Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Różdżyca pospolita

Ceratopteris thalictroides

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 43

Różdżyca pospolita

Post autor: rudolf »

W skrócie:

Wysokość rośliny w zbiorniku: korzenie mogą mieć długość nawet do 25 cm, a poszczególne odgalęzienia okolo 50 cm, tak więc sumarycznie wielkość jest dość imponująca;
Temperatura: 20-30 °C
Wymagane oświetlenie: średnie;
pH: bez większego znaczenia (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: bardzo lubi wysokie stężenia makro, bez nich przechodzi raczej do formy wegetatywnej;
CO2: bez większego znaczenia, podawane stymuluje wzrost;
Podłoże: ponieważ niektórzy sadzą tę roślinę także w podłożu, powinno ono być w miarę żyzne, gdyż chłonie ona substancje odźywcze głównie korzeniami;
Szybkość wzrostu: przy spełnieniu powyższych wymagań duża;
Trudność uprawy: 2;

Pełny opis:

Jedna z wodnych paproci. Przy spełnieniu wyżej wskazanych warunków roślina ta rozrasta się bardzo szybko, a jej poszczególne łodygi są grube ("mięsiste"). Liść ma bardzo ciekawą strukturę, a biorąc pod uwagę jego szerokość i długość, potrafi skutecznie przysłonić dopływ światła do niższych partii wody. Dlatego też wskazane jest okresowe przerywanie nadpsutych łodyg oraz skracanie korzeni, rozrastających się w potężne kępy. Rozmnaża się poprzez wytwarzanie sadzonek na liściach (podobnie jak mikrozoria). W kiepskich warunkach przechodzi w formę wegetatywną i się nie rozmnaża. Stosowana często jak pochlaniacz azotanów i fosforanów przy starcie akwarium, stąd też lubi wysokie stężenia makro. Substancje pochłania głównie korzeniami z toni wodnej. Z uwagi na bardzo rozwinięty system korzeniowy, stanowi doskonałe schronienie dla narybku. Jest to roślina pływająca, jednak czasami sadzona jest także w dnie. Jest to jak najbardziej możliwe, pod warunkiem zastosowania odpowiednio żyznego podloża.

Zdjęcie:
Obrazek

Zarchiwizowano obrazek na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 11 paź 2015, 8:39 przez rudolf, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

To jest różdżyca pospolita. Różdżyca rutewkowa wygląda inaczej.
Zrobiłem oddzielny opis tutaj: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=30697

Sprostuję też. Różdżyca pospolita jest raczej rośliną ukorzenioną planu III, która może rosnąć bez zakorzenienia się a więc w postaci pływającej. W postaci ukorzenionej rośnie bardzo duża (nawet do 60 cm) - dużo większa niż w postaci pływającej a ponieważ na liściach bardzo obficie pojawiają się rośliny potomne w krótkim czasie powstaje jedno wielkie kłębowisko roślin w których trudno jest czasem wyróżnić, który liść należy do której rośliny - idealne dla hodowców żyworódek.

Jest jeszcze "prawdziwa" Różdżyca pływająca, która charakteryzuje się bardziej mięsistymi liśćmi (szerszymi - w kształcie rozet) i ta po zasadzeniu w podłożu ginie. Niektórzy spierają się, czy jest to odmiana różdżycy pospolitej, czy odrębny gatunek.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: rudolf »

Fiu, fiu no proszę a ja żyłem w przekonaniu, że to rutewkowata. Ale przeszukując net zauważyłem, że nie tylko ja żyłem w takim błędnym przekonaniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”