Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Marsylia czterolistna

Marsilea quadrifolia

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Marsylia czterolistna

Post autor: zulix »

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: 2-5 cm
Temperatura: 18-25 °C
Wymagane oświetlenie: szeroki przedział
pH: bez znaczenia (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: nie wymagane (ale przyspiesza rozwój)
CO2: nie wymagane (ale przyspiesza rozwój), toleruje glutaral
Podłoże: raczej obfite
Szybkość wzrostu: średnia
Trudność uprawy: mała i średnia

Pełny opis:
Roślina na I plan. Co ciekawe rośnie również w Polsce, chyba na Opolszczyźnie (tu leży górna granica występowania rośliny). Z tego co pamiętam jest jednak u nas chroniona. W wersji emersyjnej tworzy solidne rozłogi i liście podobne jak koniczyna na długich łodygach. Pod wodą bardzo karłowacieje - szczegóły na fotkach.

Gdy ma dużo światła formuje spora część liści w postać koniczynek. Gdy światła ma mniej rośnie podobnie jak glosia choć ma liście na nieco wyższych łodyżkach i są one nieco mniejsze. W I węzełku jest tylko 1 liść (pojedynczy lub koniczynka). Rozmnaża się poprzez rozłogi. Pocięte rozłogi zawierające 2-3 liście w dobrych warunkach szybko się rozrasta.
Rośnie w akwarium LT.

Galeria
Akwarium roślinne HT (0,6 W/l, GH ok. 15, KH ok 6, pH ok. 7, ADA, CO2, nawozy).

Prosto ze sklepu:
Obrazek

Po jakimś czasie 9zobacznie młode liście u dołu rośliny):
Obrazek

Część z podwodnych liści formuje koniczynki:
Obrazek

a część po prostu pojedyncze formy:
Obrazek

Darń:
Obrazek
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
OTTO
Posty: 283
Rejestracja: 11 paź 2013, 17:03
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: 240l- roślinniak
Płeć:

Post autor: OTTO »

Mam tą roślinę u siebie, zarasta tak gęsto że jest listek przy listku i tu moje pytanie:
Czy trzeba tą roślinę przycinać ? Czy nie będzie jej za ciasno i ograniczenie dopływu światła nie spowoduje je mizernienia ?

Tak wygląda, jak uważacie ciąć coś czy nie ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

W jakich warunkach uprawiacie tą roślinkę? U mnie w LT stoi w miejscu- grubo ponad miesiąc posadzona. Nie gnije, nie zamiera, ale też się nie rozwija.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

W krewetkariach gdzie azot mam niski co2 nie podaje ani zadnych nawozów tak jak u ciebie "depcze w miejscu " lub znika za to w "syberyjskich warunkach " pleni sie jak chwast ale tam leje jakies tam nawozy, oswietlenie cos blisko 0,5W/L (2x24W 10000K+8000K) i co2 leci na okragło no i obsada bardziej "robi"w podłoze ;PObrazek

Zauwazyłem że w zacienionych miejscach rosnie wyzsza i czesciej wydaje listki 2-3 płatkowe czterolistnej jeszcze u siebie nie widziałem :)
Awatar użytkownika
OTTO
Posty: 283
Rejestracja: 11 paź 2013, 17:03
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: 240l- roślinniak
Płeć:

Post autor: OTTO »

Też miałem ją w krewetkarium gdzie mam same mchy i leję przy podmianach trochę Potasu i dwa razy w tygodniu Carbo, światła było dużo bo świetlówka 11 W 6500 w słoiku 17 l.
No i też mi nie rosła, moim zdanie ona po prostu nie rośnie bez CO2 i dobrego nawożenia mimo innych opinii.

P.S. To jak trzeba ją przycinać czy może się zagęszczać w nieskończoność ?
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

odświerze temat : Po 3-4 miesiacach utworzyła dywan gruby na 3-5cm ze splatanych pedów listowia nie doliczam bo miejscami 15cm wysokie kończyny wystrzeliła w sprzyjajacych warunkach rośnie jak przysłowiowy chwast zadusiła małego henia i glośke oraz ponikło niskie opanowała całe dno.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

U mnie w LT od roku chyba ma silne parcie na przetrwanie- baaardzo marnie rośnie, ale nie ginie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”