Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[HT30L MIREKKON] Trawnik w kałuży - czy się uda?

poligonik i zarodnik do planowanego dużego 325L

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

[HT30L MIREKKON] Trawnik w kałuży - czy się uda?

Post autor: mirekkon »

Witajcie

WSTĘP

Akwarium 30l aquaszut stało sporo jako mebel wyłapujący kurz w pokoju u dzieci, aż kiedyś w końcu postanowiłem je odpalić i wrzucić resztki roślin, krewety i co tam pozostało z dużego baniaka który miałem w latach 2009-2012 opisany w wątku:
LINK i na stronie: WWW

Kiedyś za czasów świetności dużego baniaka służyło jako kwarantanna i tymczasowa przechowalnia na wypadek restartu lub jakiegoś czyszczenia lub innych niespodziewanych wydarzeń w dużym baniaku.

Obecnie postanowiłem je zmodernizować - wywaliłem starą świetlówkę 11W i wstawiłem PLED na aluminiową blachę grubości 3-4mm

Ideą baniaka jest test oświetlenia PLED oraz rozród/uprawa roślin trawnikowych do dużego baniaka. To akwarium nie ma ładnie wyglądać ma być poligonem doświadczalnym z zakresu "ciężkich" w uprawie i utrzymaniu roślin.

OPIS AKWARIUM 30L

Obrazek

Akwarium zostało zakupione za cenę około 220zł w roku 2009. W skład wchodziło akwarium obudowane plastikiem niebieskim oraz pokrywą z oryginalną lampką świetlówkową 11W oraz filtrem aquael 4,2W i grzałką.

Wymiary akwarium:
30L = 40x25x30 (DxGxW)

Oświetlenie:
19 PLED mocy 1W + driver 300mA
Mix:
12 białych 6500K
3 białe 8500K
2 czerwone DEEP RED
2 niebieskie ROYAL BLUE
daje to moc pobieraną z sieci około 18W max (60V, 300mA)
moc świetlna to 1800 lumenów co daje 60 lumenów na litr czyli około 1W/L

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Filtracja:
Filtr wewnętrzny HJ-311B 2W wkłady oryginalne gąbka - biologia + węgiel aktywny - chemia
Filtr wewnętrzny AQUA-EL 4.2W gąbka

Grzałka:
brak - mam w domu 24 na okrągło a w akwarium jest 26-28 non stop od świateł i filtrów

Woda:

Twardość ogólna - GH - 13
Twardość węglanowa - KH - 7/8
Kwasowość wody - nie dbam o to na razie puszczam w dzień CO2 z bimbrowni (Always Coca-Cola trochę wody ile się ukruszyło drożdży i cukru pół tego co pozostało w cukierniczce oto moje proporcje) - dyfuzor z ołówka :)FILM (docelowo będzie mała butla z dyfuzorkiem spiekanym, no i jakiś elektrozawoerk do automatycznego wyłączania i włączania noc/dzień )
Bąblowanie zaraz na początku


tak było po 3 tygodniach podłączyłem butlę 3.5 z dyfuzorem - chodzi 24h/7 - PH kształtyje się około 6.6-6.8

Ryby:
Gupiki (od Zulixa) - również o to nie dbam byle kupy robiły wiadomo po co
jedna krewetka Amano pozostałość z dużego baniaka żyje sporo czasu w tej kałuży
5 szt otocinclus affinis - otosków
3 red cherry od niedawna - za miesią powinno być więcej
Helenki (od Wisłoka)

Podłoże:
ADA AMAZONIA NEW - 3L

Rośliny:
wszystkie były z invitro
1. Hemianthus Callitrichoides Cuba
2. Hemianthus Micranthemoides
3. Glossostigma Elatinoides
4. Marsilea Villosa
5. Crassula Helmsi
6. Eleocharis Parvula
7. Pogostemon Helferi
8. Sagittaria Subulata
9. Lilaeopsis Brasiliensis
10. Echinodorus tenellus
11. Utricularia Graminifolia
12. Moss po prostu mech

Obrazek

kliknij aby obejrzeć jak biały czuowiek :)
Obrazek

Nawożenie:
Od początku po zalaniu leję potas i carbo jedno naciśnięcie standardowego pojemnika, przy czym zawsze rano około 6:30 jak wychodzę do pracy oraz po ew. podmianie wody. Na razie mija półtorej tygodnia jak akwarium zalałem, podmiany 50-70% robię co 3 dni weekend sobota i środa, po dwóch tygodniach zamierzam podmiany robić co tydzień, a po około 4 zacznę nawozić połową dawek makro i mikro, a po dwóch miechach podmiana co 14 dni i pełne dawki makro i mikro. CO2 idzie po 2-3 dniach od restartu na nowym podłożu najpierw przez około 3-4 dni z bimbrowni, potem kupiłem małą butlę 0,5kg i leci z butli na noc wyłączam.

Najbardziej aktualne zdjęcie:
Obrazek

HISTORIA ZMIAN

START 12.12.2014

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

po około tygodniu 20.12.14
Obrazek

Obrazek

INNE ZDJĘCIA

mech czasami szaleje
Obrazek

duży henio i utricularia radzą sobie nieźle
Obrazek

mały henio to poezja
Obrazek
Obrazek

krasulę wzdęło
Obrazek

nawet glośka oddycha
Obrazek


miłego oglądania
Ostatnio zmieniony 29 mar 2015, 17:37 przez mirekkon, łącznie zmieniany 17 razy.
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Siema Mirek. Widziałem podobne szkiełko jak byłem w sklepie RA w Krakowie. Fajnie to wyglądało tylko zrobiłbym dwie drobne zmiany - wywalił glosię bo Ci zdominuje baniak jak ruszy- powaga- to rośnie jak chwast....no i drugie - spróbuj usypać górkę w stronę tyłu i wrzuć jakieś kamulce i wywal drewno:)
I będziesz miał wtedy mega wypas...
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Cześć Krzyśku!

Glośka mi się podoba, będę ją kosił, w dużym chciałbym ją mieć, ale zawsze mogę przeplewić i odsprzedać komuś za grosze, tak żeby zostało kilka krzaczków, na nią zawsze był, jest i będzie popyt

natomiast już na dzień dzisiejszy nie podoba mi się utricularia, bo rośnie jak chce ciężko ją nawet równo wykosić, chyba będę ją sprzedawał i poszukam czegoś innego

jutro mija 14 dni, będą nowe zdjęcia ...
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

W ogóle to Wesołych Świąt :) Miałem dziś jechać do Przemyśla ale mały mi się rozchorował...Ostatnio sam dostałem w prezencie kilka fajnych trawnikowych krzaków i planuję taką palże u siebie zrobić.. zasadziłem i czekam:)
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Dzięki Wesołych Świąt dla Ciebie i Rodziny!

ja planuję duży baniak z samą drobnicą im mniejsze rośliny tym lepiej, największy z tego będzie chyba heniek duży

planuję zdobyć jeszcze kiedyś do dużego: lagarosiphon madagascariensis, didiplis diandra

ma ktoś jeszcze jakiś pomysł na jakieś fajne małe i drobne roślinki??

Cris: Gdybyś jechał do mojego miasta daj znać, numer masz, PW masz tylko dzwoń lub pisz wcześniej, bo ja także jeżdżę (np jutro jestem w Rzeszowie w Heliosie g. 21)... zapraszam do siebie...
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

aktualizacja 26.12.2014
akwarium ma 14 dni od startu

już chyba powoli trzeba coś podcinać - na razie jestem w szoku jak PLED dają radę

Obrazek

zdjęcie START dla porównania
Obrazek

aktualne
Obrazek

Obrazek

Obrazek

a taką mam choinkę świąteczną :)
Obrazek
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

mirekkon, Zapowiada się mega super banieczka! Fajne krzaczki tylko pozwól im zrobić lekki busz wtedy będzie extra!
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

roton: w zamyśle nie ma być busz :) nie sądziłem że tak szybko to ruszy, a muszę zrobić miejsce dla tych na których mi najbardziej zależy w dużym baniaku, w ogóle myślę nad odchowaniem tego wywaleniem jeszcze raz w powietrze i posadzeniem od nowa

po niedzieli będę ciął - będzie do sprzedania za grosze: heniek duży (kępa 5-6cm w sadzonkach ), echinodorus tenellus (5 szt), sagitaria subulata (5 szt), marsilea (ile się da wyciągnąć), glośka (ze 25szt- 40 szt), utricularia (5-6cm kula) cały zestawik pewnie za 12 zł będzie - no i oczywiście gratisy

chętnych zapraszam, najlepiej z okolic Przemyśla
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

mirekkon, Ja rezerwuję cały zestaw jeśli można! Mam kolegę z Przemyśla z pracy i mógłby mi odebrać. Daj znać.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

roton: będę jutro coś grzebał, wyślij kolegę do mnie w poniedziałek po 16 lub jutro wieczorem po 19:30

kontakt masz na PW

28.12.14 g 15:00
roton: porcja dla Ciebie przygotowana jest tego 5 razy więcej niż to co ja kupiłem na allegro za 80 zł :),

aktualizacja przed porządkami :) 28.12.14
Obrazek

a tu po porządkach i nowej "przemyślanej" aranżacji
Obrazek

Obrazek

rośliny po nowemu:

1. Hemianthus Callitrichoides Cuba
2. Hemianthus Micranthemoides
3. Glossostigma Elatinoides
4. Marsilea Villosa
5. Crassula Helmsi
6. Eleocharis Parvula
7. Pogostemon Helferi
8. Sagittaria Subulata
9. Lilaeopsis Brasiliensis
10. Echinodorus tenellus
11. Utricularia Graminifolia
12. Moss po prostu mech - zwykle obąblowany

Obrazek
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Chciałbym się podzielić opinią na temat roslin od mirekkon....dzisiaj dostałem paczkę, mimo mrozu extra zabezpieczone a roslinki raz że w super stanie a dwa naprawdę spora ilość - więcej niż było opisane. Polecam gorąco jakby ktoś chciał! Dzieki raz jeszcze za krzaczki Mirek!
Lord Alien
Posty: 20
Rejestracja: 17 lip 2014, 13:04
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 660
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Lord Alien »

Ile lumenów ma jeden pled 6500 i 8500
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

teoretycznie 110lm , tak piszą i tak testują, ja nie sprawdzałem osobiście bo mi się bawić nie chce - uważam że i tak by to nic nie zmieniło - chodzi o efektywność a nie puste cyfry w których chińczycy się prześcigają na spółkę z naszymi dealerami
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Hej Mirek ja się piszę na :
Crassula Helmsi
Hemianthus Micranthemoides
Lilaeopsis Brasiliensis
Echinodorus tenellus
Utricularia Graminifolia
Jak będziesz miał wycinkę to weź mnie pod uwagę he he:) Ja też coś przyniosę ciekawego. Nie chcę dużo tylko szczepka lub dwie:)

Druga sprawa to na wiosnę robię nową pokrywę ze spienionego pcv i chciałbym dołożyć do niej właśnie LED-y do istniejącego oświetlenia i te ledy byłyby głównym oświetleniem. Czy ma sens dołożenie 4x50 W naświetlaczy(6500K) i to by świeciło przez powiedzmy 10 godzin a np. dwie godziny po odpaleniu ledów uruchamiało by się T5 6x80W tak na 6 h?
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Krzyśku nie ma problemu dam Ci sporo tych sadzonek może za tydzień lub 2 tygodnie znowu będę miał stosik, ale nie będę już tak radykalnie darł jak ostatnio

co do ledów to na razie sam prowadzę eksperymenty, ale widać że dają radę z powodzeniem

6500K najlepsze z możliwych światło, ja jednak robię mix 6000-6500K oraz 8500-10000K (nauczony T5 które miałem 2 x PHILIPS 865 6500 oraz 2x PHILIPS Aquarelle 10000K i było na pradę ok)

stosunek jest mały bo tak 1:2 lub 1:3 a w tym 30l nawet mniej, nie bawię się w mieszanie T5 i LED, bo potem nie wiadomo komu przypisać sukces

musisz pokombinować i zobaczyć co z tego wyjdzie, ja do dużego baniaka zapodam lampę LED w całości, jedynie co wykorzystam ze wcześniejszych rzeczy to tuby FLUX które ma 4 szt i one posłużą jako świetlenie wieczorowo-nocne i do realizacji świtu i zmierzchu

Lampa jak pisałem gdzieś na forum będzie miała 150 PLED 1W i mam nadzieję że z powodzeniem da radę

nie testowałem naświetlaczy LED tych mocy 10W 30W itp, dlatego nie mogę nic na ich temat powiedzieć

na koniec mała aktualizacja 03.01.2015

Obrazek

Obrazek

dla porównania tak to wyglądało po restarcie 5 dni temu:
Obrazek


i bonus na koniec filmik nakręciłem godzinę po włączeniu oświetlenia:
FILM HD zaleca się ustawienie oglądania 720p
http://youtu.be/uye_2nQ8AVM
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”