Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[240] Tanganika

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

gapa
Posty: 93
Rejestracja: 24 sie 2013, 22:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Rytro
Akwarium: 72,240 tanga
Płeć:
Wiek: 38

[240] Tanganika

Post autor: gapa »

Witam

Powracam na forum z trochę większym niż ostatnio zbiornikiem i tym razem biotop.

Baniak:
240L (120x40x50)
Filtr kubełkowy Unimax 250
Grzałka 200w
Oświetlenie:
1x standardowa świetlówka (1szt wyciagnąłem) dodatkowo w połowie zasłonięta ;)
Podłoże:
Piasek z budowy ;P
do tego 40kg kamieni ze składu! Nazw nie znam, dobierałem je raczej "na oko"
Roślinek w tanganice za wiele nie ma ale akurat w małym baniaku miałem coś z tego biotopu, to wrzuciłem: Nużaniec, rogatek, anubias

Planowana obsada to Neolamprologus brichardi
na początek kupić 5 małych sztuk a po dobraniu się pary resztę oddać.
Zbiornik dopiero co założony kilka dni temu zalany, także zdjęcia jeszcze bez obsady ;)
Uwagi i porady mile widziane!


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Spoko zbiornik. Co do roślinek i Księżniczek, no cóż mowią, że nie ruszają roślinek - to moje są chyba wyjatkiem ;) Ale może u Ciebie będzie ok. I przygotuj się na dewastację podłoża.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Mi się nie podoba bo skały są za bardzo poukładane tzn ja bym je bardziej naturalnie rozłożył ;)

Przydałyby się również większe skały ;)
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Czy większe skały są tu potrzebne nie będę się kłócił, co do sposobu rozmieszczenia tych które są to szczerze jest to bez znaczenia księżniczki i tak je poprzestawiają.
Całość ogólnie mi się podoba, choć nie pasuje mi tu ten anubias.

Mam propozycje będę zamawiał dzikusy w tropheusie jeśli chcesz mieć piękne i niezkrzyżowane z księżniczką piękną ryby to zapraszam do wspólnego zakupu o ile mieszkasz w okolicy rzeszowa bo nic nie mówi mi lokalizacja podana w twoim profilu.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
gapa
Posty: 93
Rejestracja: 24 sie 2013, 22:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Rytro
Akwarium: 72,240 tanga
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: gapa »

wisłok pisze:Mam propozycje będę zamawiał dzikusy w tropheusie jeśli chcesz mieć piękne i niezkrzyżowane z księżniczką piękną ryby to zapraszam do wspólnego zakupu o ile mieszkasz w okolicy rzeszowa bo nic nie mówi mi lokalizacja podana w twoim profilu.
No co do rybek, to mam już zaklepane u sąsiada, jest fanem tanganiki, ma już chyba z 15 baniaków z samą tangą i jestem pewny że ryby od niego będą ok, ale dzięki za propozycje. No i jeżeli chodzi o rytrto, to jest to wieś koło Nowego Sącza ;)
Dzięki za opinie, przemyśle tego anubiasa, ale kamyki raczej już zostaną na swoim miejscu, przynajmniej na jakiś czas.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Mi tam się podoba Twoje akwa - tylko przemyśl te roślinki ;) Oby Ci się uchowały. Rytro całkiem ładna miejscowość - byłem kilka razy.

[ Dodano: 2014-07-03, 12:44 ]
Jeśli mogę coś doradzić, to utzymuj PH minimum 8 lub więcej - lepej powyżej 8. Swoje bestie mam od hodowcy z kilkudziesięcioletnim stażem i doświadczeniem z tymi rybkami i jak on twierdzi optymalne PH dla tych rybci to 8.5 ( u mnie 8.4 ) i temp 26 stopni. Wtedy zachowują się "normalnie" i będziesz miał potomstwo.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

wisłok, większe skały kwestia gustu, ale mnie to nie wygląda zbyt naturalnie;)

Co do przesuwania skał przez księżniczki to na pewno je podkopią i skały same się poprzesuwają aczkolwiek drastycznie się tu nic nie zmieni.

Co będziesz zamawiał od Marty i Roberta ???
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Księżniczki które kiedyś miałem wcale nie ustępowały aspiracjami do układania sobie mieszkania po swojemu p. mekką. Więc wiem co potrafią.
Co do moich zakupów miałem ochotę na 2 gatunki ale na C.pl wolałem sprawdzić swoje domniemania i okazały się chybione. Toteż ostatecznie będę brał muszlowce ,ślimaki oraz ich muszle.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Księżniczki skał nie poprzestawiają, ale przeorają podłoże od A do Z. Moje wygrzebują świderki spod piachu i starają się je wyrzucić z akwa :) Dobrze, że jest przykryte.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

wisłok, do układania mieszkania może i nie, ale jednak Meeki są o wiele większymi rybami i potrafią o wiele więcej.

Co do Twoich zakupów to 2 gatunki na pow. 45x45 to rzeczywiście zły pomysł ;)
gapa
Posty: 93
Rejestracja: 24 sie 2013, 22:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Rytro
Akwarium: 72,240 tanga
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: gapa »

No to teraz pojadę z grubej rury! Akwarium nie miało tygodnia a już był reset zbiornika! :mrgreen:
Miałem przez kilka dni mętną wodę i myślałem że filtr da radę, nawet pożyczyłem od znajomego drugi, ale du**, w wodzie ciągle pływały jakieś paproki. Okazało się że to po prostu za słabo wypłukany piach. Najsensowniejszym rozwiązaniem, póki nie było rybek, było wywalenie wszystkiego, porządne płukanie piachu i znowu wszytko do środka. Tak też zrobiłem, siedziałem wczoraj przy tym do 24 xD No ale efekty już są bo po paru godzinach snu woda z rana już była dużo lepsza niż we wcześniejszej wersji :P Wieczorem będę robił foty, to wrzucę.
gapa
Posty: 93
Rejestracja: 24 sie 2013, 22:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Rytro
Akwarium: 72,240 tanga
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: gapa »

Dobra, woda już błysk malina, tak że teraz tylko poczekać trochę na wpuszczenie ryb;)
Mała zmiana aranżu:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
gapa
Posty: 93
Rejestracja: 24 sie 2013, 22:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Rytro
Akwarium: 72,240 tanga
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: gapa »

Zrobiłem dzisiaj testy wody i tak mi wyszło:
KH - 9
GH - 13
No3 - 20mg/l
No2 - <0,3mg/l
PH - niestety nie mam jeszcze testów

No ale tak na pierwszy rzut oka zdaje mi się, że mam miękką wode?! Myślałem że w kranie twarda leci...
Poza tym, na anubiasie jakieś glony, no i na nurzańcu, przy wylocie filtra też.
Co myślicie? Można coś wpuszczać?
testy z zeszłego tygodnia:
KH - 9-10
GH - 16
nie pamiętam no2, no3
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Kh i Gh takie minimalne, ale może być, ważne żeby Ph było min 8. Dodaj sody oczyszczonej jedną płaską łyżkę stołową rozpuszczoną w litrze wody i dobrze, ale to dobrze wcześniej wymieszaj. Możesz mieć trochę osadu sody na szybach i filtrze, ale to niczemu nie zaszkodzi - wyczyścisz później. Sody nie da się raczej przedawkować. Gh i Kh z czasem samo się podniesie. Ja sodę daję co tydzień jedną płaską łyżeczkę od herbaty przy ksżdej podmianie i jest git. Anubias do cienia, a nurzaniec tam gdzie ruch wody nie będzie go termosił ;)
gapa
Posty: 93
Rejestracja: 24 sie 2013, 22:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Rytro
Akwarium: 72,240 tanga
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: gapa »

motylek pisze:Kh i Gh takie minimalne, ale może być, ważne żeby Ph było min 8.
hehe, a ja z tego wszystkiego nie mam testów na PH :D:D j to mam PecHa :D:D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”