Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

(112l) Malawi

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Bartt85
Posty: 232
Rejestracja: 18 lut 2013, 3:00
Imię: Bartek
Lokalizacja: Holandia
Akwarium: 240litrów, 700litrów
Płeć:

Post autor: Bartt85 »

Red pisze:dokladnie ruch wody natlenia ale Chcesz powiedzieć, źe "bąbelki" nie powodują ruchu? To akurat łatwo sprawdzić wizualnie ;) a skoro już są to po co wywalać. A co do wkładów po co kupować filtr o pojemności np 6 litrów i wkładać 1 litr wkładów?
Nie bąbelki nie powodują ruchu, bąbelki lecą tam gdzie jest skierowana siła wylotowa z filtra, Zanurz wężyk w wodzie i zobaczysz :)

Nie rozumiem z tymi wkładami ???
KODI
Posty: 132
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:03
Imię: Konrad
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:

Post autor: KODI »

Bartt85 pisze:
Karygodny błąd ???? nie wiem od kiedy .... Ja mam u siebie 90kg kamieni na szkle i nie jest to moje widzi mi się, jeżeli dobrze dobierzesz kamienie które przylegają swoją podstawą do szkła nic nie ma prawa się stać, znam ludzi którzy w swoich zbiornikach mają po 250kg kamieni na szkle i zbiorniki stoją do dzisiaj. Nie zgodzę się również z Tobą żeby użyć żwirku jako izolator, ponieważ to właśnie żwirek może zniszczyć szkło pod wpływem nacisku kamieni. Jeżeli chodzi o pleksę i styropian jak najbardziej można używać , jednak przy rybach kopiących trzeba liczyć się z tym, że zostanie to odkopane, nie raz spotykałem się z zatruciem ryb przez styropian który połykały.

Wierz mi ,że fundament żwirkowy przerobiłem w 5 aranżacjach ,nie ma mowy o jakimś nacisku na szkło przez żwirek ;) Jeszcze trzeba wiedzieć jak go ułożyć tak aby go pyszczki nie wykopały .Niestety Twoja opcja z układaniem kamieni na gołym szkle nigdy do mnie nie przemówi :!: Przedewszystkim ogranicza możliwości kompozycji,ponieważ czasem ciekawe kamienie ,nie będa pasowały kształtem do położenia ich prosto na równej powierzchni :!:
Tak się składa ,że mój znajomy ,który posiada kilka rybek z Malawi i nietylko ,jest także szklarzem i z powodzeniem skleił kilka baniaków. Jego doświadczenie w zakresie naprężeń wynikających w akwarium ,jest dla mnie priorytetowe. Jedno co zauważyłem ,z rybami z Afryki masz raczej doświadczenie teoretyczne.Dla mnie liczy się praktyka. Jeszcze dodam ,że w swojej 240L miałem 140kg kamoli na żwirze .Zapraszam Cię na prześledzenie mojego wątku na afczwa .
Bartt85 pisze: Co do koloru kamieni źle to odebrałeś, napisałem , że bardziej mi to przypomina malawi i wg. mnie wygląda lepiej niż poprzednia aranżacja.
To jest rzecz gustu ,a gustach się nie dyskutuje :P

Bartt85 pisze: Poczytaj trochę o kamieniach napowietrzających to będziesz wiedział, że bąbelki które się z niego wydobywają wcale nie natleniają wody, woda natlenia się poprzez ruch i dlatego falownik idealnie spełnia swoje zadanie.
Nie muszę o tym czytać ,bo to wiem . Napowietrzacze powodują także ruch wody ;) Bąbelki to tylko dodatkowy efekt wizualny.
Wydawanie kasy na falownik w Malawi lub Tanganice to dla mnie lekka przesada. Podobny efekt uzyskasz montując odpowiednio wylot z filtra kubełkowego :idea:
POZDRO
Obrazek
Darek48
Posty: 51
Rejestracja: 10 mar 2013, 17:03
Imię: Darek
Lokalizacja: Krosno
Płeć:

Post autor: Darek48 »

ok - to nawet lepiej bo te bąble mnie wk........

Chodzi o to tylko że bąble biorą się z powietrza bo wężyk je zasysa a jak go wyjme to będzie tylko ruch wody - ale skoro mówicie że to wystarczy...

Ruch jest wewnątrz a tlen dostaje sie przez ten właśnie wężyk który wisi za akwarium - ale pewnie się mylę...

Co do obsady to jutro dowiem się czy przyjmą mi to w sklepie, najchętniej bym wszystko oddał i zaczął od nowa - chyba z Saulosi - może z 8 sztuk.

W krośnie mamy 3 sklepy ale pojęcie słabe, w rzeszowie też byłem to nikt nic o gatunkach nie mówił.

Wiecie gdzie mogę w okolicy znaleźć te saulosi ?

[ Dodano: 2013-03-10, 21:07 ]
to może wywale w ogóle ten filtr wewnętrzny ??
Red
Posty: 43
Rejestracja: 13 lut 2013, 20:15
Imię: Robert
Lokalizacja: Częstochowa
Akwarium: 144 litry
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: Red »

bąbelki z napowietrzacza siłą rzeczy powodują ruch wody. Ortodoksyjnie podchodząc moźna zadać pytanie gdzie w jeziorze znaleźć kubełek? Pisałeś, że masz hw ja miałem okazję widziec i filtr i wkłady czyli 1 niepełna warstwa a miejsca conajmniej na 3 lub 4 bez ciasnego upychania. Rolę falownika moźe w części spełnić wylot filtra wewnętrznego poza tym inaczej się prowadzi 100 litrów (trudniej) a inaczej 700
"Opowiem Ci w słowach kilku co myślę o tym wilku" czyli coś o mnie i moim akwarium ;) -
"wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - B.Pascal
KODI
Posty: 132
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:03
Imię: Konrad
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:

Post autor: KODI »

Darek48 pisze:ok - to nawet lepiej bo te bąble mnie wk........

Chodzi o to tylko że bąble biorą się z powietrza bo wężyk je zasysa a jak go wyjme to będzie tylko ruch wody - ale skoro mówicie że to wystarczy...
Zostaw narazie jak jest ,gdy dorobisz się kubełka wtedy wewnętrzne będziesz mógł wywalić ;)

Darek48 pisze: Co do obsady to jutro dowiem się czy przyjmą mi to w sklepie, najchętniej bym wszystko oddał i zaczął od nowa - chyba z Saulosi - może z 8 sztuk.
Na razie pozbądź się auratusów,to naprawdę wredne ryby (nie drapieżne ,tylko agresywne-bardzo)
Obrazek
Awatar użytkownika
Bartt85
Posty: 232
Rejestracja: 18 lut 2013, 3:00
Imię: Bartek
Lokalizacja: Holandia
Akwarium: 240litrów, 700litrów
Płeć:

Post autor: Bartt85 »

KODI pisze:
Bartt85 pisze:
Karygodny błąd ???? nie wiem od kiedy .... Ja mam u siebie 90kg kamieni na szkle i nie jest to moje widzi mi się, jeżeli dobrze dobierzesz kamienie które przylegają swoją podstawą do szkła nic nie ma prawa się stać, znam ludzi którzy w swoich zbiornikach mają po 250kg kamieni na szkle i zbiorniki stoją do dzisiaj. Nie zgodzę się również z Tobą żeby użyć żwirku jako izolator, ponieważ to właśnie żwirek może zniszczyć szkło pod wpływem nacisku kamieni. Jeżeli chodzi o pleksę i styropian jak najbardziej można używać , jednak przy rybach kopiących trzeba liczyć się z tym, że zostanie to odkopane, nie raz spotykałem się z zatruciem ryb przez styropian który połykały.

Wierz mi ,że fundament żwirkowy przerobiłem w 5 aranżacjach ,nie ma mowy o jakimś nacisku na szkło przez żwirek ;) Jeszcze trzeba wiedzieć jak go ułożyć tak aby go pyszczki nie wykopały .Niestety Twoja opcja z układaniem kamieni na gołym szkle nigdy do mnie nie przemówi :!: Przedewszystkim ogranicza możliwości kompozycji,ponieważ czasem ciekawe kamienie ,nie będa pasowały kształtem do położenia ich prosto na równej powierzchni :!:
Tak się składa ,że mój znajomy ,który posiada kilka rybek z Malawi i nietylko ,jest także szklarzem i z powodzeniem skleił kilka baniaków. Jego doświadczenie w zakresie naprężeń wynikających w akwarium ,jest dla mnie priorytetowe. Jedno co zauważyłem ,z rybami z Afryki masz raczej doświadczenie teoretyczne.Dla mnie liczy się praktyka. Jeszcze dodam ,że w swojej 240L miałem 140kg kamoli na żwirze .Zapraszam Cię na prześledzenie mojego wątku na afczwa .
Bartt85 pisze: Co do koloru kamieni źle to odebrałeś, napisałem , że bardziej mi to przypomina malawi i wg. mnie wygląda lepiej niż poprzednia aranżacja.
To jest rzecz gustu ,a gustach się nie dyskutuje :P

Bartt85 pisze: Poczytaj trochę o kamieniach napowietrzających to będziesz wiedział, że bąbelki które się z niego wydobywają wcale nie natleniają wody, woda natlenia się poprzez ruch i dlatego falownik idealnie spełnia swoje zadanie.
Nie muszę o tym czytać ,bo to wiem . Napowietrzacze powodują także ruch wody ;) Bąbelki to tylko dodatkowy efekt wizualny.
Wydawanie kasy na falownik w Malawi lub Tanganice to dla mnie lekka przesada. Podobny efekt uzyskasz montując odpowiednio wylot z filtra kubełkowego :idea:
POZDRO
Wierz mi, wszystkie aranżacje, które przerobiłem były z kamieniami na szkle, również trzeba wiedzieć jak to zrobić, doświadczenia teoretycznych z rybami z afryki, nie wiem po czym to wywnioskowałeś... Nie ważne Ty masz swoje racje ja mam swoje i niech tak pozostanie, ta debata nie ma sensu bo będzie trwała w nieskończoność .... ;)
Awatar użytkownika
JemioloSeba
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2013, 19:32
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 450l Malawi
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: JemioloSeba »

Saulosi to jeden z najpopularniejszych pyszczaków więc prawie w każdym zoologicznym będzie. Jeśli chcesz pewne to napisz do kolegi Gekon. Mam od niego kilka ryb i sprawują się bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
Bartt85
Posty: 232
Rejestracja: 18 lut 2013, 3:00
Imię: Bartek
Lokalizacja: Holandia
Akwarium: 240litrów, 700litrów
Płeć:

Post autor: Bartt85 »

Red pisze:bąbelki z napowietrzacza siłą rzeczy powodują ruch wody. Ortodoksyjnie podchodząc moźna zadać pytanie gdzie w jeziorze znaleźć kubełek? Pisałeś, że masz hw ja miałem okazję widziec i filtr i wkłady czyli 1 niepełna warstwa a miejsca conajmniej na 3 lub 4 bez ciasnego upychania. Rolę falownika moźe w części spełnić wylot filtra wewnętrznego poza tym inaczej się prowadzi 100 litrów (trudniej) a inaczej 700
W filtrze HW-302 są trzy pojemniki na wkłady filtracyjne, wszystkie trzy posiadają wkładkę z waty, ja w zestawie otrzymałem , kilogram ceramiki(1wkład), kilogram zoolitu(2wkład), kilogram węgla(3wkład) z węgla zrezygnowałem na rzecz ceramiki, dołożyłem również więcej waty. Więcej tam nie upchasz.
Red
Posty: 43
Rejestracja: 13 lut 2013, 20:15
Imię: Robert
Lokalizacja: Częstochowa
Akwarium: 144 litry
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: Red »

wg mnie takie debaty właśnie dają pogląd pytającemu dzięki czemu ma szansę na własne przemyślenia i uniknięcię błedów popełnionych czasami wcześniej przez innych.
"Opowiem Ci w słowach kilku co myślę o tym wilku" czyli coś o mnie i moim akwarium ;) -
"wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - B.Pascal
KODI
Posty: 132
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:03
Imię: Konrad
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:

Post autor: KODI »

Bartt85 pisze:... Nie ważne Ty masz swoje racje ja mam swoje i niech tak pozostanie, ta debata nie ma sensu bo będzie trwała w nieskończoność .... ;)
Tu się z Tobą zgodzę ,jest kilka szkół prowadzenia Malwi i układania aranży. Bezpośrednio zainteresowany sam wybierze wersję ,która mu będzie najlepiej odpowiadała.

Wracając do rybek ,nie wydawaj wszystkich ,ponieważ zauważyłem ,że są to młode pysie :!:
Często zdarza się tak ,że ryby młode się dotrą i przy przerybieniu (które się także w Malawi stosuje) ,może wszystko ze sobą zgodnie żyć. Jeżeli rybki jednak okażą się z temperamentem ,będziesz musiał stopniowo pozbywać się najagresywniejszych osobników ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Bartt85
Posty: 232
Rejestracja: 18 lut 2013, 3:00
Imię: Bartek
Lokalizacja: Holandia
Akwarium: 240litrów, 700litrów
Płeć:

Post autor: Bartt85 »

Red pisze:wg mnie takie debaty właśnie dają pogląd pytającemu dzięki czemu ma szansę na własne przemyślenia i uniknięcię błedów popełnionych czasami wcześniej przez innych.
Masz rację, doradziłem już wg. swojego doświadczenia. Dalej uważam, że falowniki są rewelacyjne, kamienie zawsze będę układał na szkle, nie będę używał bąbelków do napowietrzania ;)
Darek48
Posty: 51
Rejestracja: 10 mar 2013, 17:03
Imię: Darek
Lokalizacja: Krosno
Płeć:

Post autor: Darek48 »

teraz nie wiem co robić :)

Czy przeprowadzić selekcję naturalną i czekać na obrót sytuacji :) - czy odłowić tylko te auratusy i jak nie przyjmą w sklepie to ........ kilim w toalecie...

teraz jak tak patrze to 20 faktycznie troche dużo a chciałem jeszcze 5 dokupić heh... masakra jakaś.

Odłowiłbym kilka całkowicie żółtych bo mam ich z 4-5 chyba i te auratusy ewentualnie które często wpychają się za tło.
Awatar użytkownika
JemioloSeba
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2013, 19:32
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 450l Malawi
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: JemioloSeba »

KODI pisze: Wracając do rybek ,nie wydawaj wszystkich ,ponieważ zauważyłem ,że są to młode pysie :!:
Często zdarza się tak ,że ryby młode się dotrą i przy przerybieniu (które się także w Malawi stosuje) ,może wszystko ze sobą zgodnie żyć. Jeżeli rybki jednak okażą się z temperamentem ,będziesz musiał stopniowo pozbywać się najagresywniejszych osobników ;)
Moim skromnym zdaniem dla początkującego "malawisty" nie jest dobrym pomysłem przerybianie. Tym bardziej w 112l.
Wiem, że zawsze kusi większa ilość i różnorodność w akwarium, ale nie zapominajmy, że to ryby mają się czuć dobrze a nam się przy okazji podobać :)
Dalej będę się upierał przy 1 gatunku w 112l a w przyszłości zmianę na coś większego.
Powodzenia życzę!

Edit:
Te żółte to mogą być Saulosi...
Red
Posty: 43
Rejestracja: 13 lut 2013, 20:15
Imię: Robert
Lokalizacja: Częstochowa
Akwarium: 144 litry
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: Red »

"kilim w toalecie" to już nie moja bajka niestety
"Opowiem Ci w słowach kilku co myślę o tym wilku" czyli coś o mnie i moim akwarium ;) -
"wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - B.Pascal
Darek48
Posty: 51
Rejestracja: 10 mar 2013, 17:03
Imię: Darek
Lokalizacja: Krosno
Płeć:

Post autor: Darek48 »

moja też nie ale jak w sklepie ich nie przyjmą to nie wiem co zrobić.

Mam nadzieje że nie będzie z tym problemów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”