Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[200] kolejny etap morszczyzny

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

no Panie czyli widać światełko w tunelu :). Tak trzymać i nie psuć ...
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

U siebie miałem problem z ephylia bo mi tam rozły glony zielone i niedobory mikro ale w innyma kwa miałem wiecej ich i tam też marniały zmniejszyłem ilość wódki i dałem biedniejszą sól i wegiel i sie znacznie poprawiło. Tak ze musisz sam wyczuc bo pewnie karmisz tak samo wiec raczej w tym tajemniczym mikro bym upatrywał problemu.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

czas stabilizacji zakończony :mrgreen:

testy robię systematycznie raz w tygodniu, no i wczoraj właśnie nadszedł ten czas - i powiedzcie skąd mi się wzięło KH 11? (było 7,7 i stan taki utrzymywał się permanentnie)

czy powodem może być zwiększenie dozowania soli bez NaCl?
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Artur___ pisze:
czy powodem może być zwiększenie dozowania soli bez NaCl?
Hmmm...a dużo dawkujesz soli bez NaCl? Wsumie powiem Ci, że może to być prawdą, że podnosi, ponieważ odkąd ja zacząłem podawać to musiałem zmniejszyć podawanie kH, bo ni hu hu nie chciało spaść w miałem górną granicę przystosowaniu probiotyki czyli 8,0 8-)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

0ml - 20ml - 40ml - wzrost po 20ml co tydzień (wczoraj przestawiłem na 60ml)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ja podaje soli bez NaCl tyle samo ile suma roztworów Ca i Mg (bo mam w dwóch osobnych płynach). Zobacze jak się to będzie dalej zachowywać. Na razie korale rosną i nie kapryszą za bardzo ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

ja też do tego dążę, tylko u mnie to strasznie tego dużo ~100ml/24h
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Ja bym raczej zmieszał Ca z Mg do jednej butli i dążył do tego by podawać soli bez soli tyle co tego płynu a nie sumy tych dwoch z osobna. Bo to nie te same wartosci. Wzrost kh może byc spowodowany zwolniona konsumpcją spowodowaną zmianą w systemie.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

Mg w ogóle nie podaję,
tylko Ca, KH i sól bez soli
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

To zmniejsz na dozowniku KH i obserwuj. Jeśli spadło zapotrzebowanie to będzie rosło również Ca. Jeśli nie, to sprawdź dozownik. Jeśli sól bez soli jest firmowa to raczej nie powinno występować takie zjawisko podbijania KH przynajmniej w wypadku SbS FM. W Ballingu powinno być lane po równo. Masz zróżnicowaną obsadę i to powinno u Ciebie działać.

A jak wybrnołeś z kłopotu z Euphyliami?
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

grzeniu pisze:Ja bym raczej zmieszał Ca z Mg do jednej butli i dążył do tego by podawać soli bez soli tyle co tego płynu a nie sumy tych dwoch z osobna.
Grześku wszystko ok, ale jeśli zmieszasz Ca z Mg tak jak powinno być w ballingu to jak przestanie równo schodzić to znów trzeba kolejny płyn by podbić jedno bądź drugie, stąd suma płynów. Bo co za różnica czy przykładowo będe mieć 50g w 5 litrach Ca i 200g Mg w 5 litrach i przy podawaniu każdego 50ml to podam mniej więcej tyle samo podając 50ml jednego (na pewno trzeba by parę % więcej podawać jednego niż dwóch osobno, ale to nie wielka różnica).

Tak czy owak mam podobne zachowanie jak Artur__ i jeszcze nie wpadłem dlaczego ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Rozumie czym się kierujesz i ok. Ja się kieruje Ca i jak dosypię do tego Mg np. w ilości 170g na 5 litrów. To mi nawet gdyby całkiem zatrzymało się zapotrzebowanie na Mg to tylko minimalnie się podniesie i to w ciągu miesiąca. Taka dawka to raczej na podtrzymanie stanu. A wahania magnezu choć nie powinny być to zakres gdzie nie powodują katastrofy jest bardzo duży 1000-2600.

Poniżej 1000 briopsis i inne lubią się pojawiać.

Tak sobie myślę że jak byś dodawał Ca 100ml i 20ml Mg to raczej na pewno nie powinieneś podawać SbS w ilości 120ml tylko 100ml.

Może macie tą samą SbS i ma inna specyfikacje i działa w ballingu tylko z produktami tej samej firmy? Wiesz co mam na myśli.
Ja stosuje tanie zamienniki tylko Kh CZDA, Ca już z Fm ponieważ jak kupuje duże opakowania to CZDA wychodzi nieznacznie taniej ,Mg FM i SBS FM.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

podawanie KH odrobinkę zmniejszyłem, nie chciałbym za szybko zejść z twardością,
Sól z FM, tylko, że po terminie :oops:

z euphyliami na razie nic nie robię, chodzi mi po głowie poważne przemeblowanie, wtedy dostałyby nową miejscówkę
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

cierpiąc ostatnio na chroniczny brak czasu zaniedbałem robienie testów na bieżąco (no może z wyjątkiem KH), aż wreszcie nadszedł czas na kompleksowe badanie wody i ...

K - poniżej 200
PO4 - 0,3 :!:

w sumpie siedzi na bieżąco zmieniany adsorber AF w dość dużej ilości (będzie tego z 200-250ml)

No i teraz niech mi ktoś powie co może być przyczyną tak astronomicznych wartości?

Osobiście, z braku lepszego pomysłu stawiam na detrus w skałach i sumpie (nie przedmuchuję skały) lub padnięty filtr RO (prawie nówka, ma ze 3 miesiące)

O kondycji korali przy takich parametrach nie będę się rozwodził :(
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

jako, że wymordowałem ostatnio połowę korali oraz byłem jeden krok od likwidacji zbiornika, to nie wrzucam fotek zgliszcz jakie pozostały. Za to wklejam fotki nowych nabytków, dzięki którym pojawiła się iskierka nadziei i postanowiłem reaktywować zbiornik :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”