Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Malawi 240 od podstaw

Moje pierwsze malawi w budowie ;)

Moderator: Administracja

robkot22
Posty: 47
Rejestracja: 17 lut 2011, 11:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 38

Malawi 240 od podstaw

Post autor: robkot22 »

Po licznych rozmowach z żoną, i dyskusjach na temat co będzie w 240stce :)
Podjęliśmy "wspólnie" (tzn ona) że "chcemy" mieć zbiorniczek z Malawi ;)
Po przemyśleniu tego iż od maja nie będzie mnie jakieś 6 miesięcy zgodziłem się
gdyż nie będzie miał kto się zajmować planowanym roślinnym HT.

Troszeczkę to potrwa zanim zbiornik będzie gotowy ale będę się starał na bieżąco
aktualizować posta może komuś się przyda to co to będę opisywał :)

1. Szafeczka pod akwarium.
Dzięki informacją które przekazał mi kolega Sero możliwa była budowa bardzo wytrzymałej
i solidnej szafeczki, o tyle jest to dobre gdyż każdy może zamówić sobie gotowe elementy i poskręcać w domu, co nie jest takie trudne :) dodatkowo można wybrać odpowiedni kolor płyty z jakiej ma być szafeczka wykonana tak aby pasowała nam do mebli np w naszym salonie :)

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=8955

2. "Szkło"
Z faktu iż mam salon zaledwie 22,5m2 i mieszkam na 5 piętrze bez windy :)
kupiłem szkło 240l rodzimej rzeszowskiej produkcji zakładu przy ul. Krzyżanowskiego 24A AKWARES BIS, zbiorniczek jest ładnie wykonany szkło dobrze oszlifowane i producent daje "gwarancje szczelności " Firma zajmuje się również produkcją ,kaskad , regałów szklanych, cieciem szkła, szlifowaniem szkła, wierceniem w szkle.
Zbiornik zakupiony w Zoo Iguana C.H. NOVA w bardzo dobrej cenie która pozostanie moją tajemnicą :)
120x40x50 jest szkłem "kompromisem" racji tego iz jak dla rybek z jeziorka Malawi jest on ciut za mały i za krótki.
Pod Zbiornikiem mata zabezpieczająca przed ześlizgnięciem się zbiornika z szafeczki oraz spełniające rolę "amortyzatora" rozkładającego ciężar całego zbiornika równomiernie na szafeczkę

Obrazek

3.Piaszczyste dno Malawi
klasycznie już chyba dla tego rodzaju zbiorników dno pokryte piaskiem.
Piaseczek zakupiony w KWARCSYSTEM Sp. z o.o.. Rudna Mała 47

Piasek Kwarcowy o gradacji 0,1-0,3mm w cenie 0,30 PLN za kg.
zakupiłem 2 worki - wsypane do zbiornika około 40 KG

Jak widać na zdjęciu wyżej pod piaskiem zabezpieczenie dna przez pęknięciem
np. na wskutek uderzeniem spadającym kamieniem z późniejszej aranżacji
Do tego celu wykorzystałem Karimatę grubości 7mm o wymiarach 50 x 180 cm zakupioną w TESCO za cale 6,99 zł przyciętą z luzem (1cm)

Obrazek

w poszukiwaniu jakiegoś tańszego rozwiązania od Wapienia Filipińskiego zwanego różnie w Rzeszowie z sklepach akwarystycznych np Wapieniem Drążonym gdzie otrzymałem w sklepie zoologicznym w TESCO cenę zaporową 18zł/kg :podwójnie widzę:
do mojego akwa włożyłem widoczne na zdjeciu 3 kamyczki wagi 8 kg stwierdziłem ze na ten zbiornik potrzebuje około 40kg wapienia aby ułożyć coś fajnego.
Zjeździłem wczoraj rzeszów w poszukiwaniu czegoś podobnego - niestety nie znalazłem :(
Duży wybór kamienia jest w sklepie F.H.U. "Bazalt" przy wylotówce na Kraków.
Rozmawiałem z właścicielem który stwierdził ze w tamtym roku miał coś do tego podobnego z wapienia i postara się w najbliższym czasie przywieść.
Mają ładne otoczaki białe które tez z powodzeniem można stosować w taki zbiorniku,
jednak wizualnie jak dla mnie to nie bardzo ;/
Jest też łupek ale dość mało atrakcyjny gdyż jest czarno - szaro - brązowy.
Również ma być przywieziony całkowicie czarny lupek Cena - z tego co pamiętam jakieś 0,80PLN /kg

4.Zalewanie

Oczywiście przed zalaniem baniaczka woda szafka została wypoziomowana.
Przy tak drobnym piasku chyba normalną rzeczą jest zmętnienie wody.
mam nadzieje ze niedługo woda się skrystalizuje dzięki filtracji.
A co do niej to dziękuje bardzo koledze z forum - Damian23111
za użyczenie filtra Fluwal 404 gdyż chwilowo mój budżet sie wyczerpał :)

Obrazek

Tak to sobie na razie wygląda i będzie tak stało i dojrzewało jakieś 3 tygodnie.

Update ;)

Dziś wykonałem drobne czynności przy zbiorniczku, mianowicie Damian23111 (którego kubełek pracuje u mnie ) podrzucił opakowanie Ceramiki ;)
Dodatkowo zakupiłem i zalałem według "przepisu" na opakowaniu Produkt o nazwie
SERA Bio Nitrivec - PŁYNNY BIOLOGICZNY ŚRODEK DO FILTRA z bakteriami czyszczącymi
Został on wlany wczoraj po poludniu i na odwrocie jest napisane :
Umożliwia zarybienie juz po 24 h od założenia nowego akwarium!
zobaczymy co na to glonojady również od damiana :)
cena bakteri w płynie - niecałe 35 zl

Obrazek

Kubełek teraz wygląda tak:
Wkład z gąbkami (nie widoczny na zdjęciu)
Stara ceramika
Nowa ceramika
Pod kilkoma bryłkami ceramiki coś czego nie wiem w stanie określić a wygląda jak biało czarny żwirek :) pytałem damiana co to ale też nie wiedział :) w karzdym bądz razie na razie to zostało w filtrze - ale nie na długo, w drodze węgiel aktywny :)
no i jeden pojemniczek FIZELINKI :)

Obrazek

Drobne problemy z filtrem Damiana ;/ troszeczkę puszcza , na szczęście wiedząc ze tak może się zdarzyć w końcu to nie "nówka", wstawiłem go do wiadra, i dobrze bo rano było prawie pełne wody :)
Woda powoli się klaruje i 2 dzień od zalania wygląda tak :

Obrazek

Na chwilkę założona pokrywa z 80tki aby wykonać zdjęcie.

Kolejne etapy to:

Budowa oświetlenia i pokrywy - 2x54w T5 i światło które będzie podkreślało kolory ryb
Zakup szprzetu filtrującego (kiedyś trzeba będzie oddać kubła Damianowi :) )
Zakup i budowa aranżacji z kamienia wapiennego
I za jakiś pewnie miesiąc dobór obsady i wpuszczanie ryb planowane około 6 gatunków z każdego po 1+5 łącznie 36 pyszczków ;)

Koledzy z "podforaka" jeżeli już na wstępie popełniam błędy lub pisze jakie głupoty :) poprawiajcie mnie gdyż jest to moje pierwsze malawi !!!

Pozdrawiam wszystkich który będą śledzić ten post i zakładanie tegoż zbiorniczka.
Aktualizacje będą jak tylko będę coś działał przy baniaku ;)

Malutki Update :)

Zamówiono grzałkę AQUAEL 300W - AQn 300 będzie lada dzień ;)

Przeszedł kubełek JBL CristalProfi e1500 - używany 4 miesiące ale jak nówka + JBL Ceramika + JBL MicroMec

Wygląda o tak :
Obrazek

Man nadzieje ze filtr będzie robił dobrą robotę ;)
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2011, 14:01 przez robkot22, łącznie zmieniany 2 razy.
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

Zmętnienie to pył który był gratis do piasku, widzę że nie płukałeś go przed wsypaniem do akwa i możesz mieć problem ze zmętnieniem później.
To samo się tyczy skał, przeważnie najpierw się je układa na styropianie/karimacie dopiero później się sypie piach. Teraz jak poukładasz kamulce a rybcie Ci je podkopią za 2 miesiące może dojść do katastrofy.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

robkot22 pisze:Zakup i budowa aranżacji z kamienia wapiennego
Czy musi być to wapień? Ogólnie jego kolor będzie się zlewał z podłożem. Może lepiej było by zakupić choćby serpentynit, który kosztuje 80gr/kg. Sam używałem tego kamienia w roślinnym i nic się z wodą nie działo. A ceny kamieni - nie ma co ukrywać - są spore :(
robkot22
Posty: 47
Rejestracja: 17 lut 2011, 11:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: robkot22 »

W sumie to nie musi być wapień. Ale zobaczę co przywiezie ten koleś z firmy "Bazalt" jeżeli będzie to bardzo podobne to filipińskiego to wezmę jeżeli nie to będę szukał czegoś innego. A serpentynit wspomniany przez Ciebie jest na 1 miejscu :)
kwadratos pisze:To samo się tyczy skał, przeważnie najpierw się je układa na styropianie/karimacie dopiero później się sypie piach. Teraz jak poukładasz kamulce a rybcie Ci je podkopią za 2 miesiące może dojść do katastrofy.
No i tu sie juz odzywa brak doświadczenia ;/ nie pomyślałem o tym, teraz będzie zabawa z rozgarnianiem piachu na boki i układaniem skał a później zasypywaniem.... i znowu woda bedzie mętna jak ... ;/
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

Witam cie Robercie w gronie Podkarpackich Malawistów. Mysle że ten temat warto by było przenieść do galerii bo ładnie sie zaczyna. Co do uwag zastanawia mnie obsada bo jak nawet na 240L to 6 gatunków to wg mnie bardzo dużo. Ale dowiemy sie jakie planujesz to ocenimy.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: ToryBcia »

Raz też położyłem duże kamole i zapomniałem o styropianie, więc dosypałem piachu tak że rybki kopały to do dna się nie dostały bo ciagle się im zwalał piach. Jak będziesz kład konstrukcje to dolne kamyki troche wciśnij w piach. I możliwie aby z piachem łączyła je duża powierzchnia.
robkot22
Posty: 47
Rejestracja: 17 lut 2011, 11:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: robkot22 »

Co do obsady to jeszcze jestem "zielony" w pyszczakach, jak miałem naście lat to miałem akwa z pyszczakami pamietam że były redredy yeloły i jeszcze jakieś :) teraz to tego jest mase gatunków :)
wiem jedno i to bedzie tragedia :) zona pójdzie do sklepu i kupi z każdego koloru po pare :) bo chce zeby było "kolorowo" :) więc tu muszę isc na jakiś kompromis :) potrzebuje pyszczaki o takim usposobieniu aby mogło ich być około 36 tak jak pisałem wcześniej.
Jakieś propozycje ???
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

to rdzawe, yelowy, saulosi, socolofi ładnie spokojnie i kolorowe
Awatar użytkownika
st.ark
Posty: 57
Rejestracja: 08 sty 2011, 17:13
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 160l, 25l
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: st.ark »

ha! zapowiada się porządna dokumentacja ;]
Trzymam kciuki za kolejnego miłośnika Malawi. Jeszcze kilku i może jakieś safari zorganizujemy ;]
Kiedyś, szukając zdjęć znad Malawi, trafiłem na taką fotorelację z podróży m.in. w okolice tego jeziora.
Polecam bazę ryb na stronach Klubu Malawi. Łatwo można posortować po usposobieniu, wielkości i np. diecie. Przy wielu gatunkach są od razu fotki (żona sprawdzi od razu czy rybcia pasuje to tapet ;]

PS.
Jeśli się zdecydujesz na Saulosi, to mam kilkadziesiąt narybku do sprzedania (po zecie).
zdravim Vás!
st.ark

[moje 160l 'Malawi']
[Tysiącletnia wskazówka i... w 25l]
robkot22
Posty: 47
Rejestracja: 17 lut 2011, 11:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: robkot22 »

Postaram się wszystko opisywać jak najlepiej potrafię, wraz z foto relacja :)
Co do Saulosi to biorę (jak tylko baniak dojrzeje :) w zatopię jakieś skały )
1 samiec i 5 samiczek gdyż wykazują niski poziom agresji wewnątrzgatunkowej :) wiec taki skład zamawiam już dziś ;)

poczytałem trochę pokazałem zdjęcia Pani domu :) i jest zarys co bedzie pływało, wszystkie będą mbuna więc kolejne to :
1 samiec yellow + 5
1 Iodotropheus sprengerae + 5 gatunek relatywnie łagodny
1 Pseudotropheus socolofi + 5
1 Melanochromis cyaneorhabdos - maingano + 5 łagodnych lub średnioagresywnych
1 Melanochromis auratus + 5 tu trochę ryzykuję ale najwyżej będzie selekcja naturalna :)

pewnie coś w ten deseń :)

[ Dodano: 2011-03-18, 00:07 ]
jonybrawo - gdzieś wyczytałem na twych postach ze możesz załatwić czarną folię, na tył bym zapodał czyli 120x50 - jaki koszt ??
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

Melanochromis auratus + 5 tu trochę ryzykuję ale najwyżej będzie selekcja naturalna

nie polecam zastanów sie może i ładna ale wariat

a folia dopytam sie i dam znać
aquatika
Firma
Posty: 222
Rejestracja: 13 paź 2009, 19:53
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: aquatika »

Jak mogę ci coś doradzić to weź w układzie przynajmniej 2+4.
Mam w zbiorniku saulosi 1+3 i samiec nie wybarwi sie tak ładnie jak w przypadku gdyby miał rywala, no i wewnątrz gatunku nic się nie dzieje - nuda.
Mam też w tym samy zbiorniku 5+5 maingano , wybarwiaj się bardzo ładnie kilka samców i ciągle dochodzi do niegroźnych potyczek - coś się dzieje.
Sklep ON-Line www.aquatika.pl
Sklep ON-Line www.karpiekoi.eu - oczko wodne
Stacjonarnie na Reymonta 12 w Rzeszowie
Czynne: Pn-Pt 9.00-17.30
Sob. 10.00-14.00
robkot22
Posty: 47
Rejestracja: 17 lut 2011, 11:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: robkot22 »

czyli ogólnie z wszystkich wybranych przeze mnie pysiów dodać do grup jeszcze jednego samca ?? czyli 2+4,2+4.. itd ?? wtedy będzie 12 samców na 240l baniak
Awatar użytkownika
st.ark
Posty: 57
Rejestracja: 08 sty 2011, 17:13
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 160l, 25l
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: st.ark »

czyli ogólnie z wszystkich wybranych przeze mnie pysiów dodać do grup jeszcze jednego samca ?? czyli 2+4,2+4.. itd ?? wtedy będzie 12 samców na 240l baniak
ja się nie znam, ale obawiałbym się czy na takiej przestrzeni dla wszystkich wystarczy rewirów. Nawet jeśli się nie wybiją/poranią (u mnie nawet samice potrafiły się tłuc, kiedy jedna po tygodniu wróciła z kotnika), to stracisz dużo z naturalnych zachowań ryb.
Koledzy mają rację z tym, że lepiej po dwa samce, bo wtedy jeden dopinguje drugiego (choć nieraz żal słabszego), ale chyba lepiej zrezygnować z jednego lub dwóch gatunków by pomieścić haremy.
Na forum Malawi to pewnie w ogóle 'oberwałbyś' równo za taki pomysł hehe, ale nie przekonasz się jak nie sprawdzisz, a jeśli istnieje jakaś szansa powodzenia, to właśnie stłoczenie ryb od początku.
zdravim Vás!
st.ark

[moje 160l 'Malawi']
[Tysiącletnia wskazówka i... w 25l]
robkot22
Posty: 47
Rejestracja: 17 lut 2011, 11:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: robkot22 »

Wobec tego wypadnie pewnie Melanochromis auratus - najmniej mi na nim zależało... schodziny więc do 10 samców i 20 samiczek ;) zobaczymy co się będzie działo :) do zakupu i wpuszczania ryb jeszcze trochę... więc moze jeszcze coś się zmieni:) półki co edukuje sie dalej czytając wszystko co sie da w wolnej chwili o malawi :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biotopy i aranżacje”