Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[550 l] Wreszcie przymiarka do Holendra

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

[550 l] Wreszcie przymiarka do Holendra

Post autor: zulix »

Dla mnie prawdziwy Holender to minimum 500 l dlatego wcześniejsze pseudoaranżację typu łąka w moich 200 czy 250 l uważam raczej za naukę utrzymania roślin w jako takiej formie.
No i teraz może się uda zrobić coś sensownego o ile tylko mi się będzie chciało.

Jak na razie nie było większych zmian osprzętu wobec tego co miał kolega Atio bo od niego pochodzi baniak (choć na automatyczną dolewkę i bezpośrednie połączenie z RO i ściekiem nie ma u mnie możliwości). Może więc nie będę wszystkiego opisywał bo akwarium jest znane części osób: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=16439 z filtracją sumpem: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=18502
Ponieważ trudno byłoby dolać wody aby wypełniła całe akwarium załóżmy, że ma 550 l a sump 150 l. Tak też liczę nawożenie (na 700 l).
K - 15 mg/l
NO3 - 10 mg/l
PO4 - 1 - 1,5 mg/l
Mikro intermagu wzmocnione chelatem Fe 13% 1:3 wg żelaza - ok. 0,3 mg/l

Woda kranówka - kiedyś będzie zobojętniana kwasem siarkowym. Na razie działa ADA więc zbija się samoistnie:
kH = 5
gH = 8
pH - sterowane

Podłoże: ADA substrate (różne frakcje: używana "new" 20 l w RO, 20 l używanej w kranówie "I", Świeży worek "new" i jeszcze jakieś drobne dosypki (w granicach kilku litrów) z bliżej niezidentyfikowanych miksów ADA).
Światło: Na razie 4 świetlówki 80 Wat daylight (ok. 0,58 W/l), 10 godzin z 2 godzinną przerwą na lunch.
CO2: Butla ciśnieniowa, filtr narurorowy, sterownik Amazon otwierający elektrozawór w określonym przedziale pH (obecnie eksperymentuję z przedziałem pH 6,5 - 7,0)

Roślinność Niestety pobrane rośliny od kolegi czyściłem od glonów aldehydem glutarowym więc 99% zdechło. Stąd przełożyłem rośliny z poprzedniej 250-tki.
Zwierzyna: Gupiki (samce), neonki, otosy, kiryski, mnogość krewetek "popularesów" (miks genów totalny - zdarzają się na prawdę o dziwnym ubarwieniu), raczki CP, ślimaka (ale z nimi walczę), wypławki (też do kasacji)...

Fotogaleria:
- zalewanie:
Obrazek

- zasadzona 1 roślina (róźdżyca rutewkowa):
Obrazek

- po 4 godzinach pracy sumpa:
(zmętnienie jest - ale słabo widoczne na zdjęciu)
Obrazek

- sadzimy dalej... Po wsadzeniu kilku roślin wygląda jak na zdjęciu - czekamy ok. 2 godziny, aby cokolwiek widzieć i sadzimy dalej. Z tego względu sadzone "jak popadnie" - potem się poprzesadza:
Obrazek

- czekamy aż się oczyści i na drugi dzień zaczyna cokolwiek wyglądać:
Obrazek

- mija 10 dni i wygląda tak - na razie niewiele przesadziłem - czekam aż się rośliny przestawią na nowe warunki aby ich nie stresować i wtedy zaczniemy kombinować...
Obrazek

- Różdżyca przerasta samą siebie - myślałem, że się zmieści, ale widzę, że nie - zaczyna zajmować 1/3 akwarium :P
Obrazek
i z boku akwarium:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
wisienka
Mecenas
Posty: 241
Rejestracja: 25 cze 2011, 10:50
Imię: Beti
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 300L Tanganika
Płeć:

Post autor: wisienka »

Super to wygląda.Roślinki zdrowiutkie,mnogość gatunków no i ten lekki nieład który zawsze mi się podobał w roślinniakach :) Piękne akwarium.
Cyprichromis Leptosoma Kigoma
Telmatochromis Vittatus
exLamprologus Ocellatus Gold
Altolamprologus Calvus Black
Neolamprologus Leleupi

Lake Tanganyika vol.3 Tarło Cyprichromisów:
http://www.youtube.com/watch?v=gzFiuX__ ... e=youtu.be
Markiz

Post autor: Markiz »

No czekałem od momentu jak wyłapałem że nabyłeś ponad 500 litrowy zbiornik - znając życie to będzie busz :D ale nurtuje mnie jedno pytanie - gdzie/jak ty to wepchałeś do pokoju bo gabaryt jest zacny :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jak się popieści to się i zmieści...
Jak się pozbędę domowników to ze 3 takie się zmieszczą :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

Muszę przyznać że jestem pod wrażeniem rozmiaru ;) :P akwarium :mrgreen: . Nie wiem jak zmieściłeś to w mieszkaniu w bloku, dlatego WoW :). Czekam na dalszy rozwój wydarzeń.
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Byłem, zobaczyłem i się zdziwiłem że roślinne może tak fajnie wyglądać :D
Bardzo ładnie akwarium wygląda.
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

zulix pisze:No i teraz może się uda zrobić coś sensownego o ile tylko mi się będzie chciało.
Życzę Ci satysfakcji ze zbiornika i jego aranżacji :D
zulix pisze:na drugi dzień zaczyna cokolwiek wyglądać
No właśnie widać; wręcz "podręcznikowa" ilość roślin już na starcie zbiornika, a po 10 dniach wygląda już, jak dojrzały zbiornik. Nie dałeś ewentualnym glonom żadnych szans :mrgreen:
zulix pisze:czekam aż się rośliny przestawią na nowe warunki aby ich nie stresować i wtedy zaczniemy kombinować...
I to lubię :D (po pierwsze nie szkodzić), a aranżacja wykuje się w boju.
Różdżycę też kiedyś miałem, ale mnie przerosła - dziś polubiłem Nadwódkę trójkwiatową (Synnema triflorum). "Ogarniam" ją raz na tydzień - może i Ty polubiłbyś ją, miast Różdżycy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

zdzislaw pisze:dziś polubiłem Nadwódkę trójkwiatową (Synnema triflorum). "Ogarniam" ją raz na tydzień - może i Ty polubiłbyś ją, miast Różdżycy
Nadwódka też jest - no i też jest ekspansywna, choć nieco łatwiejsza do poskromienia.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Jest rozmiar i możliwości. Akwarium faktycznie wygląda na dojrzałe. Jak rozwiązałeś filtrację bo wcześniej były kubełki itp.?
Agent 007 sumek

Post autor: Agent 007 sumek »

Akwarium super dopiero co złożone a wygląda na minimum pół roczne ale ty jesteś fachman w tych sprawach wiec o czym tu mówić ;) :mrgreen:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

grzeniu pisze:Jak rozwiązałeś filtrację bo wcześniej były kubełki itp.?
Kubełki już dawno zniknęły. Piotrek w końcu założył sumpa - jest też u mnie.
Agent 007 sumek pisze:...wygląda na minimum pół roczne
Jeszcze minimalnie muszę skorygować nawożenie bo siada mi zielony pył na szybach, ale ponieważ jest to tak świeże to większa korekta może doprowadzić do wzmożenia glonisk. Stąd jakiś czas pozostawię takie nawożenie jak jest. Dam tylko fosfor w górnej dawce (1,5 mg/l) bo w przeliczeniu na ilość wody zwierzyny mam tyle co nic.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

A co masz w sumpie? Tak z ciekawości jak bym zrezygnował z morskiego.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Filtracja jest "nieruszona" - praktycznie taka sama jak u Atio: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=18502 a więc jest to głównie ceramika + kulki bilardowe :P a na samym końcu wata perlonowa, aby czyściło mechanicznie już do zera. Myślę, że bez zatrucia chemią zbiornik jest biologicznie "nie do ruszenia". Zapewne i w morskim by wystarczył choć tu tylko gdybam.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

O widzisz, nie widziałem wcześniej tematu. Teraz sobie myślę że będziesz musiał sporo nawozić żeby utrzymać pożądane holenderskie parametry. Albo przerybić mocno akwarium.
P.S.
Przegryzłem trochę temat Twojego akwarium i sumpa. I powiem Ci że Atio faktycznie nie dokończył tematu i na 3 stronie , tematu z sumpem są błędne jego wnioski. No jeśli nie błędne to trochę nieprecyzyjne, wprowadzające w bład i ktoś mógł by te błędy powtarzać.

Ubytek wody nie miał nic wspólnego z załamaniem węża (jak zauważył Geniorek). Tylko z odparowaną wodą którą jeśli uzupełniamy z ręki to tak aby w ostatniej komorze był wyznaczony przez nas poziom. Na tym to polega że tylko w ostatniej komorze zmienia sie poziom wody ( dlatego nazywa sie komorą ze zmiennym poziomem wody). Jeśli tak jak piszesz nie ma szans na doprowadzenie wody to wcale nie szkodzi. Mam takie akwaria i Geniorek czy sam sobie w ciągu jednego dnia udoskonalisz zycie. Wykorzystując jedną komorę na Autodolewkę. Koszt nowej to 180zł plus jaka kolwiek pompeczka za 20zł. Nie ma to nic wspólnego z ryzykiem bo jak Ci sie zepsuje itp. co sie wcale tak często nie zdarza to i tak Cie nie zaleje. (O szczegóły pytaj rzeszowskich sumpiarzy to Ci to od ręki wytłumaczą).
Wody dodatkowo mogło brakować przez zarastanie grzebienia i wzrost poziomu wody o 1cm do tego brak Autodolewki i wszystko.
Do Wyciszenia też podszedł nie precyzyjnie . Powinno być na tym co miał grubym wężu i zastosowany zawór do regulacji przepływu zwykły kulowy i by było bezgłośnie.
Mam tak kilka akwariów zrobionych 100% skuteczności.
Baypass jest fajny do np. lampy UV do przeleczenia lub chłodziarki a nie do regulacji mocy przepływu. A pewnie musiał tak zrobić bo mu woda nie chciał spływac tak szybko jak ja wpompowywał bo miał za cienki wąż na spływie zastosowany.

Mam nadzieję że sobie to poprawisz albo już to zrobiłeś bo inaczej to po co to wszystko:)

Jak wykorzystasz część sumpa na ADolewkę to zmniejszysz ilość wkładów i będziesz musiał znacznie mniej lać chemi do akwa, A jak poprawisz hydraulikę bedziesz miał bezpieczniej i zwiększysz cyrkulacje w tak duzym zbiorniku i wymiane wody z sumpem. Jeśli stwierdzisz ze za szybko przepompowywuje Ci wode to zmniejsz pompę bo ta jest za duża do słodkiego. Precyzyjniej mówiąc może być ale mniejsza by robiła to samo a mniej mocy by brała, bo na wkłady które tam masz nie ma wymogu przepływu 6000l/h bo one lepiej działaja w mniejszym prądzie.

Tylko radzę, ale to istotne rzeczy.

Pozdrawiam (jak coś to służę pomocą)
Przemek-Umbrosorium
Posty: 349
Rejestracja: 11 lis 2010, 21:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Górny Śląsk ;)
Akwarium: 112,60,54,30,20
Płeć:

Post autor: Przemek-Umbrosorium »

Gratuluje i rozmiarów i roslin tak w dobrej kondycji :)
Pozdrawiam Serdecznie :)

"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”