Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kalkulator do nawozów ogrodniczych

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Kalkulator do nawozów ogrodniczych

Post autor: zulix »

Zrobiłem szablon w kalkulatorze do obliczenia dozowania nawozów ogrodniczych (uwaga - nie wszystkie obliczenia działają a tych co działają w ogóle nie sprawdzałem - więc może liczyć totalne bzdury).

Chodzi mi o opinię, czy zrobiłem dobry szablon do obliczeń. Pooglądajcie i napiszcie co jest potrzebne/niepotrzebne, o czym zapomniałem itd. Na razie wpisałem (do testów) zawartości minerałów z butelki Florovitu. Coś tam liczy, ale co to jeszcze nie wiem. Jeżeli by liczyło "jako tako" to widać znaczną przewagę makro nad mikro a więc pewnie nie da się zastosować tego nawozu zamiast mikro (o co mi osobiście chodziło).

Wyjaśnienia co do "formy amidowej" azotu. Jest to po prostu mocznik (jak komuś braknie tej formy w akwarium to już wie co zrobić :P
Forma amidowa jest przetwarzana przez bakterie do amoniaku a potem już leci w cyklu azotowym. Stąd nie jest to tak "trujący" dodatek jak np. amoniaku. Amoniak uwalnia się z formy amidowej w czasie. Oczywiście mocznik też jest trujący w nadmiarze.

A jak się pomyliłem z szacunkami zalecanych stężeń (tu szczególna prośba do kolegi spider72 to prosiłbym też o korektę.

Piszcie więc jak widzicie taki pomysł który zrobiłem. Robiłem to w Open Office i skonwertowałem do Microsoft Office więc może coś być źle wyświetlane - skorygujcie wtedy.

Link do pobrania w wątku o kalkulatorze: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=71
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

czy w komórce I11 podana jest dzienna dawka nawozu do akwa?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tak, to jest dawka jednorazowa (dzienna).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

a nie dało by się zrobić tak aby mieć wybór we wprowadzniu danych np. %objętościowe, % masowe, g/l? Różni producenci, w różny sposób określają skład nawozu
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

% objętościowy przy substancjach sypkich jest dosyć dziwny. Nie wiem jakby to ugryźć bo wydaje mi się, że nie powinno tak być podawane. Jak dasz radę zrobić fotkę etykietki z takim składem to się zastanowię.

Co do wpisywania to wszystko wpisujemy u mnie w mg /l a więc jest to 1000 razy więcej niż g /l. A do przeliczania procentów na mg/l jest odpowiednia rubryczka.

Przyznaję, że nie potrafię zrobić w Excelu, tak, aby sam wiedział w jakiej jednostce wpisujemy i stąd ujednoliciłem jednostki do mg/l. A pisać programu nie ma większego sensu. Przynajmniej tak uważam. W Excelu można zostawić sobie obliczenia "na przyszłość".
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

zdjęcia nie mam, pisałem o tych różnych ilościach ze względu na to, że są takowe podane na http://www.intermag.pl/pl/mikro.htm a możliwość wyboru wpisania danych zapewniłaby uniwersalność

poprawiłem link, aby się otwierał (niestety skrypt głupieje jak doda się kropkę, przecinek... na końcu linku - zulix
Ostatnio zmieniony 09 lut 2010, 10:24 przez Artur___, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Dzięki za link z informacją. Przyznaję, że mimo pewnej pracy umysłowej nie wyczaiłem o co chodzi z tym procentem objętościowym w opisie.
A dlaczego?
Wartości połowy elementów są jednakowe, np.: bor % ob = % wag = 0,2 (zawartość 2 g/l) a np. żelazo już nie. Myślałem, że jest to procent objętościowo-wagowy, ale też nie pasuje.

Niech mi ktoś wytłumaczy o co chodzi. Może jest to banalne, tylko mam klapki na oczach.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

może związane z gęstością danego pierwiastka ??
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Z gęstościami pierwiastków i później mieszanin to jest totalny kanał. Po pierwsze są różne struktury krystalograficzne i w każdej z nich jest inna gęstość (porównajcie: diament i grafit). Można by było próbować to ugryźć przez przez promienie atomowe, ale w roztworach wodnych mamy do czynienia z agregatami związanymi z solwatacją jonów. Podczas rozpuszczania często dochodzi do kontrakcji objętości a więc zmiany sumy objętości składowych obu substancji. No i kapucha z tego toku rozumowania.

Jak nie podejdę do zagadnienia to i tak mi nie wychodzi. Raczej są to jakieś "para-naukowe" przeliczniki.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

zulix pisze:Z gęstościami pierwiastków i później mieszanin to jest totalny kanał. Po pierwsze są różne struktury krystalograficzne i w każdej z nich jest inna gęstość (porównajcie: diament i grafit). Można by było próbować to ugryźć przez przez promienie atomowe, ale w roztworach wodnych mamy do czynienia z agregatami związanymi z solwatacją jonów. Podczas rozpuszczania często dochodzi do kontrakcji objętości a więc zmiany sumy objętości składowych obu substancji. No i kapucha z tego toku rozumowania.
nie dajmy się zwariować, akwarium to nie labolatorium :)
grunt żeby było prosto i przystępnie dla laika, jak się nie da z gęstościami to będzie mg/l


EDYT: Właśnie chciałem sobie zamieszać mikro i link nie działa :(
jest może gdzieś podpięta ta formatka, bo nie moge znaleźć?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kalkulator do nawozów ogrodniczych skonsolidowany z paczką moich kalkulatorów (przy okazji niektóre nieco poprawiłem):
Link jak zwykle pod adresem, ale tym razem bezkonfliktowo się będzie ładował: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=71
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”