Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

(112l) Malawi

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

Darek48
Posty: 51
Rejestracja: 10 mar 2013, 17:03
Imię: Darek
Lokalizacja: Krosno
Płeć:

(112l) Malawi

Post autor: Darek48 »

Witam
Kilka dni temu założyłem swoje pierwsze malawi.
Jak się okazało na malawi klub wszystko źle :) pomieszałem gatunki ryb,
jest ich za dużo itd.

Jednak jak narazie rybki mają się dobrze. Zastanawiam sie teraz co robić. Czy sprzedać to i kupic jakies większe akwarium np. Juwel 180,240 czy zostać przy tym.

To dla mnie jest optymalne bo więcej miejsca raczej nie mam, choć zawsze można coś wymodzić.

Teraz kilka słów o moi zbiorniku.

Początkowy układ zmieniłem bo tło strukturalne nie dawało mi spokoju. Zmieniłem położenie filtra i dałem go do przodu zbiornika (wcześniej był za tłem) teraz woda zrobiła się krystaliczna w przeciągu kilku godzin (wcześniej 1-2 dni i dalej była lekko mętna) nieczystości wcześniej zbierały się na siatkach po bokach a teraz jest lepiej.

Co do dodatkowego filtra to mam teraz taki większy 100-150l aquaela ale chyba jako wewnętrzny założe taki mini filterek też z aquaela który będzie jednocześnie napowietrzał.

Mam też pompkę super cichą jednak za dużo tego wszystkiego i może lepiej skorzystać z filtra do napowietrzania. (kupiłem nurka na skrzyni który się otwiera i zamyka jednak jest dość głośny i nie wiem czy to dobrze wpłynie na ryby) - wywaliłem go...

Rybki kupiłem kolorystycznie - nie znam się na tym aż tak więc wybrałem w sklepie i mam 20 sztuk - akwarium 112l.

Początkowo chciałem dokupic jeszcze 5 czerwonych ale odpuściłem bo i tak mam ich chyba troszku dużo

Filtr mam Midi Kani.

Lampa nocna moonlight - rewelacyjna, i do tego mam kupione ledy na pilota które zmieniają kolor, moc itd.

Kupiłem sobie też w obi zasilanie prądowe na pilota - teraz główne oświetlenie i moonlight też odpalam na pilota - rewelacja - polecam.

Moje pytanie brzmi - czy coś takiego może być ?? Czy układ filtra jaki teraz zastosowałem jest ok ? - tło jest bardzo grube i po lewej stronie nie ma opcji dać pompy chyba że na bocznej szybie i wtedy jakoś poprowadzić węże itd - będzie ciężko a dziur w pokrywie chyba nie chce robić...

Obieg wody jest bardzo dobry a ryby zauważyłem że bawią się i cały czas pływają sobie pod prąd

Zdjęcia dostępne tutaj

https://picasaweb.google.com/MlodyKTM/Malawi#

Pozdrawiam,
Darek
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Jeśli możesz to oddaj większość ryb. Zostaw ewentualnie Yellowy albo Saulosi. Jeśli nie masz opcji zwrotu to pomyśl poważnie nad akwa minimum 240l.
Mi osobiście ten statek się nie podoba.
Awatar użytkownika
Bartt85
Posty: 232
Rejestracja: 18 lut 2013, 3:00
Imię: Bartek
Lokalizacja: Holandia
Akwarium: 240litrów, 700litrów
Płeć:

Post autor: Bartt85 »

Zdjęcie z brązowymi kamieniami (łupek?) już bardziej przypomina malawi, mam nadzieję, że kamienie ułożyłeś na szkle, bo jak pysie podkopią będzie tragedia.
Widzę, że zredukowałeś obsadę, bardzo dobrze. Powolutku do przodu, nie od razu Rzym zbudowano :)
Z czasem zainwestuj w filtr zewnętrzny, kup taniego Chińczyka Hanza HW302 za 120zł na allegro, mam go u siebie też, sprawuje się bardzo dobrze. Będzie odpowiedni również do juwela jak kupisz i tam w zestawie masz również dobry filtr wewnętrzny.
Wyciągnij ten filtr wewnętrzny i kup falownik sunsuna ok 2000l/h sprawdzi się lepiej i nie zajmuje tyle miejsca w aktualnym zbiorniku.
Jeżeli chodzi o zestaw juwela dołóż parę złociszy i kup rio 300 , jest to ta sama długość 120cm ale jest szerszy i wyższy, ja do dziś żałuję, że nie kupiłem właśnie tego zestawu. Pzry malawi bardziej się sprawdzi bo masz większą powierzchnię dna :)
KODI
Posty: 132
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:03
Imię: Konrad
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:

Post autor: KODI »

Bartt85 pisze:Zdjęcie z brązowymi kamieniami (łupek?) już bardziej przypomina malawi, mam nadzieję, że kamienie ułożyłeś na szkle, bo jak pysie podkopią będzie tragedia.
Przykro mi barti ale sie z Tobą nie zgodzę :!: Kamienie na szkle to karygodny błąd ,pod aranż należy wstawić jakiś izolator np. styropian lub pleksę ;) Ja stosuję osobiście fundament ze żwiru o grubszej granulacji .Poza tym aranż jest łatwiej ułożyć .
Co do kamieni ,także się z Tobą nie zgodzę ,kolor kamieni nie ma znaczenia w tym biotopie. W Malawi także występują białe skały ;)
Bartt85 pisze: kup falownik sunsuna ok 2000l/h sprawdzi się lepiej i nie zajmuje tyle miejsca w aktualnym zbiorniku.


Z tego co wiem ,falownik to nie tanie urządzenie ,uważam ,że szkoda kasy 8-)


Wracając do baniaka ,aranż z białymi skałkami mi się osobiście bardziej podobał ,oczywiście bez statku ;)
Przy tak niewielkim zbiorniku zainwestował bym w kubełek ,deszczownia będzie powodowała ruch wody + jakiś kamień napowietrzający :idea:

Co do ryb ,pozbądź się auratusa (to ten żółty w poziome pasy) .Można mieć dużo i kolorowo w baniaku ,jednak trzeba spełnić kilka warunków .

Serdecznie zapraszam także na www.afczwa.com ,tam są userzy ,którzy mają tej samej wielkości bańki i z powodzeniem trzymają w nich pyszczaki :D
Obrazek
Red
Posty: 43
Rejestracja: 13 lut 2013, 20:15
Imię: Robert
Lokalizacja: Częstochowa
Akwarium: 144 litry
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: Red »

Bartt85 pisze:... kup taniego Chińczyka Hanza HW302 za 120zł na allegro, mam go u siebie też, sprawuje się bardzo dobrze....
Jeżeli już "chińczyka" to niestety musisz dokupić media filtracyjne ponieważ to co jest dodawane w zestawie z reguły nie przekracza 1/4 objętości pojemnika. Same filtry jak najbardziej ale po dokupieniu mediów filtracyjnych i przeliczeniu ergonomii w zużyciu energii to już nie wychodzi tak słodko. Ja osobiście poleciłbym rodzimego Unimaxa Aquaela.
Serwis rewelacyjny.
"Opowiem Ci w słowach kilku co myślę o tym wilku" czyli coś o mnie i moim akwarium ;) -
"wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - B.Pascal
KODI
Posty: 132
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:03
Imię: Konrad
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:

Post autor: KODI »

Jeszcze wypowiem się do wersji aranżu z brązowymi kamolami :P

Gratuluję odwagi ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Bartt85
Posty: 232
Rejestracja: 18 lut 2013, 3:00
Imię: Bartek
Lokalizacja: Holandia
Akwarium: 240litrów, 700litrów
Płeć:

Post autor: Bartt85 »

KODI pisze:
Bartt85 pisze:Zdjęcie z brązowymi kamieniami (łupek?) już bardziej przypomina malawi, mam nadzieję, że kamienie ułożyłeś na szkle, bo jak pysie podkopią będzie tragedia.
Przykro mi barti ale sie z Tobą nie zgodzę :!: Kamienie na szkle to karygodny błąd ,pod aranż należy wstawić jakiś izolator np. styropian lub pleksę ;) Ja stosuję osobiście fundament ze żwiru o grubszej granulacji .Poza tym aranż jest łatwiej ułożyć .
Co do kamieni ,także się z Tobą nie zgodzę ,kolor kamieni nie ma znaczenia w tym biotopie. W Malawi także występują białe skały ;)
Bartt85 pisze: kup falownik sunsuna ok 2000l/h sprawdzi się lepiej i nie zajmuje tyle miejsca w aktualnym zbiorniku.


Z tego co wiem ,falownik to nie tanie urządzenie ,uważam ,że szkoda kasy 8-)


Wracając do baniaka ,aranż z białymi skałkami mi się osobiście bardziej podobał ,oczywiście bez statku ;)
Przy tak niewielkim zbiorniku zainwestował bym w kubełek ,deszczownia będzie powodowała ruch wody + jakiś kamień napowietrzający :idea:

Co do ryb ,pozbądź się auratusa (to ten żółty w poziome pasy) .Można mieć dużo i kolorowo w baniaku ,jednak trzeba spełnić kilka warunków .

Serdecznie zapraszam także na www.afczwa.com ,tam są userzy ,którzy mają tej samej wielkości bańki i z powodzeniem trzymają w nich pyszczaki :D
Karygodny błąd ???? nie wiem od kiedy .... Ja mam u siebie 90kg kamieni na szkle i nie jest to moje widzi mi się, jeżeli dobrze dobierzesz kamienie które przylegają swoją podstawą do szkła nic nie ma prawa się stać, znam ludzi którzy w swoich zbiornikach mają po 250kg kamieni na szkle i zbiorniki stoją do dzisiaj. Nie zgodzę się również z Tobą żeby użyć żwirku jako izolator, ponieważ to właśnie żwirek może zniszczyć szkło pod wpływem nacisku kamieni. Jeżeli chodzi o pleksę i styropian jak najbardziej można używać , jednak przy rybach kopiących trzeba liczyć się z tym, że zostanie to odkopane, nie raz spotykałem się z zatruciem ryb przez styropian który połykały.

Co do koloru kamieni źle to odebrałeś, napisałem , że bardziej mi to przypomina malawi i wg. mnie wygląda lepiej niż poprzednia aranżacja.

Falownik jest bardzo tani o tej mocy, jest dużo wydajniejszy i mniejszy od filtrów wewnętrznych, spełnia swoje zadanie rewelacyjnie, natlenia wodę, syf nie osadzą się na dnie przy odpowiednim skierowaniu wylotu, powoduje ruch wody który odzwierciedla prądy w jeziorze i ryby to uwielbiają.

Poczytaj trochę o kamieniach napowietrzających to będziesz wiedział, że bąbelki które się z niego wydobywają wcale nie natleniają wody, woda natlenia się poprzez ruch i dlatego falownik idealnie spełnia swoje zadanie.

Jeżeli chodzi o Chińczyka filtr ten spełnia swoje zadanie, wkłady filtracyjne to już indywidualne podejście, ja otrzymałem w zestawie wystarczającą ilość, dołożyłem jedynie waty oraz zrezygnowałem z węgla na rzecz ceramiki. Wyszło mnie to 135zł i jestem zadowolony z tej filtracji :)
Darek48
Posty: 51
Rejestracja: 10 mar 2013, 17:03
Imię: Darek
Lokalizacja: Krosno
Płeć:

Post autor: Darek48 »

ok chłopaki napiszę kilka zdań, wcześniej pisałem na tablecie i mega niewygodnie :)

No więc:

Od zawsze chciałem akwarium morskie, jednak wiem że na tym trzeba się znać bardziej, więcej zainwestować itd.

Malawi dlatego, że jest prostsze i najbardziej podobne do morskiego.

Co do zbiornika to jest to aquael econoline (miał być brillux) jednak chciałem zobaczyć czy mi się to spodoba i spodobało się.

Miejsce w którym mam akwarium jest idealnie wymierzone pod 112l właśnie z szafeczką.

Jeśli zdecydowałbym się na 240-300 musiał bym wypierdzielić komodę którą mam w salonie na jednej długiej ścianie... :) (komoda z ikei to raczej 300l na niej nie stanie...)

Pytałem w sklepie - Pan powiedział że do pyszczaków to 112l i bedzie ok, co do ilości to że 15-20 można mieć. Jak napisałem posta w klubie malawi to się załamałem... Wyszło na to że wszystko źle, rybki wymieszane gatunkami i że zeżrą się same...

Może i tak ale cóż poczekam bo narazie nie jest źle.

Mam tło strukturalne amazonka które bardzo mnie wkurzało bo odstaje sporo i był problem z montażem filtra. Początkowo pompę zamontowałem za tłem jednak nie spełniało to zadania, woda była mętna. Teraz wsadziłem wszystko przed tło, jest widoczne ale spełnia zadanie.

Filtr wewnętrzny dałem na początek duży ale mam taki sam miniaturke i może go zamienię. Fajny jest też turbo 500.

Filtr zewnętrzny mam Aquael Midi Kani - cały czas zamontowany.

Rozważam wywalenie tła (jest przepiękne) ale zabiera sporo miejsca i czasem rybki wpływają za nie choć jest szczelnie ułożone - poprawiłem bo za pierwszym razem przepływały górą, później dosypałem drugie 10kg piachu i się podniosło.

Co do czerwonego łupka to też był ładny jednak troche był w kolorze tła i jakoś tak mi się zlewał.

Łódka mi się podoba - lubie takie dodatki choć wygląda trochę nienaturalnie...

Wrzucam mój filmik

http://www.youtube.com/watch?v=2DP9YTuy0tc

http://www.youtube.com/watch?v=XCYfsSAMv9s

[ Dodano: 2013-03-10, 20:34 ]
a ten auratus to co - najbardziej drapieżny ?:)

Ta niebieska która jest największa chyba jest najspokojniejsza :)

- auratus bardzo mi się podobał - wybierałem rybki kolorystycznie przy zakupie.

Nie wiem czy nie ograniczę ilości rybek i zostane narazie przy tym zbiorniku.

Kamienie czerwone faktycznie raz sie spierdzieliły na dół jednak na stronę tła... :) jest to za małe akwa na układanki bo boje się właśnie żebym nie musiał zbierać rybek z podłogi... wolałem teraz dać kilka większych sztuk.
Awatar użytkownika
Bartt85
Posty: 232
Rejestracja: 18 lut 2013, 3:00
Imię: Bartek
Lokalizacja: Holandia
Akwarium: 240litrów, 700litrów
Płeć:

Post autor: Bartt85 »

To teraz jest biało, myślałem, że wcześniej :) JA bym skierował wylot z tego wewnętrznego do góry, żeby ruszał taflą wody i zrezygnował z tych bąbelków powietrza ;)
Darek48
Posty: 51
Rejestracja: 10 mar 2013, 17:03
Imię: Darek
Lokalizacja: Krosno
Płeć:

Post autor: Darek48 »

to bez bąbelków nie będzie napowietrzania... :)

tak, teraz jest biało.

Co do auratusa to ten żółty z czarnymi pasami w poprzek - mam ich chyba 3 albo 4.

Bardzo podoba mi sie żółty z czarną górną płetwą - myślałem że o niego Ci chodziło :)
Awatar użytkownika
Bartt85
Posty: 232
Rejestracja: 18 lut 2013, 3:00
Imię: Bartek
Lokalizacja: Holandia
Akwarium: 240litrów, 700litrów
Płeć:

Post autor: Bartt85 »

Uwierz mi , że będzie :) woda natlenia się poprzez ruch nie bąbelki :)
Darek48
Posty: 51
Rejestracja: 10 mar 2013, 17:03
Imię: Darek
Lokalizacja: Krosno
Płeć:

Post autor: Darek48 »

hmm tylko że wężyk jest wyprowadzony na zewnątrz akwarium, jak to odepne to będzie obieg wewnętrzny więc skąd sie napowietrzy... Sam ruch nie wiem czy coś da...

W ogóle to nie wiem czy nie włożę malutkiego aquaelka który został mi z malutkiego akwarium jako filtr wewnętrzny.

Obrazek

albo Turbo 500

Obrazek
choć ten co mam chyba nie jest zły....

[ Dodano: 2013-03-10, 20:51 ]
czy w takim małym akwarium potrzebny jest w ogóle 2 filtr wewnętrzny ? czy wystarczy sam baniak.
Awatar użytkownika
Bartt85
Posty: 232
Rejestracja: 18 lut 2013, 3:00
Imię: Bartek
Lokalizacja: Holandia
Akwarium: 240litrów, 700litrów
Płeć:

Post autor: Bartt85 »

Poczytaj o napowietrzaniu wody, wtedy zrozumiesz i zrobisz jak uważasz. Ja w swoich zbiornikach nigdy nie miałem bąbelków powietrza i wszystko jest natlenione jak być powinno, Czy w naturze widziałeś kiedyś kamienie napowietrzające ?? Woda natlenia się poprzez ruch lustra wody :)
Red
Posty: 43
Rejestracja: 13 lut 2013, 20:15
Imię: Robert
Lokalizacja: Częstochowa
Akwarium: 144 litry
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: Red »

dokladnie ruch wody natlenia ale Chcesz powiedzieć, źe "bąbelki" nie powodują ruchu? To akurat łatwo sprawdzić wizualnie ;) a skoro już są to po co wywalać. A co do wkładów po co kupować filtr o pojemności np 6 litrów i wkładać 1 litr wkładów?
"Opowiem Ci w słowach kilku co myślę o tym wilku" czyli coś o mnie i moim akwarium ;) -
"wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - B.Pascal
Awatar użytkownika
JemioloSeba
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2013, 19:32
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 450l Malawi
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: JemioloSeba »

Pierwsze co powinieneś zrobić to zdecydowana REDUKCJA obsady. Znawcą wielkim nie jestem, ale 112 to zdecydowanie 1 gatunek... Saulosi moim zdaniem najlepiej się nadaje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”