Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[260l] 90x65x45h Jogi

Pierwsza solniczka

Moderator: Administracja

jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Długo nie było aktualizacji wiec chyba najwyższa pora aby to uczynić.
Od ostatniego wpisu doszło kilka zwierząt do akwarium:
Dwa ukwiały quadricolor zielony i czerwony, czerwony jest wielkości piłki do kosza.
Doszło tez kilka grzybków, trochę zoa i masa zielonych glonów pokrywająca całą skałę.
Glony są wynikiem wsypanie piachu do akwarium i wyskoczyło mi po tym książkowe dojrzewanie :( Ze smutniejszych rzeczy jakie mi się przytrafiły to borykałem się z brakiem energii elektrycznej przez 36 godzin. Akwarium funkcjonowało na przetwornicy napięcia oraz akumulatorach żelowych. Temperatura spadła z 25 stopni do 18 i nawet butelki z gorącą wodą nie wiele pomagały mimo temperatury otoczenia równej 23 stopnie.
W wyniku stresu ciągłym pojawianiem się i zanikiem energii elektrycznej moja śliczna babka kopiąca (która była moją ulubioną rybą) wyskoczyła z akwarium ze skutkiem śmiertelnym. :(
No ale żadne słowa nie oddają tyle co kilka zdjęć. Z góry przepraszam za jakość zdjęć, ale fotografia to nie jest moja mocna strona:/
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

jogi_18, fajne masz to akwarium ;) u mnie też wczoraj akwarium było 11h bez prądu musiałem podgrzewać wodę bo tęperatura leciała w dół :/
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

A cóż to takie piękne różowe na drugim zdjęciu?
Baniaczek wymuskany na cacy :)
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Ukwial:) czerwony pod dziennym światłem a tak wygląda pod samym niebieskim:) jest śliczny, mam jeszcze takiego tylko że zielonego i mniejszego. Trochę mi oba robiły problemy jak nie było prądu bo przemieszczały się w kierunku światła i bo chwilą musiałem je stresówac i przestawiać. Ale wyskoczyła mi moja ślicznotka:-( babka:-( przez te dwa dni tyle stresu przeżyłem przy akwarium:-( zauważył ktoś że cała skala jest pokryta zielonym dwu centymetrowym trawnikiem? :-(
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

jogi_18 pisze: zauważył ktoś że cała skala jest pokryta zielonym dwu centymetrowym trawnikiem? :-(
Ukwiał skutecznie odwraca uwagę :D Jest mega :D

Bardzo ładne akwarium. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

jogi_18 pisze:Ale wyskoczyła mi moja ślicznotka:-( babka:-(
Tylko nie zwalaj na mnie - że to pożałowane :P Kupiłeś mi ją sprzed nosa :evil:
Ale początkiem lutego ma być dostawa w dwóch sklepach w Rzeszowie- więc ... ;) Nic straconego :D
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ukwiał się wie, że piękny :mrgreen: Oba zresztą ;)

Co do glonów to daj zdjęcie z bliższa bo nie wiem, czy to bryopsis czy inne cholerstwo a wypadałoby je wytępić, nie prawdaż? :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Nie:) te glony to takie które podczas dojrzewania są. Żółtek je trochę zjada ale mało bo woli makroglona. Przydałby się krab mitrax:) albo ryba salarias:) może na ktoś dobra kosiarke do tego zielonego trawnika?:) a do do babki to kupiłem ją przed przyjazdem do Ciebie więc nie wiedziałem że masz na nią oko;) szkoda mi jej strasznie bo ta ryby pływała na dnie a jadła mi z ręki:-(
Ostatnio zmieniony 24 sty 2013, 8:41 przez jogi_18, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Salarias Ci nie pomoże a krabów to chyba z 5 byś musiał mieć. Sprawdź tak jak Ci pisze Cherry czy to nie briopsis bo z tym lepiej walczyć przy małej obsadzie. Coraz ładniejsze te akwaria.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

jogi_18 pisze: a do do babki to kupiłem ją przed przyjazdem do Ciebie więc nie wiedziałem że masz na nią oko;)
Przecież nie mam żalu :) Mogłam ją wziąść jak się zastanawiałam. A jak ja rasowa kobieta jestem i zdecydować się nie mogę to i takie efekty :)
grzeniu pisze:Salarias Ci nie pomoże
Niestety- tu muszę przyznać rację. Sama mojego delikwenta obserwuję i najbardziej to mu solowiec smakuje :P Glony jadł- owszem- jak krowa na pastwisku ( fajny widok :) - ale nie ten kaliber, niestety. On to chyba bardziej dla relaksu jadł...
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

To zdjęcie tego glona:
Obrazek
Wydaje mi się że to nie jest ten glon o którym mówimy bo przeglądając jego zdjęcia w necie to zauważyłem, że wygląda jak małe gałązki jodły w sensie jest przez środek taki jakby promień i od niego wychodzą takie małe igiełki. Mój natomiast to zwykle nitki, wygląda to jak kłębek jakiejś waty, a pęseta taka dużą daje się bardzo łatwo odrywać. Prawdopodobnie dostanę mitraxa na wypożyczenia w celach badawczych czy będzie tego się czepiał. Jak będzie to wtedy mu pomogę pęsetą, a jemy zostawię miejsca z koralami bo to paskudztwo rośnie wszędzie.
Lepszego zdjęcia nie dałem rady zrobić bo tylko kitowym szkłem do nikona d70s posiadam więc nie poszaleje z jakimś makro.

Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Artur ja bym na Twoim miejscu nie bawił się w kraba na tego glona. Usuń mechanicznie większość(pensetą). To, co zostanie to przy podmianie wody delikatnie zeskrobać szczoteczką do zębów i odrazu odessać - wg mnie to jedna z lepszych metod :)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Gdzieś na tygodniu się tym zajmę bo teraz nie mam czasu :/
Schodzi dość łatwo więc problemu z tym nie będzie, a zamiast robić podmianę i podsycać tego glona to wstrzymam się z podmianami a odsysać będę wodę do suma przez watę lub jakąś włókninę i na bieżąco będę wyrywał. Kraba czy innego zjadacza tego muszę mieć gdyż zarosło mi to niektóre drobne korale i nie wyrwę tego bez uszkodzenia ich a krab sobie da radę z tym. Tak czy się przyda się jakiś zjadacz glonów w akwarium bo obecnie nie posiadam żadnego 8-)
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Małe sprawozdanie pola walki.
Próbowałem mechanicznie usuwać glony, ale z mizernym skutkiem gdyż 20kg skały jest mocno porośnięte tym czymś. Po 2 godzinach wydzierania tego nie było nawet widać jakichkolwiek zmian, a wyrwałem tego 4litry.
Doszedłem do wniosku, że potrzebna mi jakaś metoda na pozbycie się tego i postanowiłem, że jedną komorę w sumpie zagospodaruje pod piasek i makro glony.
I w ostatnią sobotę zabrałem się za czyszczenie sumpa i przygotowywanie wszystkiego. Okazało się, że organizmy które wyrosły w kominie i sumpie przypominające takie jakby małe ukwiałki (wydaje mi się że to jakiś filtrator), a było tego naprawdę dużo i wszystkie padły. Wybrałem rozkładających się i nie zbyt przyjemnie pachnących tych stworzeń taki spory kubek.
Sump i komin wyczyściłem i wyglądają jakby były przed chwila zalane po kupnie czyli bardzo czyste.
Piasek kupiłem suchy koralowy o frakcji 1mm i posadziłem trochę glonów od kolegi Agent 007 sumek za co serdecznie dziękuje :) No i oczywiście zebrałem u siebie w akwarium całego makro glona, który był na małej skałce i był totalną wylęgarnią życia w zbiorniku. Mnogość życia zamieszkałego w tym glonie była wręcz ogromna, były tam wężowidła, kiełże i inne małe zwierzątka i to wszystko wylądowało właśnie w tej komorze sumpa.
Oświetlane to jest żarówkami energooszczędnymi o mocy 7W w ilości 3 sztuk w oprawach ze starego żyrandola :mrgreen:
Kupiłem też bakterie Prodibio Biodigest i podaję 1/3 ampułki raz na tydzień w celu przyśpieszenia dojrzewania.
Jak to mówią tysiąc słów nie odda tyle co jeden obraz więc pora na zdjęcia. Robione telefonem więc nie spodziewajcie się jakości :)
Obrazek
A tu podglądowe zdjęcie ukwiała, aby było widać jego wielkość również zrobione telefonem w celach tylko podglądowych bez obrabiania
Obrazek
Jest tej wielkości, że piłkę do kosza by się :mrgreen: w nim zmieściła :)

Ze zmian to świece obecnie tylko niebieskim światłem bo mi Dino wyskoczyło po tych wahaniach ze światłem i staram się to zwalczyć.
Doszły też testy i zbadałem parametry wody
Ph 8,1
Kh 7 i tu muszę podnieść
Ca 410
Mg 1200 też by podnieść pasowało
No3 i PO4 nie mierzyłem bo już siły nie miałem.

Pozdrawiam
Artur.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

jogi_18 pisze: podglądowe zdjęcie ukwiała
O rzesz Ty! Ale mu dobrze u Ciebie :) Rybów nie czepia się?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”