Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[125] W kwadracie

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

A ja bez tych cudów z podnoszeniem dałem sobie radę z tym glonem :mrgreen:

Grzechu Acra mi się podoba - nie masz zamiaru robić szczepki? coś by się u mnie na wymianę znalazło 8)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Nie ma sprawy, jak chcesz to ta mała na zdjęciach troszkę ją widać. Tam są 3 patyczki po 3cm a jak Cie interesuj większa to może coś z końcem tygodnia bym znalazł.

A jak się pozbyłeś dziadostwa (bryopsis)?
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Myślałem raczej o czymś większym bo i większe miałbym dla Ciebie - ale reszta na telefon ;)

Co do bryopsis - usuwanie mechaniczne przy podmianie wody, potem zleciałem z magnezem na 1100 i podbiłem w ciągu 3 dni na 1400 - w tym czasie dalej usuwałem delikatnie mechanicznie.
Ponadto absorber na PO4 i vódka - zbicie do 0 PO4 i NO3 - glon sam odchodzi od skały :)

U mnie zauważyłem, że jeśli trzymam Mg > 1300 bryopsis się nie pojawia - spadnie poniżej 1100 i jest problem
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Ja sporo walczyłem z glonem bo łatwo do 0-ra się nie schodzi. Z tym trzymaniem wysokiego magnezu to fakt nawet makroglony gorzej znoszą takie warunki.

Zrobiłem dzisiaj testy i szału nie ma.
08.05.2012:
Ph-7,5 :mrgreen: masakra, ale testy JBL jeszcze nigdy nie pokazały mi 7,8
umówiłem sie do kolegi na przyszły tydzień sonda moze mnie uszczęsliwi
Kh-6 mało
NO3<0,5
NO2<0,01
NH4-0,05
PO4<0,02
SiO2<0,1
Mg-1620
Ca- 470
tem-25,5
zas.-1.024

Akwarium wyglada super czysciutko woda kryształ, korale nigdy nie wygladały lepiej a PH masakra.
Jubilerek ten co przeżył nie przyjmuje nic innego tylko żywy pokarm w postaci Rozwielitek i oczlików, mrozonek nie widziałem żeby zjadał choć podpływa jak by atakował.Wychodzi na to ze z odłowu co?
A ślimaka zaatakował wieczorem glut wielkości 5złotówki kolorowy ładny, po zapaleniu swiatła wszedł w skałe i tyle go widzieli. Po ślimaku tylko muszla, to już 3 ślimak. Został jeden.
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Witam mam jeszcze kilka zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Te dwa zdjecia to szczepka dla Łukasza badyl 14cm

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Mała aktualizacja.
Akwarium ma 4,5 miesiąca wszystko rośnie co cieszy montipora zwiększyła się z 3-krotnie, euphylie z 3główek mają 5 inne też znacznie się powiekszyły tak o połowę, twarde też rosną ale znacznie wolniej. Jedna Akropora też z 50% większa, zielona- odrastają jej końcówki ale co rusz odłamuję przypadkowo.
Doszło pare zwierzaków ryb jest 7.
Były plagi przez upały i światło słoneczne. Zaniedbałem chwilowo parametry kh spadło do 5 i pojawił się bropsis i glony zielone ale są w odwrocie. dwa korale wywrócone przez jeżowca ale do poklejenia.
Wciąż czekam na lampę bo obecnie jest tylko 0,6W/l wody.
Było dino i cyjano bo karmiłem zbyt chyba obficie korale i za dużo światła białego i słonecznego, ale sytuacja się ustabilizowała.
Akwarium wygląda bardzo fajnie szkoda że nie mam sprzetu i czasu na dobre zdjęcia, przy niebieskim świetle wszystko świeci jak w bajce.
Plan jest taki by już nie dokładać korali bo dość szybko rosną.Chce utrzymac to akwarium do następnych wakacji i jestem ciekaw jak będzie wyglądać. Piszę tak bo chodzi mi ciągle zakładanie większego.
Montipora talerzowa zielona wiem że jest nisko i nie jestem pewien czy da radę ale licze na rychłą zmianę swiatła.
Powoli pozbywam się miękich korali choć bardziej mi się podobają mieszane obsady.

Wgrywam filmik przód jest brzydki bo trzymam tam duże szczepki monti tal ziel. dla kolegi.

http://youtu.be/Tktp8F6aSQ8



A na dowód zrobiłem na szybkiego kilka zdjęć telefonem oczywiście jakość słaba, kolory nie te

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 sie 2012, 21:17 przez grzeniu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Ślicznie się prezentują te Twoje badyle ;) Jak ich będziesz miał na zbyciu, pięknie się uśmiechnę :D Twarde zaczynają mi się podobać ;)
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Mam chwilę to opiszę coś o oświetleniu. Walczę z plagami glonów znowu, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Ale do rzeczy od wtorku będę miał nowa lampę LED i już sie nie mogę doczekać, nowy chińczyk. Na innym forum opisywane lampy chińskie wypadły wyjątkowo dobrze jeśli chodzi o parametry światła, byłem też u znajomego który świecić 600W ledami i zbiornik kosmos choć kolor czerwony dość słabo wyglądał. O nowej lampie napisze coś jak już będzie, zapowiada się ciekawie bo moc i parametry w stosunku do kosztów świetne.

Lampa którą miałem do tej pory to Ledy od geniorka więc on może powiedzić więcej o nich. Moc 80W i świecone na maxa choć są potencjometry. akwarium 125l 50x50 podstawa 50cm wysokie. Światło mocniejsze niż 66W T5 które miałem , efekty "blinki' super, barwa przy białych i niebieskich troche za ciepła jak na mój gust więc przydało by się więcej niebieskiego. Wychodzi jakieś 0,6W/l więc mało jednak wszystkie miękkie korale rosły i miały się bardzo dobrze nawet świetnie, co mnie najbardziej cieszy to Lps-y również wyglądają na zadowolone, przyrosty spore kolory fajne w zupełności ta ilość światła wystarcza, co do spsów to różnie najsłabiej wypadają akropory nie licząc jednej, pozostałe stoja w miejscu w porównaniu z innymi koralami, winą też moze być świeże akwarium i jeszcze nie odpowiednio rozwinięte życie np. gąbki. przez co brak w odpowiedniej ilosci węgla który może byc przyswajany przez akropory.

Wnioski dla osób zastanawiających się nad lampami Led efekt wizualny fajny choć przydało by się pzrełamanie ledami czerwonymi i zilonymi lub jakimiś kolorowymi świetlówkami. Oszczędność w eksploatacji długotrwałej, tą lampę co teraz kupiłem to 144W i licze że parę lat poświeci w tym i wwiększym akwarium. Biorąc pod uwagę to że raz w roku trzeba wymienić świetlówkę czy hqi to przy tej mocy to np. 6x24W T5 to około 300zł rocznie x3 lata 900zł + koszty odbłyśników stateczników i oprawek więc .... Warto się zastanowić. Kolejny wniosek to moc 0,6 W/l przy obsadzie miękkie + LPS jest wzupełności wystarczający. Co daje nam oszczędność przy zakładaniu i eksploatacji.

Żadnych nowości nie wymyśliłem ale jestem dowodem w sprawie.

Zastanawia mnie też efekt jaki daja diody UV i soczewki skupiajace bo w tym nowym chińczyku są.

Relacje napewno bedę zdawał na bierząco bo po 7 miesiącach oczekiwania na nową lampę jestem strasznie podekscytowany.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Jeśli chodzi o UV to na pewno trzeba uważać - żeby Ci nie wypaliło korali...

Co do tego takiego suchego liczenia ile to LEDy dają oszczędności...może i dają, jeśli masz mieszkanie w bloku albo w domku dorzucasz do pieca, że masz cały czas 25 stopni. Jesli nie - policz koszty chodzącej grzałki...i już tak LEDy super ekonomicznie nie wyglądają :) Poza tym jak sam napisałeś - brakuje niestety barw i jeszcze duuużo wody przez akwaria przepłynie zanim LEDy będą tak dopracowane, żeby zastąpić T5 bądź HQI. Dlatego ja poczekam 8-)

No, ale czekam na testy nowej lampy 8)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Faktycznie mam ciepło w zimie i w lecie bardzo ciepło, dlatego nie wchodzi w grę inne oswietlenie. Pod HQI też pasuje załozyć T5 bo inaczej barwy słabe. Chłodziarka strasznie droga i Watożerna więc wole LED ze względu też na wymiar akwarium. Napewno taniej wyjdzie podgrzać 1-2 stopnie niż schłodzić 4-5 . Docelowo mają być 2 takie lampy i 2x39W do dokoloryzowania korali :mrgreen: oczywiście w nowym projekcie. Może do tego czasu będą faktycznie tanie lampy z zielonymi i czerwonymi diodami.
Co do oszczędności to też musi być 1W/litr więc tutaj żadne, chyba że nastawimy się na miękkie i Lpsy, ale wymiana żarników i świetlówek co 8 miesięcy albo jak inni zalecaja co 6 to fakt niepodważalny. Choć inni świecą aż do spalenia :D . Łukasz z całym szacunkiem ale czytasz inne forum i wiesz że tak dużo wody nie będzie musiało upłynąć.

Będę skrzętnie opisywał spostrzeżenia u mnie obecnie sprawdzają się Ledy , w lecie myślałem że nie wyrobie z dolewaniem odparowanej wody do małego sumpa.

Z tymi diodami UV to też mam nadzieje że są dobrze dobrane i że faktycznie zwiększą fluoroscencję.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Hmmm ja to stawiam tak jeszcze ze dwa-trzy lata :) więc spokojnie zdążą "dojrzeć" te LEDy do wymagań moich i niejednego hodowcy SPSów 8)

Ale nie powiem - z chęcią będę śledzić wątek o LEDach chińskich nad Twoim zbiornikiem :)

A tak jeszcze wracając do temperatury - ja poza najgorętszymi dniami, kiedy mi wpadły wiatraki i ugotowało mi baniak :( to z temperaturą więcej niż 26,5 stopnia nie miałem problemów :mrgreen: Mimo pokrywy i 130W pod nią (teraz już tylko 116W), więc jakby była lampa wisząca byłoby jeszcze lepiej - ale to może w przyszłym projekcie :)

A co się tyczy dolewania wody - większy kanister do dolewki i będzie spokój ;) (u mnie w upały szło 2-3 litry ;) )
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

No tak tylko ja dolewam jeszcze ręcznie :( . Podobnie mi szło z wodą z tym że u mnie wiatrak pokojowy pracował cały dzień i tak miałem po 28 stopni. Pokrywy nie mam i nie ma szans zastosowania przy innym swietle jak Led i to kolejny powód stosowania tego swiatła bo zdecydowanie bardziej mi sie podoba akwarium z pokrywa gdzie swiatło wychodzi tylko przez szyby akwarium.

Tak jako ciekawostkę to Ci powiem że zakładałem akwarium gdzie jest 2x250W HQI i 4x54W T5 do akwarium zabudowanego z wydzielonym pomieszczeniem do serwisowania 7,5 m sześciennego i sama chłodziarka Teco TC15 nie wyrabiała dopiero wentylatory przemysłowe 2x1500l/h powietrza z wyprowadzeniem przez dach i wentylatory nad akwarium dały porządany efekt. a w pomieszczeniach mieszkalnych było ponoć do 24 stopni.

Kłopoty też miał Geniorek w upały chyba czytałem że wogóle nie włączał HQI. Tak że są + i -.

Jestem też bardzo ciekaw co Ci chińczycy zrobili bo lampa 3 razy tańsza z tym ze bez sterowania barwą i bez wschodów i zachodów a czytałem że to nawet o 30% zmniejsza zużycie prądu.

Jak potrafią podrobić i wybudować wierna kopię miasta w skali 1/1 i nawet przebudowują wzgórza aby miasto było tak samo osadzone to podrobić lampkę renomowanejfirmy to pestka.
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2012, 19:00 przez grzeniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Jest już lampa :mrgreen: . Nareszcie zmiana jest 48diód a nie 20. Moc nieporównywalnie większa w akwarium jasno jak nigdy. Przy tylko niebieskim oświetleniu bajka, fluoroscencja zdecydowanie większ ale nie wiem czy to zasługa diód UV. Przy białym z niebieskim kolory lepsze czerwony też dużo lepiej. Prawie umordowałem tymi brakami światła i algea X największą akroporę. teraz jak będę miał czas pstryknę zdjęcie wszystkim koralom żeby porównać i sprawdzić przyrosty.

Co do samej lampy to solidnie wykonana są dwa wyłączniki i dwa kable. Jest prawie bezgłośna a co do ciepła to wytwarza dość spore ( sprawdzane ręką pod diodami) temperatura w ciągu dnia podskoczyła o 1-stopień ale dzisiaj było ciepło i niekoniecznie jest to jej wina.

Minusem jest to że oświetla mocno stożek gdzie wieszając ją 15cm nad zbiornikiem o wys. 50cm dno jest prawidłowo oświetlone na powierzchni 50x50cm. Tutaj lepszym rozwiązaniem są świetlówki T5 które w odpowiedniej obudowie mogą równomiernie oświelić tą samą powierzcnię ale tworząc słup światła. Czyli różnica jest w kącie padania i tym samym w moim zbiorniku przy powierzchni boki akwarium są słabo doświetlone a środek bardzo mocno.

postaram wrzucić zdjęcia akwarium moze jutro bo zrobiłem parę zdjęć ale tel. i nie moge ich przerzucić na kompa

pozdrawiam zainteresowanych
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

pyknij fotki. Na zdjęciach na stronie sklepu lampki wyraźnie wiszą na wysokościach jak hqi - widocznie to kwestia kolimatorów
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Lampa świeci już 3 tydzień , niebieski 10h a białe 6h dziennie. Efekty dużo lepsze . Sps idą do przodu. Niestety troche opaliłem akropore i hystrixa.Mój błąd powiesiłem ją za nisko bo 12cm nad woda i zbyt szybko podniosłem ilość światła. Po podniesieniu do 25cm jest dużo lepiej i myślę że wreszcie zaczyna się stabilizować akwarium po moich pomysłach włącznie z zaciemnieniem na 48h. Glony w odwrocie choć bropsis chyba nie. usuwam ręcznie.Zdjęcia dam jak będzie lepszy aparat.

pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”