Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[1480L-w obiegu] Big Blue

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

gieniorek pisze:tak czy siak obecnie zgłębiam neta w poszukiwaniu rozwiązań już bardziej przemysłowych niż akwarystycznych w nowym zbiorniku. Co do zasady z uwagi na duuuże przewymiarowanie sprzetu w poprzednim akwarium odpieniacz, filtr na kaldness i reaktor wapnia z pelletami przechodzą do nowego akwarium i wydaje mi się, że w zupełności wystarczą. Jedyne co zastanawiam się nad dołożeniem rury reakcyjnej do pienidła z 70 cm do 150 cm ponieważ w filtrowni nie będzie mnie ograniczać wysokość sprzętu. Dodatkowo jedna z pomp w pienidle wymieniona zostanie na dct 10000.
Sump tak jak pisałęm umieszczony będzie pod kominem głównego zbiornika i na obieg planuje dwie pompy dct by zdublować orurowanie.
Zastanawiam się nad włożeniem na bypasie dużej uv bo co do zasady zbiornik będzie przeznaczony głownie pod ryby. W filtrowni zbiornik na RO i na podmianę.
Co do oświetlenia planuje wykorzystać swoje dotychczasowe oświetlenie HQI/t5/led ok 1400 W. Wiec pod ryby i miękkie wystarczy. Z uwagi na to że nad garażem będzie duży 60 metrowy taras w więc płaski strop zastanawiam sie nad zastosowaniem solatube http://www.solatube.com.pl. Cena przystępna tylko czy przy naszej pogodzie się to sprawdzi??? Przeciw takiemu rozwiązaniu jest mała sprawność świetlna, ale za to 100% naturalne zachody i wschody słońca ;). Kwestię ogrzewania planuje rozwiązać metodą podpatrzoną na NR. Do ogrzewania podłogowego na rurkach pex planuje na bypasie podpiąć wężownice z pexa umieszczoną w sumpie.
Najwieszym dotąd problemem który jest w dalszej fazie planów to chłodzenie/ usuwanie wilgoci. Akwarium będzie umieszone w pomieszczeniu 6x10m (w tym wydzielona filtrownia) gdzie większa część będzie przeszklona oknami fix (w sumie ok 10mb) Tylko dwie kwarty to okna przesuwne więc będzie w pomieszczeniu gorąco. Najprostszym patentem byłby rekuperator ale z uwagi na szkodliwe (słone) środowisko każdy wymiennik trafi po jakimś czasie. Dodatkowo więksszość producentów ma klauzule wyłączająca gwarancję w przypadku takich warunków. Na necie co prawda znalazłem producentów takich rekuperatorów do domów położonych nad morzem ale niestety nie mają przedstawicielstw u nas w kraju. Póki co w planach jest zastosowanie wodnej pompy ciepła która pobierać będzie ciepło z sumpa. Ale co zrobić z gorącym powietrzem z akwa nie mam pojęcia. Szkoda tak wywalać to gorące powietrze bezpośrednio wentylacją poza dom...
może macie jakieś sugestie
Powiem tak - wg mnie i mojej wiedzy nie ma się czego bać w przypadku rekuperatora - gdyż nad solniczką - czy też w pomieszczeniu nie będziesz miał takiej zawartości solanki żeby stało się coś złego. Masz rekuperatory z odpływem skroplin z tacy lub tak jak w przypadku Mitsubishi wymienni zrealizowany jest z materiału chłonącego i oddającego wilgoć nazat w powietrze nawiewane.

Z kolei odzysk ciepła z sumpa.... hmm - chyba sprawa nie warta zachodu - gdyż np w realizacjach basenowych odzysk ciepła z wody popłucznej filtra zostaje realizowany dopiero od ponad 5 m3 w innym wypadku się po prostu nie opłaca.

Jakbyś potrzebował jakieś wiedzy nt OZE lub instalacji przemysłowych wal śmiało.

Przy takiej ilości wody dla podgrzania w solniczce zastanowiłbym się nad wymiennikiem ogrzewanym gazem lub innym paliwem. Występują wymienniki dla instalacji "słonych" wykonane z 316L - na 100% będzie to tańsza alternatywa niż grzać to elektryką.

Inne wyjście - fotowoltaika - ale tu już temat na dłuższą chwilę przy :sylwester: - masz możliwość na stronie południowej dachy powiesić min 15 kwP - to jesteś w stanie pociagnąć cały ten dom na słońcu. Dodatkowo masz możliwość skorzystania z dotacji - program Bocian i Prosument.

Co do temperatury w lecie - tu juz musisz iśc w klimatyzację przestrzeni sumpa (małe pomieszczenie z klimatyzatorem i po sprawie - a to tez jest do zrobienia za nieduże pieniądze :P - a jeżeli chcesz ogrzewać pompą ciepła - to jak zapewne wiesz możesz w lecie wykorzystać ją jako chłodzenie - gdyż w lodówce tez mamy pompę ciepła tylko odwrotnie podłączoną.

Pozdrawiam

Sebastian
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Sebo8877 pisze:Powiem tak - wg mnie i mojej wiedzy nie ma się czego bać w przypadku rekuperatora - gdyż nad solniczką - czy też w pomieszczeniu nie będziesz miał takiej zawartości solanki żeby stało się coś złego. Masz rekuperatory z odpływem skroplin z tacy lub tak jak w przypadku Mitsubishi wymienni zrealizowany jest z materiału chłonącego i oddającego wilgoć nazat w powietrze nawiewane.

Z kolei odzysk ciepła z sumpa.... hmm - chyba sprawa nie warta zachodu - gdyż np w realizacjach basenowych odzysk ciepła z wody popłucznej filtra zostaje realizowany dopiero od ponad 5 m3 w innym wypadku się po prostu nie opłaca.

Jakbyś potrzebował jakieś wiedzy nt OZE lub instalacji przemysłowych wal śmiało.

Przy takiej ilości wody dla podgrzania w solniczce zastanowiłbym się nad wymiennikiem ogrzewanym gazem lub innym paliwem. Występują wymienniki dla instalacji "słonych" wykonane z 316L - na 100% będzie to tańsza alternatywa niż grzać to elektryką.

Inne wyjście - fotowoltaika - ale tu już temat na dłuższą chwilę przy - masz możliwość na stronie południowej dachy powiesić min 15 kwP - to jesteś w stanie pociagnąć cały ten dom na słońcu. Dodatkowo masz możliwość skorzystania z dotacji - program Bocian i Prosument.

Co do temperatury w lecie - tu juz musisz iśc w klimatyzację przestrzeni sumpa (małe pomieszczenie z klimatyzatorem i po sprawie - a to tez jest do zrobienia za nieduże pieniądze - a jeżeli chcesz ogrzewać pompą ciepła - to jak zapewne wiesz możesz w lecie wykorzystać ją jako chłodzenie - gdyż w lodówce tez mamy pompę ciepła tylko odwrotnie podłączoną.

Pozdrawiam

Sebastian
Widzisz dobrze, że się ktoś taki trafił ;) Ogrzewanie będzie na bypasie z pieca gazowego na pexie. Od poczatku zastanawiałem się nad rekuperatorem ale każdy z przedstawicieli do którego dzwoniłem odradzał stosowanie ich rozwiązań przy solance. Pompa ciepła z wymiennikiem w sumpie zaproponował mi jeden z przedstawicieli wiec wydaje mi się że przy tej kubaturze ponad 3 tys litrów może się to sprawdzić.
Fotowoltaika będzie na 100 % na dachu jeden ze spadów dachu to południowa strona ;) - cos tam juz rozczytywałem dotacje z prosumenta i planuje oprócz dotacji na fotowoltaike starać się o dofinansowanie do pieca gazowego. Coś tak czy siak b ede musiał zrobić z odprowadzeniem ciepła i wilgoci z akwarium głownego bo po jakims czasie wszystko skiśnie w tym salonie z akwa....
Przerabiam ten problem obecnie przy prawie 1,5 tysia w obiegu i z wilgocią i temp. jest dramat. Tu przy oświetleniu parowanie z powierzchni 110x130 mam ok 120 litrów w niecały tydzień. A tam powierzchnia parowania to 320x150 :/
Ale widzę, że wypada się spotkać ja Ci coś podpowiem odnośnie sprzętu do solniczki a Ty mi coś o pompach ciepła i rekuperatorach ;)
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

No i to mi się podoba wymiana doświadczeń :P

Co to tego parowania - to ja zajmuje się takim parowaniem wytwarzanym na żądanie i wszelakimi pochodnymi - tak więc co to jest parowanie i dlaczego tak się dzieje.

Ciecz np woda w basenie paruje wtedy gdy ma znaczącą różnicę temperatury ona jako nośnik a powietrze jako drugi nośnik z nią się stykający powierzchniowo i tak - najmniejsze parowanie (stwierdzone na wybudowanych dziesiątkach basenów i systemów wentylacyjnych) ma miejsce w przypadku różnicy temperatury wody i powietrza max +1C i teraz pytanie - czy ktoś wytrzyma te 25 -26C w domu - otóż nie.

Co robi się w obiektach przemysłowych - w których mamy takowe "parujące perełki"
1. musimy wykonać wentylację mechaniczną -nawiewno wywiewną
2. ten parametr trzeba uwzględnić przy projektowaniu wentylacji w Twoim salonie
3. opcja A najtańsza ale i najmniej skuteczna najprawdopodobniej będzie tutaj zachodziła konieczność wykonania odskraplaczy na kanałach wentylacyjnych z odprowadzeniem skroplin do kanalizacji - lub też opcja B - zastosowania małej centrali basenowej - czytaj centrali mokrej lub też opcja C - osuszacz na kanale wyciągowym z salonu :P ( o ile konieczne wszystko przez osuszacz) i potem do centrali suchej lub reku.

Ja jestem chętny na spotkanie bo naprawdę muszę się dowiedziec jak to zmajstrować u mnie - jestem na wyjazdach do przyszłego czwartku 15-10 - potem nie ma sprawy dopasuje się i możemy pogadać.

Cieszę się ze na coś się tu przydam :P

Pozdro

Sebastian
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

I w to mi graj😁 od 16 jestesmy na wywczasie, ale w listopadzie się zgadamy
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

Ok bedziemy na łączach

Sebastian
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Wczoraj dzięk pomocy zaprzyjaźnionych akwarystów i sąsiadów udało się przetransportować sumpa do garażu ;) Chłopaki jeszcze raz wielkie dzięki...
W garażu sump już nie wygląda na tak wielki, jak się wydawał na początku. Wstępna przymiarka rur pod odpieniek i fiiltr i okazuje się, że zostaje już niewiele miejsca :roll:
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

Z tym miejscem to tak jest zawsze kutfa mało - za mało :P

Acha jeszcze jedno - dziś podzwoniłem po moich ziomkach od rekuperatorów - nie ma opcji żeby Ci nie udzielić gwarancji ze względu na pracującą solniczkę (jakieś Klfony a nie doradcy Ci sprzedali takie info)

Tak więc projektować reku z osuszaniem i będzie piknie
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Właśnie dostałem info od Eqilibrum, że stelaż wyspawany :roll: Teraz czeka na malowanie proszkowe RAL7016
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

Jak ktoś nie wie jaki to będzie kolor to to będzie taki

http://www.mst-shop.com/WebRoot/Store4/ ... AL7016.jpg
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

7016 coatex? czy połysk?
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Darek pisze:7016 coatex? czy połysk?
ma być połysk a co jest zobaczę dziś bo odbieram ;)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Po wczorajszej akcji stelaż wylądował w garażu ;) Muszę przyznać, że jakość wykonania no i gabaryty robią wrażenie ...
tu jeszcze w Mielcu
Obrazek
a tu już u mnie... Dla porównania z sumpem 250x80x50 :)
Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Cześć. No właśnie sprawdzam jak to jest zrobione, SUPER!
Żałuje że się wczoraj nie wyrobiłem.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

grzeniu pisze:Cześć. No właśnie sprawdzam jak to jest zrobione, SUPER!
Żałuje że się wczoraj nie wyrobiłem.
A pisałem do Ciebie z rańca - myślałem, że zaglądniesz ;) Powiem Ci, że jakość spawów i malowania robi wrażenie - powinno się to zaj.. prezentować
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Bedziesz musial sie czołgać żeby tam odkurzyć. Mam piankę do nurkowania jak bedziesz chcial coś przykleić. Mega rozmiar.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”