Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Panel LED.

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
krzych_100
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:38
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bytom
Akwarium: 3x63l
Płeć:
Wiek: 51

Panel LED.

Post autor: krzych_100 »

Witam.

Chciałem podzielić się swoim pomysłem budowy panelu LED, z którego można praktycznie wykonać sobie dowolnej kombinacji oświetlenie.
Do budowy użyłem dedykowany profil aluminiowy WIDE PL18 wraz z zaślepkami i kloszem transparentnym. Do odprowadzania ciepła użyłem kawałków radiatora aluminiowego o profilu A4463.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Belek i lamp LED zrobiono wiele, skupiono się naprawdę na wszystkim, ale nie znalazłem w opisach belek "prawie" żadnych konkretnych informacji o jakości światła. Jest wszystko: rodzaj diod, chłodzenie, typ diody, zasilanie, ale rzadko spotyka się informacje na temat długości fali emitowanego przez diodę światła.
W przypadku jakości światła posługiwano się nazewnictwem "barwa biała zimna", "deep red", "royal blue", nie podając w zasadzie, co to tak dokładnie oznacza.
Moje założenia co do jakości światła oparłem na "maksimum absorpcji" i doszukałem się takich wartości:
- chlorofilu a: 410, 430 i 662 [nm]
- chlorofilu b: 453 i 642 [nm]
Belka zbudowana jest z 3 diod Cree (XP-E2 R2 Cool White 1-3W), oraz dwóch czerwonych o długości fali (Dioda Epiled 3W Deep Red 660nm), oraz jednej UV (Dioda 3W UV 400-410nm - producent nieznany). Pozostałe wartości od 430 [nm] powinno pokrywać światło diod "cool white" - tak przynajmniej wynika z charakterystyki diody.
Obwód diod białych to osobny obwód zasilany zasilaczem stałoprądowym 10W/900mA, a obwód diod kolorowych drugim zasilaczem 6-9W/600mA. Całość nagrzewa się do temp. ok. 40*C i nie wymaga dodatkowego chłodzenia.
Obwód diod Cool White pobiera prąd rzędu 890mA, przy napięciu wyjściowym ok. 8,5v, co daje 7,5W mocy pobieranej przez trzy diody Cool White. Obwód pozostałych diod, pobiera prąd rzędu 580 mA przy napięciu wyjściowym 8V, co daje 4,6W mocy pobieranej przez diody. Koszt całości to ok. 160 zł.
Nie kierowałem się kosztami, tylko chciałem uzyskać określoną jakość światła.
Belka na razie pracuje dwa dni, także podzielę się spostrzeżeniami po dłuższym czasie.
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

odradzam wszelkim napalonym początkującym budowę lamp LED w oparciu o diody 3W - dlaczego? już pisałem na tym forum...

dużo lepsze efekty uzyskuje się na diodach 1W oczywiście stosując odpowiedni długość fali i proporcje świecenia

skąd kolega brał długość tych fal? można jakieś źródło dostać?
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
krzych_100
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:38
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bytom
Akwarium: 3x63l
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: krzych_100 »

Oczywiście, podaję źródło:
http://www.realcolortheory.pl/kolortrawy-colorgrass.pdf
Co do efektów z 1W, to ok, ja bardziej skupiałem się na uzyskaniu światła o określonej długości fali (nie skupiałem się na kosztach, konstrukcji itp).
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

super źródło na pewno się przyda na forum

przy LED 1w i 3W nie chodzi o koszty tylko o to że "cwany chińczyk" robi w konia tych mniej bystrych z matematyki 3x1W nie równają się w lumenach względem 1x3W, a zużycie energii takie samo czyli 3W

poza tym diody cree są wielokrotnie droższe niż chińskie i wcale nie lepsze, proszę poczytać jak ktoś zainteresowany ...

pozdrawiam
mirekkon
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
krzych_100
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:38
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bytom
Akwarium: 3x63l
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: krzych_100 »

To tak jak mnie wychodzi co innego z pomiarów, a co innego z podawanych danych.

Ja chciałem uzyskać światło o określonej długości fali - to było moim założeniem.
Poczytałem o maksimach absorpcji - i tutaj ciekawa sprawa, bo można trafić na inne fajne wykresy z innymi wartościami (karoteny i coś tam jeszcze).
Jak będę przymierzał się do robienia drugiej takiej (jeśli ta zda egzamin), to zastosuje 1W diody (do 3W diod Cree oraz do odpowiednich profili i radiatorów mam dostęp w moim mieście).
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Witaj ponownie,

długość fali to nie problem zobacz na alledrogo, coraz więcej sprzedawców podaje długości fal

nie twierdzę że źle zrobiłeś - po prostu to jest Twój projekt i działa (złożony z tego do czego miałeś dostęp!), mnie raczej chodzi o to żeby się zastanowić nad tym od początku podczas zabierania się za projekt...

po co budujemy lampy LED????

1. Chcemy uzyskać "cudowne światło";
2. Chcemy zaoszczędzić na prądzie;
3. Many takie a nie inne warunki *(mało miejsca i ważne są gabaryty);

4. Bo wszyscy mają jest czad i full snobizm i po to aby pokazać sąsiadowi że mamy kasy jak lodu;
5. Kto bogatemu zabroni.

A więc odrzucając dwa ostatnie punkty 4 i 5 które są oczywiste i wracając do sedna zagadnienia nam nie chodzi tylko o pasmo i cudowne światło, ale również o energię "marnowaną" i rozpraszaną w świetlówkach i koszty z tym związane, proszę zobaczyć że na świetlówkach ludzie uzyskują zadziwiające podwodne ogrody, i są tacy co kupują świetlówki po parę stów po to aby mieć i pasmo i moc - ile płacą za prąd pewnie nie powiedzą :)

wracając do tego co chciałem przekazać:

1x1W = 3W z sieci (lumenów 300-330) 1x3W - 3W z sieci (lumenów 220) na tym polega chiński spryt żeby ożenić komuś niby lepsze za większą kasę, a tak naprawdę wszyscy Ci co chcą mieć "lepiej" to mają, ale tylko w oczach sąsiada :)

pozdrawiam
mirekkon
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
krzych_100
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:38
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bytom
Akwarium: 3x63l
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: krzych_100 »

Zgodzę się z Tobą, ale zobacz na link do źródła: chciałem uzyskać światło określonej jakości, ponieważ znane są maksima absorpcji, ale autor tego, co przytoczyłem, podważa to.
Wyznaczenie maksimum absorpcji opierało się wg. podanego przeze mnie źródła, na błędnych założeniach. Znamy wartości maksimum, ale autor artykułu podważa to, co jest w Internecie powielane (i tak samo jest powielane na forach akwarystycznych).
Nie kwestionuję, że 3x1W jest lepsze, niż 1x3W, ale chciałem mieć źródło światła o określonych parametrach i sprawdzić, jak to się ma do rzeczywistości.
Mam małe zbiorniki, ale w jednym mam tylko żarówkę energooszczędną 2700K i o dziwo, rośliny tam bardzo dobrze rosną (?). Przekładałem tam rośliny, tzw. "zdechlaki" i zdziwiłem się, że po jakimś czasie one tam zaczęły rosnąć lepiej, niż przy "sugerowanym" oświetleniu o barwie białej zimnej... I to mnie zastanowiło.
Napisałem, że podzielę się spostrzeżeniami po dłuższym czasie użytkowania belki - i to zrobię, bo w planach mam użycie jeszcze innych diod, ale wszystko w swoim czasie.
Dlaczego diody? Dlatego, że mam do wyboru elementy emitujące światło o określonej długości fali (w diodach mam większy wybór długości fali).
Nie robiłem tego dla szpanu, i napisałem też o tym, że nie przykładałem wagi do kosztów, tylko do światła o określonych parametrach.
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

jasne o takie dane też mi chodziło,

żarówka ma szerokie widmo, a roślina bierze tylko to co chce, reszta idzie w glony, chyba że akwa jest dobrze zbalansowane i mikro i makro

to fakt że dla diod mamy teraz możliwość wyboru i testowania różnych długości fali i to jest wielki pozytyw tych zmian

żeby nie być dłużnym podaję link do kanału YT do kolego który usilnie kombinuje z power LED od dłuższego czasu: https://www.youtube.com/watch?v=jGfUdl5 ... freload=10
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
krzych_100
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:38
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bytom
Akwarium: 3x63l
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: krzych_100 »

Ok, czy polecisz diody Power Led barwy ciepłej białej?
Mam obecnie czerwoną 660nm (2x3W), niebieską 3W 400-410nm oraz tzw. cool white (6000-6500K) - 3 szt. po 3W.
Chciałbym jeszcze dorobić niewielką linijkę z diod białych ciepłych. Na zasilaczu 600mA myślę, że pociągną dwa obwody (2x300mA) diod 1W (czyli 6 sztuk).
Nie ma na razie w "moim źródle" diod 1W, a czytam o nich i tak, jakby wielka niewiadoma.

Po prostu eksperymentuję...
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

ok, ja polecam 6500K, ale sam mieszam 6500K - 65-85% oraz 8500K 15-35%

tu masz szczegóły nie będę setny raz opisywał: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=26265

to moje akwa testowe i tam mam lampę którą testuję, na razie jest bardzo dobrze
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
krzych_100
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:38
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bytom
Akwarium: 3x63l
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: krzych_100 »

Cóż, zasilę diodę Cree 1-5W prądem ok. 300mA, powinno wystarczyć. W miejscu, w którym się zaopatruję, wiem, że dostanę taką, jaką zamówię (i nie ma tam 1W białych Cree...).
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”