Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Czarny Magia z Solami....

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pientah
Posty: 234
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:56
Imię: Jakub
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12L
Płeć:
Wiek: 27
Kontakt:

Czarny Magia z Solami....

Post autor: Pientah »

No więc tak ... zostałem odesłany tutaj z SB :P

Litraż: 112l więc około 96
Filtracja: Aqua Clear 50
Oświetlenie: 3x18W - na tyłach osram florena czy jakoś tak
Nawozy: Żelazo Tropical, KUlki nawozowe w niektórych miejscach, planta gainer Classic i Co2

Zdjęcia są w galerii:


Mój problem polega na tym, że nie wiem jak dawkować sole w moim akwarium ... ten kalkulator niby prosty a dla mnie jednak trudny... nie wiem jaką ilość Gramów mam wpisać w 2 tabelce .. mam te torebki 50g od MR. Zulix'a. Wytłumaczcie mi to tak po młodzieżowemu :P nie po Chemikowemu XD Czekam:
Obrazek
Awatar użytkownika
bols88
Posty: 270
Rejestracja: 14 lis 2009, 14:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gniewczyna
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: bols88 »

Z czym masz problem ??

Więc:

1. komórka w exelu i3 to wielkość akwa, wpiszesz jak uważasz, ja zalecałbym 112,

2. komórka i4 to ilość sporządzanego roztworu, czyli po chłopsku do np. butelki wlejesz wodę kranówkę (też będzie) 500ml i tu będziesz dodawał te sole które chcesz,

3. komórka i5 to ilość roztworu dodawanego do akwa, czyli ile ml chcesz dodawać tego nawozu do akwa, np 10 ml, więc zaopatrz się w strzykawkę z apteki najlepiej, bez igły,

4. i teraz najlepsze, te sole co dostałeś do akwa od zulixa musisz odmierzyć, np wagą (ja odmierzam łyżeczkami do herbaty), a wpisujesz je w komórkach od i8, dla kolejnych, ale nazwy mam nadzieję nie pomylisz :D

5. przykład dla KNO3 przy 10g
akwa 112l
-ilość sporządzanego roztworu 500ml,
-ilość dodawanego roztworu 10ml,
-KNO3 odmierzone 10g
-w komórce i17 masz sumę potasu w wysokości 0,7 ppm lub mg/l, bo możesz np dodać też 10g K2SO4 i wzrośnie Ci sam potas do 1,5 ppm
-w komórce m4 (dla samego KNO3) wyszło 0,691 ppm, a dla 10g KNO3 i 10g K2SO4 wyszło 1,492,

6. to co obliczyliśmy w poprzednim punkcie, wartość 1,492 dla potasu wyszła przy dawkowaniu tego roztworu codziennie i taką wartość byś miał w akwa, czyli z 500ml roztworu codziennie odmierzałbyś 10 ml strzykawką. Zwróć uwagę że zmieniły się też wartości azotanów, fosforanów i siarczanów,

7. wskazówka - kreator tego arkusza dla ułatwienia życia wpisał wartości marginalne jakie są najodpowiedniejsze dla żyjątek i roślinek w akwa, jednak są to wartości tygodniowe, czyli wartość dniówkowa pomnożona razy 7,

8. dla ułatwienia odmierzania łyżeczkami herbaty :
1 płaska łyżeczka KNO3 = około 7.5g
1 płaska łyżeczka KH2PO4 = około 5.0g
1 płaska łyżeczka MgSO4x7H2O = 4.5g

9. w kalkulatorze exelowskim tak sobie dobierz odmierzane sole, aby wartości poszczególnych pierwiastków mieściły się w tych założonych przez autora.

10. oczywiście rada, wymiana cotygodniowa wody w ilości ok 40 do 50 % nie ominie Cię, a to z powodu możliwości zbyt dużego stężenia poszczególnych pierwiastków, sugeruję też o poczytaniu metody EI przy nawożeniu. W Twoim przypadku lepiej nie przeginaj, czyli lepiej mniej niż więcej lać soli, a tym mniejsze ryzyko glonisk.

11. sam musisz określić ile Twoje akwa potrzebuje poszczególnych pierwiastków, czyli obserwacja, obserwacja, obserwacja, bo inaczej to kicha i zupa gotowa,

12. jakby co to pisz, postaram się pomóc :D
PS. niech ktoś poprawi to co stworzyłem jak jest byk
Awatar użytkownika
Pientah
Posty: 234
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:56
Imię: Jakub
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12L
Płeć:
Wiek: 27
Kontakt:

Post autor: Pientah »

Dzięki Wielkie Dzięki :P Teraz sobie powinienem poradzić..
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”