Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Chęć założenia solniczki - tylko od czego zacząć

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

miałem i ja i Łukasz
popatrz na tematy odnośnie tego co tam siedziało w naszych baniaczkach

w każdym bądź razie nie było źle :)

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=5836
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=4121
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 262
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

na piko bez problemu starczy tylko wiadomo, że same koraliki tam będziesz miał plus ewentualnie ślimaki lub takie małe krabiki (nazwy nie pamiętam, ale rosną około 2 cm.). Żywej skały powinno być 10% objętości (gdzieś tak wyczytałem) więc 3 kg. starczą. Piasek nie jest wymagany, ale też nie jest przeszkodą, a potrzebujesz może z 1-2 kg. falownik bym chyba odradził w takim nano świecie i dał jakiś filtr np kaskadę chociaż do końca nie jestem pewny. Odpieniacz przy koralach jest niepotrzebny. Co do światła to jakie to światło ?
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No do falownika w takim akwarium to się nie zgodzę z przedmówcą - przynajmniej koralia nano się przyda.

Co do korali to faktycznie jak tylko one będą to spokojnie bez odpieniacza. Krewetke tam spokojnie można wsadzić i tez pociągnie bez odpieniacza. Przyda się on tylko wtedy, gdy bedzie przekarmiać korale lub będą ryby (są morskie dorastające do 4 cm tylko)

Co do światła...2x11W może być mało dla niektórych korali

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
sasz5
Posty: 6
Rejestracja: 19 lis 2010, 19:15
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łaziska Górne
Akwarium: Morskie - ReefMax
Płeć:
Wiek: 42
Kontakt:

O pierwszym morskim słów kilka

Post autor: sasz5 »

Witam

I ja coś napiszę na temat pierwszego akwa morskiego.

Zacznę od akwarium kolegi 160l.

Jak nie chcesz wklejać komina to polecam gorąco pudełko przelewowe - sprawdza się idealnie nawet przy 300l. Wiem bo kolega ma akwa ponad 300l oparty na pudełku przelewowym z sumpem i śmiga super.

Co potrzeba?
- sump - dobrze przemyślany - ilość przegród itp.
- porządna pompa obiegowa
- odpienek - taki najlepiej do 300l blau lub deltec - lub dowolny byle oparty na igiełce
- światło - kochani 30W + niebieskie?? pamiętajmy!! to morszczak czyli najlepiej 0,9 - 1,2 W/l to takie optimum. Barwy - najlepiej 15000K + aktynika - polecam BLAU - świetne światło. Korale najwięcej ciągną z niebieskiego światła, wiec dodawanie światła żółtego, różowego nie ma sensu a tylko spotęguje rozwój glonów.
- wiadomo grzałka - 24-25 stopni i pamiętać - najlepiej nic więcej. 28 - 30 likwiduje nam powoli życie na naszej rafce.

- sól - nie warto kombinować nad tanimi solami - zemści się to. Takie akwa można spokojnie prowadzić na TM bio activ. Jest droga ale bardzo dobra. Nie upieram się że trzeba na niej ale jest bardzo dobra.
Jak na początek ja polecam założyć akwa na żywej odgazowanej skale. 10% to wydaje mi się takie minimum. Ja w moim Reefie 105l mam 16kg - dla mnie to podstawa filtracji. Piasek najlepiej też żywy wtedy mamy extra filtrację.

I złota zasada - IM WOLNIEJ BĘDZIEMY ZAKŁADAĆ AKWARIUM TYM SZYBCIEJ ONO POWSTANIE I TAŃSZYM KOSZTEM. Krótko mówiąc - pośpiech w akwarystyce to zły doradca a tutaj w morskim jest to bardzo ważna zasada. Jak akwa dojrzeje wtedy dopiero wkładamy życie koralowe - powoli ale sukcesywnie do przodu. Ile będzie dojrzewało akwa? To kwestia indywidualna każdego zbiornika. Wiadomo dodanie bakterii + live rock + piach + woda z działającego akwa potrafi skrócić dojrzewanie z 3 miesięcy to 2 tygodni.

Jeszcze jedna kolejna moja rada - NIE wstydźmy się naszej niewiedzy. Nie udawajmy że wsio wiemy - lepiej pytać bardziej doświadczonych kolegów niż uczyć się boleśnie na własnych błędach. UWAGA!!! na niektóre sklepy niby "morskie" gdzie aby sprzedać towar są w stanie wcisnąć wapień filipiński zamiast żywej skały i od razu całe życie koralowe jakby to miał być holender.Jest jedno forum że tak powiem nano rafowe (by nie robić reklamy )gdzie jest kopalnia wiedzy. POLECAM. W razie jakichkolwiek pytań ja zawsze służę moją że tak powiem 1% bazą wiedzy - czyli niewielką w dziedzinie morskiej, jednak spore doświadczenie w słodkim bardzo się przydaje.

Teraz jeszcze coś o piko rafce.

- większość info jak powyżej - skała, piach itp.
- sól tutaj już nie kombinujemy - TM bio activ - zapewnia wszystkie mikro i Mg Ca na odpowiednim poziomie.
- światło - 2x11W wystarczy tylko świetlówki trzeba wymienić na jakąś niebieską lub aktyniczną i np. 10000K. Też nie chcę podawać nazwy ale firma aqva coś tam co robi oświetlenie ma je w swojej ofercie.

Jeśli chodzi o kostkę - mam jakieś doświadczenie od ponad 2 miesięcy mam kostkę 27l. Pochwalę się nią jak będzie w pełni gotowa.

- odpieniacz - zbędny - problem załatwi się podmiankami wody, choć jak uznamy że trzeba zawsze można coś DIY zrobić na kostce lipowej.

- filtracja - wystarczy kaskada - ja mam szuta 500 - 450l/h - co do cyrkulacji spokojnie można dać koralię nano, skierować tak aby nam nie robiła pralki w akwa. Jeśli będzie nano koralia to nie wiem czy kaskada jest konieczna.
W piko rafce nastawiamy się na koralowce, kraby typu calcinus czy cadenti lub glonożerca mithrax krewetka z rodziny lysmata czy też ślimaki sprzątające i wcinające glony jak tectus itp. Jeśli akwa będzie przykryte to można wpuścić rybkę - babkę.

Tyle - sie rozpisałem ale cóż już tak mam. Pasjonuję się akwarystyką i chętnie jak tylko mogę pomóc pomagam.

Życzę udanej zabawy i niesamowitej przygody w dziedzinie nie poznanej do końca i bardzo pięknej lecz tajemniczej jaką jest akwarystyka morska.
14KKK
Posty: 429
Rejestracja: 19 lut 2010, 23:41
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola/Pilchów
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: 14KKK »

Jakie by były najlepsze wymiary dla morszczaka ??. I gdzie można zrobić akwarium na wymiar ??
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

gumiś107 pisze:Jakie by były najlepsze wymiary dla morszczaka ??
to uzależnione jest od tego jaką ilością miejsca w domu dysponujesz ;) - im większe tym lepsze
gumiś107 pisze:I gdzie można zrobić akwarium na wymiar ??
Akwares Rzeszów Paderewskiego
14KKK
Posty: 429
Rejestracja: 19 lut 2010, 23:41
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola/Pilchów
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: 14KKK »

Co do miejsca to troszkę mam mieszkam w domku jedno rodzinnym. Chodzi tu o największe a zarazem tanie w utrzymaniu :) A można prosić o namiar, bo jestem ze Stalowej o nie opłacani mi się tak jeździć. ;p
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

W morskim jak w każdym innym - im większe tym droższe - i w założeniu i w utrzymaniu. Można nawet rzec, że koszta rosną do kwadratu wraz z wielkością baniaka.

Więc napisz może ile chcesz wydać i ile przeznaczyc na utrzymanie.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
14KKK
Posty: 429
Rejestracja: 19 lut 2010, 23:41
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola/Pilchów
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: 14KKK »

Myślę że na start do 1 tys
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

60x35x35 to na sumie nawet (jeżeli masz talent do masterkowania) powinno Ci się udać odpalić. z 100litrami to moze byc juz problem(jeżeli w tysiącu ma też zaweirać się żywa skała)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
14KKK
Posty: 429
Rejestracja: 19 lut 2010, 23:41
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola/Pilchów
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: 14KKK »

Nie no powiedzmy że beż żywej skały. Co co będzie mi potrzebne ??:>
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 262
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

Za tysiąca nie ma szans, ja się zmieściłem w 1 400 zł. mając już wcześniej zbiornik (100 l.) i kupując żywą skałę za pół ceny sklepowej. Do tego trzeba jeszcze doliczyć korale i inne zwierzaki.
30 litrów robaków
14KKK
Posty: 429
Rejestracja: 19 lut 2010, 23:41
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola/Pilchów
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: 14KKK »

No to powiedzmy że do 1.5 tys. A co do majsterkowania chęci zawsze są :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”