Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[720] Następne pokolenie- mój projekt od samego początku

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Hej a jesli Ci powiem ze mam kh okolo 4 i 29 stopni i leje nawozy codziennie a nie jednorazowo raz na tydzień plus mam dwa kubly - jeden 3000 l na godzinę a drugi 2000 plus mechanik wewnątrz(2000l/h) ro zmienisz zdanie?Jesli nie to pls uzasadnij swoje zdanie;)Przyjmę na klatę z pokorą :-)
A i jeszcze je karmie mixem własnej roboty plus spirulina oraz mrożonki i platki:-)
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Piotrek123
Posty: 103
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:25
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: SłodkoWodne 700 L
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: Piotrek123 »

Cris pisze:Hej a jesli Ci powiem ze mam kh okolo 4 i 29 stopni i leje nawozy codziennie a nie jednorazowo raz na tydzień plus mam dwa kubly - jeden 3000 l na godzinę a drugi 2000 plus mechanik wewnątrz(2000l/h) ro zmienisz zdanie?Jesli nie to pls uzasadnij swoje zdanie;)Przyjmę na klatę z pokorą :-)
A i jeszcze je karmie mixem własnej roboty plus spirulina oraz mrożonki i platki:-)

Krzysiek nie wymądrzam się ale wiem to z praktyki . Jeśli nastawiasz się na młode paletki to najlepiej z pewnego zródła żeby były zdrowe (to jest trudne), bez dodatkowej obsady , na gołym szkle , dobre futrowanie urozmaiconym jedzeniem a szczególnie mięskiem , czesta podmiana wody nawet codziennie , sprawdzanie parametrów wody , odsysanie syfu z dna , czyszczenie filtrów a szczególnie wewnętrzny codziennie . Młode nie lubią co2 , nawozów ,podłozy typu ziemia , substratów podżwirowych , mocnego światła a najlepiej swieżą wodę . Inaczej to one nie wyrosną a zawsze coś złapią po drodze a chorób na nie czycha wiele . W razie "w" leczenie w roslinnym to porażka .Młoda paletka powinna byc karmiona parę razy dzienie małymi porcjami a nadmiar zbierany z dna .W roslinnym to jest niemożliwe. Jak wychowasz paletki do dorosłości to możesz myśleć o akwarium dekoracyjnym z roślinami i to najlepiej mniej wymagającymi .


Obecnie mam w akwarium 500l pół roku bez dodatkowej obsady i roslin tylko piach 10 dorosłych paletek przebadanych pod mikroskopem
W drugim akwarium 700l posadziłem rośliny invitro żeby nie przenieść do akwarium gratisów ,co2 , światło , pożywka dla bakteri i tak dojżewa i czeka na przeniesienie tych dorosłych

Pozdrawiam !
Piotrek123
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Hej Piotrek-nie traktuje tego co piszesz w kategorii ze sie wymądrzasz:) Już mam parę lat he he:)

Wiem o co Ci chodzi ale tak:
-miałem już młode paletki i mam je nadal ale nie młode tylko średnie już i widzę ze rosną i mają sie dobrze
-co do podmian to ostatnio z racji upałów to robię je codziennie po ok 100 l
-parametry wody pilnuję z definicji- no3 mam max 25, no2 zero
-karmie to całe towarzystwo mięchem z serc indyczych i wołowych zmielonych w maszynce plus marchewka oraz szpinak do tego witaminy w proszku dla dzieci
- dno odmulam
Jedyne co może im zaszkodzić to podawane co2 bo nie mam sterownika tylko lecę na zegarze czasowym. Schować się gdzie mają bo porobiłem im kryjówki z lawy wulkanicznej.
Wiesz ze ciężko tu kupić duże palety - myślałem aby tak zrobić ale cena za sztukę mnie powaliła....
Co do tych które mam to jadły już 30 minut po wpuszczeniu, nie chowają się, mają naturalne barwy nie ciemnieją pływają w kółko i nie chowają się nigdzie. Kupiłem je od kumpla wędkarza który ma sklep zoologiczny więc myślę ze jeśli sie znamy kilka lat z zawodów wędkarskich to nie wpierdzieli mnie na minę. Czasem zdarzało sie ze z najlepszych hodowli ludzie badziewie kupowali wiele jest takich przypadków opisanych na necie...
Jednakże cieszę sie ze jest ktoś w Przeworsku kto zajmuje sie tymi pięknymi rybami i mam nadzieję że podzielisz sie swoją wiedzą..
Pozdrawiam serdecznie
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Piotrek123
Posty: 103
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:25
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: SłodkoWodne 700 L
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: Piotrek123 »

To niech się howają ale nie po krzakach tylko zdrowo może się uda trzymam kciuki !
Piotrek123
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

No Panowie...a ja miałem ochotę na paletki u siebie w roślinnym gdzie mam czas na akwarium raz w tygodniu...z tego co piszecie wyżej - chyba podziękuję ale moje neonki też ładne he he :)
Piotrek123
Posty: 103
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:25
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: SłodkoWodne 700 L
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: Piotrek123 »

roton pisze:No Panowie...a ja miałem ochotę na paletki u siebie w roślinnym gdzie mam czas na akwarium raz w tygodniu...z tego co piszecie wyżej - chyba podziękuję ale moje neonki też ładne he he :)

Na paletki trochę mało czasu ale neony są idealne w roslinnym . Możesz też wpuścić skalary jak chcesz coś większego
Piotrek123
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

faktem jest że paletki w roślinniaku są bardzo męczące o czym ostrzegałem nie raz Crisa, ale da się je hodować, faktem jest również że do akwarium roślinnego nie powinno się kupować narybku poniżej 5 cm licząc z ogonem

miałem paletki przez 3 lata w roślinniaku i zapewniam że nie onanizowałem się przy nich codziennie ... zmiana wody, odmulanie, sraty taty itp itd - nie taki diabeł straszny jak go malują

raz na tydzień zmiana wody wystarcza 100%, to co kolega Piotr pisze dotyczy chowu od małego, dlatego pomimo wielokrotnej ikry systematycznie olewałem wychowywanie małych palet

jedyna upierdliwa rzecz to co dziennie trzeba karmić (serca, miksy własnej roboty) je jak dzieci, nie wystarczy rzucić jak wściekłej Chihuahua do miski, trzeba im pod nosek dawać żeby wpierdzielały wszystko i nie leciało to na dno, ale na to też znalazłem sposoby i zatrudniłem wielu czyścicieli dna....

ostatnia rzecz to profilaktyka, niestety tak w przypadku palet jak i skalarów trzeba je odrobaczać przeciw nicieniom i wiciowcom, jeśli przynajmniej raz w kwartale tego nie zrobicie, palety uschną, a pierwszym objawem są ciągnące odchody - teorii jest pełno na necie, ja stosowałem Metronidazol dla ludzi tabletki 250mg i dawkowałem 4 tabletki na 100l wody na noc

a do roślinniaka polecam palety minimum 10-12cm - taniej wychodzi sumarycznie, a niżeli wychowywać samemu - każdy doświadczony to potwierdzi
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Przyznam się że to że małe paletki to ciężka sprawa w roślinniaku fakt to prawda- jak Mirek pisze najbardziej wk....ce jest karmienie a poza tym to tylko trzeba pilnować żeby nie było nagłych zmian parametrów wody. Ale nie jest tak tragicznie jak wiele osób pisze i myśli:)
Są to wytrzymałe ryby wbrew powszechnej opinii.
@Robert przy dyskach to musisz codziennie patrzeć. Ja np. jak jestem w delegacji to przeszkoliłem żonę co ma robić:)
Te które wpuściłem ostatnio to przeganiają mi większe które miałem, jedzą jak głupie i pływają w kółko przy przedniej szybie- zachowują sie jak nie paletki he he:)
Wnioskuję z tego że są zdrowe, maja naturalny kolor, nie są ciemne z widocznymi pasami bo to jest jedna z oznak chorób póki co to odpukać jest pozytywnie.
Karmie je na razie samym mięchem i płatkami od czasu do czasu wrzucę spirulinę ale to tak raz na dwa dni. Mam nadzieję że się przyzwyczają do mojej bańki.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
sky
Mecenas
Posty: 588
Rejestracja: 26 wrz 2012, 20:39
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: sky »

ja wam powiem ze mam 300 litrów niby taki roślinniak, ale nie do końca, i paletki z dobrego źródła to połowa sukcesu, ja kupiłem od hodowcy co tylko paletki rozmnaża wielkości 8 cm, trzyma je na zwykłej kranówce i powiem że od kiedy je mam, to ile bym nie wrzucił jedzenia, to tyle go zjedzą, miał też ładne takie 12-15 cm (od 50zł w góre) wziąłbym tylko miał same turkusy :P i fakt że nie opłaca się kupić takich pierdków po 15 zł, bo za długo schodzi ich wykarmienie i odchowanie, a z większymi nie ma aż takiego problemu
ja podmieniam wode 1 w tygodniu, leje nawozy tylko przy podmianie i ryby i rośliny zadowolone
i fakt faktem że nie którzy przesadzają z tymi warunkami sterylnymi, zgodze sie na warunki sterylne ale dla ryb z odłowu, a nie ze sklepu czy hodowcy gdzie ryby są trzymane na kranówie i najtańszym kosztem
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

warunki sterylne są dla palet młodych, chodzi głównie o to żeby bezproblemowo w miarę je odchować, te z odłowu nie trzyma się w sterylnych, bo to jest dla nich NAJGORSZE

sky: masz rację - paletki kupowane od dobrego hodowcy który chowa je i przystosowuje pod klienta do 100% sukces, najgorsze jest brać od gościa który od ikry po sprzedaż trzyma ryby w sterylnych i bardzo skrajnych warunkach takich na jakie żaden amator akwarysta nie może sobie pozwolić, wtedy jest porażka na całej linii

ja brałem paletki od wielu hodowców, najlepsze miałem z rotundy z Iguany - wtedy jeszcze

i nie ma tu żadnej pseudo reklamy, Wojtek to Wojtek jak mało kto mi doradził, a po 3 latach odsprzedałem mu te same paletki podrośnięte i zdrowe :), co prawda rzadko tam teraz mają palety, ale w 2009 roku jak zaczynałem to mieli sporo i od prywatnych lokalnych hodowców - i takie źródła polecam

Cris: nie szalej na razie z ilością zobacz jak będą rosły te co masz, a następne zakupy polecam minimum 12cm sztuki, zobaczysz jak to zaje...e wygląda w akwarium szczególnie w 700l - możesz sobie pozwolić nawet na kilkanaście sztuk

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Hej. dawno mnie tu nie było ale miałem gorący okres w pracy.
Taka mała aktualizacja mojego bałaganu. Głupio mi wrzucać zdjęcia jak widzę baniaki innych ale z braku czasu nie miałem specjalnie fazy na akwarium i żyło sobie własnym życiem bez CO2 ponad dwa miechy :roll:
Obrazek

:)
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Wstydzić też się nie ma czego :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Wrzucę jakieś normalniejsze zdjęcia- z lenistwa nie chciało mi się po lustrzankę iść tylko zrobiłem telefonem....ale jak na ponad miesiąc bez co2 to chyba masakry nie ma? Było tylko troche kropek na szybach i tyle
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
Sebastian1995
Mecenas
Posty: 545
Rejestracja: 02 lut 2010, 15:08
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 375L :)
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Sebastian1995 »

zrób zdjęcia mieszkańców , jestem ciekawy jak wyglądają paletki w takim baniaku :P i trzciniaka bym pooglądał :D czekam na zdjęcia bo perspektywa b. Ładna !
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Heja.Maly Update robiony na szybko:p

Obrazek

Niestety cierpię na notoryczny brak czasu i wrzuciłem fotkę robiona telefonem z rana;)
Przyjmę konstruktywna krytykę ponieważ chce to jakos doprowadzić do stanu używalności a nie mam pomysłów niestety.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”