Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zbijanie pH

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Kolego to co piszesz to są bzdury. Woda z RO ma PH zawsze odczyn lekko kwaśny poniżej 7.0
Sam sprawdzałem, miałem pH=6,0.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Chyba za ostro... :P "Zawsze" znaczy "zawsze" a tutaj tak niestety nie jest.

Wszystko zależy od jakości membrany. Wartość "chemiczna" czystej wody, pH=7,0 jest mało prawdopodobne gdyż:
- są rozpuszczone w niej gazy, m.in. CO2, który zakwasza nawet wodę odstaną przez wiele tygodni, pH < 7
- jest szczątkowa twardość, kH gdyż membrany (szczególnie najtańsze) nieco popuszczają - tu pH > 7
oczywiście może się zdarzyć że oba czynniki się kompensują i mamy pH = 7,0 ale jest to dość rzadkie. W pracy mam wysokosprawną membranę i woda jest doczyszczana jonitami. Stopień oczyszczenia jest dużo lepszy niż przy akwarium i pH jest zwykle w okolicach 6. Rozpuszczania gazów nie wyeliminujemy. Stąd zwykle pH < 7 (ale nie zawsze).
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Jaro: ja tylko cytowałem :) kolegę, mam nadzieję że nie odebrał tego zbyt do siebie

dla sprawnego filtra RO ZAWSZE ale to ZAWSZE i bez reguły woda ma PH na 1000% mniej niż 7.00, taka fizyka i chemia wody, jeśli ktoś ma wodę z filtra RO o PH > 7.00 to ma uszkodzony filtr a konkretnie membranę, jeśli ktoś ma wodę o KH > 2 to też ma uszkodzony filtr RO

takie jest moje zdanie na ten temat
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Romano pisze:Kolego to co piszesz to są bzdury
Może to i bzdury . W takim razie poco niektórzy posiadacze Ro i akwaria roślinne ryzykują z kwasem skoro wystarczy Ro zeby miec Ph 7
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Może to i bzdury . W takim razie poco niektórzy posiadacze Ro i akwaria roślinne ryzykują z kwasem skoro wystarczy Ro zeby miec Ph 7
Jeżeli wiesz co robisz, to jest to bezpieczne. Tak jak z jazdą samochodem.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

debrzyna pisze:poco niektórzy posiadacze Ro i akwaria roślinne ryzykują z kwasem skoro wystarczy Ro zeby miec Ph 7
Bo zwykle nie mają w akwarium kH = 0 :) (jakieś mieszanie z kranówką, czy mineralizatory itd.). Ja kombinuję z kwasami bo RO + mineralizatory są dla mnie za drogie w ostatecznym rozrachunku.

Kreweciarze lecą najczęściej na RO i wspomagani nieco podłożem mają pH w okolicach 6 gdy mają kH = 0.
W akwariach roślinnych rzadko się leci na kH=0 co wynika też z tego, że CO2 jest w stanie solidnie zakwasić wodę a tego nie chcemy. No chyba, że nie mamy obsady to część roślin żyje i przy pH poniżej 5.
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Ja kombinuję z kwasami
kH zbijesz kwasem, a gH ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

tomeksup pisze:a gH ?
W moim rośliniaku mam gH równe kranówie - czasem nawet rzędu 18 niemców i roślinom to nie przeszkadza. Poza nielicznymi bardziej się przejmują pH (czyli pośrednio kH) niż gH. Być może moje niepowodzenia z niektórymi roślinami wynikają z dużego gH, ale raczej nie. Takie zwartki żyją w Azji w wodzie o twardości bliskiej zeru a w akwa wytrzymują i 30 niemców.

Nie miałem takich wyjątkowych delikatesów jak np. Onawodek Madagaskarski,który "podobno" lubi RO.

RO leję tylko w takich ilościach jak wyparowało aby się nie kumulowało.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

U mnie po zbiciu gH z 15 do 10 zauważyłem polepszenie się nieznacznie kondycji roślin, tempa wzrostu. Może to zbieg okoliczności. Jednakże neonom znacznie się polepszyło. Teraz głównie leję RO.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Na pewno łatwiej jest roślinom przy niższym gH. Przykładowo Macandrę trzymałem na niskim kH i gH bez większych problemów. teraz też trzymam, ale z kłopotami. Myślę jednak, że gH ma mniejsze znaczenie niż kH i to dużo mniejsze. Ponieważ lejąc Ro obniża się zarówno kH jak i gH to zwykle uważamy, że pomogło obniżenie twardości (gH) a nie jest to wg mnie zawsze prawda.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Romano
Mecenas
Posty: 8
Rejestracja: 10 maja 2013, 14:56
Imię: Roman
Lokalizacja: Świdnica
Akwarium: 500l z paletami
Płeć:

Post autor: Romano »

mirekkon pisze:
Romano pisze:
debrzyna pisze:Poczytaj o RO one nie zmieniają Ph na stałe tylko na pare godzin
Kolego to co piszesz to są bzdury.Woda z Ro ma zawsze ph7,0.Stosuję ro już parę lat,świeże
Ro jest w odczynie kwaśnym bo zawiera rozpuszczone co2 a jak się odstoi pewne 7,0 i nie
zmienia parametrów.Roman
Kolego to co piszesz to są bzdury. Woda z RO ma PH zawsze odczyn lekko kwaśny poniżej 7.0
Panie Mirku
Woda z RO ma pH 7, tylko bezpośrednio mierzone zaraz po nakapaniu ma poniżej 7pH.Po stabilizacji gh0-kh0,ph jest neutralne czyli 7.Stosowanie filtracji przez torf przy wysokim KH też mija się z celem,niskie KH-łatwiej zakwasić wodę.Wodę do zakwaszania najlepiej przygotować w osobnym zbiorniku.Ja mieszam 2/3 ro z 1/3 kranówy,leje ustaloną metodą prób i błędów dawkę kwasu solnego,napowietrzam i po24 godz.woda jest zdatna do podmianki.Oczywiście sprawdzam phmetrem,korekcja przez dolanie kranówki lub odrobiny kwasu.Moje parametry to GH8,KH0,pH6,4.Akwarium rośline z paletkami.Roman.

EDIT: poprawa "cytowania" - zulix
Ostatnio zmieniony 29 paź 2013, 8:58 przez Romano, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Romano pisze: Panie Mirku
Woda z RO ma pH 7, tylko bezpośrednio mierzone zaraz po nakapaniu ma poniżej 7pH.Po stabilizacji gh0-kh0,ph jest neutralne czyli 7.Stosowanie filtracji przez torf przy wysokim KH też mija się z celem,niskie KH-łatwiej zakwasić wodę.Wodę do zakwaszania najlepiej przygotować w osobnym zbiorniku.Ja mieszam 2/3 ro z 1/3 kranówy,leje ustaloną metodą prób i błędów dawkę kwasu solnego,napowietrzam i po24 godz.woda jest zdatna do podmianki.Oczywiście sprawdzam phmetrem,korekcja przez dolanie kranówki lub odrobiny kwasu.Moje parametry to GH8,KH0,pH6,4.Akwarium rośline z paletkami.Roman.
Witam,

jeśli bierzemy okres odstania wody jak Pan pisze 24 godziny to oczywiście się z tym nie zgodzę, że czysta woda z RO (bez zabiegów np natlenianie) osiągnie PH 7.00.

Z mojego stanu wiedzy wynika że parametry końcowe wody RO w dużym stopniu zależą od jakości filtra RO czyli jakości membrany, materiału z którego jest wykonana oraz ilości stopni filtrujących (końcowych - uzdatniających). Nie jest również prawdą że woda po filtrze RO ma mieć idealnie PH=7.00 o KH=0, czasami lekko za wysokie ciśnienie w filtrze może powodować nieoczekiwane efekty.

Wracając do tematu dlaczego PH wody z filtra RO jest niższe od 7.00 gdzieś kiedyś jak drążyłem temat RO, na forach wyczytałem, że membrana filtra RO przepuszcza jak sito małe jony jednowartościowe (np wodorowe). Mogą one przez nią swobodnie przenikać, a tym samym ich większa liczba to mniejsze PH i odwrotnie, jednocześnie membrana zatrzymuje wszelkie sole i związki które mogą ale nie muszą wpływać ujemnie na PH zwiększając je, dlatego też PH końcowe zależy od zasadowości wody przed filtracją, a po przejściu przez filtr waha się w przedziale (5-7) co można łatwo zmierzyć PH metrem.


co do innych metod zbijania PH zostały one wymienione ale bez obwarowań - rzecz jasna zadanie domowe dla pytającego, niech się trochę wysili i poczyta chociażby tu: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=20486

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Silveraun »

W przypadku mojej (taniej membrany -75gp ) ph zmienia się o ok. 0.5 jednostki.
Świeżo przefiltrowana ma ph 6 odstana 6,5. Przed chwila zmierzyłem z butelki, która stała co najmniej tydz. Gh i KH 0.
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Aleś odkopał temat... :D Tu chyba nie chodzi tak bardzo o jakość membrany, a o CO2, który jest w tej wodzie i po czasie się ulatnia podnosząc pH. Chyba tak to było :)
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Silveraun »

haha nie zauważyłem daty;) a że zapalona karteczka była... :D jak to się mówi co się odwlecze... ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”