Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Przesiąkra okółkowa

Hydrilla verticillata

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Przesiąkra okółkowa

Post autor: zulix »

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: roślina pływająca, po zasadzeniu osiąga wysokość akwarium i płoży się dalej tuż pod powierzchnią (długość pędów nawet 100 cm i więcej).
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: dowolne
pH: bez znaczenia (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: Nie wymagane, ale przyspiesza rozwój
CO2: Nie wymagane, ale przyspiesza rozwój
Podłoże: nie ma znaczenia
Szybkość wzrostu: średnia i duża
Trudność uprawy: bezproblemowa

Pełny opis:
Roślina podobna do moczarki argentyńskiej, ale mniejsza. Wszystko co się tyczy moczarki jest i tu poprawne. Trudno ją zmusić, aby nie rosła. Ze względu na szybki wzrost trudno jest ją utrzymać w ryzach. Jej korzenie służą tylko do mocowania rośliny – prawdopodobnie nie wykorzystuje ich do pobierania składników odżywczych. Zasadzona szybko dorasta do powierzchni. Wytrzymuje szeroką gamę warunków w akwarium. Dość „łasa” na makroelementy, ale w LT też ładnie rośnie. Przy obfitym nawożeniu jej liście stają się dłuższe (nawet do 4-5 cm) i przestaje przypominać tę pospolitą roślinkę, z którą każdy miał do czynienia. W warunkach niekorzystnych nieco karłowacieje, ale zwykle nie zamiera. Rozmnaża się przez fragmentację łodyg. Odcięte kawałki łodyg (najlepiej nieco dłuższe szybko wypuszczają boczną sadzonkę). Oczywiście można obciąć wierzchołek aby odświeżyć roślinę.

Problemy
Największy problem z rośliną to jej szybki wzrost. Dłuższe łodygi wyglądają nieestetycznie, szczególnie w dolnych partiach. W przeciwieństwie do moczarki jej pędy bardzo łatwo się łamią. Wyjmując ją z akwarium mamy często już kilka sadzonek :) (połamane pędy). Podobnie w trakcie sadzenia, odmulania, skrobania szyb - wszędzie tam możemy skutecznie połamać rośłinę.

Galeria
Akwarium roślinne HT (0,7 W/l, GH ok. 10, pH ok. 7, podłoże z ziemi, CO2, nawozy).
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

Brak nazwy łacińskiej...
Awatar użytkownika
margin
Mecenas
Posty: 183
Rejestracja: 19 paź 2009, 16:02
Imię: Marzena
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 54, 112 i 126 l
Płeć:

Post autor: margin »

Witek Miszczak pisze:Brak nazwy łacińskiej...
Jest w tytule tematu ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

Faktycznie, stary i ślepy jestem (drobny druk), chociaż... wchodząc z linka w opis nazwa jest niedostępna :|
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Witek Miszczak pisze:...wchodząc z linka w opis nazwa jest niedostępna
Jak wyświetli się temat to nie pokazuje juz podtytułu :(.

Nawet szukałem czy w tym skrypcie można to "gdzieś włączyć", ale nie znalazłem. Jeśli ktoś wie gdzie to niech da znać to włączę bo czasem jest to męczące.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Dokładnie tak samo myślę, więc celowym wydaje się umieszczać ponownie nazwę polską i łacińską na początku opisu rośliny.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

cyklista pisze:celowym wydaje się umieszczać ponownie nazwę polską i łacińską na początku opisu rośliny.
Na pewno nie jest to głupi pomysł. Niekoniecznie konieczny gdyż zwykle ludzie szukają wg jakiejś nazwy (polskiej lub łacińskiej) i opcja szukaj da wynik poprawny, ale oczywiście byłoby to lepszejsze niż jest :P
W nowych opisach pewnie tak będę robić.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”