Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[6 x 140] wybór biotopów oraz obsady

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Bartt85
Posty: 232
Rejestracja: 18 lut 2013, 3:00
Imię: Bartek
Lokalizacja: Holandia
Akwarium: 240litrów, 700litrów
Płeć:

Post autor: Bartt85 »

Zastanów się, na pewno nie pożałujesz decyzji :) Myślę, że stelaż można jakoś wzmocnić. Nie znam się na tym ale może jakbyś przez środek z tyłu pociągnął słupek od góry do samego dołu to by wzmocniło wystarczająco konstrukcję ?
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Skoro stelaż będzie pod schodami to te zaznaczone miejsca podwieś na linkach do schodów/stropu i będziesz miał z głowy :)
Awatar użytkownika
duda
Mecenas
Posty: 74
Rejestracja: 16 lis 2013, 17:53
Imię: Maciek
Lokalizacja: Jawornik Niebylecki
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: duda »

Jakich dużych zbiorników nie zrobisz i tak będą za małe,
ale za to będzie ich mniej :( .
Ty się jeszcze zastanów ;) !!!
Zaraziłem się robalami...
Awatar użytkownika
Bartt85
Posty: 232
Rejestracja: 18 lut 2013, 3:00
Imię: Bartek
Lokalizacja: Holandia
Akwarium: 240litrów, 700litrów
Płeć:

Post autor: Bartt85 »

Przestrzeni dla ryb nigdy nie za wiele ;) Ryba lubi pływać nie zapominaj o tym. Poza tym ten co zaczynał od mniejszych akwariów i doczekał się większego wie, że to inna bajka. Przede wszystkim jeżeli chodzi o zachowanie ryb w większym akwarium.
Awatar użytkownika
duda
Mecenas
Posty: 74
Rejestracja: 16 lis 2013, 17:53
Imię: Maciek
Lokalizacja: Jawornik Niebylecki
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: duda »

Bartt,masz rację.
Ja też mam rację.
Wszyscy mamy a zainteresowany sam musi zdecydować czego chce.

Przemyślałem ten regał pod kątem dużych zbiorników i nie widzę problemu.
Tył można dowolnie "podstemplować" a z przodu na II i III poziomie dać odpowiednio sztywniejsze profile.
Można spytatać znajomego inżyniera albo poszperać w necie ale na pewno jest to wykonalne.

To teraz masz problem,przyjemnych dywagacji Arit :podwójnie widzę: .
Zaraziłem się robalami...
Awatar użytkownika
pablo diablo
Posty: 90
Rejestracja: 05 kwie 2013, 21:07
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów - Nowy Sącz
Płeć:
Wiek: 45
Kontakt:

Post autor: pablo diablo »

dla mnie trzymanie ryb w małej powierzchni akwarium to męczarnia ryb
Awatar użytkownika
duda
Mecenas
Posty: 74
Rejestracja: 16 lis 2013, 17:53
Imię: Maciek
Lokalizacja: Jawornik Niebylecki
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: duda »

W takim razie cała akwarystyka to złooo :evil: !!!
Zależy jeszcze jakie ryby i jaka powierzchnia.
Zaraziłem się robalami...
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Nie no nie popadajmy w skrajności, oczywiście ryby trzeba umieć dobrze dobierać do akwarium i powierzchni dna czy tam wysokości jak np. terytorialne ziemki potrzebują sporej powierzchni dna czy cudowne Altumy wysokiego zbiornika, ale tak naprawdę to przy dobrym doborze zbiornika i odpowiedniej aranżacji, wodzie i kamieniu ryby czują się również w akwarium dobrze ;)

Co do projektu, to z 3 zbiornikami czy tam, czterema takimi jak podałem nie ma problemu, stelaż nie ma prawa się ugiąć jeżeli będzie odpowiednio pospawany z odpowiednio grubego profilu zamkniętego i przy dobrych wzmocnieniach w newralgicznych miejscach. Do tego można go jeszcze zakotwiczyć w ścinanie z tyłu i wszystko będzie OK ;)

Jeszcze wracając do tych wymiarów akwariów to jednak ja bym zrobił na dole 2 akwaria bo przy akwarium długości 180cmx60cmx40cm z filtracją HMF może być spory problem bo filtr taki może tego biologicznie nie uciągnąć, dlatego poszedłbym w 2 mniejsze o wymiarach 85x60x40cm, środek 120x60x40cm i góra 60x60x40cm ;)
Arit
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2013, 18:02
Imię: Artur
Lokalizacja: Ksawerów
Płeć:

Post autor: Arit »

Ziemian wielkie dzięki za podpowiedzi i ogólnie wszystkim za rozjaśnienie rozumu. Własnie wracam od Pana Wojtka u którego zamawiam regał. Będzie dokładnie tak jak pisze Ziemian. Cztery zbiorniki - dwa na dole. Elementy poziome z podwójnie zespawanego profilu zamkniętego 3x3 a pionowe 5x3. Całość ma spokojnie ustać.
Pytanie za 100 pkt. Czy 20 cm pomiędzy krawędzią zbiornika a krawędzią przedniej poprzeczki wystarczy na manewry? Za poprzeczką będzie już 26 cm. do powierzchni deski nad akwarium. Rozumiem, że oświetlenie przykręcę do deski nad zbiornikiem. Akwaria przykrywać szybą? Z tyłu też chcę zasłonić całość płytą, czy mają być tam kratki wentylacyjne? Nie miałem wcześniej regału i się nie orientuje.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

20cm powinno wystarczyć do manewru, ale akwaria biotopowe mają to do siebie, że jak już raz aranż zrobisz to jedynie w przypadku SA możesz dorzucić jakieś liście czy szyszki olchy- więcej nic tak grzebać nie potrzeba, a ryby wpuścisz i wyłowisz bez problemu siatką jeżeli zajedzie taka potrzeba.

Myślałeś już nad oświetleniem ???

Ja bym Ci polecił na bazie LEDów oświetlenie zrobić, albo taśmy, albo moduły ;)

Akwaria jak przykryjesz szybą to będzie OK, ta tak mam w swoich zbiornikach właśnie zrobione, wszystkie poprzykrywane szybami, tylko musisz poprosić szklarza żeby Ci wyciął otwór na karmienie rybi jakiś otwór na ewentualną roślinę nadwodną żeby korzenie wpuścić do wody jeżeli będziesz chciał ;)

Kratek nie potrzeba bo i po co ?
Arit
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2013, 18:02
Imię: Artur
Lokalizacja: Ksawerów
Płeć:

Post autor: Arit »

Nie myślałem jeszcze o oświetleniu, za regał gość weźmie się dopiero po świętach, mam sporo czasu. Następna sprawa to wybór "desek" na obicie regału. Myślałem o lakierowanym MDF coś takiego będzie mi pasowało do wystroju, czy to dobry materiał?

Coś ten teges ;) http://www.argusakwarystyka.pl/Produkty ... ?node=3325

Kratki wentylacyjne żeby płyty nie puchły?
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Tak taka płyta spokojnie da radę- grubość 18mm i spokojnie wytrzyma ;)
Tylko żeby nie miała kontaktu z wodą bo lubi puchnąć i tracić wytrzymałość przez to ;)
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

Arit, tylko nie z kątowników takie rzeczy! Często bywam na forach krewetkowych gdzie ludzie mają regały i raczej radzą robić je z profili. Jeśli wybierzesz odpowiedni profil to nie powinien się ugiąć, choć w tym wypadku duże obciążenie będzie w miejscu gdzie będzie podparty środkowy poziom. Poza tym nie ma problemu.

Jestem w trakcie budowy regału z płyty meblowej na krewetkaria i dużo czytałem i pisałem do szczęśliwych posiadaczy regałów. Najmniejsza odległość między akwa a wyższą półką z jaką się spotkałem, swój zrobiłem na 15 cm, a 20 cm pozwoli Ci na swobodne manewrowanie. Czasem może być troszkę niewygodnie przy 40 cm wysokości akwa ale dasz radę ;).

Filtrację hamburską polecam jak najbardziej, totalny spokój z czyszczeniem i obsługą. Jedyny problem jest z niezbyt powalającą skutecznością mechaniczną. Są one jednak polecane jako dobre filtry jeśli chodzi o biologię. Polecam jednak gąbkę 5 cm grubości, troszkę sztywniejsza jest, lub 2x3 cm gdzie gąbka od strony akwa troszkę rzadsza a wewnątrz gęstsza.
Arit
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2013, 18:02
Imię: Artur
Lokalizacja: Ksawerów
Płeć:

Post autor: Arit »

Dzięki Szymel89, za radę.

Moje przemyślenia:

Baniaki wys 40 cm będą nieproporcjonalne więc idę w standardowy wymiar 120x50x50 oraz dwa na dole 100x50x50 ten mały na górze się nie zmieści mi wtedy ale w sumie to byłby z nim tylko problem.

Przeglądając fora napotkałem się na pytania dotyczące ogrzewania podłogowego i nośności takiej podłogi. Nie jestem pocieszony bo u mnie też jest podłogówka, ale sprawdzałem do styropianu mam 10 cm wylewki, muszę jednak jakoś zmniejszyć nacisk na podłogę zwiększając powierzchnie. Chce zamiast sześciu nóżek dać całą ramę dookoła regału. Macie może jakieś doświadczenia z takimi rozterkami?

Oto projekt stelaża na chwilę obecną:
Obrazek

Im dalej w las...
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Zakotwicz regał w ścianie od tyłu, wtedy ściana przeniesie większość obciążenia ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”