Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Filtr przelewowy

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Filtr przelewowy

Post autor: Artur___ »

Z racji małego przerybienia :( mój filtr nie był sobie w stanie poradzić, a na kubełek jakoś nie było funduszy więc zrobiłem sobie substytut :)

Poniżej przedstawiam możliwość rozbudowania filtra wewnętrznego niemal do możliwości kubełka :)

Do przeróbki potrzebne będą:
-głowica filtra lub pompa (miałem - ale można kupić za jakieś 20zł atmana)
-kawałek rury kanalizacyjnej z zaślepką (miałem - został z budowy kolumny do kationitu :) - koszt takiej rury to chyba 8zł)
-rurki do CO2 (średnica uzależniona od wydajności filtra) + kolanka (miałem:) - koszt 2,5m to chyba 8 zł + kolanka po jakieś 60gr szt.)
-wężyk do połączenia głowicy z rurkami CO2 (był)
-media filtracyjne (były)
-opcjonalnie osłonki termokurczliwe (kupiłem :) 3,50zł sztuka 1 m)
-kilka podstawowych narzędzi + klej do PCV (a w zasadzie wystarczy piła + wiertarka) :)

Tak więc koszt znikomy.
Obrazek
Obrazek
Do rury kanalizacyjnej (może to być jakiekolwiek szczelne pudło PCV, a najlepiej specjalnie pod tą okazję sklejone mini akwarium) montujemy zaślepkę stanowiącą dno filtra (trzyma się całkiem nieźle bez kleju - ale w momencie podnoszenia filtra za boki jest pewne, że woda wypcha dno - więc sugeruję albo klej albo brać filtr za dno) :)
W środku umieszczamy głowicę (boki między głowicą, a rurą wykładamy gąbką + gąbka na wlocie filtra), do wylotu której mocujemy wężyk (średnica uzależniona od użytej głowicy).
Obrazek
Obrazek
Następnie, w moim przypadku na głowicę trafiła wata, keramzyt i dwie warstwy gąbki. Dwie warstwy przydadzą się po to aby zbyt często nie trzeba było czyścić całego filtra, a tylko wierzchnią warstwę.
Obrazek
Do tak przygotowanego zestawu dokładamy deszczownię (rura PCV z nawierconymi regularnie otworami) koniec rurki zaślepiłem kawałkiem dopasowanego spienionego PCV osadzonego na kleju. Następnie idzie osłonka termokurczliwa w której jeszcze raz delikatnie przewiercam dziurki.
Obrazek
Woda z akwarium (w moim przypadku) zasysana jest dwoma rurkami o średnicy 1/2 cala, aby uniknąć takiego rozwiązania wystarczy zastosować rurkę o większej średnicy np. 3/4 cala (ja miałem taką więc użyłem 1/2). Średnica rurki uzależniona jest od wydajności pompki. Rurki nacinam krzyżowo na wysokość około 4 cm, po czym również zaślepiam spienionym PCV. Na to osłonki termokurczliwe i wycięcia w osłonce nożykiem introligatorskim wydłuż wcześniej ponacinanych piłką rowków.
Obrazek
Rurę kanalizacyjną zalewamy wodą, następnie rurki doprowadzające wodę do filtra wkładamy do akwa aby pozbyć się powietrza i przytrzymując palcem krótszy odcinek wkładamy do filtra. Poziom wody w obu zbiornikach powinien sie wyrównać.
Obrazek
Obrazek
Uwagi. Należy pamiętać aby pojemność filtra "B" nie przekraczała pojemności akwa między lustrem wody, a brzegiem akwa "A" ( jeżeli rurki doprowadzające wodę do filtra zapowietrzą się i głowica wypompuje całą wodę z filtra to unikniemy zalania)
oraz aby zachować odstęp w filtrze między mediami filtracyjnymi, a rurkami doprowadzającymi wodę (zminimalizuje to możliwość zapowietrzenia sie rurek)
Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 9:44 przez Artur___, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
texel
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2009, 21:41
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100 + 60
Płeć:

Post autor: texel »

potrzeba matką wynalazków ;-)
Obrazek

Panie Boże, o niewiele cię proszę, ale chciałbym, żeby wszystko, co mi dasz, było najwyższej jakości.
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

Przyznam projekt fajny, muszę taki bajer kiedyś zrobić. Jednak filtr przelewowy kojarzy mi się z czymś takim http://starykot.ovh.org/dzialajacy_sump.jpg :) .

Z własnego doświadczenia wiem że takie filtry pozostawione bez kontroli mogą narobić nielada bałagan :? . Wyjeżdżając na wakacje pozostawiłem taki filterek samopas bez żadnego dozoru (w 100l akwarium), nie dość że przepompował on całą wodę do akwarium i się przelało, to jeszcze spaliło grzałkę która była w filtrze (100W). Z takimi wynalazkami trzeba uważać, albo zaopatrzyć się w taki wyłącznik przelewowy, który po zwiększeniu się poziomu wody w akwarium wyłączy pompę, a wtedy poziom wody się wyrówna.

Jaką mniej więcej filterek ma wydajność i jaką pojemność masz akwarium (nie jestem na bieżąco z galerią ;) )
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

Aqua szut podaje, że 500l/h (a jaka jest rzeczywista? - któż to wie), a akwarium jakieś 45-50l netto.
Jak filtr wypompuje wodę do akwarium (co jest mało prawdopodobne) to nie ma tragedii, najwyżej stracimy głowicę (no i ważne żeby pojemność filtra nie była większa niż pojemność między lustrem wody, a brzegiem akwarium) grunt, że w moim przypadku nie ma możliwości wypompowania akwa do filtra :)
celebro85
Mecenas
Posty: 236
Rejestracja: 20 paź 2013, 6:42
Imię: Paweł
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 126/90/Malawi/Roślin
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: celebro85 »

Odkopię temacik :)

Artur a filterek działa nadal ??

Chce coś takiego albo filtr przelewowy do kostki 30l zrobić

[ Dodano: 2014-04-03, 10:29 ]
aha i powiedz mi jeszcze od dołu:
-głowica
-wata
-gąbka
-itp ??
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

filtr od lat nie funkcjonuje :)

a co dasz do środka to już od Ciebie zależy, trzeba jedynie pamiętać, że media się zapychają, więc nie ma sensu dawać bardzo gęstych, albo trzeba się liczyć z częstym czyszczeniem
celebro85
Mecenas
Posty: 236
Rejestracja: 20 paź 2013, 6:42
Imię: Paweł
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 126/90/Malawi/Roślin
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: celebro85 »

A co polecasz bo najlepiej chyba wata i gąbka?

W razie problemów pokierujesz ?? :)
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

do solniczki czy słodkiego?

bo do solniczki to w zasadzie nic z w/w nie jest zalecane, choć część stosuje watę, tyle tylko, że trzeba ją często i systematycznie płukać
celebro85
Mecenas
Posty: 236
Rejestracja: 20 paź 2013, 6:42
Imię: Paweł
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 126/90/Malawi/Roślin
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: celebro85 »

wiesz chce solniczkę ale to zależy od pewnego czynnika (czytaj od ojca któremu mam ja postawić i o nią dbać jemu ma łądnie wygladać ) a ja chce do kostki 30x30x30 takie nano roslinne :)
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

to może dużą kaskadę kup?
na pewno będzie wygodniejsza w obsłudze
celebro85
Mecenas
Posty: 236
Rejestracja: 20 paź 2013, 6:42
Imię: Paweł
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 126/90/Malawi/Roślin
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: celebro85 »

no ok kupię kaskadę ale powiedz mi co z odpieniaczem czy on musi być w solniczce ??
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

moim zdaniem musi
thomas.bham
Posty: 73
Rejestracja: 15 sty 2014, 21:22
Imię: Tomek
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Akwarium: 200L
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: thomas.bham »

Rura którą plynie woda do filtra. Jak ja odpowietrzasz? Jak sie pozbywasz w niej poduszki powietrznej?
Bo by sie stalo gdyby ta rura z jakiego powodu zastała powietrze?
Zakladam ze wowczas filtr przelaby sie.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

panowie, odgrzebaliście czteroletni temat, nie do końca czuję się na siłach odpowiadać na wszystkie pytania, bo najnormalniej w świecie nie pamiętam szczegółów, no ale...

rurkę odpowietrzałem poprzez zanurzenie całej w akwarium, następnie kciuk w dziurę i przeniesienie wylotu do filtra napełnionego wodą ;)

jak rurka dostanie powietrze, to pompka wyciągnie całą wodę z "filtra" do akwa, a następnie pewnie się spali (choć niekoniecznie, piszę z autopsji na przykładzie innej pompki zastosowanej w innym systemie)
celebro85
Mecenas
Posty: 236
Rejestracja: 20 paź 2013, 6:42
Imię: Paweł
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 126/90/Malawi/Roślin
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: celebro85 »

heheh ewidentnie "świerzaki" nie dadzą "starszyźnie" odsapnąć :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”