Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jaka sól do morszczaka?

Tutaj dyskutujemy o tym co dodajemy do naszych "morszczaków".

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Jaka sól do morszczaka?

Post autor: Dżoena »

Wybieram się na zakupy związane z założeniem morszczaka. Wiem, że każdy z Was używa innej soli. Jaką wg Was najlepiej na start wybrać?
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

Pewnie każda osoba używa soli, która według niego/jej jest najlepsza od początku. Osobiście chciałem od razu kupić sól naturalną, a nie syntetyczną (tak jakoś bardziej uważam, że naturalna jest lepsza, ale to nie znaczy, że syntetyczna nie może być jeszcze lepsza). Jednak tak wyszło, że mieszam "Reef Crystal" i nie zauważyłem niepokojących znaków z używania syntetyka.

Więcej informacji na temat soli można się dowiedzieć z poniższego tekstu skopiowanego ze strony www.zoofokus.pl;

"W związku z tym, że jest wiele opinii na temat, która sól jest najlepsza przedstawiamy garść informacji co to jest sól syntetyczna. Na pewno nie rozwieją wątpliwości, ale pomogą zrozumieć jak niełatwe zadanie mają producenci. Z drugiej strony to co subiektywnie przyjmujemy za zaletę wcale nią być nie musi i odwrotnie.
Przedstawione informacje pochodzą od firmy SEACHEM.

Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek soli, a producenci prześcigają się w reklamowaniu swoich produktów, co utrudnia dokonanie racjonalnego wyboru. Czym w takim razie powinna się charakteryzować idealna sól przeznaczona do akwarium morskiego? Dobrym pomysłem wydaje się porównanie parametrów roztworu uzyskanego z rozpuszczenia syntetycznej mieszanki z właściwościami naturalnej wody morskiej. Warto jednak pamiętać, że zamknięte środowisko akwarium nie jest tożsame z otwartym oceanem czy rafą koralową. Niektóre substancje znajdujące się w naturalnej wodzie morskiej mogą być niepotrzebne lub wręcz szkodliwe dla organizmów żyjących w akwarium.

Jakie cechy charakterystyczne składu jonowego wody morskiej komplikują dokładne jego odtworzenie? Przede wszystkim należy pamiętać, że substancje chemiczne rozpuszczalne w wodzie przybierają formę jonów. Dodanie chlorku sodu oznacza, iż w roztworze będziemy mieli mieszaninę jonów chlorkowych i sodu. Jeśli dosypiemy do tego siarczanu magnezu, otrzymamy mieszaninę jonów siarczanowych (SO42-), oraz magnezowych, chlorkowych i sodowych. Po odparowaniu wody nie uzyskamy ponownie wyłącznie chlorku sodu i siarczanu magnezu. W osadzie będą znajdować się także siarczan sodowy i chlorek magnezu. Dodanie chlorku wapnia wprowadzi jeszcze większe zamieszanie. Roztwór zawierać będzie jony magnezowe, wapniowe, chlorkowe i siarczanowe. W zależności od proporcji jonów chlorkowych i siarczanowych możemy otrzymać siarczan wapniowy, który jest związkiem praktycznie nierozpuszczalnym w wodzie. Dodanie soli w postaci węglanów spowodowałoby wytrącenie się nierozpuszczalnego węglanu wapnia i węglanu magnezu. Z podobną sytuacją spotykamy się w przypadku naturalnej wody morskiej. Uzyskana z niej sól zawiera wiele związków chemicznych, w tym także nierozpuszczalnych. Po zalaniu jej wodą destylowaną nie otrzymamy z powrotem naturalnej wody morskiej.

Odtwarzanie składu soli morskiej nie jest jedynie kwestią wymieszania substancji chemicznych. Istnieje kilka metod uzyskania właściwego składu, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż mieszanka powinna mieć postać stałą. Wiele związków wchodzących w jej skład jest wysoce higroskopijnych i aktywnych chemicznie. Oznacza to, że mogą wchodzić w reakcje, w wyniku których powstaną nierozpuszczalne produkty. Jednym z popularnych rozwiązań jest stosowanie w mieszankach soli syntetycznych krzemionki pirogenicznej. Już niewielka ilość tej substancji jest w stanie pochłonąć znaczną ilość wilgoci, tworząc wokół pozostałych związków rodzaj ochronnej warstwy. Chociaż teoretycznie krzemionka jest nierozpuszczalna i nie powinna powodować podwyższenia poziomu krzemu w wodzie, pojawiły się niepotwierdzone dane, że może ona jednak do pewnego stopnia ulegać rozpuszczeniu.

Inną metodą jest obniżenie zawartości węglanów w mieszance. To bardzo kuszące zwłaszcza, że w ostatnich latach coraz większą popularność zyskują mieszanki soli o podwyższonej zawartości wapnia. W tym przypadku dobrym pomysłem wydaje się także obniżanie poziomu siarczanów przy jednoczesnym podwyższaniu zawartości chlorków, co ma ograniczać powstawanie nierozpuszczalnego siarczanu wapnia. Zmniejszanie poziomu magnezu także ułatwia przygotowanie soli spełniającej wymagania rynku. Atrakcyjną opcją wydaje się wybór mniej „kłopotliwych” składników nawet kosztem utraty właściwych proporcji jonów typowych dla naturalnej wody morskiej.

Jakie cechy powinna posiadać dobra syntetyczna mieszanka soli? Przede wszystkim musi zawierać wszystkie makro- i mikroelementy oraz niezbędne pierwiastki śladowe. Pojawia się wobec tego pytanie, jakie substancje uważa się za „niezbędne”? Czy zaliczyć do nich borany? Nie wszyscy zgadzają się z tą opinią. Wiadomo, że w syntetycznej soli nie powinno być fosforanów i azotanów, choć są obecne w naturalnej wodzie morskiej. Stężenie krzemianów wynosi w niej 10 mg/l. Czy dodawać je do mieszanki, skoro może powodować do rozwój okrzemek w akwarium? „Cichym trucicielem” w dostępnych na rynku solach jest amoniak, którym zanieczyszczone są chlorki magnezu i wapnia, wykorzystywane przez producentów. W świeżo przygotowanym roztworze soli poziom tego związku wynosi zwykle około 0,1 – 0,8 mg/l. W większości przypadków nie stanowi to poważnego problemu, ponieważ amoniak ulega rozcieńczeniu w wodzie akwariowej i jest szybko usuwany przez filtry. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego faktu, tym bardziej, że większość producentów traktuje obecność amoniaku w swoich mieszankach soli jak dobrze strzeżoną tajemnicę.

Czy sól musi być całkowicie „sucha”? Na pewno jest to pożądana cecha, warto jednak się zastanowić, czy opłaca się dodawać krzemionkę lub inne substancje pochłaniające wilgoć, które jednocześnie mogą zaburzać równowagę jonową właściwą dla wody morskiej. Czy sól musi rozpuszczać się w jednej chwili a roztwór natychmiast ma być klarowny? Oczywiście, jest to pożądane, ale wymaga dodatku substancji zwiększających rozpuszczalność i przejrzystość wody. Czy zawartość wapnia w syntetycznej mieszance koniecznie musi przekraczać o 25% tę charakterystyczną dla naturalnej wody morskiej? Takie postępowanie nie ma naukowego uzasadnienia, podobnie jak wzbogacanie soli o wszelkie pierwiastki występujące w tablicy Mendelejewa. W większości przypadków będą one jedynie zanieczyszczeniami. Żelazo, mangan, miedź, kobalt i glin są niestabilne w wodzie morskiej. Do akwarium muszą być dostarczane w formie związków kompleksowych. A co z witaminami? Ich obecność ma wyłącznie na celu podwyższenie słupków sprzedaży. Ze względu na swoją niestabilność nie przetrwają długo w suchej mieszance soli, bez względu na jej skład, będą także nietrwałe w roztworze uzyskanym z syntetycznej mieszanki soli i nie ma szans, by spełniły swoje funkcje."
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

ja zaczynałem od soli Preis ale szybko zamieniłem ją na Red see - poziom Ca i Mg jest ok, więc nie kombinuję ;)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

ja stosuje od pewnego czasu reef crystals z aquarium system - przyzwoia sól w przyzwoitych pieniądzach
Gekon
Posty: 878
Rejestracja: 07 lis 2009, 15:41
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów/Zalesie
Akwarium: wiele :)
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Gekon »

Ja tez jade na reef crystal od poczatku zabawy z morszczyzna,parametry mam ok wiec nie zmieniam.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

A ja mam Red Sea Coral Pro i też nie narzekam ;) TM Bio Activ też mówią, że dobra.

Ogólnie to jednak proponowałbym jakąś uboższą sól na początek zabawy, żeby uniknąć problemów ze zbyt bogatą wodą w minerały.

Chociaż jeśli weźmiesz od któregoś z użytkowników wodę na start (bo skałę masz świetną) to przy dojrzałem wodzie i dojrzałej skale to i na bogatej soli nie będzie problemów ze startem :)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Powoli zabieram się za zakupy- wody trochę dostałam od Zenonzlasu ( bardzo dziękuję :) ) ale i tak mam nadzieję, że jeszcze od kogoś wysępię :ironia:
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Wybieraj się wybieraj ;) Zobaczymy jaką sól wybierzesz ;) A z wodą to wiesz gdzie uderzyć :P

No i resztę trzeba kompletować...już się nie mogę doczekać !

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

trochę wody też miałbym na zbyciu. Zawsze można skubnąć od Wojtka ;) pewnie ma wolnych kilkaset litrów :lol:
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

Joanna pisze:wody trochę dostałam od Zenonzlasu
tylko jak już masz tą wodę i skałę to włącz też cyrkulację żeby nie stało w miejscu :)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Skała w baniaczku 112 l. Woda od Krzysia też na miejscu i pompa, jaką mi udostępnił ( za którą mu również bardzo dziękuję) hula od soboty wieczorem.
gieniorek, to pewnie skorzystam z zaproszenia i niedługo się pojawię :D Uprzedzę, oczywiście, telefonicznie
Eqilibrum
Posty: 120
Rejestracja: 15 maja 2010, 9:28
Imię: Eqilibrum
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: solniczka - 360l+40l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Eqilibrum »

Polecam Reef Cristal.
Eqilibrum
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie, suplementacja i chemia w akwarium morskim”