Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[6 x 140] wybór biotopów oraz obsady

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

Arit
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2013, 18:02
Imię: Artur
Lokalizacja: Ksawerów
Płeć:

[6 x 140] wybór biotopów oraz obsady

Post autor: Arit »

Witam wszystkich
To pierwszy post wiec się przedstawię, mam na imię Artur i mieszkam w Ksawerowie koło Łodzi. Akwarystyką interesuję się od powiedzmy 10 lat, ostatnio odnotowałem dłuższą przerwę ale jak wszyscy wiemy od tego hobby nie da się uwolnić.
A teraz do rzeczy. Planuję regał z sześcioma niewielkimi zbiornikami o podstawach kwadratu 60 x 60 i wysokości 40 cm, powiedzmy 140l każdy. Oto projekt z Autocada:
Obrazek
Całość wstawiona będzie pod schody i stąd ten kształt.
W każdym akwarium ma być inny biotop. Chce się ściśle trzymać wystroju parametrów oraz obsady. Wiem ile czeka mnie pracy z założeniem oraz utrzymaniem wszystkiego dlatego będę skłaniał się do umieszczania podstawowych czyt. prostych w hodowli ryb i roślin.
Oto moje propozycje na zbiorniki:
Malawi
Tanganika
Czarne wody
Białe wody
Jaskinia - Ślepce
Ameryka Północna - Niebieskołuskie - trochę mały zbiornik ale do przedyskutowania
Oczywiście czekam na propozycje i uwagi od szacownego grona forumowiczów. Dodam jeszcze, że cała filtracja musi pozostać wew. zbiorników - nie ma miejsca na sześć filtrów zewnętrznych . Etap realizacji = zamówiony stelaż, czekam na wykonanie.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Wydaje mi się, że powinieneś połączyć kilka baniaków w 1. Znaczy 2 akwa 60x60 i 2 120x60. Wtedy możesz zacząć poważnie myśleć o niektórych z tych biotopów, które wymieniłeś. Na pewno na malawi 60x60 to mało i jeśli chociaż trochę poważnie myślisz o niebieskołuskiej to nie wiem czy 120x60 to nie za mało. Tym bardziej połączenie baniaków ma sens jeśli filtracja będzie w środku a nie na zewnątrz. W tej kwestii celował bym w coś ala Juwelowskie filtry Bioflow.
Arit
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2013, 18:02
Imię: Artur
Lokalizacja: Ksawerów
Płeć:

Post autor: Arit »

Wydaje mi się, że powinieneś połączyć kilka baniaków w 1. Znaczy 2 akwa 60x60 i 2 120x60.
Brałem to pod uwagę ale jest z tym problem od strony technicznej wykonania stelażu. W takim przypadku zbiornik na samej górze nie ma podparcia z prawej strony. Poza tym całość traci koncepcję.
Na pewno na malawi 60x60 to mało i jeśli chociaż trochę poważnie myślisz o niebieskołuskiej to nie wiem czy 120x60 to nie za mało.
Widzę że standardy poszły w górę - 288 L. na parę pielęgnic to mało, kiedyś trzymałem je w 50 L. Samiec miał 23 cm i do tego cyklicznie rozmnażały się.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

To nie standardy poszły w górę, tylko wiedza ruszyła z miejsca i wyrwała się z pod konserwatywnych poglądów że musi tyle i tyle rybie wystarczyć tylko i wyłącznie do poruszania się nie bacząc na jej behawior i fizjologie.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
mariusz
Posty: 678
Rejestracja: 18 mar 2010, 17:46
Imię: MARIUSZ
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360,70
Płeć:

Post autor: mariusz »

na pare niebieskoluskich wystarczyy ale szału ni ma i beda sie rozmnażać to fakt gdy sie para dobierze......ale czemu akurat te? Przeciez jest wiele innych pielęgnicowatych o mniejszych gabarytach....
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

mariusz pisze:na pare niebieskoluskich wystarczyy ale szału ni ma
Kolega chyba nie ma zamiaru trzymać dwóch ryb w zbiorniku?
Podczas tarła to wątpię żeby inne ryby przeżyły w takiej małej szklance.
Awatar użytkownika
duda
Mecenas
Posty: 74
Rejestracja: 16 lis 2013, 17:53
Imię: Maciek
Lokalizacja: Jawornik Niebylecki
Płeć:
Wiek: 56

Re: [6 x 140] wybór biotopów oraz obsady

Post autor: duda »

Arit pisze: Chce się ściśle trzymać wystroju parametrów oraz obsady.
Powiem tak: zbiornik 60x60 a w nim dwie ponad 20cm ryby
ni cholery nie kojarzą mi się z hasłem akwarium biotopowe.

Też rozmnażałem zebry i czerwieniaki w 40L.
Ba-próbowałem tego z tropheusami...
Ale byłem wtedy niepełnoletni i jest mi wstyd i już tak nie robię.
Zaraziłem się robalami...
Awatar użytkownika
MakuŚ
Posty: 92
Rejestracja: 02 cze 2012, 13:45
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Grodzisko
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: MakuŚ »

Napisz kolego do @ziemian :) On jest specjalistą w dziedzinie biotopów z tego co czytam.
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Ja bym wybral te 60x60. Dobierajac dobrze obsade ryb mozna stworzyc cos pieknego. Tanganika napewno znajdziesz ryby ktore bez problemu sie pomieszcza tak jak do czarnych wod pielegniczki plus jakies male do toni wodnej. Malawi tez da rade przy jednym gatunku no saulosi czy jakos tak. Samiec ma inny kolor niz samice i bedzie barwnie i dla ryb wystarczy miejsca w koncu dno jest 60x60. Co do bialych wod to sie nie wypowiem a zamiast ameryki polnocnej to pomysl o azji bo tez bardzo ciekawy biotop.
Bede obserwowal watek.

Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Jeżeli chodzi o sam projekt to również jest bardzo rozochocony i ciekawy ...

Ale:

1. Jeżeli chodzi o same akwaria to takie wymiary do najlepszych nie należą- choć jeżeli nie możesz sobie pozwolić na inne to takie również przejdą. Z uwagi na to, że ryby które zamierzasz w nich mieć są rybami terytorialnymi i tu raczej bym poszedł bardziej w długość akwarium, i zrobić to tak: na górze takie jak planujesz czyli 60x60x40cm, niżej 120x60x40cm i niżej 2 akwaria po 85x60x40cm

2. Filtracja do takich akwariów- najlepsze i najtańsze będzie użycie filtrów HMF- czyli gąbka i do tego jakaś turbina. Wystarczająca do akwarium 60x60x40cm będzie turbina Aquael circulator 650 ewentualnie Aquaszut N750 i taka gąbka jak tu: http://www.allegromat.pl/aukcja148743.

Do tych większych turbiny o większej wydajność na poziomie: dla tego 120x60x40cm turbina Aquael circulator 2000, a do 85x60x40cm turbina Aquael circulator 1000.

I masz filtrację nie do zajechania, chowasz tak jeszcze oczywiście grzałkę.
Tu pokazane jak to wygląda:
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

3. Przy takich akwariach jak zaproponowałem byś miał szersze pole do popisu. Bo przypuśćmy:
- 60x60x40cm- robisz Azję z Betta(i tu do wyboru coś z dzikich okazów np.B. smaragdina, B. brownorum czy B. coccina do nich ławica jakiś razbor) i masz miód.
- 120x60x40cm- robisz Amerykę Centralną i tu bym mógł zaproponować np. Thorichthys meeki i Archocentrus multispinosus w układzie po 2 pary z danego gatunku i do nich jakaś ławica np. Xiphophorus helleri lub Xiphophorus signum albo ewentualnie Poecilia velifera i również masz super obsadę i bardzo ciekawie by się to prezentowało.
- 85x60x40cm- robisz Amerykę Południową, typowe BW np. Brazylia Rio Negro i obsada przykładowo: Dicrossus foirni- w układzie 3+4 do nich ławica z kąsaczowatych np. 20 Nannostomus marginatus albo coś z Hyphessobryconów.
- 85x60x40cm- robisz np. Tanganikę lub Malawi- tylko tu z obsadą Ci nie pomogę bo nie zajmuję się tymi biotopami- pytaj np kolegę K2 ;)

Tylko proszę Cię o jedno- nie wypisuj takich totalnych bzdur, że chcesz wpuścić do akwarium 60x60x40cm Pielęgnicę Niebieskołuską bo jak to słyszę to mi się scyzoryk sam w kieszeni otwiera. Piszesz, że miałeś te ryby w 50l akwarium- i powiedz mi czym Ty się chcesz chwalić ??? Tym że męczyłeś ryby ??? Pomyśl logicznie, jak ryba o długości 20cm ma się czuć w przestrzeni w której machnie raz ogonem i jest na drugim końcu akwarium bo jest ono 3 razy dłuższe od niej samej ??? To jest tak jak bym Cię wpuścił do pomieszczenia 2mx2m i siedź sobie. Miałoby Ci było ???

Dla Niebieskołuskiej zbiornik min. dla pary to jest 160x50x50cm, żeby ryby się normalnie czuły ;) A to, że Ci się rozmnażały w 50l to normalne, z tego powodu, że ryby mają instynkt przetrwania gatunku i dlatego się mnożą bo czują zagrożenie ;)

Także, życzę Ci powodzenia bo projekt ciekawy na pewno, ale pomyśl, poczytaj trochę i przemyśl to bo jest co wybierać do takich zbiorników ciekawego i można stożyć super akwaria biotopowe, ale trzeba wybierać rozważnie, a nie tylko że coś Ci się podoba ;)

Ps. Specjalistą od biotopów to jest Uwe Werner np., ja to jestem raczej miłośnikiem ;)
Ostatnio zmieniony 04 lis 2015, 19:35 przez ziemian, łącznie zmieniany 1 raz.
Arit
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2013, 18:02
Imię: Artur
Lokalizacja: Ksawerów
Płeć:

Post autor: Arit »

Ziemian - dzięki za poświęcenie czasu na rozbudowaną odpowiedź.
Oczywiście, że te Niebieskołuskie w 50 L. to nie powód do dumy, chodziło mi tylko o to żeby nie popadać z skrajności w skrajność. Byłem wtedy młody i głupi i nie miałem możliwości a chęci ogromne. Nie będę wpuszczał tych ryb, koniec kropka.
Co do zmiany objętości zbiorników to tak jak mówiłem, w tym układzie ze względu na rozkład sił w kątownikach nie widzę innej opcji. Regał jeszcze nie zaczęty czeka na swoją kolej więc można by całkowicie zmienić projekt ale nie chcę...

Jeśli chodzi o filtrację to pomysł genialny w swojej prostocie. Widzę że nikt nie krzyczy, że nie będzie filtracji zewnętrznej, mam obawy co do zbiorników bez roślin czy same podmiany wody i filtracja mechaniczna wystarczy aby nie mieć kłopotów z azotanami? Do tej pory jak trzymałem Tanganikę lub Malawi miałem kubeł cały zasypany ceramiką i wiem, że w zasadzie tak to powinno być, ale w tym układzie nie ma miejsca na kubły.

Chciałbym żebyśmy uznali te sześć zbiorników jako kwestię zamkniętą i skupili się nad tym co można sensownego w nich zrobić w końcu masa ludzi ma zbiorniki 112 L. bardzo przyjemnie urządzone.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

To nie będzie tylko filtracja mechaniczna, w gąbce również bakterie się namnożą nie ma obawy ;)

Możesz ewentualnie użyć jakiś roślin nadwodnych typu: epipremnum, skrzydłokwiat, mangrowiec czy wodnych typu pistia czy limnobium- one dodatkowo Ci azot wyciągną ;)

Z tymi zbiornikami to ja bym jeszcze to przemyślał, ale jak już tam chcesz, bo zaspawanie trochę innego regały to żaden problem, czy będzie na nim 2 raz po 60x60x40cm czy 1 po 120x60x40cm ;), tak samo sam dół ;)

Co do obsady do tych mniejszych to też bym coś zaproponował.

Oczywiście filtr RO masz i problemu z wodą nie będzie ???
Awatar użytkownika
Bartt85
Posty: 232
Rejestracja: 18 lut 2013, 3:00
Imię: Bartek
Lokalizacja: Holandia
Akwarium: 240litrów, 700litrów
Płeć:

Post autor: Bartt85 »

Projekt ciekawy, ja bym zrobił 3 zbiorniki od dołu: 180cm, 120cm, 60cm. Mniej ale za to możesz stworzyć jakieś konkretne aranże i mieć ciekawe ryby. W takich 60cm ciężko będzie coś fajnego zrobić :/ Oczywiście da się ale nie będzie to to. Jednak jeżeli już muszą być to te 60cm to zobaczymy co z tego wyjdzie :) Będziesz miał niedosyt bo ciężko będzie stworzyć konkretne biotopowe akwaria w takim litrażu.
Awatar użytkownika
duda
Mecenas
Posty: 74
Rejestracja: 16 lis 2013, 17:53
Imię: Maciek
Lokalizacja: Jawornik Niebylecki
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: duda »

Przy załozeniach:
-zbiorniki 60x60
-"biotopowość"
-"podstawowe" ryby

Moje typy to:
Malawi-jeden gatunek niewielkich mbuna(demasoni,maigano itp.) wedle gustu.
Tanganika-Księżniczki-tworzą z czasem wielopokoleniową kolonię,ewentualnie muszlowce lub mniejsze naskalniki.
Czarne wody-za duży wybór.A co byś chciał?
Białe wody i ślepce-nie wiem, nie orientuję się...
Zamiast niebieskołuskich- jedna para meeki lub ellioti lub zebry lub miodowe lub sajica.
Jeszcze bym pomyślał o zbiorniku dla mniejszych labiryntowych.
Wbrew pozorom prostych pomysłów na taki litraż można wymienić kilkanaście na jednym oddechu ;) .
Napisz co Ci się podoba to będzie łatwiej marudzić :P .
Ostatnio zmieniony 18 gru 2013, 19:54 przez duda, łącznie zmieniany 1 raz.
Zaraziłem się robalami...
Arit
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2013, 18:02
Imię: Artur
Lokalizacja: Ksawerów
Płeć:

Post autor: Arit »

Ok zrobiłem rysunek żeby pokazać o co mi chodzi:
Obrazek
W miejscach zaznaczonych czerwonym kółkiem będą uginały się kątowniki, sporo zadań z mechaniki rozwiązałem w swoim życiu i nie chcę takich kwiatków w swoim domu - chce spać spokojnie ;)

Jeśli chodzi o wodę to mam zasilanie ze studni głębinowej podłączone do przemysłowej stacji zmiękczającej wodę - takiej zasypywanej solą z worków 25 kg. Wydajność taka, że można wypełnić basen olimpijski. Jeśli to nie wystarczy kupię filtr RO. A i woda nie jest chlorowana.

I widzę, że nadal próbujecie mnie odwieść od tych małych zbiorników no cóż skoro większość tak twierdzi to będę się musiał mocno nad tym zastanowić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”