Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Sporządzanie nawozów z soli - mieszanie

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Pytanie natury technicznej - jak już zrobimy sobie sole (każda z osobna) to można je potem wymieszać żeby odmierzać jedną dawkę i wszystko podawać za jednym zamachem?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

comatose, sądzę że jeżeli chcesz wymieszać to przed rozpuszczeniem. Zrobisz sobie wtedy coś na kształt symfonii (ogólnie chodzi mi o taki nawóz makroelementowy ) Tak chyba będzie lepiej.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Ale można mieszać dowolnie składniki? czy jakieś mixy są niepożądane?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Z tego co wiem nie powinno się mieszać makro z mikro. A reszta chyba jest dowolna. Ale poczekaj jeszcze na zdanie forumowego chemika (zulixa) :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Przy małych stężeniach soli a tak jest np. w nawozach typu pmdd i podobnych można wszystko mieszać ze sobą. Często trzeba jeszcze zakwasić ponieważ to wspomaga rozpuszczanie się niektórych soli. Gdy mamy roztwory soli stężone (u nas 90% przypadków) nie powinniśmy mieszać soli fosforowych z magnezowymi i wapniowymi (bo wypadnie osad), soli mikro z azotanami (KNO3), gdyż może to doprowadzić do utlenienia niektórych z nich (Fe, Mn) i wytrącenia osadu. Stąd w nawozach typu symfonia złota nie ma fosforu i azotanów. Niektórzy sprzedawcy mieszają te sole z symfonią reklamując, że teraz to już jest super produkt własnej produkcji, ale i mija się to z prawdą i zmniejsza trwałość gotowego nawozu.
Ja osobiście stosuję 3 roztwory:
- makro bez fosforu
- nawóz fosforowy
- mikro (stosuję lub nie, ale mam to jako 3 roztwór).
Zaleta tego jest taka, że:
W nawozie "makro" ustawiam dozowanie pod azot (stężenia K, Mg są zmieniane łącznie), fosfor koryguję jak trzeba, podobnie z mikro.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: spider72 »

zulix pisze:soli mikro z azotanami (KNO3), gdyż może to doprowadzić do utlenienia niektórych z nich (Fe, Mn) i wytrącenia osadu
Ja słyszałem, aby nie mieszac mikro z fosforanami, bo może wypadac nierozpuszczalny fosforan żelaza o tej relacji z utlenianiem nie słyszałem.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

spider72 pisze:tej relacji z utlenianiem nie słyszałem.
To już tylko czysta chemia. Czy tak się zdarzy, czy nie jednoznacznie nie powiem, ale w pewnych przypadkach należy się z tym liczyć. Może się to zdarzyć przy kiepskich chelatorach i wyższym pH.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: spider72 »

Bo tutaj http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=31531 jest podobna dyskusja i zwątpiłem czy nie pomyliłem PO4 z NO3. Tak w ogóle zacytowałem wypowiedź z tego wątku, ale podałem link do źródła, więc chyba ok :) :?:
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Przeczytałem właśnie tamten wątek (ostatnio zaglądam na rośliny co kilka dni a wątek jest od wczoraj) i oczywiście wszystko jest tam dobrze. Fosforany tworzą nierozpuszczalne sole z metalami 2 i więcej wartościowymi, głównie w środowisku o wyższym pH i jest to dosyć oczywista sprawa dla większości z nas. Przy kwaśnym odczynie wody, bądź przy zakwaszaniu nawozu nie ma to większego znaczenia bo powstające wodorofosforany są lepiej rozpuszczalne niż fosforany.

Z azotanami jest sprawa bardzo śliska i jest to powszechnie nieznane w akwarystyce, chociaż w chemii znane. Ponieważ zawartości azotanów i metali o zmiennej wartościowości (Fe, Mn) są duże to może zachodzić w pewnych warunkach reakcja redoks (zwykle w kwaśnym środowisku). Nie ma to znaczenia podczas dozowania nawozów do akwarium, ale podczas komponowania nawozów może się zdarzyć taki przypadek.

EDIT: Dopisałem w tamtym temacie na "roślinach" swoje wynaturzenia związane ze sposobem rozpuszczania soli. Nie będę tutaj przekopiowywał...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Wracając do tematu mieszania kilku soli. W jaki sposób policzyć "ile czego razem" można wymieszać? Zgaduję, że jak przykładowo robimy sobie 1L nawozu to wyspanie do tego załóżmy KNO3+K2SO4+KH2PO4 albo KNO3+K2SO4+MhSO4x7H2O+CaCl2x6H2O w maksymalnych ilościach odczytanych z tabeli rozpuszczalności odpada?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Zwykle robić nawozy z maksymalnych rozpuszczalności soli mijałoby się z celem. Nawóz byłby super źle zbilansowany.
Jedną z soli o najmniejszej rozpuszczalności jest K2SO4. Im więcej dajemy siarczanów i potasu w innych związkach należy zmniejszyć dawkę K2SO4. Można to oczywiście policzyć, ale nie chce mi się wyprowadzać wzorów i szukać wszystkich danych - nie ma to większego znaczenia. I tak staramy się aby roztwór nawozu nie był 100% nasycony bo zaraz zaczynają się wydzielać kryształy. A jak substancji jest kilka to następuje selektywne wytrącanie a więc i zmiana składu ciekłego nawozu.

Ja proponuję brać 2/3 maksymalnej rozpuszczalności np. tego K2SO4 i dowalić resztę. Gdyby przypadkiem się nie dało rozpuścić to należałoby dolać wody i przeliczyć dozowanie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Przykład wcześniej był oczywiście mocno przejaskrawiony. Zapytam inaczej z czystej ciekawości. Robimy nawóz (500ml) z dwóch soli K2SO4 + KNO3. Z tabeli rozpuszczalności wiemy, że w wodzie o temp. 20 stopni C możemy rozpuścić:
- 54,1g K2SO4
- 139,5g KNO3

Jeżeli rozpuścimy w tych 500ml o temp. 20 stopni C maksymalną dawkę K2SO4 w jaki sposób wpłynie to na rozpuszczanie KNO3?

A jeżeli mamy przykładowo K2SO4 + MgSO4 x 7 H2O - jedno i drugie ma w sobie siarczany, jest może jakaś tabelka która powie nam ile siarczanów SO4 można rozpuścić w X ml wody o temperaturze Y stopni C ??
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Ogólnie to iloczyn stężeń jonów jest dosyć stały a więc np.
Zwykle stosuje się tu stężenia molowe, które podaję w klamerkach:

K2SO4 --> [K]*[K]*[SO4] = const. Przeliczając więc stężenia maksymalne K2SO4 uzyskujesz tę wartość const i możesz ją później wykorzystać w obliczeniach np. dodając więcej jonów SO4.

Rozpuszczalność KNO3 jest dużo większa niż K2SO4 i to KNO3 zakłóci w widoczny sposób rozpuszczanie K2SO4 a nie odwrotnie. Podobnie gdy wpakujemy dużą ilość MgSO4 do K2SO4 to wytrąci się K2SO4. Można to policzyć np. wg powyższych danych, ale mi się nie chce :(
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Luzik, pytałem z ciekawości tylko :mrgreen:
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Ja jestem wyluzowany, tylko liczyć mi się nie chce :P
Chociaż jakbym zrobił coś takiego w kalkulatorze to może zainteresowałoby ze 3 osoby... ;)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”