Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[136] Chyba "nature"

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

justfilied233 pisze:a ta roślinka po lewej na przodzie jest świetna
To jest staurogyne sp. ;)
Darek pisze:Baniaczek Mirro zaczyna przypominać mi bieszczady :P
CHyba będę musiał się tam w końcu wybrać :P

Z nowości - w akwarium pojawił mi się glon Oedogonium, który upodobał sobie staurogyne sp. Będę musiał ściąć stare pędy zaatakowane przez ten glon.
Poza tym bardzo szybko odnawia mi się pył na szybie. Dziwi mnie to, gdyż w piątek i sobotę zrobiłem dość dużą podmiankę i starłem pył, a tu po dwóch dniach znowu się pojawił. Ciężko mi uwierzyć, że ASII aż tak mocno wypuszcza mikro do słupa wody (a mikro w ogóle nie nawożę). Pozion CO2 zwiększyłem, tak, że pH mi spadło do wartości 6,4, ale planuję obniżyć do 6,2. Muszę jeszcze zakupić test na PO4.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ciąg dalszy aranżacji.... i pojawiają się schody. Staurogyne sp. obrósł glon nitkowaty. Aby ratować akwarium zmuszony byłem wyciąć pędy tej rośliny. Zostały kikuty, z których mam nadzieję wyrosną na powrót zdrowe pędy. Didek umnożony. Teraz czekam aż się zagęści. Rotala indica też. Pozostaje tylko zagęszczenie kępy. Rotalii sp. "green" jeszcze nie mam tyle ile bym chciał, ale wszystko jest na dobrej drodze. Mały heniek w końcu zaczął się rozrastać. Rośnie powoli, ale rośnie. Zakorzenił się i krewetki już go nie wykopują. Niestety mam jakiś problem z mchami. Bez przerwy zbiera się na nich brunatny osad, co uniemożliwia rozwój gałązek. Zdrowe są tylko końcówki gałązek, a reszta niestety już nie. Dlatego zamiast mchu między skałki trafi najprawdopodobniej mini pelia. Podoba mi się jej jasno zielony kolor.

Kamienie już w dużo mniejszym stopniu zarastają zielonym nalotem. Właściwie to ich nie czyszczę.

Nawożenie jeszcze w fazie ustalania. Jednak swoją "apteczkę" wzbogaciłem w ostatnio chwalony przez Max-a kobaltosan. Jestem ciekaw wyników jakie uzyskam stosując ten specyfik.

No i na koniec moich wypocin fotka z przed 30 minut.

Obrazek
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Co do tego pyłu, to chyba okrzemki, może zwiększ zawartość torfu... I spróbuj Easy Carbo... U mnie pomogło.
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

Mirro, ile ty masz tych rozbór bo ja widzę 2
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Max pisze:Co do tego pyłu, to chyba okrzemki
To chyba jednak nie okrzemki. To jest raczej taki brud. Jak powachluję trochu nad mchem, to uniesie się z niego taki właśnie "syfek" (brunatny osad, gruby detrytus - nie wiem jak to nazwać).
Max pisze:może zwiększ zawartość torfu
Nie stosuję torfu. Nie chcę, żeby mi woda na żółto się barwiła.
pilarz617 pisze:ile ty masz tych rozbór bo ja widzę 2
Jedną. To obok, to nie razbora ;)
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Od torfu zabarwia sie tylko chwilowo na kilka dni, później przechodzi, ale zmiękcza i zakwasza na stałe... ;)
Co do osadu - myślę że wystarczyło by kilka krewetek amano i otosków...
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Max pisze:amano i otosków...
Mam 9 amano i trzy otoski ;) Może dokupić?
Max pisze:zmiękcza i zakwasza na stałe...
Nie wiem czy jest taka potrzeba. Obecnie mam kH=3, gh=6, ph=6,2 Myślę, że na mchu obsiada jakiś syfek a nie okrzemka. W przeciwnym wypadku, okrzemka była by wszędzie, a nie tylko na mchu.
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

To może jest jakiś problem z filtracją , moze kubełek trzeba przeczyścić, nową włókninę na wylocie dać, albo krewetkę filtrującą... ;)
Otosków mogło by być wiecej...
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Max pisze:Otosków mogło by być wiecej...
Zdychają bez przerwy :/
Max pisze:To może jest jakiś problem z filtracją
Być może. Nie czyściłem już dwa miesiące. Możliwe, że po przefiltrowaniu syfu związanego ze startem akwarium, zapchał się już nieco. Pewnie wyczyszczę go przy następnej podmianie.
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Mirro pisze:Otosków mogło by być wiecej...
Zdychają bez przerwy :/
Niestety tak jest z rybkami z odłowu - ja wybieram w sklepie w którym wiem że są już ze dwa tygodnie - im dłużej tym lepiej (potrafią paść nawet po 3 miesiącach).
Przyczyną może być też zbyt świeże akwarium. I lubią torfową wodę... 8) pH nawet 5,0.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

A zatem ciąg dalszy pamiętnika akwarysty :mrgreen:

Z glonami problem jest coraz mniejszy. Atakują już tylko staurogyne sp., którą musiałem ściąć do zera, aby gon nie przerzucał się na inne rośliny.
Na szybie oczywiście pył jest. Muszę go zatem czyścić dość często.
Ze skałek glona nie zeskrobuje, gdyż po pierwsze jest go tam mało, a po drugie, to i tak mi się nie chce :P

Nawożenie jest już z grubsza ustalone. Do nawozów wprowadziłem kobaltosan. Pierwsze spostrzeżenia są wręcz imponujące. Specyfik ten działa na rośliny jak steryd ;) Najbardziej widać to po mchach. Ruszyły z pełną parą. Teraz już nie wyglądają jak ubidzone :) Poza tym, zastosowanie kobaltosanu mocno wpłynęło na pobieranie przez rośliny składników pokarmowych. Dziś podczas pomiarów parametrów zdziwiłem się. Wartości NO3 i PO4 był zerowe mimo wcale nie skąpego nawożenia. Będę musiał zwiększyć dawki. Pewnie będę też musiał zwiększyć dawki Fe.

Z nowości:
Dokupiłem sobie dziś rybki. Obsada zwiększyła się o kolejne dwa otoski, dwie młodziutkie kosiarki, trzy tęczanki neonowe (planuję zakup większej gromadki tych rybek) oraz glonojada..... o przepraszam :zakryta: Zbrojnika niebieskiego (nie wiem dlaczego, ale lubię nazwę glonojad :P ). Kolory tęczanek świetnie mienią się w świetle. Próbowałem zrobić im zdjęcie, ale niestety mi nie wyszło.

Rośliny:
Właściwie, to już są namnożone. Teraz tylko czekam aż się rozrosną aby je zagęścić. Ostatnio zauważyłem, że bledną nowe pędy roślin. Spowodowane jest to zapewne wspomnianym już wcześniej zerowym stanem składników makro.

A teraz to, do czego od razu wszyscy przewijają posta w dziale galeria.... czyli zdjęcia :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mateusz
Posty: 508
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:11
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mateusz »

Mirro pisze:(nie wiem dlaczego, ale lubię nazwę glonojad :P )
Obrazek
:D


Co do akwa to coraz piękniej się robi.
Mirro pisze:Do nawozów wprowadziłem kobaltosan. Pierwsze spostrzeżenia są wręcz imponujące. Specyfik ten działa na rośliny jak steryd ;) Najbardziej widać to po mchach. Ruszyły z pełną parą. Teraz już nie wyglądają jak ubidzone :) Poza tym, zastosowanie kobaltosanu mocno wpłynęło na pobieranie przez rośliny składników pokarmowych.
Skoro tak mówisz to muszę też nad tym pomyśleć :) A po ilu dniach zauważyłeś różnice?
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Piknie Mirro piknie :) Podoba mi się ta twoja nowa aranżacja no i zazdroszczę pięknych rotal.
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Mirro pięknie. Co do konieczności wymiany włókniny w kubełku to Max ma rację. Ja wymieniam co miesiąc bo będzie pyliło. W swoim zbiorniku stosuję 2 godzinną przerwę w świeceniu i może to jest sposobem na zastopowanie rozwoju glonów - tę przerwę w swieceniu wyczytałem na stronie DENNERLE.
Ostatnio zmieniony 10 lis 2010, 19:55 przez zdzislaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

normalnie za rozdzielczość zdjęć to zabić można :/

a akwarium ładne ;)
- chyba, bo słabo widzę na takich miniaturkach :galy: "nienienie: :brrr:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”