Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kaskada czy wewnetrzny???? do 80l

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Kaskada czy wewnetrzny???? do 80l

Post autor: truteen »

Panowie jak wyżej pytanko... rozglądałem się i skłaniam się ku aquaszut junior 500 bio albo FZN 2.... chętnie posłucham opinii i rad kolegów ...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ja wewnętrznych już od lat nie stosuję. Po prostu, zabierają miejsce w baniaczku a im większy filtr tym lepszy więc obie rzeczy są sprzeczne. Przy kaskadzie (jak komuś nie przeszkadza element dekoracyjny wiszący na bańce to możesz brać dużo większe filtry.
Filtr Aqua-El FZN mam w każdej wielkości i uważam, że są warte swojej ceny.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Z kaskad również godne polecenia są Aqua Clear. Silny wirnik i wytrzymałość tych filtrów, to niewątpliwe zalety.

Wewnętrzny filtr tylko psuje wygląd.
Markiz

Post autor: Markiz »

Szczerze raczej jestem za wewnętrznymi filtrami...choć jak otwarte jak u Jarka to kaskadki nawet dodają uroku :D
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Ja tam uważam ze kaskada albo jeszcze lepiej kubełek....
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Markiz

Post autor: Markiz »

Nie no wewnętrzny to inna baja i najbardziej wskazany....
Awatar użytkownika
texel
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2009, 21:41
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100 + 60
Płeć:

Post autor: texel »

zdecydowanie kaskada - względy praktyczne i estetyczne
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Tak jak napisał MirosławB kaskada i AquaClear naprawdę godny polecenia wkłady dobre, cichy i długo pochodzi :mrgreen:
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

Używam FZN 2 aquaela i nie narzekam na niego:] cichy, bezawaryjny i (jak dotąd miałem wiele innych wewnętrznych filtrów) o wiele więcej miejsca w akwa, nie musze się martwić jak zakryć roślinami filtr itp:D , poza tym można o wiele bardziej pobawić z rodzajami filtracji poprzez uniwersalne koszyczki. Jednak kaskada to kaskada:]
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

Ale mnie drażnią takie dyskusje, "Kaskada lepsza bo nie zajmuje miejsca w baniaczku".

A innych argumentów za i przeciw to nie ma?

Ja np. jestem zwolennikiem stosowania dużych wewnętrznych filtrów panelowych. Owszem miejsce zajmują, ale wyglądają dużo lepiej niż pompa z gąbką, umożliwiają dowolną konfigurację mediów filtracyjnych, pojemnością nie ustępują przeciętnym kubełkom, a zatem mają ją zdecydowanie większą od każdej kaskady, wyglądają całkiem estetycznie i optycznie nie zajmują aż tak dużo miejsca, bo zajmują miejsce po głębokości baniaka, a po długości z reguły nie więcej niż 10 cm, można je czyścić praktycznie bez wyłączania, no i mają jedną dla mnie zasadniczą zaletę, nigdy nam nie zaczną przeciekać i nie zaleją mieszkania.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Eeee, tam drażni. Niektórych drażni pytanie: z jakimi rybkami trzymać krewetki. Czy można z piraniami?
Każdy ma inny punkt widzenia i powinien to udokumentować, raczej bez emocji bo i po co one. "Nie zajmowanie miejsca w akwarium" jest jednym z powodów stosowania kaskad i nic tego nie zmieni. Inne powody też były podane: łatwość kompozycji wkładów, łatwość demontażu i mycia, względy estetyczne (wnętrza) itd.

Nie każdy ma miejsce, czas i ochotę robić sumpa. Jest jeszcze sporo innych metod filtracji o większej estetyce (choćby podżwirówka), ale o nie kolega nie pytał stąd było tylko porównanie kaskad i wewnętrznych. Przy okazji, może nasz najnowszy kolega zaprezentuje nam budowę sumpa :) Nie mamy jeszcze tego na forum.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

zulix pisze:Eeee, tam drażni. Niektórych drażni pytanie: z jakimi rybkami trzymać krewetki. Czy można z piraniami?
A gdzie tu emocje? Po prostu generalnie nie lubię zdawkowych jednozdaniowych odpowiedzi. Jeżeli już wyrażam swoje zdanie, to lubię je podeprzeć stosownymi argumentami, nawet jeżeli dla wielu mogą one być błędne.

Niestety bardzo ważną kwestią jest przecież też objętość mediów filtracyjnych, a żeby uzyskać powierzchnię jaką nam taki filtr wewnętrzny oferuje, trzeba by zastosować minimum 2 kaskady (proporcjonalnie uwzględniając możliwości akwarium) i to jest dla mnie też bardzo istotny argument.
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

no i zakup był Aqua clear 50 z myslą o zastosowaniu jako wspomagacz w większym akwa...
filtr spoko - cichy, łatwo odpowietrza tylko te plasticzki cienkie i kruche jak dla mnie ...
ale to większość teraz tak chyba
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

No niestety większość tak ma. Ale ja już swoją kaskadę (również Aqua Clear 50) mam już od roku i jeszcze nie miałem okazji się zawieść :D
forevermarek
Posty: 17
Rejestracja: 13 gru 2009, 11:30
Imię: Marek
Lokalizacja: Gdańsk/Rusocin
Płeć:

Post autor: forevermarek »

Tak to wygląda z Waszych wypowiedzi ,jak byśmy byli skazani na rozwiązania firmowe
A tak przecież nie jest
Można wybrać np. sumpa lub przlewowy napędzany powietrzem
Brzmi to archaicznie, ale za to jaki bajer retro, jaka frajda
Pompka, U-rurka ,zbiorniczek na złoże filtracyjne (dowolnie duży :mrgreen: ) i jazda Skuteczność gwarantowana
Miałem taki baniaczek retro trzy lata temu , ale zmieniłem miejsce zamieszkania :cry:
no i .. mam co mam lub co moge mieć :cry:
Ale nie powiedziałem pas..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”