Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Rośliny słabo rosną

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

Obejrzyj filmik
https://www.youtube.com/watch?v=E0cZpcEHsKg&t=289s
w szczególności 4:50

Tu jakiś gostek pozbył się magnezu
viewtopic.php?t=19704

połącz kropki i będziesz wiedział co Ci bruździ. Bo do stanu roślin z youtuba ciężko się przyczepić
Pozdrawiam
Michał
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

oldmike pisze:
23 mar 2021, 8:10
Obejrzyj filmik
https://www.youtube.com/watch?v=E0cZpcEHsKg&t=289s
w szczególności 4:50

Tu jakiś gostek pozbył się magnezu
viewtopic.php?t=19704

połącz kropki i będziesz wiedział co Ci bruździ. Bo do stanu roślin z youtuba ciężko się przyczepić

Dzięki za zainteresowanie. Oglądam, czytam - łącze i wiem coraz mniej i co bardziej widzę to jak przez mgłę. Podpowiesz coś bo już trace rozeznanie chwilowo . . .
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

Pool napisał:
Problem:
Po 3 dniach od podmianki 50% (50l - 37 ro reszta kran) rośliny hamują wzrost drastycznie i kręci im stożki. Malutkie listki itp liście pozwijane. Rośliny które wykazują - rotale (narrow sunset) malutkie pozwijane listki, ludwigi (sp red) uszy w dol, pgostemon octopus poskręcane wąsy jasne zółtawe zamiast zielone) staurogene na brzegach miedzy żyłkami jasno zielono-zolte.

Parametry uzyskiwane wg testów zooleka po podmianie:

Ca 40-45
Mg 9-12
K 10 ( uzuppełniam do 30 blue line)

No3 10
PO4 0,8
I tak staram się utrzymywać

Mikro podaję regularnie od 2 tygodni seachem flourush , uzupełniam żelazo do 0,2 blue-line ale niczego to w wyglądzie roślin nie zmienia i tak rośliny po 3 dniach stają ze wzrostem i stożki wykazują braki i kręci i marnieją jakby usychały

Podłoże jałowe z kulkami.

Kran:

Ca 125
Mg 21
K 5


Kombinowałem że zmniejszeniem K podbiciem Mg, podbiciem NO3 PO4 i nic to nie zmienia na pierwszy rzut oka. I teraz co zaobserwowałem być może zbieg okoliczności - Dziś jak zaobserwowałem kolejny dzień zastoju z rana dolałem 1,5 l kranu i dziwna sprawa bo jak za dotknięciem po zapaleniu światła po paru godzinach obserwuję normalne przyrosty normalne liście jak czary lub magiczny nawóz. ROśliny dostają takiego kopa że widać jak "rosną w oczach" i poprawia się stan nowych stożków. O co chodzi? CO takiego może być w tej wodze lub co ona takiego robi że wszystko rusza?


Do linków które Ci podałem chodziło o kwestię magnezu. Nie chcę byśmy dywagowali na temat czy bazalt jest jałowy czy nie. I tak tej kwestii nie rozwiążemy. Chodzi o kwestię tego, że czerwone przebarwienia na dolnych liściach to deficyt magnezu. Być może blokada ale naprawdę trzeba się postarać by go zblokować. Autor z youtube uważa, że to niedobór fosforu. No nie. Z rybami na pokładzie deficyt fosforu to dla mnie abstrakcja.
Ja wiem, że magnez bruździ. Wielokrotnie się o tym przekonałem. Moim zdaniem magnez doskonale blokuje wapń i potas. Ty myślisz o proporcjach Ca:Mg 4;1, ja raczej 10-15:1. Jeżeli uważasz, że potas może zblokować wapń i magnez to Ci napiszę, że jest zacienki na takie zabawy. To "usychanie" o którym wspominałeś to ma nawet specjalną nazwę "żelowanie komórki". Ca/Mg mają podobno 80 razy większą siłę żelowania niż potas który odpowiada za zolowanie komórki. Te skręcanie liści jest tego efektem. Liść próbuje "uschnąć" w wodzie. Potas odpowiada za uwodnienie roślin. Jego przeciwnikiem jest również wapń ale moim zdaniem słabym, zatem receptą jest zejście w dół z magnezem.
Niedobór magnezu znasz. To czerwone dolne liście. Ja wiem, że zaraz mi wkleisz poradniki z nawożenia gdzie jest napisane, że nadmiar magnezu nie szkodzi. Zbyt długo trzymałem się tych pewników.

Co Ty masz w tej wodzie? Nie wiem ale kupię od Ciebie 10litrów. :lol:
Trudno tutaj myśleć o makro. Nawet jakby w kranie pojawiło Ci się 125ppm K a nie Ca, to sorry ale ppm K to się rewolucji nie zrobi. Nie dałeś żadnej foty. Coś nie coś z roślin można wyczytać.
Pozdrawiam
Michał
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

Jakby nie do końca chcę lać samo ro i bawić się w mineralizację, żeby osiągnąć wskazane stosunki 10-15:1 - temat do przemyślenia. Poza tym fabrycznych mineralizatorów z takimi stosunkami nie znajdę. Magnezu łatwo się nie pozbędę, ale mogę zawsze podbić Ca prze CaCl2. Pytanie czy to ma sens i czy w ten sposób do czegoś dojdę - wyprowadź mnie z błędu jeżeli się mylę. Pytanie ile CA i jaki K wtedy trzymać przy tych 9-12 Mg które uzyskuje.

Co do wody doszedłem do wniosku że to wysoki poziom Ca powoduje jego podbicie i stąd efekt - dlatego chciałbym się przekonać dodając sole CaCl2 żeby to zweryfikować. Niestety nie mam na tyle wiedzy aby ocenić czy to na pewno Ca, być może inny składnik wody kranowej powoduje tak duży efekt przy tak małej ilości że uwalnia wszystko nagle lub forma tego związku jest odpowiedniejsza niż podawana w nawozach?


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 mar 2021, 13:12 przez PooL, łącznie zmieniany 1 raz.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

Olej problem magnezu który i tak Ci bruździ. Masz problem z nadmiarem siarczanów i blokadą molibdenu. Co za tym idzie część czerwonych roślin które uwielbiają mangan Ci gnije.
Na 99% tym magicznym pierwiastkiem który podałeś to molibden. Ja 2 dni temu wlałem 0,0108ppm molibdenu i akwa zaczęło żyć. Odpuść sobie ekstra Fe i wlewaj samo mikro gdzie moliden jest. Molibdenem przebijesz siarczany.
Brak gospodarki azotowej to gnicie przy chlorkach w wodzie. Łopaty fosforu tego nie powstrzymają.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2021, 13:26 przez oldmike, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Michał
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

Wallichy jak wsadziłem tak stoi i się nie rusza ale nie znika. Czasami puści boczny pęd który wygląda ładnie ale to właśnie w pierwszych dniach po podmiance później zaczyna marnieć i nie rozwija dalej stożka. A takto co się łądnie rozwinie w te 3 dniu to nawet od razu wybarwione jest.

Rotala sunset ledwo odbije i storze kaput.
Rotala narrow leaf - cieniusieńkie listki mikro stożki. Wiem że narrow ma wąskie liście ale nie aż tak.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

Patrz wyżej bo z edytowałem posta.
Pozdrawiam
Michał
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

To drugie zdjęcie faktycznie gnicie i wystąpiło tylko raz i tylko na ludwigi sp red, ale czy reszta też się tyczy molibdenu? Inne zdjęcia Bardziej jakby zaschnięty martwy stożek który tak już zostanie w nieskończoność. Które mikro polecasz stosować. Dawki zalecane? powyżej? Innymi mikro nie narobie sobie kłopotu? A co z Mg i Ca?
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

W tym tygodniu dawałem seachem flourish w podwójnej dawce i nie zrobiło tego co woda z kranu.

Nie lepiej by było podać sam molibden?
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

AMONU MOLIBDENIAN 4hydrat czy molibdenian sodu 2hydrat ? Jak to rozrobić żeby podać odpowiednio?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

A masz go? Ja Ci wyliczę tylko musisz wiedzieć co masz.
Pozdrawiam
Michał
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

Mogę mieć to i to. Co lepsze? 10g wystarczy? Na 16 będę miał.


Może to z NH4 nie koniecznie?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

Starczy. Ja mam (NH4)6Mo7O24 4h.
Ja na swoje akwa wsypałem 0,26mg do 100ml Ro i podałem z tego 2ml. Przy takich pierwiastkach wpierw kładę monetę 2zł na wagę i jak jest 5,21g to wiem, że waga jest ok.

To jest sól zatem jakiś kation musi być. NH4 to ślad będzie przy tym.

Odnośnie magnezu.
Jak sypniesz Mo tak na oko 0,01ppm to ogranicz podawanie fosforu. Wiem, wiem 10:1 z NO3.:) Ogranicz PO4 i wtedy magnez Ci będzie mniej bruździć.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2021, 15:05 przez oldmike, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Michał
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

Żebym obsady nie wykończył albo nie zdestabilizował. Może bezpieczniejszy będzie -sodu albo -potasu?

Tylko nie mam czym odmierzyć (0,26mg chyba g?) . Akwa 112 L czyli pewnie jakieś 95 realnie u mnie.

Skąd wiadomo ile podać żeby przebić siarczany jak nie wiadomo ile ich jest. Żeby nie przesadzić i nie wygenerować inny blokad lub problemów.

Jak często to podawać?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

Nie wiadomo. Wyszedłem z założenia nawozu TMG który uważam za wzorcowy. Dawka 0,002ppm przy podmianach 25% daje maks 0,008pm. Azot (NO3) mam nisko zatem nie będzie interakcji z miedzią.
Ja mam 70-80 ryb i nie widzę niczego złego w molibdenie.

Na 7 jonów molibdenu masz 1 jon amonowy. Czego tu się bać? U mnie wpadło przy takim Mo 0,00175ppm NH4. To sik jednej rybki.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”