Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Hemiantus niski - mały heniek

Hemianthus callitrichoides

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Hemiantus niski - mały heniek

Post autor: Mirro »

W skrócie
Wysokość rośliny w zbiorniku: ok. 1cm. Nieprzerzedzana może stworzyć dywan o grubości 6 cm.
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: średnie i duże
pH: 6,0 - 8,0
Twardość wody: nieskrajna, raczej miękka do średnio twardej.
Nawożenie: pełne nawożenie wymagane,
CO2: wymagane
Podłoże: granulacja drobna. Roślina może rosnąć przywiązana do korzenia czy kamienia.
Szybkość wzrostu: początkowo powolne, później ekspansywne.
Trudność uprawy: średnia
Roślina o charakterze płożącym. Nie jest tak czuła na brak oświetlenia jak popularna Glossostigma. Jednak nie może rosnąć w cieniu. Musi być wystawiona bezpośrednio na działanie światła. Minimalna ilość światła, to 0,5 W/l.* Wymagane nawożenie CO2. U siebie zauważyłem, że najlepiej rośnie przy stężeniu CO2 w okolicach 25 - 30ppm. Wymagane również nawożenie makroskładnikami (N, P, K, Mg). Ilości składników makro w wodzie nie są szczególnie restrykcyjne, ale nie możemy dopuścić do sytuacji, że braknie któregoś ze składników makro. Nawożenie mikro również jest wymagane. Roślina potrzebuje nawożenia żelazem. Zauważyłem, że po dodaniu specyfiku o nazwie „kobaltosan” tempo porastania rośliny zwiększa się. Specyfik ten zawiera kobalt i mangan, które bardzo korzystnie wpływają na przyswajanie żelaza, co z kolei poprawia ogólnie wchłanianie substancji pokarmowych. „Kobaltosan” stosujemy w dawkach zalecanych przez producenta. Ja stosowałem specyfik takich firm jak Tropical i Zoolek (bez kryptoreklamy :) ).

* - przy założeniu, że oświetlamy akwarium świetlówkami.

Problemy:
Problemy z hodowlą tej rośliny biorą się najczęściej z niekorzystnych warunków do bytowania lub braku cierpliwości akwarysty :) . Roślina w fazie przyjmowania się ma tendencję do wypadania z podłoża.
Kępę rośliny dzielimy na mniejsze kępki. Tak powstają nam sadzonki, które sadzimy do podłoża za pomocą pęsety. Kępkę, którą sadzimy trzymamy pęsetą za korzonki. Następnie umieszczamy w podłożu i delikatnie i spokojnie wyciągamy pęsetę. Uwaga. Podczas tej czynności roślinka może wypadać z podłoża. Gdy sadzonka nam wypadnie, chwytamy ją z powrotem pęsetą i sukcesywnie sadzimy. Można zaradzić wypadaniu sadzonek poprzez przywiązanie ich do plastikowej opaski zaciskowej (takiej jak do kabli) i skróceniu owej opaski tak, aby w całości mogła się zanurzyć w podłożu razem z korzeniami rośliny. Ryby kopiące i krewetki Amano będą nam wykopywać sadzonki. Należy je cały czas wtykać na swoje miejsce :) . Okres przyjmowania się sadzonek trwa ok. 3 tygodnie. Po tym czasie roślina już nie powinna wypadać z podłoża. Zacznie się jej wzrost. Początkowo niewielki, ale z czasem „dywanik” będzie przybywał. Gdy dywanik stanie się dość gruby, należy roślinę przyciąć i/lub przerzedzić. Jeśli tego nie zrobimy, to dolna warstwa naszego dywanu będzie pozbawiona światła i niestety obumrze i cały efekt naszego trudu wypłynie na powierzchnię. Czyli po prostu stracimy roślinę.

Słówko o nawozach:
Jest CO2 z butli (stężenie prawie 30ppm) No i nawożenie solami K2SO4, MgSO4, KNO3, KH2PO4, KCl. Stężenie makro utrzymusię mniej więcej na poziomie: NO3 - 10ppm , PO4 - 0,6ppm (mimo, że mocno nawożę). Nawóz mikro to mikrovit firmy intermag. Dawka to 0,5ml dziennie bez rozcieńczania (akwa 136L). Dodatkowo podaję oddzielnie żelazo w ilości ok. 0,3ppm tygodniowo i podaję kobaltosan według zaleceń producenta.
To jest to co ja podaję, ale nie jest to pewnik, że u każdego zadziała. Nawozy trzeba dobierać doświadczalnie.

Galeria:
zdjęcia z akwarium roślinnego (0,65 W/l, GH ok. 8, pH ok. 6,4, podłoże ASII+, CO2, nawozy).

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

A jakie masz Mirku doświadczenia z parametrami dla niego? sprawdzałeś w jakich stężeniach NO3 rośnie najszybciej? Bo z moich doświadczeń wynika, że NO3 w wartościach powyżej 15 ppm (może 20) spowalnia wzrost małego heńka podobnie jak utricularii graminifolii
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

cherry_ukasz pisze:z moich doświadczeń wynika, że NO3 w wartościach powyżej 15 ppm (może 20) spowalnia wzrost małego heńka podobnie jak utricularii graminifolii
Nie jestem w stanie jednoznacznie tego stwierdzić, gdyż w moim akwarium stężenie NO3 trzyma się stabilnie na poziomie 10ppm. rzadko kiedy skacze ponad tę wartość. Być może zatem jest coś w tym co napisałeś. W każdym razie mogę stwierdzić, nie-nawożenie NO3 negatywnie wpływa na rozrost heńka. Kiedy miałem stężenie NO3 5ppm lub mniej, to heniek rósł wyraźnie słabiej. Podobnie z PO4. Kiedy nawoziłem tyle ile trzeba (wg. wyliczeń, norm i prawideł), to MH niestety nie rósł tak ładnie. Dopiero jak zacząłem lać trzykrotny nadmiar KH2PO4, to heniek rósł wyraźnie lepiej. Pewnie dodatek kobaltosanu też nie pozostał obojętny. W każdym razie CO2 trzymam dość wysoko. Staram się aby było 30ppm, a nie spadało poniżej 25ppm.
Ostatnio zmieniony 22 mar 2011, 21:56 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
Brzosti1989
Posty: 215
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:18
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Brzosti1989 »

Sadził ktos henia w drobnym bazalcie? Poradzi sobie przy jałowym podłozu? oczywiscie podajac nawozy do wody
50x30x38 38x22x28 30x30x35
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Tak , oczywiście , poradzi sobie :)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Jako, że znów posiadam małego heńka w akwarium dopiszę kolejne wrażenia:
1. Zarówno wysokie stężenia jak i niskie NO3 (pewnie oczywiste) spowalniają przyrost tej rośliny. U mnie przy zawartości między 1-5 ppm( bo ani ten kolor testu JBL'a mi nie pasował ani ten - bliżej było jednak do tego pierwszego, czyli 1 ) mały heniek rośnie wolno. Widać jakiś promil żółtych liści.
2. Przy bardzo mocnym świetle - około 1W/litr heniek ma problemy by rosnąć do góry - chowa się pod podłoże ;)
3. Zaczynam testy z podawaniem dodatkowej ilości żelaza - chce sprawdzić jak duży wpływ ma ono na tą roślinę.
4. Na ogólny nawóz mikro nie reaguje tj. nie widzę większych zmian.
Ostatnio zmieniony 31 mar 2011, 21:00 przez cherry_ukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

1-5ppm co2 w wodzie to nie jest czasami ten poziom który występuje sam z siebie w naturze? Za wysoki poziom co2 to znaczy jaki? Jaką ilość żelaza masz zamiar podawać?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Przepraszam - pisałem na szybko i nie dopisałem - chodziło mi o niski poziom NO3 - zacząłem dowiązywać do mojego wcześniejszego posta i się pogubiłem ;)

Także chodzi mi o NO3 w przedziale 1-5 ze skłonnościami ku niższej wartości.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

O widzisz ja też źle zrozumiałem, zobaczyłem "co" i od razu o cełodwa pomyślałem :mrgreen:
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Spróbuj kobaltosanu.
sypki
Posty: 254
Rejestracja: 07 lut 2010, 22:16
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: sypki »

Mógłby ktoś coś więcej napisać o odmianie "cuba" małego heńka, czym on się różni od zwykłego?
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 32
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Mam może dość głupie pytanie, ale jednak pytanie :) Będę ciął henia, bo już najwyższy czas dla niego, czy to co zetnę, mogę z powrotem wsadzić w podłoże? Pewnie będzie ciężko połapać, ale wrzuciłbym do drugiego baniaczka, bo w tym już nie upcham :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ja nie przycimałem nigdy małego heńka, tylko go przerzedzałem.
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 32
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Mirro, u mnie jest gęsty i nie ma gdzie iść na boki, to idzie w górę, więc muszę ciachnąć.
Obrazek
Patikim00
Posty: 78
Rejestracja: 25 lip 2011, 19:18
Imię: Patryk
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:

Post autor: Patikim00 »

A czy można podawać heńkowi :mrgreen: co2 w płynie na butle mnie nie stać ?
Akwarium 17,5l zmiany zmiany zmiany na krewetkarium
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”