Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[~90] Cherryreef

75x35x40 z panelem

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

[~90] Cherryreef

Post autor: cherry_ukasz »

Witam,
Jako, że morszczak spodobał się nie tylko mi, ale i moim rodzicom, postanowiłem zamienić to:
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=4121 na coś większego.

W tym celu użyłem akwarium, które przez 4 lata służyło mi jako akwarium słodkowodne. Wymiary szkła to 75x35x40 czyli brutto ok 105 litrów. Jako, że nie chciałem wiercić otworów w dnie akwarium i robić sumpa i innych bajerów postanowiłem wkleić do środka akwarium panel. Ma on wymiary 12x35x40 cm i jest podzielony na 4 komory. Pierwsza to komora wlotowa z grzebieniem(DIY). Druga komora to komora odpieniacza. W trzeciej będzie grzałka. W czwartej znajduje się pompa zasilająca panel. Zastanawiam się nad umieszczeniem w pierwszej komorze biobali - ale to jeszcze nie pewne.
W tym akwarium używałem oświetlenia 2x18W. Jako, że statecznik był elektroniczny to do oswietlenia morszczaka użyję 3 lub 4 świetlówek 18W (jeden statecznik ma możliwość podpięcia jednej bądź 2 świetlówek). Obecnie zakupiłem świetlówki: Arcadia Marine Blue Actinic, Sylvania Aquastar, Sylvania Coralstar. Jeżeli będzie zbyt niebiesko (choć właśnie tak mi się podoba) to dołożę jedną białą świetlówkę.
Akwarium będzie przykryte tj trochę przerobiłem pokrywę ze spienionego PCV, która służyła w tym akwarium.
Ze sprzętu, jaki użyję w tym akwarium będą:
1. Pompa obiegowa Atman 600l/h
2. Koralia Nano 900l/h (chyba, że będzie mało to włożę JVP 101, ale to już chyba będzie za mocne - zobaczymy)
3. Odpieniacz Weipro 2011
4. Grzałka Jager 100W
5. Oświetlenie:
-Stateczniki VS elektroniczne 2x2x18W
-Arcadia Marine Blue Actinic 18W T8
-Sylvania Aquastar 18W T8
-Sylvania Coralstar 18W T8

Mam nadzieję, że taki zestaw się sprawdzi. W poniedziałek ma być (ciekawe czy dojdzie) 9kg żywego piachu oraz 6kg żywej skały. Reszta skały (ok 5,5 kg) będzie z 30tki. Stamtąd też korale i woda. Pozastała części wody to ok 30 litrów z działającego zbiornika i 40 litrów nowej wody.

Postaram się zrobić zdjęcia jeszcze pustego zbiornika i całego sprzętu :)

Pozdrawiam i mam nadzieję, że przeprowadzka przejdzie bezproblemowo :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Gekon
Posty: 878
Rejestracja: 07 lis 2009, 15:41
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów/Zalesie
Akwarium: wiele :)
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Gekon »

To dawaj jakies zdjecia :)
Jakbym mógł cos doradzic to od razu pomysl o chłodzeniu.U mnie była masakra, mam pokój od zachodu i było koło 32 stopni.O dziwo korale pompowały sie normalnie ale wiadomo zeby nie przegiac zalozyłem wiatraczek taki do chłodzenia procesorów i jest ok.Temperatura 27 stopni.
Co do cyrkulacji ja bym dał od razu 2 x koralia nano.U siebie na poczatku miałem tylko koralie i cyjano szalało przez zła cyrkulacje.Dołazyłem jeszcze 2 ponmpy po 800 l/h aqua nova które i tak tyle nie smuchaja i jest ok.
Ja tez planuje przeskok we wrzesniu na 230 litrów ale zobaczymy co z tego bedzie :)
Jak cos zapraszam po szczepki :)
KacpeR96
Posty: 194
Rejestracja: 06 kwie 2010, 18:53
Imię: Kacper
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: KacpeR96 »

cherry_ukasz, ile cie to wszystko kosztowalo z ciekawosci pytam :P
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

I czego się nie pochwaliłeś że robisz zakupy? Też chciałem coś zamówić. Trochę nieładnie 8)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Gekon pisze:To dawaj jakies zdjecia :)
Jakbym mógł cos doradzic to od razu pomysl o chłodzeniu.U mnie była masakra, mam pokój od zachodu i było koło 32 stopni.O dziwo korale pompowały sie normalnie ale wiadomo zeby nie przegiac zalozyłem wiatraczek taki do chłodzenia procesorów i jest ok.Temperatura 27 stopni.
Co do cyrkulacji ja bym dał od razu 2 x koralia nano.
Więc co do chłodzenia to na razie się wstrzymałem. Dlaczego? Ano dlatego, że w pomieszczeniu, gdzie będzie stało akwarium nawet w te upały nie ma więcej niż 24 stopnie. Jeżeli zdarzy się, temperatura skoczy powyżej 26 stopni wtedy zainstaluje chłodzenie.
Co do cyrkulacji - jeżeli jedna nano będzie za mało dojdzie JVP101 - na razie nie mam funduszy na więcej pomp.
KacpeR96 pisze:cherry_ukasz, ile cie to wszystko kosztowalo z ciekawosci pytam :P
Wolę nie liczyć ;) ale sama przeprowadzka to ok 700 zł + koszty wcześniej poniesione
Zaku pisze:I czego się nie pochwaliłeś że robisz zakupy? Też chciałem coś zamówić. Trochę nieładnie 8)
Niestety zależało mi na czasie i nie bardzo chciałem czekać nie wiadomo ile na to, aż ktoś się chętny zgłosi. Zakupy na spokojnie tam będę robić jeszcze w sierpniu pewnie
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Więc akwarium już ustawione, świetlówki zamontowane, sprzęt też. Teraz tylko trzymać kciuki, by w poniedziałek doszła brakująca część wyposażenia.

Zdjęcia pustego baniaka:

Tak się prezentuje na szafce (nie udało mi się dobrze dobrać okleiny do koloru szafki :(
Obrazek

Widok panela z boku:
Obrazek

Widok z góry:
Obrazek

Świetlóweczki:
Obrazek

Pompa cyrkulacyjna JVP-101:
Obrazek

Podsumowanie:
Panel w sumie wyszedł jak chciałem, ale oczywiście wykonanie pozostawia wiele do życzenia (chodzi o jakość położonego silikonu. Mimo, że się starałem wyszło miernie :( ). Pokrywę poprawiłem na tyle, że już nie gryzą w oczy krzywe krawędzie. Od środka folia krzywo, ale dzięki temu może ładniej będą wyglądać refleksy od falującej wody :)

Więc...zostaje czekać na zalanie :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Ile do takiego akwarium potrzeba soli na miesiąc? Jaki duże robi się podmianki i jakie są dodatkowe koszty utrzymania? O podmiankach już było i wiem że nie są duże, ale jakbyś napisał ile daje się soli na 10 lub 100L to mielibyśmy jakiś obraz. Ile wat ma pompa obiegowa i od pieniacz?
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

Mam do ciebie Łukaszu pytania:

- w poprzedniej solniczce używałeś do wysypania dna żywego piasku czy żwiru koralowego jak w kubełku i jakiej grubości było to podłoże ?
- teraz zrobiłeś panel filtracyjny, a kubełek się nie spisywał ?
- co do pompki Koralia Nano 900l/h to tą chyba używałeś w poprzednim zbiorniku i chyba tam nie robiła młynka to i tu nie zrobi. Zastanawiasz się nad JVP 101 (on ma przepływ 3000 l/h i pobór mocy 6 W), a z tego co wyczytałem to przy miękkich koralach jest wystarczający, kolega ma w 150 l, ale tam już ledwo daje radę.
- takie głupie pytanie, ale zadam: wody używasz z filtra RO czy jesteś hardkorem i kranówkę z solą lejesz ? :mrgreen:
- w poprzednim akwarium używałeś skimmera i czyżby się nie spisywał, że teraz masz odpieniacz białek ?
- żywą skałę zamówiłeś od prywatnej osoby (czyżby na forum nano-reef) czy kupowałeś w sklepie jakimś i za ile kg. oraz czy to jest żywa skała z Indonezji czy też ta wydobywana na rafach w większych głębokościach?
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Zaku pisze:Ile do takiego akwarium potrzeba soli na miesiąc? Jaki duże robi się podmianki i jakie są dodatkowe koszty utrzymania? O podmiankach już było i wiem że nie są duże, ale jakbyś napisał ile daje się soli na 10 lub 100L to mielibyśmy jakiś obraz. Ile wat ma pompa obiegowa i od pieniacz?
Ile soli na miesiąc? ogólnie ilość soli nie ulega prawie w ogóle zmianom, także dodatkowo to tylko ułamek % więcej dodaje przy podmianie. Poza tym nic więcej.
Co do podmian to robiłem ok 5% tygodniowo. Teraz mam zamiar robić 10 litrów (czyli ok 12%) co 2 tygodnie (jak będę w domu).
Na litr wody idzie 33,3g czyli w przeliczeniu na 100 litrów idzie 3,333 kg soli.
Pompa ma 6W a odpieniacz chyba też (musiałbym sprawdzić ;P).
suplement pisze:Mam do ciebie Łukaszu pytania:

- w poprzedniej solniczce używałeś do wysypania dna żywego piasku czy żwiru koralowego jak w kubełku i jakiej grubości było to podłoże ?
W piko solniczce używałem najtańszego żwiru koralowego. W kubełku natomiast była żywa skała (ok kilograma). Grubość tego żwirku to ok 1-1,5 cm.
suplement pisze: - teraz zrobiłeś panel filtracyjny, a kubełek się nie spisywał ?
Kubełek jak najbardziej się spisywał - nie narzekałem na prawde. Dlaczego panel? Bo do kubełka ciężko wsadzić odpieniacz ;P
suplement pisze: - co do pompki Koralia Nano 900l/h to tą chyba używałeś w poprzednim zbiorniku i chyba tam nie robiła młynka to i tu nie zrobi. Zastanawiasz się nad JVP 101 (on ma przepływ 3000 l/h i pobór mocy 6 W), a z tego co wyczytałem to przy miękkich koralach jest wystarczający, kolega ma w 150 l, ale tam już ledwo daje radę.
Tzn młynek mogłaby zrobić właśnie JVP 101, mimo wszystko od niej zacznę. Może się okazać, że będzie ok. Jeżeli będzie za mało - dołożę koralie. Chcę zrobić taki obieg, by wszędzie woda krążyła ale nurt nie był za mocny, bo miękasy takiego nie lubią - to fakt.

suplement pisze: - takie głupie pytanie, ale zadam: wody używasz z filtra RO czy jesteś hardkorem i kranówkę z solą lejesz ? :mrgreen:
Nie jest to głupie pytanie ;) bo znam ludzi, którzy leją kranex z solą 8). Ja do nich nie należę :). Leję RO. Wcześniej mogłem kupować przy tak małych podmianach. Teraz przez jakiś okres będę szukać źródła gdzieś a potem kupię sobie filtr RO (przy dopływie gotówki).
suplement pisze: - w poprzednim akwarium używałeś skimmera i czyżby się nie spisywał, że teraz masz odpieniacz białek ?
Skimmer spisywał się tak samo dobrze jak kubełek. Ale teraz jest panel, więc skimmera nie ma sensu zakładać (grzebień ładnie zbiera wodę z tafli wody.
suplement pisze: - żywą skałę zamówiłeś od prywatnej osoby (czyżby na forum nano-reef) czy kupowałeś w sklepie jakimś i za ile kg. oraz czy to jest żywa skała z Indonezji czy też ta wydobywana na rafach w większych głębokościach?
Tą, którą mam teraz mam z indonezji. Chciałem kupić jakąś od ludzi z forum, ale niestety nie udało się (wszyscy sprzedawali tylko całość a średnio było to conajmniej 2,5 raza za dużo niż ja chciałem). Teraz dokupię ze sklepu. Jaka cena? Nie wiem, wyjdzie w praniu, ale pewnie nie mniej niż 32 zł/kg


Ufff, tylu pytań nie było od dawna. Ale dobrze, że pytacie, może będzie więcej morszczaków...a co suplement chcesz założyć morskie? Moja piko solniczka będzie wolna od przyszłego tygodnia ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

cherry_ukasz pisze:Tą, którą mam teraz mam z indonezji. Chciałem kupić jakąś od ludzi z forum, ale niestety nie udało się (wszyscy sprzedawali tylko całość a średnio było to conajmniej 2,5 raza za dużo niż ja chciałem). Teraz dokupię ze sklepu. Jaka cena? Nie wiem, wyjdzie w praniu, ale pewnie nie mniej niż 32 zł/kg
To fakt, strasznie trudno wyłapać tam kogoś z mniejszymi porcjami.
cherry_ukasz pisze:Ufff, tylu pytań nie było od dawna. Ale dobrze, że pytacie, może będzie więcej morszczaków...a co suplement chcesz założyć morskie? Moja piko solniczka będzie wolna od przyszłego tygodnia ;)
Na razie mam takie dalekosiężne plany na mały kawałek rafy, z resztą w sumie już wyliczyłem koszty wszystkiego, ale tak samo było z obecnym słodkowodnym, że kilka miesięcy gromadziłem dane o sprzęcie, roślinach i rybach. Co do twojej poprzedniej solniczki to nie potrzebuję bo przerobiłbym swoje 107 litrów.
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Co prawda z tygodniowym poślizgiem, ale akwarium wystartowało :D

Ogólnie na razie jeszcze nie wiele widać (woda zmętniona trochę przez piasek), ale:

1. Panel działa :D woda sobie spokojnie krąży. Jednak zrobienie regulacji na grzebieniu to dobra sprawa - można regulować poziom wody w panelu no i może zbierać albo z samej tafli albo spod niej i z tafli (w mniejszym stopniu).
2. Odpieniek pieni, ale średnio. Wiem już jak go poprawić i zajmę się tym w tym tygodniu. Ryb nie ma na razie więc go nie włączam.
3. Na razie dałem dodatkowo kubeł z 30tki - niech trochę zaszczepi akwarium :)
4. Światło jest ok :) korale bardzo ładnie wyglądają pod tym światłem.

No i teraz uwagi:
1. Trzeba chyba jednak będzie dorobić chłodzenie wiatrakami. Niestety będą one musiały być chyba zamontowane w wieczku pokrywy bo z boku czy z tyłu dmuchały by na ścianę co grozi grzybem a tego chcemy uniknąć.
2. Na razie dmucham koralią nano + panel + kubełek. Pewnie dojdzie druga nano lub koralia 1. JVP 101 to już za dużo :/
3. Do przekopywania piachu zatrudnię jednak 3-5 ślimaków turbo. Rozgwiazda piaskowa to chyba na razie za dużo.
4. W przyszłym tygodniu pewnie pierwsze ryby - błazenki :) Niech coś pływa w baniaku żeby nie było tak pusto
5. Skały jest na razie tylko 9 kilo. Wsumie jutro zobacze, czy będzie trzeba więcej.

No to tyle na początek. Jutro/pojutrze postaram się wkleić pierwsze fotki :) Mam nadzieję, że grono morszczaków się powiększy (takie słuchy mnie chodzą :P ) mam już szczepki korali dla tych, którzy chcą zacząć przygodę z solniczkami 8)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

cherry_ukasz pisze:utro/pojutrze postaram się wkleić pierwsze fotki
Czekam na to i to bardzo :)
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Trochę spóźniona, ale jest aktualizacja.
Woda wyklarowała się już prawie w 90% więc nie jest źle. Korale szczęśliwe otwierają się w pełni :) Dzisiaj do akwarium trafiły 3 ślimaczki "turbo" do grzebania w piachu. Od razu wzięły się do pracy :). Ponadto musiałem dopracować panel. Odpieniacz wyrzucał miliony drobnych bąbelków powietrza, które następnie trafiały do baniaka i po pierwsze nie wyglądało a po drugie stresowało korale niektóre. Z pomocą przyszedł mi gieniorek (dziękuje mu bardzo) i powiedział, żebym do 3 komory dał biobale i gąbke z dużymi oczkami i zadziała to jako "bubble stop". No i działa 8)
Ponadto dzisiaj doinstalowałem wiatraki do chłodzenia jednak nie będą chodzić cały czas bo...są strasznie głośne :( ma ktoś pomysł jak wyciszyć?...

W przyszłym tygodniu powinny pojawić się rybki...albo za dwa - zobaczymy :lol:

A teraz długo oczekiwane fotki(muszę jeszcze wyczyścić szybę boczną i panela bo przy zalewaniu zostały linie :evil: )

Dorobione wiatraki w pokrywie:
Obrazek

Fotka całości:
Obrazek

I samo akwarium i jego mieszkańcy:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

hehe optycznie to ja tu dalej 30stke widzę :P nie widać tej wielkości. Może jak dojdzie rybka to będzie widać ;)
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
bols88
Posty: 270
Rejestracja: 14 lis 2009, 14:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gniewczyna
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: bols88 »

Wygląda świetnie. Coraz bardziej nachodzi mnie chęć założenia morszczaka.
240 - moje akwa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”