Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mój pierwszy zieleniak [112L]

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

No zdaje sobie sprawę tylko że likwidowałem drugi baniak i nie miałem co z nimi zrobić. Brzanka sumatrzańska to prawdziwy bandzior ale wpuściłem też ok. 20 krewetek RC i świetnie się mają - nie zostały zjedzone :P Jak ktoś chce to zapraszam oddam rybki za darmo. Zostawię tylko neonki.
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

U mnie wszystko ładnie rośnie ale potrzebuję delikatnej porady. Mam postępujący biały pył na szybach oraz sporo zielonych nitek na roślinach. Parametrów jeszcze nie mierzyłem. świecę 10h. Dodam że dadaję przy podmianach ocet do zbicia kh. Co zrobić ? Zaciemnić na kilka dni ? W sumie baniak zalany po restarcie ok tygodnia temu, więc świeży...
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Wrzucę lekką aktualizację. Nastąpiła wymiana podłoża. Straciłem nerwy do ziemi i do czarnego bazaltu albo kwarcu lub nie wiadomo czego jeszcze...Poza tym miałem masakryczny atak zielenic. Mnóstwo nitek wszędzie. Postawiłem bańkę na czarnym Aqua Art Substate II. Część roślin po moczeniu w kwasku przetrwała więc zasadziłem od nowa. Dołożyłem też światła (led 6400K) i na tą chwilę mam ok. 0,6W/l. Baniak od restartu stoi tydzień i już kłopoty - pojawiły się zielenice głównie na mchu i korzeniach, poza tym biały śliski nalot na szybach który usuwam czyścikiem. Parametrów jeszcze nie mierzyłem. Daję tylko 5 ml Carbo i nic więcej na razie. CO2 z bimbrowni leci ale szykuję się do zakupu zestawu z butlą. A jak utrzymać małego henia ?? Zauważyłem na kilku kępkach blaknące i odpadające listki...Co myślicie ? A tak jeszcze odnośnie glonów to czy Substate II może powodować wzrost i sprzyja glonom??

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

roton pisze: czy Substate II może powodować wzrost i sprzyja glonom?
Świeży pochłania minerały i w ten sposób może nieco sprzyjać glonom. Konieczne jest odpowiednie nawożenie przy dobrym świetle.
roton pisze:miałem masakryczny atak zielenic
Typowe zielenice nie są zbyt groźne i łatwo je wykończyć - wystarczy poprawić nawożenie. Gorzej z nitkami - tymi długimi - też da się je wykończyć, ale stabilizując nawożenie i usuwając mechanicznie co się da.
roton pisze: jak utrzymać małego henia ?
Osobiście nie mam pozytywnych doświadczeń przy 0,6 W/l.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

zulix, Co radzisz mówiąc o poprawie nawożenia ?? Wiem że bez parametrów wody ciężko coś poradzić ale może jakaś podpowiedź :?: Ponoć przy zielenicach warto zwiększyć azot prawda ? Myślę że na świeżym substracie nie ma co podawać mikro jeszcze ..?
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

nic nie lej przez tydzień a potem nawozisz całą gamą nawozów od dawki 25% i co tydzień zwiększasz o kolejne 25% docelowej. Na ASII ja tak robiłem i nie było glona.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

roton pisze:na świeżym substracie nie ma co podawać mikro jeszcze
To może być błąd. AS pochlania mikro z wody i staje się ona jałowa (twardość potrafi spadać do zera). Stąd:
Cris pisze:nie lej przez tydzień a potem nawozisz całą gamą nawozów od dawki 25% i co tydzień zwiększasz o kolejne 25% docelowej.
(ale etap nie lania masz już za sobą).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Pomierzę później wodę tym co mam i zobaczymy. No rzeczywiście podłoże AS mocno obniza ph i kh. Zauważyłem też objawy braku żelaza. Mocno białe młode liście u niektórych roślin. A i na podłożu mam miejsca z zielonym korzuchem - nitkami.
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

ziomek- na wycinkę jutro zapraszam :mrgreen:
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Witajcie! Mój baniak kiepski i mało atrakcyjny ale pokażę co się u mnie dzieje. Otóż:
- lekka modyfikacja podłoża. Na spód ASII+ a na to JBL Manado. Powodem było osiadanie pyłu i zielenic na samym ASII. Choć może się pospieszyłem bo tydzień później odpaliłem CO2 z butli zamiast bimbrowni więc pewnie glon by ustąpił.
- Jak wyżej – zamiast bimberkowni leci CO2 z butli 3,5l. Elektrozawór i zaworek precyzyjny Grun. Licznik bąbli zrobiony z kroplówki a dyfuzor z filtra narurowego (dzięki pomocy i wskazówkom Crisa. Faktycznie rozpuszcza się super! Wszystkie spieki i nawet lipa w akwa nie ma szans.
- obsada to 30szt neon innesa, 3 szt. Kirys spiżowy, ok. 35 krewetek RC.
- rośliny jakieś tam rosną, nie znam wszystkich nazw ale odkąd podaję co2 z butli rosną ładnie i szybko.
- nawożenie co2 24h/d, carbo i potas. Nie podaję na razie mikro, fosforu i azotu bo przegiąłem i teraz redukuję. Wczoraj podmiana 50% i czekam na ustabilizowanie parametrów. Muszę dojść do odpowiedniego stosunku azotu do fosforu. Ostatni pomiar PO4 poza zakresem testu – ponad 2 – masakra – stąd duża wymiana wody.
- no i gloniska są co nieco. Nitek miałem sporo i pojawiają się na wyższych partiach roślin + pylenie na szybach. No ale azot i fosfor za duży więc ograniczam nawożenie, zwiększam Co2 i czekam na rezultaty. Parametrów nie mierzyłem bo wczoraj podmieniłem połowę bańki więc może jutro coś pomierzę.

A tak to wygląda po duuużej wycince. Krzaki się rozrosły ze nie było nic widać :mrgreen:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Super.
Posadź jakąś trawe coś niskiego na przód i będzie gites.
A woda ? Nasza kranówa czy ro /?
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

No właśnie potrzebuję coś na przód. Jutro jadę do Crisa to może coś mi wydłubie :mrgreen: Woda to nasza kranówa. Widzisz na zdjęciu z szafką tą zieloną buteleczkę..? Bardzo wydajne kwasy - obniżyłem tym kh do 6. Tylko pomału i stopniowo. Gh mam chyba koło 20.
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Lepszy i tańszy jest elektrolit do akumulatorów :roll: Sam używam i jakoś dodatkowe oczy niczemu nie wyrosły. Trzeba to schować przed dziećmi oraz uważać jak się leje.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Cris, wiem wiem - podobno jak jedziesz na CPN to Ci od razu 5L dają :roll:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Cris pisze:Lepszy i tańszy jest elektrolit do akumulatorów
Według opisu to mieszanka kwasów mineralnych więc zapewne solnego i siarkowego. Jeżeli przeliczymy wyłącznie na kwas siarkowy to wg opisu:
obniża odczyn pH wody i twardość węglanową. 10 ml = 300 l×°n tzn. 10 ml preparatu obniża twardość węglanową wody o około 1 °n w 300 l wody.
i obliczeń w kalkulatorze niejakiego zulixa wynika że jest nieco mocniejszy (38%) od kwasu akumulatorowego (33-35%).
Ciekawy jestem, czy zawiera kwas fosforowy. Jakby kolega zmierzył PO4 przed i po obnżeniu kH... to może bym się dowiedział.

EDIT: W opisie pisze, że nie zawiera więc pewnie nie zawiera.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”