Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[162l] Ogólne Skalary i Neony.

Moderator: Administracja

qnrad92
Posty: 127
Rejestracja: 21 mar 2010, 21:28
Imię: Konrad
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 162l
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: qnrad92 »

Według mnie tez jest malo roślin chce cos posadzić na sam przód przed korzenien i na srodku na tyle, moczarki przesadze, zeby byly w jednej "kupie." Jak tylko gdzies zdobęde jakis fajny mech na korzeń to go całego obsadze, niestety w Mielcu nie ma nigdzie mchu a jak jest to w bardzo małych ilościach i dużych cenach. Sory za błędy, ale pisze z komorki. Dziekuje za opinie.
dawid
Posty: 6
Rejestracja: 09 paź 2010, 15:19
Imię: dawid
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: słodkowodne
Płeć:
Wiek: 25

Post autor: dawid »

jest bardzo ładne, racja, że woda trochę mętna ale to chyba tylko na zdjęciu
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Akwarium bardzo ładne, jednakże sa "ale" i to nawet dwie... ;)
1. dno bazaltowe - ładne lecz fatalne dla ryb dennych - kaleczą się one o ostre krawędzie tego żwiru - radzę przysypać np. ADA Amazonia, albo Aquasubstrate.
2. dla skalarów akwarium za niskie - powinno mieć co najmniej 55 cm wysokości - w ostateczności 50 cm - wymagane jest by słup wody miał 50 cm, czego w akwarium o wysokości 40 cm rzecz jasna nie uzyskasz. Oczywiście , można napisać że tu i tak mają "dobrze", że się widziało skalary w mniejszych akwariach , ale czy to coś zmieni... Raczej polecałbym do tego litrażu stadko Tetry czarnej.
Życzę Ci powodzenia i będę obserwował postępy w aranżacji.
qnrad92
Posty: 127
Rejestracja: 21 mar 2010, 21:28
Imię: Konrad
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 162l
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: qnrad92 »

Dziękuję za rady, co do wysokości to tak masz rację. Zbiornik ma wysokość 45cm, wiem że to i tak mało. Co do podłoża to pomyślę nad nim i będę zbierał pieniądze.
Planuję zrobić jakiś trawnik tyle, że w Mielcu nie ma, gdzie kupić. Co byście polecili? Podaję CO2 z tej butli 1000ml, a światło to 3x39W 6500K, wychodzi 0,72W/l.

Zdjęcie z przed kilku dni: <Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Niska roślina z lewej strony będzie posadzona tam, gdzie są dwa kiryski albinosy, nie daleko korzenia, muszę jeszcze kupić coś na tył. W sobotę będą małe zmiany.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2015, 21:33 przez qnrad92, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Światła masz sporo, ale choć jedną wymieniłbym na Aquarelle (Philips) - ma 10000K i jest sporo jaśniejsza (a tak ze 2 razy). No i świeci spoko 3 lata! A kolory na zdjęciach i w realu - od razu inaczej. 8)
Tej groty korzennej bym nie zasłaniał. Trawniczek zrób z eleocharisa - szybko rośnie. sprowadź sobie w koszykach np. z Krakowa ze znanej firmy...
qnrad92
Posty: 127
Rejestracja: 21 mar 2010, 21:28
Imię: Konrad
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 162l
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: qnrad92 »

Chodzi o tą tak? http://allegro.pl/39w-85cm-philips-aqua ... 08890.html

Na trawnik chciałbym coś niższego, bo tamta roślinka rośnie na 10-15cm...
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Max pisze: ale choć jedną wymieniłbym na Aquarelle (Philips) - ma 10000K i jest sporo jaśniejsza (a tak ze 2 razy)
Nie wprowadzaj kolegi w błąd. Aquarelle ma 1900 Lm http://www.libra-zoolamp.com.pl/index.p ... t&Itemid=1
i jest ciemniejsza niż 865, która ma 2900 Lm http://www.libra-zoolamp.com.pl/index.p ... t&Itemid=1

Aquarelle w technologii T5 są nieopłacalne.
qnrad92
Posty: 127
Rejestracja: 21 mar 2010, 21:28
Imię: Konrad
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 162l
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: qnrad92 »

Na razie jednak nie będę miał pieniędzy na zmianę oświetlenia, ale na przyszłość tu wrócę. To jaką najlepiej kupić?

I co z trawnikiem?
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

A zatem tak:
Wojtku - Zaku - nie wprowadzam w błąd, bo Aquarelle jest mocniejsza od większości świetlówek akwarystycznych typu: S.grolux czy Hagen... jeśli nie wierzysz zanotuj sobie te 1900lm i idź do najbliższego zoologa, wyjmij rozpiskę świetlówek z kolorowymi wykresami i sam zobacz. Co do 865 - to świetlówka wysokiej jakości uniwersalna nadająca się do akwarystyki - zresztą również często przeze mnie polecana jako uzupełnienie Auarelle. Nadająca się , bo z pośród nieakwarystycznych ma widmo swiatła bliskie słonecznemu, choć bliższa wiernoscią była by 960 . (pierwsza cyfra podaje tę wierność 8- to ok. 80 % wierności, 9 - ok.90%, pozostałe dwie podają temp. barwową w stopniach Kelvina). Również polecam ale jako uzupełnienie oświetlenia. Więcej na ten temat napisalem w temacie TECHNIKA: OŚWIETLENIE - rodzaje i dobór. Zapraszam do lektury. 8)

Co do trawnika to już pisałem - zamów przez internet eleocharis ze 2-3 koszyczki. Tylko ten niski. Albo poproś któregoś z kolegów mających akwaria w dziale "roślinnym" - na pewno któryś się podzieli. No dogadacie się. ;)
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Max pisze:Zaku - nie wprowadzam w błąd, bo Aquarelle jest mocniejsza od większości świetlówek akwarystycznych typu: S.grolux czy Hagen...
Ja tego nie neguje, ale kolega napisał
qnrad92 pisze:Podaję CO2 z tej butli 1000ml, a światło to 3x39W 6500K, wychodzi 0,72W/l.
A ty mu piszesz że aquarelle jest jaśniejsza niż standardesy:
Max pisze:Światła masz sporo, ale choć jedną wymieniłbym na Aquarelle (Philips) - ma 10000K i jest sporo jaśniejsza (a tak ze 2 razy)
Jest tylko jaśniejsza od innych akwarystycznych świetlówek roślinnych.
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Re: [162l] Ogólne Skalary i Neony.

Post autor: Max »

qnrad92 pisze:
Oświetlenie: 3x świetlówki 39w Sylvania 8500K. ]
Jak dobrze pamiętam - takie swietlówki sa podane i aquarelle są od nich raczej mocniejsze (bo to jeśli mnie pamięć nie myli groluxy są), od akwarystycznych świetlówek to jak chodzi o liczbę lm chyba wszystkie zwykłe są mocniejsze, tyle ze w akwarystyce zwłaszcza roslinnej liczy się również jakość światła, a w tym Aquarelle naprawdę trudno dorównać. Jeśli dodać trwałość i cenę to ze świecą alternatywy nie znajdziesz. ;)
Oczywiście , piszę to z pozycji użytkownika t8 , wiem ze w t5 inne firmy ciut technikę podgoniły , ale nie aż tak by zdezaktualizować to co napisałem. :P
qnrad92
Posty: 127
Rejestracja: 21 mar 2010, 21:28
Imię: Konrad
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 162l
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: qnrad92 »

Przepraszam zrobiłem błąd. To są 6500K...
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Czyli to były 865? Jak łatwo o pomyłkę - mimo to lepiej włożyć jedną Aquarelle - zobaczysz jak zyska na wyglądzie oraz jak zareagują rośliny na lepsze widmo światła.
qnrad92
Posty: 127
Rejestracja: 21 mar 2010, 21:28
Imię: Konrad
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 162l
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: qnrad92 »

Tak 865, pomyliłem się... Jak tylko będę miał kasę to kupię Aquarelle.
qnrad92
Posty: 127
Rejestracja: 21 mar 2010, 21:28
Imię: Konrad
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 162l
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: qnrad92 »

Stan akwarium na dzień dzisiejszy :)

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”