Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[260l] 90x65x45h Jogi

Pierwsza solniczka

Moderator: Administracja

jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

[260l] 90x65x45h Jogi

Post autor: jogi_18 »

Witam
Jest to mój pierwszy temat w tym dziale i zarazem pierwsze akwarium chciałbym gorąco wszystkich przywitać - mam na imię Artur .
Zakupiłem ostatnio akwarium z tego wątku:
http://nano-reef.pl/...sk/#entry477262
Po wielkich trudach podróży( w obie strony 1300km z Podkarpacia do Gdańska) trafiło do mnie wymarzone morskie akwarium wraz z całym potrzebnym sprzętem:
- Akwarium 263l 90x65x45h przód i boki opti, komin prostokątny 12,5x22cm w tylnym prawym rogu, 2 otwory w dnie na rury 20mm(spływ i rewizja)
- Odpieniacz DIY na pompie Aquael 1500l/h na igle
- Lampa Boyu HQI 150W + 2x39 T5 + 2x nocne led
- Cyrkulacja Aqua Reef 2600, JVP-101 i dodatkowo hydor koralia 3
- Jakieś ponad 20 kg żywej skały
- Z ryb został Cinnamon Clownfish i zielony mandaryn który widzę skubie mrożonki. Podroży nie przetrwała Nemateleotris decora - Firefish (padła następnego dnie po wpuszczeniu) i błazen wyskoczył z akwarium w nocy.
- 2 kraby, 2 ślimaki tectus, kosiarkę Dolabelle, 2 krewetki lysmata amboinensis (jedna padła w nocy, po użyciu przez moją mamę aerozolu na owady w pomieszczeniu z akwarium.)
- sump 80x40x50h (komory, odpieniacz i spływ, druga pusta z przeznaczeniem na jakiś piasek skałę i glony i 3 na pompę)
- pompa obiegowa Atman 2000 l/h ( stanowczo za słaba jak na moje oczekiwania ale od biedy będzie potem pomyśle nad czymś mocniejszym)
- Korale opisze w kolejnym poście (tu prośba o pomoc w identyfikacji kilku)
Fotki będą na dniach jak dopadnę się do lepszego aparaty niż ten w telefonie

Fotki z przeprowadzki i ułożenia skały zaraz po przyjeździe, obecnie wygląda zupełnie inaczej i jest sump, którego na początku nie było.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Artur
Ostatnio zmieniony 30 gru 2012, 18:59 przez jogi_18, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Witam rób zdjęcia i pytaj jak coś. Kazdy chętnie pomoże.
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Mam mały problem z cyrkulacja. Do kogo w rzeszowie w piątek mnie wpaść i zobaczyć jak to wszystko powinno być ustawione? Mam martwe strefy i nie potrafię się ich pozbyć. Mam też kilka korali na wymianę, ale zdjęcia pokaże dziś wieczorem bo jakieś tam zrobiłem chociaż fotograf że mnie kiepski:-( liczę na jakieś zaproszenie gdyż chciałbym już wszystko ustawić:) Pozdrawiam Artur
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Witam,
Daj zdjęcie ustawionej cyrkulacji, wydajność pomp cyrkulacyjnych i pompy obiegowej
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

No właśnie zdjęcia będą dopiero wieczorem. Bo jestem w pracy i korzystam z telefonu. Pompy to: aquael 2600, koralia 3 i jvp 3000l a obieg to atman 2000l nie pamietam modelu słaba jest, ale cos tam tłoczy.

[ Dodano: 2012-10-24, 16:01 ]
Oto zdjęcia mojego zbiornika. Wszystko robione w automacie przez nikona wiec wybaczcie jakość. Robione na szybko aby pokazać co tam żyje:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Moja filtrownia:
Obrazek

Chciałbym wymienić korale:
Obrazek
Jest 5 główek no 4 ale niedawno się podzieliła jedna. Przy niebieskim świetle i w nocy przy nocnym jest piękna green fluo. Widać jak świeci aż w drugim pokoju i w nocy przez okno widać na zewnątrz tą zieleń. Zamieniłbym się na inna odmianę tego korala. Jak ktoś chętny to na priv.
Oraz:
Obrazek
Ten mniejszy po prawej. W nocy polipy świecą na zielono. Czapka wielkości 7 możne 8 cm albo więcej lecz wolę powiedzieć tyle aby nikt nie czuł się oszukany. Co do zamiany to tutaj wchodzą w grę jakieś zoa gdyż nie posiadam jeszcze żadnych.

Chciałbym się jeszcze wymienić tym koralem:
Obrazek
Zamiana na wersje green fluo. Mam do zaoferowania dwie główki.

Tyle z wymiany. Jak ktoś zainteresowany to na priv pisać

[ Dodano: 2012-10-24, 17:41 ]
I jak nikt nie chce mnie zaprosić?:) co myślicie o tej cyrkulacji? Co mogę zmienić aby było dobrze?
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Nikt mi nie pomoże co do cyrkulacji? :|
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Mysle, ze nikt nie widzial tego, ze edytowales posta. :)
carpe diem ;]
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Edytuje automatycznie. Dodałem fotki i tak czekam, i czekam :( Chciałem się wprosić do kogoś na jutro w celu unaocznienia jak cyrkulacja powinna wyglądać i nic:P Ludziska się mnie boją :mrgreen:
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Mimo braku zainteresowania wątkiem będę pisał o każdej zmianie która zaszła w systemie. W piątek 26.10.2012 roku w zbiorniku zamieszkały 4 sztuki chromis viridis. Po godzinie od wpuszczenie zaczęły pływać po zbiorniku i zwiedzać swój nowy dom. Ich przybycie wprowadziło wiele ruchu w akwarium. Czułem się jak młody ojciec i jeszcze dziś jestem dumny z zakupu. Ryby spełniają moje oczekiwania gdyż ciągle są widoczne a ich zjawiskowy kolor wprawia w zdziwienie jak to po każdym ruchu zmieniają odcień w zależności od kąta padania światła:) Rybki mają wilczy apetyt i wyglądają na zdrowe i silne. Zdjęcia wrzuce jak ufa mi się je uchwycić w obiektywie, co nie należy do prostych zadań z racji ciągłego ruchu tych ryb:) Pozdrawiam Artur
P.S nadal nie potrafię poradzić sobie z ustawieniem cyrkulacji.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Artur ustawienie cyrkulacji to nie jest prosta sprawa i ciężko powiedzieć - ustaw pompę tak i tak i będzie dobrze, bo każdy baniak jest inny głównie z powodu ustawienia skały ;)

Pompy masz wystarczającej mocy na takie akwarium. Powiedz mi czemu uważasz, że masz problem z cyrkulacją?
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Uważam tak gdyż zbiera mi się syf na dnia a nawet piachu jeszcze nie mam. Zmieniam cyrkulacje co dwa dni w celu znalezienia "tej" kombinacji. Już tak ponad miesiąc się bawię bo muszę jeszcze na korale uważać. :mrgreen:
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Odkładający się syf ze skały to sprawa normalna! Jakbyś tej cyrkulacji nie ustawił to będzie go wydmuchiwać ze skały. W ustawieniu cyrkulacji chodzi o to, żeby nie było stref, gdzie woda całkowicie stoi - strefy, gdzie woda płynie wolniej są jak najbardziej dozwolone.

Także kieruj na razie cyrkulację na skałę niech z niej wywieje wszystkie syfki, potem odmulić i wsypywać piach ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

A widzisz ;) to ja się męczę. To już wiem jak powinno być :mrgreen: ten syfek to mogę odmulać prawda? Bo to głownie odchody jeżowca i ślimaka :x są jak maszyny na glony ale zostawiają za sobą masę odchodów.
Łukasz nie będziesz może gdzieś w Krakowie? Bo poluje na pokolca do mojego akwarium. A mianowicie Zebrasoma flavescens tylko małych rozmiarów. Popytałem z Rzeszowie i 300 zł to sprowadzą co moim zdaniem dużo jak na ta rybę szczególnie małych rozmiarów.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

W Krakowie ok 220 zł żółtek, ale moim zdaniem wstrzymaj się z rybami narazie w większej ilości - dojdzie piach i znów ruszy Ci dojrzewanie. Poczekaj na te trudniejsze rybki trochę - szczególnie, że jest to Twoje pierwsze akwarium i szkoda byś się stresował i zwierzaki jak będzie coś nie tak :(

Co do syfku to nie tylko odchody, ale cały detrytus, który zebrał się w skale Tobie i poprzedniemu właścicielowi, dlatego - pompy na skałe i wydmuchać i wszystko co wypadnie na dno odessać
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

No właśnie dojrzewania jako takiego nie było :mrgreen: wyskoczyło trochę okrzemków i w jednym miejscu dino ale juz zeszło. Było trochę glonów zielonych i wszystko już zeszło praktycznie z pomocą zająca morskiego i jeżowca :lol: Parametry mam w normie bo NO3=10 a PO4=0,4. Odpieniacz praktycznie już syfu nie wywala bo nie ma co. po karmieniu trochę wywali piany i tyle.
Jeszcze mnie zastanawia jedno. Mam jedną komorę w sumpie pusta wielkości 30x40 i wysokości 22cm.
Jakbym tam wrzucił suchą skale to będzie ponowne dojrzewanie? czy po prostu skała sie zasiedli życiem bez większego problemu dla systemu? W planach kiedyś mam tam nasypać piachu i zasadzić jakieś glony. Ale to jak będę miał problemy z wysokim NO3 i PO4.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”