Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nawożenie solami - pomóżcie

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
slavo666
Posty: 4
Rejestracja: 11 paź 2015, 20:38
Imię: Sławek
Lokalizacja: małopolska
Płeć:

Nawożenie solami - pomóżcie

Post autor: slavo666 »

Witam
Piszę na forum, ponieważ po raz trzeci nawozy aqua artu'u załatwiają mi akwarium. Nie doświadczony zakupiłem całą linie tych nawozów. Stosowałem je zgodnie z zaleceniami zawartymi w gazetce PG. Po podawaniu k+ przez miesiąc było ok ale potem najprawdopodobniej classic spowodował u mnie ogromny wzrost glonów (brązowa wata).
Teraz planuje odstawić podawanie wszystkiego, oprócz firmowego potasu i żelaza . I teraz jak przygotować te sole, tzn ile rozrobić w 250 ml??Jakie wartości utrzymywać, kiedy podawać?? Przeczytałem wiele artykułów na ten temat ale średnio je rozumiem, natomiast nie chcę po raz kolejny popełnić błędu. Posiadam KNO3,KH2Po4, Mgso4+7h2o, helat Fe , złotą symfonie.
Co do akwarium:
start 26.09.15r

75x 35x40 100l brutto / 80 l netto

oświetlenie:
2xt5 24w ( Sylvania Aquastar oraz Grolux) oraz 1xt8 18w (jakiś standart pokrywy)

podłoże:
JBL Aqubasic plus oraz JBL manado

filtracja:
tetra ex700, biobale, ceramika, węgiel,
CO2 z butli ok 1b\s

podmiany sr i nd po 18 l (20 %)

testy zooleca robione przed włączeniem światła pokazują (kropelki tej firmy faktycznie trudno odczytać wiec podaje zakresy)
NO2 0
NO3 5-10 mg\l
PO4 0,25 - 0,5 mg/l

Jasna sprawa z solami to cierpliwość i obserwacja ale od czegoś trzeba zacząć. Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 paź 2015, 21:20 przez slavo666, łącznie zmieniany 1 raz.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Spróbuj ogarnąć ten kalkulator, to na poczatek
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6445
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Polecam spróbowanie wariantu najprostszego: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=8709
Oczywiście jak trzeba to przeliczymy symfonię złota aby było dobrze. Mając to podłoże co masz chyba na początku trzeba się wstrzymać z mikro (sam to też zaobserwowałeś). Jak dasz radę finansowo to przydałby się jakiś w miarę dobry test Fe aby widzieć jak wypłukuje się podłoże. Według mnie jakiś czas nie trzeba mikro. Dużo jest kwestią twardości i odczynu więc jak możesz zmierzyć kH, gH i pH to byłoby dobrze.

Ponieważ roślin masz "ZERO" to akwarium źle się stabilizuje i sprawa z glonami pewnie jakiś czas będzie na wokandzie. Jeżeli by się dało to warto wrzucić coś szybkorosnącego na ten początkowy okres baniaka w którym on dojrzewa.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Według mnie zbyt młode akwarium aby panikować.
slavo666
Posty: 4
Rejestracja: 11 paź 2015, 20:38
Imię: Sławek
Lokalizacja: małopolska
Płeć:

Post autor: slavo666 »

akwarium faktycznie zbyt młode wiec narazie na spokojnie zajmę się tylko makro.
Rozmyśliłem to tak
N - 15 mg/l
P - 1,5 mg/l
K - 30 mg/l
są to według mnie właściwe wyjściowe zawartości tych składników. Jak się nie mylę priorytetem jest utrzymanie tych wartości (najważniejsze proporcje). Zgodnie z obliczeniami w 250 ml rozpuszczę:
KNO3 - 16g co da mi 4,91 mg\l w 1 ml roztworu;
KH2PO4 - 3 g co da mi 1,07 mg/l w 1ml roztworu;
K - testu generalnie jak się orientuje nie ma ale ten składnik z tego co kojarzę nie jest aż tak groźny wiec zostanę przy 1ml/dziennie firmowego K+ oraz to co zostanie z wyżej wymienionych soli
Teraz tak testy zooleka nie są dokładne ale przy codziennych pomiarach powinny zobrazować szybkość pobierania składników odżywczych przez rośliny czyli chyba to o co nam chodzi.Czyli przed włączeniem testy na azot i fosfor i podanie soli by osiągnąć założone wartości/proporcje i tak codziennie przez tydzień.
Co z podmianami zostać 2 razy w tygodniu i po podmianie uzupełnić w akwarium NPK ??
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Test na K jest już od jakiegos czasu
http://www.akwanawozy.sklepna5.pl/towar ... potas.html
I jak zulix napisał roślin masz zero to nie bardzo jest co nawozić Zlituj sie nad zbiornikiem i nasadź roślin obojętnie jakich
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Jest test na K http://www.zoolek.pl/index.php3?id=opis ... id_lang=pl
I z tego co mądrzy na tym forum wielokrotnie pisali POTAS to bardzo ważny pierwiastek.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

slavo666 pisze:N - 15 mg/l
P - 1,5 mg/l
Pisz poprawnie NO3, PO4 albo potwierdź, że to P, N - różnice są znaczące.
slavo666 pisze:K - testu generalnie jak się orientuje nie ma...
Są, ale jakość nie jest potwierdzona. Po co mi coś gdzie błąd może sięgać kilkaset procent. Nie używam z definicji.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
slavo666
Posty: 4
Rejestracja: 11 paź 2015, 20:38
Imię: Sławek
Lokalizacja: małopolska
Płeć:

Post autor: slavo666 »

w temacie " A...B...C... Nawożenia solami." leszcz25 napisał:
Załóżmy, że chcemy w akwarium 15mg/l. No3-(azotanów).
Więc dzielimy pożądaną wartość 15 na wynik z kalkulatora 0.722 wychodzi wynik 20,775, jest to ilość nawozu (roztworu KNO3), która podniesie nam stężenie azotu o 15mg/l.
Ja jednak proponuję nie wlewać całości, a podzielić to na np. 3 dawki, które łącznie będą wynosić 21ml. (w zaokrągleniu),ale do tego dojdziemy później.

Dlaczego nie wlewamy całości za jednym razem?? Zależy nam tym przecież, żeby w miare przez cały dzień ( a w szczególności w trakcie fotosyntezy) taką wartość utrzymywać.
Jak dobrze rozumiem następnego dnia robimy kolejny test i jeśli mamy np. No3 na poziomie 10mg/l to dodajemy taką ilość roztworu aby podniosło nam o te 5 mg/l. Po jakimś czasie dojdziemy do równej dawki codziennej.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Nie pamiętam tekstu kolegi ale raczej chodzi o to, że przy nawożeniu dajemy podajemy dawki tygodniowe. Te przykładowe 15 mg/l NO3 dotyczy takiego dozowania. Dawki tygodniowe są dlatego aby porównywać je pomiędzy baniaczkami. Niektórzy dają codziennie, inni raz na tydzień - nie doszlibyśmy ładu jakby każdy podawał nawożenie w inny sposób. Kolega zapewne sugeruje aby nie dawać 1 dawki (tygodniowej), ale podzielić ją na 3 (w tygodniu). Im więcej dawek tym lepiej, ale nie ma co przesadzać z np. nawożeniem 2X dziennie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

są to według mnie właściwe wyjściowe zawartości tych składników.
Kolego, powielasz bzdury z internetu. Są ludzie, którzy no3 mają na poziomie 50mg/l i oni uważają to za właściwe.

Jeśli nie masz roślin, to każda ilość jakichkolwiek związków jest niewłaściwa. Nie ma celu dla którego je podajemy.

Twoje zachowanie potwierdza schemat:
1. Mam kasę.
2. Stawiam zbiornik na wypasie.
3. KUPUJĘ NAWOZY MARKOWE. Przecież one MUSZĄ działać.
4. Piszę temat: np. Aquart jest badziewiem, bo nawożę i są glony....
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tomek - pomóż, nie krytykuj. Nie każdy rodzi się z tytułem naukowym ;)
Wielu z nas wtopiło kasę zanim się cokolwiek nauczyło.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
slavo666
Posty: 4
Rejestracja: 11 paź 2015, 20:38
Imię: Sławek
Lokalizacja: małopolska
Płeć:

Post autor: slavo666 »

tomeksup pisze:
są to według mnie właściwe wyjściowe zawartości tych składników.
Kolego, powielasz bzdury z internetu. Są ludzie, którzy no3 mają na poziomie 50mg/l i oni uważają to za właściwe.

Jeśli nie masz roślin, to każda ilość jakichkolwiek związków jest niewłaściwa. Nie ma celu dla którego je podajemy.

Twoje zachowanie potwierdza schemat:
1. Mam kasę.
2. Stawiam zbiornik na wypasie.
3. KUPUJĘ NAWOZY MARKOWE. Przecież one MUSZĄ działać.
4. Piszę temat: np. Aquart jest badziewiem, bo nawożę i są glony....
faktycznie moja wiedza jest tylko w teorii i to na poziomie początkującym ale dlatego napisałem na tym forum m.in do Ciebie żebyś mnie poprawił jeśli się mylę. Co do tych 50 mg\l to czemu nie. Przy dobrym oświetleniu jak najbardziej. Ale to co napisałem wcześniej najważniejsze są proporcje tak?? Ile ten ktoś miał Po4 i K ??
wracając do mojego zbiornika. Idę za waszą radą i dokupuje roślin chociaż wydaje mi się , że jeśli utrzymamy parametry w ryzach na poziomie adekwatnym do ilości roślin (biomasy) to dalczego kilka roślin nie wystarczy??

zulix - dzięki za wsparcie, to prawda nauka kosztuje
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Idę za waszą radą i dokupuje roślin
Poszukaj na tablicy. Szukaj szybko rosnących.

Rośliny stabilizują świeże akwarium i działają filtrująco.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”