Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[1480L-w obiegu] Big Blue

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

misiekdz pisze:400 l to jest sporo, przynajmniej jak dla mnie
Tyle to mniej więcej będzie miał zbiornik na podmianki :roll: :roll:
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

tak czy siak obecnie zgłębiam neta w poszukiwaniu rozwiązań już bardziej przemysłowych niż akwarystycznych w nowym zbiorniku. Co do zasady z uwagi na duuuże przewymiarowanie sprzetu w poprzednim akwarium odpieniacz, filtr na kaldness i reaktor wapnia z pelletami przechodzą do nowego akwarium i wydaje mi się, że w zupełności wystarczą. Jedyne co zastanawiam się nad dołożeniem rury reakcyjnej do pienidła z 70 cm do 150 cm ponieważ w filtrowni nie będzie mnie ograniczać wysokość sprzętu. Dodatkowo jedna z pomp w pienidle wymieniona zostanie na dct 10000.
Sump tak jak pisałęm umieszczony będzie pod kominem głównego zbiornika i na obieg planuje dwie pompy dct by zdublować orurowanie.
Zastanawiam się nad włożeniem na bypasie dużej uv bo co do zasady zbiornik będzie przeznaczony głownie pod ryby. W filtrowni zbiornik na RO i na podmianę.
Co do oświetlenia planuje wykorzystać swoje dotychczasowe oświetlenie HQI/t5/led ok 1400 W. Wiec pod ryby i miękkie wystarczy. Z uwagi na to że nad garażem będzie duży 60 metrowy taras w więc płaski strop zastanawiam sie nad zastosowaniem solatube http://www.solatube.com.pl. Cena przystępna tylko czy przy naszej pogodzie się to sprawdzi??? Przeciw takiemu rozwiązaniu jest mała sprawność świetlna, ale za to 100% naturalne zachody i wschody słońca ;). Kwestię ogrzewania planuje rozwiązać metodą podpatrzoną na NR. Do ogrzewania podłogowego na rurkach pex planuje na bypasie podpiąć wężownice z pexa umieszczoną w sumpie.
Najwieszym dotąd problemem który jest w dalszej fazie planów to chłodzenie/ usuwanie wilgoci. Akwarium będzie umieszone w pomieszczeniu 6x10m (w tym wydzielona filtrownia) gdzie większa część będzie przeszklona oknami fix (w sumie ok 10mb) Tylko dwie kwarty to okna przesuwne więc będzie w pomieszczeniu gorąco. Najprostszym patentem byłby rekuperator ale z uwagi na szkodliwe (słone) środowisko każdy wymiennik trafi po jakimś czasie. Dodatkowo więksszość producentów ma klauzule wyłączająca gwarancję w przypadku takich warunków. Na necie co prawda znalazłem producentów takich rekuperatorów do domów położonych nad morzem ale niestety nie mają przedstawicielstw u nas w kraju. Póki co w planach jest zastosowanie wodnej pompy ciepła która pobierać będzie ciepło z sumpa. Ale co zrobić z gorącym powietrzem z akwa nie mam pojęcia. Szkoda tak wywalać to gorące powietrze bezpośrednio wentylacją poza dom...
może macie jakieś sugestie
Drakkar
Posty: 83
Rejestracja: 15 wrz 2013, 10:46
Imię: Krzych
Lokalizacja: Nowa Dęba
Akwarium: 250 + 60l sump
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Drakkar »

Uff.. niezly rozmach :) Apropo tego solatube, maja zrealizowane projekty, miedzy innymi w Rzeszowie, podbij do nich gdzie to instalowali i ewentualnie dowiedz sie jaka jest efektywnosc w praktyce :) Mysle ze to nie sa zadne tajemnice i raczeni nie powinno byc problemu zebys to nawet obejrzal na miejscu w Rzeszowie.

W sumie przy wysokiej odbijalnosci swiatla to i przy bezchmurnej nocy masz oswietlenie :)

Jesli chodzi o rekuperator to zapewne pozostaje ci dogadanie sie z jakims posrednikiem zeby cos przyciagnac z obcych landow, lub ewentualnie zabawa z indywidualnym, pod takie a nie inne warunki - tu juz wchodza opcje przemyslowe bardziej. firm jest multum, kwestia dogadania :)

temat sledze caly czas :)
Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

bylem ostatnio przy millenium u przedstawiciela solatube. Prezentowalo sie to zacnie, przy czym jak pisalem moc świetlna jest bardzo mała w naszych warunkach, ale te wschody i zachody ;)
Przy plaskim dachu bezposrednio nad akwa zaproponowali mi świetliki o fi 55cm takie jak w supermarketach. Co do zasady nie potrzebuje luster przy malej odleglosci od dachu do lustra wody. A widok z tarasu przez taki swietlik na akwa pod spodem moze byc całkiem ciekawy
Drakkar
Posty: 83
Rejestracja: 15 wrz 2013, 10:46
Imię: Krzych
Lokalizacja: Nowa Dęba
Akwarium: 250 + 60l sump
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Drakkar »

Nie no wiadomo ze to nie bedzie taka moc jak z lampy ale fajnie na pewno by to wygladalo gdyby zsynchronizowac wschody i zachody w lampie z takim dodatkowym oswietleniem :) efekt na pewno bylby niezly.

Swietliki tez fajne ale to by trzeba przemyslec, walnac na przyklad akrylowe w tarasie z przerwa na srodku pod podwieszenie lampy, pod spodem zabudowac akwa korona do sufitu i srodkiem pomiedzy swietlikami dac lampe :) wtedy widok by miazdzyl a lampa by nie zaslaniala :)
Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

dokladnie jak piszesz. taras nad pomieszczeniem z akwa ma być zielonym tarasem /trawa drzewka itp/ wiec duzy swietlik oprocz doswietlenia stanowilby swoista atrakcjW planie jest zabudowa lampy od sufitu do 55 cm od krawędzi akwa. Wewnątrz na srodku hqi/led na zewnątrz t5 więc nie kolidowaloby to ze świetlikiem. Dodatkowo dzis bylem u znajomego pokazywał mi posadzki żywiczne które pewnie znajdą się w tym pomieszczeniu...
Drakkar
Posty: 83
Rejestracja: 15 wrz 2013, 10:46
Imię: Krzych
Lokalizacja: Nowa Dęba
Akwarium: 250 + 60l sump
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Drakkar »

Przy zalozeniu doswietlenia w ten sposob, i przy ewentualnym zroznicowaniu poziomow polek skalnych, nawet mozesz jakies patyczki hodowac oprocz ryb i miekkich :) Chyba ze przy rybach celujesz w barwy ustniczkow :) to moze byc problem z podjadaniem :)
Nie no plan wypasiony, czekam na fotorelacje :) najlepiej po hamerykancku jak na RC :P najpierw baniak a dookola chata :)

Edit. Jak chcesz umiejscowic swietlowki? w sensie czy przy zastosowaniu naroznych odblysnikow czy sufit/scianka?
Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Drakkar pisze: najlepiej po hamerykancku jak na RC najpierw baniak a dookola chata
oz zebys wiedzial - typowy projekt archipelagu w rzeszowie adoptują mi pod akwa już 2 tydzień :mrgreen: Swietlówki planuje zamotować w rancie obudowy zamontowanej w sufit. Co do zasady patrząc od góry chce by na środku wypadaly tylko hqi i ledy. Odnosnie mocy światła to zabieram stare 14 w wiec na 3 tysiace to mało ale w dalszej kolejności planuje zasilanie domu na fotowoltaice+mały wiatrak na dachu...
Drakkar
Posty: 83
Rejestracja: 15 wrz 2013, 10:46
Imię: Krzych
Lokalizacja: Nowa Dęba
Akwarium: 250 + 60l sump
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Drakkar »

Malo malo, ale przy punktach centralnie pod HQI mozna jakis patyk wcisnac :).

Jesli chodzi o aquascaping to powiem ci ze przy kostkach jest wbrew pozorom prosciej cos ukleic niz w dlugich, chociaz przy 1.5m szerokosci jest sie gdzie pobawic. Mi z obecnym ulozeniem zeszlo tydzien czasu zeby cos wymyslic a mam waski baniak.

Jaka skale planujesz? To co masz + swierza czy na przyklad AF syntetyk?
Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

to co mam to żzywiec ale pewnie dokupie troche z AF. A co do aquascapu to jestem spokojny. I tym razem wpuszcze do akwa Cherrego :mrgreen:
Drakkar
Posty: 83
Rejestracja: 15 wrz 2013, 10:46
Imię: Krzych
Lokalizacja: Nowa Dęba
Akwarium: 250 + 60l sump
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Drakkar »

Przy tej wielkosci baniaku ja bym podpatrzyl co mial u siebie Peter "eightball" w Kanadzie. NA RC jest spory topic jego sciany z akrylu :) On mial to zarabiscie zrobione :) Szkoda ze mu to peklo..
Swietna sprawa projektowac aquascape do takich baniakow :).
W sumie to by nawet sie kalkulowalo wystartowac totalnie od zera z nowa skala :)

Edit. A tak wogole to czemu jeszcze tu nie ma planow w full hd 3d ? :D
Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Skaly co do zasady będzie mało. Troche łuków troche nawisow, przy przeziernym akwa powinno sie fajnie komponować. Skała tylko pod hqi. A planów w 3d nie ma bo nie umie zrobic :mrgreen:
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Super projekt!
Drakkar
Posty: 83
Rejestracja: 15 wrz 2013, 10:46
Imię: Krzych
Lokalizacja: Nowa Dęba
Akwarium: 250 + 60l sump
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Drakkar »

Ciekaw jestem jak adaptacja wyjdzie chaty pod baniak, bo jak rozumiem kupowaliscie gotowy projekt z dostepnych archipelagow?
Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

grzeniu pisze:Super projekt!
Grzechu zobaczymy co z tego wyjdzie ;) Budując do chce od podstaw wszystko zaplanować by potem znów nie pluć sobie w brodę:). A co by nie mówić sporo jest rzeczy do przemyślenia. Przynajmniej ze sprzętem do sumpa nie mam problemu :lol:
Drakkar pisze:Ciekaw jestem jak adaptacja wyjdzie chaty pod baniak, bo jak rozumiem kupowaliscie gotowy projekt z dostepnych archipelagow?
Tak to standardowy projekt archipelagu - santiago g1 energo, przy czym adaptacja w rzeszowskim biurze obejmuje tylko zmiany dot. garażu (powiększenie , zmiana stropów, fundamentów, adaptacji ścian pod przeszklenia, wod kan itp). Pozostała cześć domu pozostaje bez zmian. Koncepcja była taka by zbiornik nie zagracał salonu, więc trzeba było dobudować drugi salon dla mnie :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”