Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nawożenie metodą EI - można jaśniej?

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Nawożenie metodą EI - można jaśniej?

Post autor: Krystian »

Od pewnego czasu mam zamiar nawozić akwarium solami poprzez metodę EI. Lecz mam kilka dylematów, gdyż na kilku forach piszą co innego. Więc jak to jest z tym nawożeniem EI.
Czy potrzebne są testy? Jak w ogóle zabrać się za nawożenie? I z jakiego kalkulatora korzystać by poprawnie wszystko wyliczyć, gdyż na holenderskie.pl nie mogę zarejestrować bo nie przychodzi mi potwierdzenie :/ . Jak najlepiej dozować sole? Rozpuszczać je w wodzie czy "na łyżeczki". Jakie sole są do tego potrzebne? Przyznam że trochę mi te wszystkie informacje się pomieszały, bo co forum to inny sposób i inny opis całej metody. Czy mógłby mi to ktoś wytłumaczyć w przystępny sposób?



p.s - kiedyś na forum (tym lub jeszcze na rzefa) była mowa o tej metodzie i nawet ktoś oferował sole za free, czy to dalej aktualne?
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

testy teoretycznie potrzebne nie są, chociaż nie zaszkodzi wiedzieć ile czego sie ma w akwarium, ja zrobiłem tylko jeden raz test na fosforany i magnez, ile miałem magnezu to już nie pamiętam, a fosforanów miałem ponad 2ppm (test robiłem w zaprzyjaźnionym sklepie, byli nieco przerażeni wysokością fosforanów, a u nie prawie brak glonów) jeżeli chcesz robić testy, to na wodzie tuż przed podmianką. Natomiast testy dlatego są zbędne, ponieważ raz w tygodniu robisz podmianę 50% wody, po właśnie aby nawozy nie przekroczyły krytycznego punktu szkodliwego dla obsady.

Idealny do obliczeń jest kalkulator zulixa, z niego właśnie korzystam.

Moim zdaniem najlepiej dozować sole w postaci płynnej i tak też robię, przy czym ja nie dzielę różnych soli na dwa lub trzy nawozy tylko daję wszystko do jednej butelki.

Potrzebne sole to:
K2SO4 (ja mieszam obydwie sole zawierające potas, dodaję też NO3 i jedna lub druga sól nie daje mi takich proporcji jak oczekuję, a używają obydwóch jestem w stanie dozować wszystko co do ppm)
KNO3
MgSO4x7H2O (niekoniecznie musi być siedmiowodny)
KH2PO4

Tygodniowo dostarczam do akwa:
NO3 - 20ppm
K - 30ppm
Mg - 10ppm (magnez będę zwiększał przy następnym rozrabianiu soli)
PO4 - 3ppm (zmniejszę na 2)

i do tego mikro ... i tu byłbym wdzięczny za pomoc mądrzejszym, bo robię to na oko, dodaję tygodniowo 40ml mikro (mikro z intermagu 25ml + woda do 330ml - ile to daje ppm Fe?; nie wiem jak użyć kalkulatora zulixa do obliczenia tego pierwiastka).

Podstawą nawożenia EI jest dystrybucja CO2 oraz jego ilość, ja przez pewien czas trzymałem poziom w okolicach 35ppm, wszystko pięknie rosło (glony nie ;) ) tyle, że martwiłem się o obsadę, więc nieco przystopowałem
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

No teraz mi się trochę rozjaśniło :) Testy zrobię pewnie w Iguanie, bo jak bym miał chodzić tam co tydzień i robić testy to bym sobie podarował.
Artur___ pisze:Potrzebne sole to:
K2SO4 (ja mieszam obydwie sole zawierające potas, dodaję też NO3 i jedna lub druga sól nie daje mi takich proporcji jak oczekuję, a używają obydwóch jestem w stanie dozować wszystko co do ppm)
KNO3
MgSO4x7H2O (niekoniecznie musi być siedmiowodny)
KH2PO4
Czyli mieszasz K2SO4, KNO3 i KH2PO4 w jednej butli. A w jakich proporcjach to wszystko robisz, bo z tego co gdzieś mi wpadło w uszy to że te sole mogą się dobrze nie rozpuszczać jak są razem mieszane :? .
Są jakieś określine ilości ppm jakie trzeba dostarczyć? I czy nawozy dawkuje się po podmianie czy raz w tygodniu?
Artur___ pisze:Podstawą nawożenia EI jest dystrybucja CO2 oraz jego ilość, ja przez pewien czas trzymałem poziom w okolicach 35ppm, wszystko pięknie rosło (glony nie ) tyle, że martwiłem się o obsadę, więc nieco przystopowałem
O CO2 się nie martwię, reaktor sodowo-kwasowy się spisuje więc powinno być ok. Żadnych żyjątek nie mam oprócz ślimaków, ale na nich mi jakoś nie zależy :) .
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

rozpuszczam po kolei sole i do jednej butli daję, następnie uzupełniam wodę w butelce do wymaganego stanu (u mnie to jest 450ml), nawozy makro dawkuję 1 raz dziennie, a micro dwa razy w tygodniu.

Ilości ppm tak jak podałem (przynajmniej ja tak przyjąłem)
NO3 - 20ppm
K - 30ppm
Mg - 10ppm (magnez będę zwiększał przy następnym rozrabianiu soli)
PO4 - 3ppm (zmniejszę na 2)

ilu litrowe masz akwa?

OT - jak Ci się sprawuje reaktor, tzn, jak długo działa, bo u mnie coś kiepsko, owszem ciśnienie było na tyle duże żeby się przepchać przez spiek ceramiczny, a nie lipę, ale w końcu chyba sie rozszczelniła instalacja (przez to ciśnienie), a ogólnie to 1 opakowanie sody i jedno kwasku starczało mi na dwa dni :(
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

Akwarium nieduże, bo 30 litrów.
A jak rozpuszczasz sole po kolei to ile soli na ile wody. To najbardziej mnie dręczy, bo potem nasypie czegoś za dużo i pomieszam coś z czymś i będzie kicha :|

Muszę jeszcze obczaić jak się używa ten kalkulator.

OT - jak długo mi działa jeden "pakiet" nie mogę jeszcze Ci powiedzieć bo nie wiem, w tamtym tygodniu go wystartowałem. Dyfuzor mam lipowy i ładna mgiełka leci. Pakiet składa się na 3x80g sody i 450ml nasyconego roztworu kwasku cytrynowego. Cała instalacja jest na wężykach do CO2 i jest klejona super glue. Polecam to rozwiązanie, świetnie uszczelnia i utwardza węże. W 4 dni ubyło mi 1cm kwasku, ale to dlatego że na start trochę straciłem i trochę się też wylało. Kropla leci mi średnio co 3min, a zawór, a właściwie zacisk jest z 2 dużych podkładek na śrubie. Proste i łatwe w regulacji.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

Krystian pisze:Muszę jeszcze obczaić jak się używa ten kalkulator.
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=949

na 30l akwa, podmiana 50% wody tygodniowo
ilość zrobionego nawozu 0,5l
dawkowanie 5ml dziennie

azotan potasu, KNO3 14,0g
siarczan potasu, K2SO 16,0g
fosforan potasu, KH2PO4 1,2g
siarczan magnezu krystaliczny, MgSO4 x 7H2O 50,0g

ja przeliczam na ml i odmierzam sobie albo strzykawką albo kubeczkiem dołączonym do każdego syropu (tylko, że posiałem gdzieś przelicznik g/ml i Ci nie podam ;) )

ale jak chcesz to możesz obliczyć sobie z proprcji :)

KNO3 17g - 15,3ml
K2SO4 17g - 11,9ml
KH2PO4 3g - 3ml
MgSO4 52g - 57,2ml
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

Nie ujmując nic kalkulatorowi zulixa znalazłem ten do EI który oblicza ilość łyżeczek :) i on do mnie jakoś przemawia.

http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=26078

Teraz kwestia rozpuszczenia tego. Czyli bierzemy 14g KNO3, 16g K2SO4 itd. i mieszamy to z 500ml wody? Karnówka czy demoralizowana?

A jak z Mikro?

p.s - gdzie można kupić te sole
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

Krystian ja Ci opowiem o EI tak, że już prościej chyba się nie da. Lej mikro i makro do woli, byleby nie za mało i tyle, żeby nie potruć ryb i krewetek. Ale pamiętaj o tym, żeby CO2 było na maksa, a także żeby jego dystrybuja w obrębie całego zbiornika była prawidłowa - inaczej klęska. I w sumie to tyle.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”