Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

zbyt niskie pH

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
rogalik
Posty: 166
Rejestracja: 08 lis 2009, 20:39
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 720 Vieja
Płeć:
Wiek: 43

zbyt niskie pH

Post autor: rogalik »

Od pewnego czasu mam problem ze zbyt niskim pH, które stale utrzymuje się na poziomie nie wyższym niż 6. Podejrzewam, iż przez to straciłem praktycznie całą obsadę zbrojników, tylko paletkom to odpowiada, ale nie mogę podnieść pH do granicy 6,8-7.
Czy jest możliwe że glonki padły przez pH, Akwarium 240 l w zbiorniku jest trochę drewna (5 korzeni, kokosy), filtracja zewnętrzna z dużą ilością ceramiki i wewnętrzny gąbkowy, z roślin dwie bardzo duże amazonki i trochę innych łodygowych, nie ma glonów. Nie wiem jak podnieść pH, podmiany wody tylko na chwilę dają żądany efekt. Czy np włożenie skały wapiennej może trochę pomóc czy macie może jakieś inne sposoby. Wiem, ze wyrzucenie korzeni może pomóc, ale wołałbym tego uniknąć.
Proszę o wasze opinie na ten temat.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

rogalik pisze:Czy np włożenie skały wapiennej może trochę pomóc
Pomoże, ale jest to dosyć powolne i zwiększa GH. Jak nie chcesz zwiększać GH to można użyć sody oczyszczonej.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Jakie masz podloze?karmisz miesem paletki?dodajesz CO2?,byc moze ruch tafli wody poprzez ustawiony wylot moglby podniesc troche pH.
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

rogalik pisze:Czy jest możliwe że glonki padły przez pH
Nie - myślę, że padły z przekarmienia "mięchem". O preferencjach pokarmowych zbrojników tu mądrzej i więcej: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=10667
rogalik
Posty: 166
Rejestracja: 08 lis 2009, 20:39
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 720 Vieja
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: rogalik »

No jest taka szansa, ze padły od mięcha, bo przed zgonem było karmienie robalami mrożonymi.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

rogalik pisze:przed zgonem było karmienie robalami mrożonymi.
I wszystko jasne. Zbrojnikom nie jest wskazane zjadanie zbyt dużych ilości pokarmu mięsnego. Sam karmiąc mrożonkami bardzo uważam, żeby zbyt duże ilości nie opadały na dno.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
rogalik
Posty: 166
Rejestracja: 08 lis 2009, 20:39
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 720 Vieja
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: rogalik »

No teraz to już chyba pewne że od tego padły szczególnie, że nic im nie było wcześniej a jak zdechły to brzuchy były rozdęte. Oczywiście nie padły wszystkie, więc muszę uważać na przyszłość żeby mięcho nie opadało.
Mam jeszcze pytanie do Zulixa w jakiej proporcji dodawać sodę oczyszczoną czy to ma być łyżeczka na zbiornik czy mniej?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Trudno mi powiedzieć jak dozować. W kalku zaszyłam obliczenia zmian KH w zależności od ilości sody, ale nie pH. Poza tym gwałtowne zmiany pH na pewno zaszkodzą rybom. Myślę, że musisz zrobić eksperyment na wiaderku wody z akwarium.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
rogalik
Posty: 166
Rejestracja: 08 lis 2009, 20:39
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 720 Vieja
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: rogalik »

Zulix twoj sposób pomógł, powolne dodawanie sody (w sumie ok 2 łyżeczki na 240 l zbiornik 2 dni) obniżyło pH do 6,5 i takie właśnie jest idealne. Dzięki za podpowiedzi. pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

rogalik pisze:Zulix twoj sposób pomógł, powolne dodawanie sody (w sumie ok 2 łyżeczki na 240 l zbiornik 2 dni) obniżyło pH do 6,5 i takie właśnie jest idealne. Dzięki za podpowiedzi. pozdrawiam.
Chyba podniosło do 6,5 :!:
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Matematycznie to liczbę ph podniosło, ale chemicznie stężenie jonów wodorowych (czyli ph) zmalało. :-)
Maniek1111
Posty: 6
Rejestracja: 08 lis 2011, 23:28
Imię: Daniel
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Płeć:

Post autor: Maniek1111 »

Dzieki za pomoc, przydało się
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”