Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[25l] OTCHŁAŃ

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

[25l] OTCHŁAŃ

Post autor: grzeniu »

Zbiorniczek powstał 23.03.2011r po wielu lekturach związanych z morszczyzną. Głównie sugerowałem się tym co znalazłem tutaj na forum i od razu dziękuje wszystkim za pomoc i odpowiedzi na moje pytania.

Zbiornik 25l 40x25x25
Oświetlenie- Deco Light Duo Marine Aquaela 2x11W(10000k, 20000k)(10h dziennie)
Grzałka 50W tem 25°C
Filtacja -przelewowa HBL-501(400l/h ustawiona na pół gwizdka)(16,50zł)
Cyrkulacja- filtr wewnętrzny NBF-500(500l/h)(21zł)
Podłoże- Żywy piach Instant SAMOA PINK 4,5kg
Sól- Instant Oceant
Żywa skała 5,5kg
Woda przy zalaniu z działającego akwarium

podmiany co tydzień 2l wody

Życie: i tutaj jeszcze raz wielkie dzięki Arturze- dostałem kilka korali, makro glonów, i na gapę wężowidła a przy okazji miałem możliwość zobaczenia kilka zbiorników i zadać kilka pytań :mrgreen:
Dobrze to tak:
Zoa jakieś
Clavularia
Capnella imbricata
Sinularia zielona
sinularia? jakaś i jeszcze jedna jakaś
Xenia
makro glon Caulerpa racemosa i taxifolia
Rhodymenia

Oczywiście nie ominęły mnie plagi: glonów, wirków, Aiptasii. W akwarium po kilku tygodniach okazało się że jest co najmniej 2 kraby masa wieloszczetów małych na razie, duża ilość małych robaczków, małych rurówek i coś co wychodzi tylko w nocy z otworu w skale i po zaświeceniu światła w sekundzie znika, wygląda jak rurka co obiada skałę ale z czego nie wiem.

Nie podaję żadnych suplementów, ani pokarmu, w filtrze jest malutki wkład z węglem i gąbka.

Parametry mierzyłem dwa razy :
PH- 8-8,5
KH 7
NH3-0
NO2- 0
NO3- 5mg/l
Testy które mam nie nadają się do akwa morskiego i tu przy okazji jeśli możecie coś polecić będę wdzięczny (interesuje mnie niski koszt).

Zdjęcia dorzucę jak już je zrobię może dzisiaj. Akwarium obecnie nie posiada szafki i stoi w podpiwniczeniu bo tam jest w miarę chłodno. Długo też nie postoi bo zamierzam je przenieś do kuchni koło września już w nowym zbiorniku 40x40x40 i zastanawiam się czy warto zainwestować w szkło opthi white. Dzisiaj się przyglądałem i nie wiem czy przy tak cienkiej szybie będzie widoczna różnica. Jeśli ktoś ma doświadczenia w temacie to proszę o wypowiedź.

pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 cze 2011, 16:19 przez grzeniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Grzegorzu, zdjęcia koniecznie wrzuć :)
Co do testów- zooleka nie polecam, sera jest niedokładna ( do słodkich jeszcze będą ale nie do solniczki). JBL ma najlepsze z tych, które miałam do tej pory, ale cena... Za test na NO3 płaciłam ostatnio ponad 40 zł :/. W promocji na MG+ Ca dostałam za ok. 30 zł - mogę sprawdzić, czy jeszcze są.
Co do OW - mam przednią szybę w solniczce z niego ( grubości 10 mm ), pozostałe boki są standardowe. Widać różnicę- moim zdaniem warto :)
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Fajnie Dżoena w takim razie OW!!! :mrgreen: wachałem się ale skoro mówisz że jest różnica to muszę to sprawdzić. Te testy na Mg i Ca to są dwa czy jeden który mierzy stosunek bo coś takiego widziałem na Allegro? Nie spieszy mi się z nimi ale wcześniej czy później będę musiał je kupić.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Testy na MG=Ca są sprzedawane razem, w jednym opakowaniu- piszę o JBL, bo nie znam innych. Najpierw robisz test na Ca. Ten drugi jest w zasadzie na Mg+Ca- więc jak go zrobisz to od wyniku musisz odjąć wartość Ca- wtedy wychodzi magnez. Więc są jak siostry syjamskie- musisz kupić 2 naraz, w jednym opakowaniu :) Pomyśl jeszcze o testach na fosforany ;)
Jeżeli będziesz gdzieś w okolicach Rzeszowa- zapraszam- obejrzysz różnicę. Tylko daj wcześniej znać- wyczyszczę szyby :P
Nie masz problemu z glonami? Na zdjęciach wszystko czyściutkie... Pozazdrościć :)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Grzeniu akwarium bardzo ładne i wygląda na stabilne i widać, że świetlówki dają radę te AquaElowskie.

Co do Twoich planów szkła 40x40x40. Nie lepiej jest już dodać te 20 cm do długości i zrobić 60x40x40 - masz wtedy duuużo lepszy wybór oświetlenia. Jeżeli nie tak szeroki to może standard 60x30x36(standard ADA). na długość 40 cm zostają Ci tylko świetlówki PC, których jest zdecydowanie mniejszy wybór niż T5 24W.

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Dżoena dzięki śliczne za wytłumaczenie mi tych testów i za zaproszenie, na pewno skorzystam jeśli będę miał okazje. Nie mam problemu już z glonami od jakiegoś czasu, ale były wcześniej. Czyszczę szyby jak są już brudne ale nawet nie tak często, chyba to dzięki stosunkowo dużej ilości żywej skały i soli która jest bardzo standardowa.Co dziwne tylną szybę czyściłem tylko raz, tak miesiąc po zalaniu jakoś nie zachodzi glonem.

Cherry ukaszu bardzo długo biłem się z myślami jak to ma wyglądać i brałem to pod uwagę różne rozwiązania. Nawet widziałem fajne lampy halogenowe z wiatrakiem wbudowanym i oświetleniem nocnym stosunkowo niedrogie. Jednak taka forma kostki najbardziej mi odpowiada z różnych względów. Jest ekonomiczna, mało obsługowa, małe gabaryty, nietypowy kształt i walory wizualne w połączeniu z otoczeniem. Chce też żeby to było akwarium otwarte. Faktycznie minusem jest brak możliwości kombinowania z oświetleniem.

Mam też pytanie chodzi mi o sąsiadowanie xeni z clavularią.Obrasta mi dookoła xenię czy należy jej to ograniczyć , jeśli tak to jak?
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

grzeniu pisze:Nie mam problemu już z glonami od jakiegoś czasu
Zazdroszczę...
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

wszystko ładnie pięknie ... oby tak dalej ;)
grzeniu pisze:Mam też pytanie chodzi mi o sąsiadowanie xeni z clavularią.Obrasta mi dookoła xenię czy należy jej to ograniczyć , jeśli tak to jak?
jak się nie parzą to bym zostawił

kontroluj populację tych zielonych glonów (zwłaszcza kule) bo lubią się dość mocno rozrastać
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Zrobiłem jak radzisz.

Mam już zamówione szkło OW niestety drogo wyszło choć grzebałem i dzwoniłem wszędzie, między innymi dzięki pomocy Dżoeny nawiązałem kontakt i rozwiałem swoje wątpliwości co do OW.
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Jednak się parzą i w związku z tym mam pytanie. Jak ją oderwać: na siłę ,czy ciąć skalperem. Tak samo nie wiem jak postępować z zoa bo mi się rozeszły i nie wiem czy odrywać i igłą przybijać? Oprócz tego mam na wydaniu a raczej na zamianę Clavularię, szybko się rozrasta, pięknie wygląda ale mam jej już za dużo i chętnie zamienię skałkę z jej kawałkiem na inną czystą. Mam też pytanie bo może można oczyścić skałę z niej tylko jak bo pęsetą nie chce zejść?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Jak bedziesz mial za duzo zoasow to ja chetnie szczepki przyjme, nawet po 3-4 oczka :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

chyba łatwiej będzie oderwać xenię niż clawularię :/
ja u siebie delikatnie podważałem paluchem i jakoś puszczała podłoże
podejrzewam, że gdybyś ją ciachnął nożem tuż u nasady to by się jej nic nie stało - no ale sam takiej metody nie próbowałem :)
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Zrobiłem tak jak pisałeś, oderwałem delikatnie a co nie chciało puścić to przeciąłem nożykiem. Użyłem Pattexu i wszystko fajnie pięknie ale jedna szczepka opuściła skałkę i przeniosła sie tuż obok. Jestem ciekaw czy za mało kleju czy tak się wściekła że się oswobodziła?
Co do szczepek to k0k0z niestety u mnie w akwa pustynia i jeszcze długo ją będę zapełniał. W Mielcu nie mam żadnych znajomych co mają akwa morskie, a znam sporo ludzi zajmujących się akwarystyką. Z tego co wiem to jeden człek ale podobno trudno się z nim rozmawia. Sklep też jest jeden ale ceny to x2 to co w e-rybce albo nawet i x3, a w sklepie nie wiele i nie można kupić ze zbiornika tylko najwyżej zamówić, bez pewności co przyjdzie.Porażka.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Trochę się zawziąłem i mam już oświetlenie, akwarium, a we wtorek dojdzie szafka. Będę musiał sam sobie skręcić ale zamówiłem gotowe elementy z płyty i jestem zaskoczony że aż tak tanio -90zł, a taką samą szafkę z tyłem z jakiejś cieniutkie płyty znalazłem za 230 + wysyłka. Nie opłaca się kupować gotowych. Zwymiarowanie z zaznaczeniem krawędzi do oklejenia i słojów w którą stronę mają iść zajęło mi może 30min oczywiscie trzeba wiedzieć jak.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

To przesiadka teraz na kostkę 40x40x40? Jakie światło kupiłeś? Może rzucisz projekt szafki? :)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”