

I zaczynam skłaniać się przy tej myśli, od jutra dopiero wprawdzie będe testował oświetlenie ponownie w swoim akwarium ale sądze ze akfarelki same w sobie bez połączenia z czyms innym, moze ladnie wygladaja ale czy nie za słabo oddają swiatło ?

Przyznam się ze na szybko dał bym 2 T8 - 986 albo 980 zamiast akfarelek. Nawet 865 juz by rozjasnilo baniaczek.

Możesz testować dodając T5 albo... sprawdzic zwykle swietlowki 960 lub 865 koszt takiego czegos to pewnie 5zł - 12 zł za sztukę lepszej firmy to pewnie ze 20 zł za jedną, świetlówki do kupienia w Castoramie np.

Za jakiś tydzien dam znac czy baniak oświetlany swietlowkami t8 18W model 865 daje wiecej niz takie same swietlowki aquarella + power glo i flora glo.
Ostatnio zmieniony 05 gru 2009, 15:26 przez dnolek, łącznie zmieniany 1 raz.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

dnolek, co rozumiesz przez więcej? to co dla Ciebie będzie jaśniej, dla roślin może okazać się ciemniej. Na pewno 865 będą bardziej dawały po oczach jedna 18W ma 1300lm, chyba żadna akwarystyczna tyle nie ma. Ja polecam na przód Philips 950 (około 17 zł w EBR-Light)
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

Widma tych swietlówek naprawde nie różnią się tak od siebie, gdzieś ktoś pisał na necie nawet że sa jakies 2 rodzaje fotosyntezy ( ja z biologi pisałem mature nawet i wiem o 1 rodzaju fotosyntezy .... ) no ale ponoc rosliwy kożystaja z widma niebieskiego i czerwonego czyli jezeli sie nie myle przedzial 400- 440 nm i potem 750 nm. a w przedziale 550 ponoc nie kożystają wiele, trudno powiedziec czy to prawda czy nie nie znam się na tym dobrze i jak wiekszość akwarystów z dnia na dzien ucze sie nowych rzeczy.

Ogladalem ostatnio program na discavery o kolesiu ktory pokazywał przesłony do aparatu fotograficznego i dał czerwony i mowi ze to kolor nieba i otoczenia w Afryce o godzinie 18:00 ( uwidacznia kolory, szczególnie czerwien ) potem dał niebieska i mowi ze to kolor z pogody w Irlandi czy cos takiego ( blade kolory itd ) no i teraz zgryz w Afryce nie ma za wiele roślin ( upał itd ale palmy zyja i sa w sumie zielone. Z 2 strony Irlandia nie wiele tam pustyń ciagle leje i iglaki sa ciemnozielone a trawa slicznie zielona...

U siebie mam 2 akwaria jedno 180 L i pod lustrem wody w odległości pewnie do 5 cm mam mech jawajski - rośnie bo rośnie nie powiem, ma ladne nowe pędy itd. oświetlenie 4x 20 W sklada sie z Aquarelli - gro lux x2 i osramka 865 przy takiej ilości swiatla ten mech powinien mi juz po scianie sie rozrastać...
mam tez 2 akwarium 40 L i tam w odleglości 5cm od lustra wody mam również mech jawajski i mam tylko jedną 8 W zarówke kupiona w Castoramie ktora daje cieple światlo białe podkreślam 8 W !!!
Mech z tego zbiorkika nie dość ze rośnie lepiej to jeszcze rośliny w tym akwarium widać ze mają bombelki poprzyczepiane do listków co świadczy o niezłej fotosyntezie czego w 180 L nie widac.

Oba akwaria maja takie same warunki woda, zero nawozu tylko i wylacznie inne oświetlenie. Nawet uzywalem bimbrowni w 180 L akwarium a i tak maly baniak dominuje nad dużym. wniosek ? czasem jeden czynnik powoduje ze na pozor te same baniaki sa totalnie różne a procesy zachodzące w nich będą totalnie różne.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

dnolek, rośliny są zielone dlatego że tego koloru nie pochłaniają, a nie dlatego że gdzieś maja bardziej czerwono czy niebiesko.

Obrazek
Krzywa fotosyntezy moczarki, ze strony http://strony.aster.pl/faolan/light02.htm
Na tej stronie znajduje się też inny wykres zależności fotosyntezy od długości fali świetlnej


Obrazek

Różnicę widać gołym okiem.
Strumień świetlny to parametr stworzony dla nas - odzwierciedla on jasność widomą, postrzeganą przez ludzkie oko (oczywiście jest to wartość uśredniona, oparta na wrażliwości oka tzw. obserwatora odniesieniowego czy normalnego). Innymi słowy, im większy strumień świetlny (=więcej lumenów) tym jaśniejsze wydaje się człowiekowi dane źródło światła. Problem polega na tym, że dla ludzkiego oka najjaśniejsze jest światło o długości fali 550 nm, zaś na inne długości jest ono mniej wrażliwe. W przypadku światła o długości fali 550 nm wystarczy 10 fotonów na sekundę, aby człowiek je dojrzał; jednak kiedy długość fali wynosi 650 nm potrzeba 126 fotonów na sekundę, a przy długości 450 nm - aż 214 fotonów na sekundę, aby wywołać taki sam efekt.
Różnica między świetlówkami 900 i 800:
Obrazek

Ze strony http://strony.aster.pl/faolan/lumeny.htm , na której jest też co nieco o aquarellkach

Oczywiście nie jestem za wciskaniem ludziom świetlówek akwarystycznych po 40-50 zł, ale np aquarellka ma największy wskaźnik PUR, a przy okazji jest najtańsza więc warto rozważyć jej zakup.
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

ja sam będe zmieniał oświetlenie, jak dotąd mam bardziej jasne niż temperaturowe oświetlenie, czyli tak jak wyżej 865nm
może dołącze tabelę na której rozrysowane jest jak długość fali (nm) ma się do temperatury barwy (k)
Obrazek

mała regułka

Temperatura barwowa – temperatura ciała doskonale czarnego, w której wysyła ono promieniowanie tej samej chromatyczności, co promieniowanie rozpatrywane. Innymi słowy, jest to obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła, np.:

* 2000 K - barwa światła świeczki
* 2800 K - barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa)
* 3000 K - wschód i zachód Słońca
* 3200 K - barwa światła żarowego lamp studyjnych
* 4000 K - barwa biała
* 5000 K - barwa chłodnobiała
* 6500 K - barwa dzienna
* 10000-15000 K - barwa czystego niebieskiego nieba
* 28000-30000 K - błyskawica


jeżeli chodzi o skale x i y to jest ona w tym przypadku mało ważna, patrzy się na dwa łuki.
Proszę to zastosować do powyższego posta, przy czym jak ktoś nie bedzie wiedział jaką długość światła bedzie miała świetlówka o barwie np 6500k ( wkoncu różnie piszą na opakowaniach) to tu ma wyjaśnienie ( i dotyczy odwrotnej sytuacji)
Ostatnio zmieniony 22 gru 2009, 23:25 przez kusay, łącznie zmieniany 2 razy.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

widziałem ten wykres niejednokrotnie, ale... jak go czytać i co jest na osi x i y?
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

No to jak to praktycznie zastosowac ?
na przyklad zeby roslinki zaczely bombelkować jak glupie to mam zalozyc 4x niebieską swietlowke? czy jak ?
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

nie wiem... ja sie Ciebie pytam bo zamieściłeś tą fotke ;)
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

Zaku, nie wiem dokładnie do czego jest ta oś x i y , nie jest ona tu ważna,dnolek, najlepiej to dać świetlówki dające światło o długościach fal >600nm i <500nm
maglow
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2009, 20:58
Imię: Maciek
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: maglow »

Witam
Koledzy powiedzcie a co myślicie o osram Fluora L18/77 550lm niby roślinna i akwariowa czy ma ktoś jakieś doświadczenia z tą rurą ?
-= MACIEK =-
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Dla moich roślin to była jedna z najlepszych świetlówek. Niestety ma odcień światła, który nie każdemu się podoba (różowawy), ale rośliny to lubią. Miałem te świetlówki kilka razy, ostatnio w akwarium na torfie (lekka herbatka) i wtedy w ogóle nie było widać, że kolor jest jakiś dziwny.
Świetlówka wybarwia też rybki pod czerwień więc i ładniej to wygląda. Jakby były T5 Fluora to od razu bym wywalił te które mam obecnie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

jeżeli odcień miała różowawy to raczej 550lm nie ma tylko wyżej, tak przynajmniej mi sie wydaje
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

kusay pisze:jeżeli odcień miała różowawy to raczej 550lm nie ma tylko wyżej, tak przynajmniej mi sie wydaje
Chyba pomyliłeś lumeny z Kelvinami :P
Tak, ta świetlówka ma bardzo mały strumień świetlny bo nie ma kompensacji widma pod światło białe. Jest to po prostu świetlówka typowo rolnicza i jaskrawość światła nie ma tam zupełnie znaczenia. Kompensacja jest zwykle robiona kolorem zielonym, który dla roślin jest bez znaczenia. Stąd 550 Lu w Fluorze może być lepsze niż 1200 Lu w świetlówce białej.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
maglow
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2009, 20:58
Imię: Maciek
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: maglow »

Zulix - moja ty kopalnio wiedzy :) bardzo się cieszę że Masz doświadczenia z tą rurą bo powiem szczerze że to 550 lm mnie troszkę przestraszyło, odcień faktycznie podciąga kolorystykę np. neonów, co do zachowania roślin hmm jeszcze nic nie powiem bo jest u mnie od paru dni.
pozdrawiam
maciek
-= MACIEK =-
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

zulix, w sumie to pomyliłem (przyznaje się bez bicia:P ) lumeny z długościami fali, bo lumen to po prostu miara strumienia świetlnego czyli tzw jej mocy, nie wiem czemu skojarzyłem to z nm czyli długością fali, ale kelvinów w to nie mieszaj :P
tak poza tym to jak byście mogli to podajcie temperature barwy tej świetlówki lub emitowaną przez nią długość fali świetlnej



ps zulix co do odcienia kolorów świetlówek to dla mnie jest to mało istotne i myśle że dla innych też powinno, jeżeli chcą mieć bujne i zdrowe roślinki to taki szczegół powinni pomijać, wtedy przy tym oświetleniu roślinki mogą się "wykazać"
Ostatnio zmieniony 23 gru 2009, 22:17 przez kusay, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”