Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Moja pierwsza kreweciarnia

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Moja pierwsza kreweciarnia

Post autor: roton »

Witajcie. Pochwalę się moją pierwszą kostką na krewetki. Dodam że amator ze mnie ogromny. Podam parę informacji dot. zbiorniczka:
- wymiary 20x20x26cm, nawet nie wiem jaki litraż
- kompletny i oryginalny zestaw Aquaela
- światło - świetlówka kompaktowa Aguael 9W
- filtr wewnętrzny gąbkowy z kilkoma kawałkami lawy
- grzałka malutka też Aguaela - aktualnie nie używana, temp 24-26'C
- podłoże to czarny żwirek bazaltowy gr. 3-6cm

Nie znam nazw roślinek, przeniosłem kilka z mojego ogólnego 112l. Jest korzonek obwiązany troszkę mchem ale nie wiem czemu nie rośnie...? Jest raczej zdrowy, zielony, nie zgnity ale stoi w miejscu. Lekko obwiązany a jednak nie rośnie. Obsada na tą chwilę to 20 - 30 krewetek RC. Zbiorniczek funkcjonuje już ok. tygodnia, choć dzień po zalaniu musiałem zaraz zmienić wodę bo bardzo była zabrudzona (nie klarowna). Przy wymianie dodałem do filtra gąbkowego kilka kawałków lawy wulkanicznej i jest poprawa - na razie woda czysta. Aranżacja fatalna wiem...ale nie mam żadnego mchu w konkretnej formie - wszystko małe i marne. Poczekamy co będzie dalej może meszki ruszą trochę. Proszę o krytykę. Pozdrawiam!

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Całe 10,4l masz objetosci brutto to nie za wiele zwazywszy ze masz w nim juz spore stadko krewetek , troszke sie pospieszyłes z wpuszczeniem krewetek do akwarium wartało odczekac przynajmniej 2 tygodnie i dac szanse dojrzec nieco baniakowi . Filterek aquael fan mini plus? mam taki w 30l baniaku i po wymianie gabki na gesta daje o dziwo rade moze da rade i u ciebie, wate wywal bo sie zapcha i bedzuie bieda, te kawałki lawy to mozesz sobie darować niewiele wnosza podobnie grzałka bedzie ci niepotrzebna wcale możesz ja usunać. Z mchami troszke cierpliwości one rosna powoli i musza sie przestawic na nowe warunki. Nastepnym razem najpierw poczytaj lub popytaj potem zakładaj krewetkarium bo widze że kupiłes firmowy set typu "słoik" a przy odrobinie samozaparcia mogłes miec za te sama kase lepszy zestaw i z tym co naprawde potrzebne.
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Wiesz jeśli chodzi o koszty to kupiłem używkę za parę złotych dosłownie bo ktoś chciał się pozbyć, więc na pewno nie przepłacona. Grzałki nie używam. Filtr to Aquael fan mini plus. Myślę w przyszłości przenieść krewecie do 45l bo ma takie puste. Ta kostka na tyle mi pasuje bo stoi w moim biurze i zajmuje tyle miejsca ile mam :) Dzięki za komentarz!
Awatar użytkownika
pelasia4444
Posty: 110
Rejestracja: 03 sie 2013, 19:34
Imię: Betty
Lokalizacja: Podkarpacie/Krosno/Zręcin
Akwarium: 30 l i 126 l
Płeć:

Post autor: pelasia4444 »

Moje takie spostrzeżenie że ten filtr jest chyba dość mocny jak na to akwarium i chyba robi troszkę pralkę. Może się mylę...Może wystarczy jak trochę przykręci się mu moc. Jak miałam krewetkarium w akwa54l to właśnie taki filtr miałam i wciągał mi małe krewetki. Zmieniłam więc na gąbkę taką bardzo gęstą (już bez tej plastikowej obudowy) Może nie pasowało super idealnie ale sprawdziło się. Woda była szara, czy mleczna? Sprawdź temp. wody bez użycia grzałki. Może w ogóle nie będzie ona potrzebna. W moim kreweciarium jest tak 22-23 stopnie czasem niżej i krewetki są raczej zadowolone :-) W ogóle zauważyłam że jak było gorąco i woda miała wyższą temp to nie szalały z rozmnażaniem a teraz jak tem. spadła to od razu min 8samic nosi jajeczka. Ależ się rozpisałam :podwójnie widzę: Zostajesz tylko przy tych krewetkach czy planujesz coś kiedyś dodać do obsady?
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

No rzeczywiście oryginalny filtr miał tylko gąbkę (taką właśnie gęstą) bez obudowy ale woda z nim była mleczna tak jak piszesz - i to zaraz po wpuszczeniu krewetek. Ten co jest wydaje mi się że trzeba rzeczywiście przykręcić bo jest ustawiony na maxa. Temperatura jest pomiędzy 24-26 st. bo mam termometr a grzałki nie używam. Na razie nie myślałem o innych żyjątkach - same krewecie :) Wybacz pelasia4444, że dopiszę nie na temat ale widzę że masz wpisane w profilu Zręcin - jeździłem wiele lat temu do babci moich kuzynów na wakacje do Żeglec to blisko chyba - powiem Ci że pięknie tam było i pewnie nadal jest! Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
pelasia4444
Posty: 110
Rejestracja: 03 sie 2013, 19:34
Imię: Betty
Lokalizacja: Podkarpacie/Krosno/Zręcin
Akwarium: 30 l i 126 l
Płeć:

Post autor: pelasia4444 »

Tak myślałam, ze pewnie mleczna. Trzeba było poczekać kilka dni i pewnie samo by minęło. Często przy dojrzewającym akwa tak się dzieje. Ja tak miałam przy zmianie podłoża. Trwało to ze 3-4 dni. Potem się sama wyklarowała, nie było strat w zwierzynie. Ale zdecydowanie mniej wtedy świeciłam. Tak 2h max. dziennie przez ten czas mętnej wody. A w ogóle to czego nie użyłeś wody z tamtego 112l akwa? Czy użyłeś? Roślinek by ci się przydało też dosadzić aby lepiej dojrzało (np. moczarka i rogatek) Jakbyś był z Żeglec to bym się podzieliła i miałbyś jutro busz w kostce.
Bardzo blisko Żeglce są Zręcina. I jest tu pięknie, bajecznie o każdej porze roku.
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

No właśnie nie użyłem wody z większego zbiornika a rzeczywiście mogłem. No ale nic trudno - jak pisałem jestem amatorem wielkim i do tego w trakcie mozolnego zdobywania ogromnej wiedzy. Na razie dużo błędów...ale pomału. Póki co woda w kostce kryształ a roślinek dosadzę.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Jesli masz rogatka to na poczatek zdecydowanie sie przyda
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Bardzo proszę o zamknięcie tematu. Krewetkarium zlikwodwałem więc temat nie będzie już aktualizowany. Idę w kierunku roślinnych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetkaria”