Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Macrobrachium lanchesteri "szklista"

Nasze doświadczenia ze skorupiakami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Macrobrachium lanchesteri "szklista"

Post autor: Artur___ »

Występowanie: Azja

Wielkość: samice 5-8 cm, samce 10 cm

Dymorfizm płciowy: Samce są większe, mają większe i silniejsze szczypce. Samce mogą walczyć między sobą, osobniki słabsze, mogą przy tej okazji zostać pożarte.

Zachowanie: Każda krewetka stara się zająć kryjówkę dla siebie, broni jej i rewiru przed innymi zwierzętami wymachując czułkami, a gdy to nie pomaga strasząc szczypcami. Kryjówki są dla krewetek szczególnie ważne w okresie linienia, kiedy ich pancerzyk jest miękki i nie stanowi ochrony.

Wychów młodych: Samica składa około 50 jaj i nosi je przez 20-25 dni pod odwłokiem, następnie uwalnia pływające swobodnie larwy, które przyjmują naupliusy solowca. Larwy są podobno wrażliwe na światło i akwarium z nimi należy zaciemnić. Moje dwie próby rozmnożenia nie powiodły się, larwy padały po około 3 dniach (w necie są rozbieżne informacje co do rozmnażania tych krewetek, jedni twierdzą, że jest to prosty zabieg, a gdzie indziej można przeczytać o rozmnażaniu szklistej w słonej wodzie, co jest znacznie bardziej skomplikowane)

Woda: 20-26oC, o twardości od 4-30 DgH, pH 6 - 7,5 regularnie odświeżana. W wodzie miękkiej wymagają regularnego dodawania mikroelementów do wody.

Akwarium: Duże, zarośnięte roślinami z dużą ilością kryjówek wśród roślin i korzeni, gdzie mogą się skryć podczas wylinki.

Pokarm: Są wszystkożerne, ale należy zadbać o stały dodatek pokarmu zwierzęcego w postaci kawałków mięsa, mrożonek, tubifeksu. Jeśli są głodne mogą polować na inne krewetki i ryby w akwarium. Szczególnie narażone na zjedzenie są w tej sytuacji osobniki osłabione i świeżo po wylince. Moje krewetki przepadają za gotowanym mięsem kurczaka i wątróbką.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 12 paź 2015, 20:19 przez Artur___, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Trzymasz je z innymi rybami i krewetkami?
Jeśli tak, to jak wygląda sprawa agresji na współlokatorów? Czytałem, że krewetki wielkoramienne potrafią zjeść neona.
Ostatnio zmieniony 16 gru 2009, 13:11 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

Z własnego doświadczenia polecił bym je do akwarium ogólnego z rybami, (niekoniecznie najmniejszymi typu bystrzyk, czy razbora) ja swoje trzymam z bojownikami, kiryskami, gupikami i sie dogadują ;)
Na początku były z krewetkami karłowatymi do póki nie przyłapałem jednej szklistej z babauti w zębach (nie wiem tylko, czy ją upolowała, czy też znalazła martwą), dokarmiam je kurczakiem i wątróbką (przepadają za taki jedzeniem, a i bojowniki też skorzystają)
U mnie bardziej agresywne są chyba amano, już raz walczyłem z jedną o życie babki (trzmiela) jak ta zasłabła ;)
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Pasowałoby podać źródło opisu http://www.akwa.aip.pl/macrobrach.html

Zostałem obdarowany dziś 2 sztukami takich krewetek - nakarmiłem je kawałkiem szynki :P trzymam je w kreweciarni, mają jakieś 5 cm, zobaczymy w praktyce jak wygląda sprawa z ich agresją wobec krewetek karłowatych.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Po 2 miesiącach odkąd je mam nie zauważyłem agresji wobec innych krewetek, nigdy ich jakoś szczególnie nie przegłodziłem (na weekendzie żarcia nie dostają). Po wylince dość długo się ukrywają, zdecydowanie dłużej jak krewetki karłowate.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Po kilku kolejnych miesiącach uprzejmie donoszę, że krewetki szkliste polują na małe ryby. W dalszym ciągu nie zauważyłem agresji wobec innych krewetek.
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

comatose, w jakim akwa je trzymasz?
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

-donio- w 54l.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: ToryBcia »

A ja jak wpuszczałem neony do mojej bańki ponad 60 sztuk to amanki polowały na nie. Neony przy dnie siedziały i amanki je łapały każda po neonie upolowała ale teraz jak neony zapoznały się z domem to nie widzę trawionego neona
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Opisy gatunków”