Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[30] Kostka dla ubogich

temat 10 000 po raz drugi :)

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

[30] Kostka dla ubogich

Post autor: cyklista »

Z założenia niskobudżetowe.

Zdjęcie z przed jakiegoś czasu, gdzie obowiązywała wersja ekstra.

Obrazek
Dla tych których nie stać na błazenka w ukwiale proponuję molinezje w xenii (najlepiej tak jak u mnie przestawiona na wodę całkiem słoną za młodu i dorasta w tym środowisku do normalnego rozmiaru).





Opis:
Kostka 30x30x35
Panel boczny 10x10x35

Zawartość na starcie: w większości martwa skała - około 0,5kg żywej
po jakimś czasie żywy piasek 3 kg

Filtracja:

ruch wody zapewnia koralia nano 90
filtrację i obieg pompka4W 300l/h (w pewnie z 30/g)
usuwanie azotu: plenum znajdujące się w panelu bocznym
podmiany obecnie 3l co 2 tygodnie (85% sól IO, 15% sól tetra)
odpieniacz - brak

Światło: 12g dziennie, 1xkompakt 10000k 18w i 1x kompakt niebieski

Życie: obecnie garbik, krab i wszystko co przyszło z żywą skałą
2x coś z przywozu prywatnego, 1x krewetka z tego samego źródła

Xenia, xenia i xenia oraz trochę innych rzeczy do zidentyfikowania i opisania później


Parametry wody:
KH - od7,3 do 8,3 - zależy czy podciągnę w gore sodą czy nie
pH - 8
Ca - 400
Mg - 1300
PO4 - niewykrywalne
NO3 - od 0 do 0,5 zależnie od ilości zmian i dokarmiania

Karmienie: Mrożonka dla rybki - kryl lub coś innego, hikari mini kulki, proszek bazowy do pokarmów, czasem szczypta mleka w proszku, kropla multiwitaminy
Ostatnio zmieniony 20 paź 2013, 10:35 przez cyklista, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Lepiej wygląda ta molinezja od gobiodona. Mam teraz dużo glonów, jestem ciekaw czy by mi takie stadko je opierdzieliło?
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Molniezja poszła do osoby z glonami, więc może się wypowie czy je wcina czy ma wczasy.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Pora na historię:

1.09.2012 zaczęły się pierwsze zakupy
sól IO 2kg 23 zł
salimetr 27zł
szkło 38

14.09.2012 dostałem suchą skałę - 0zł
kupiłem żywą 0,5 kg - 9 zł
i zrobiłem pierwsze zalanie używaną solanką

dokupiłem ceresit cx5 5kg za 27 zł (tutaj przesadziłem bo na moje potrzeby wystarczyłoby poniżej 1 kg) i rozpocząłem klejenie ścianki tylnej
Obrazek
duże kawałki skały pociąłem na plasterki i przykleiłem na silikonie do szyby a kawałki skały między sobą i dziury między skałami zaprawiłem ceresitem

20.09.2012 tło było skończone więc ułożyłem skałki i zalałem do pełna wodą używaną
na początku został podłączony filtr aqualel 600/l/h żeby mieszał wodę i mechanicznie ją oczyszczał

ObrazekObrazek


pojawiły się nowe wydatki: listwa przedłużacz za 27 zł

wymieniłem nadmiar suchej skały na kolejne 2 kg żywej gdzie wypatrywałem pojawiania się grzybków

na początek też postawiłem zwykłą świetlówkę 8w
i tak rozpoczęło się dojrzewanie
Jary
Posty: 42
Rejestracja: 30 lis 2012, 19:51
Imię: Jarek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Jary »

cyklista pisze:Molniezja poszła do osoby z glonami, więc może się wypowie czy je wcina czy ma wczasy.
To ja.Osoba u której przebywa teraz molinezja :D
Nie miała za dużo czasu na skubanie glonów bo przybyły dwa ślimaki turbo i od razu zaczęły brać sie do roboty.
Jeśli ktoś jest chętny na molinezję to mogę odstąpić :D
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 112
Rejestracja: 26 lip 2013, 6:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: muli9 »

Mam nadzieje że będzie dalszy opis historii bo bardzo ciekawie to opisujesz i co ważne krok po kroku co dla słonego laika to wręcz kopania wiedzy ;) Już czekam na kolejny wpis
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

muli9 pisze:... i co ważne krok po kroku co dla słonego laika to wręcz kopania wiedzy ;) ...
No, jeśli z takich "kopalni wiedzy" będą się nowi morscy akwaryści uczyć to pogratulować i tylko czekać, jak zaczną pojawiać się tematy z błaganiem o pomoc, bo coś tam się dzieje i nie wiadomo dlaczego. :>

Wg. mnie i zapewne nie tylko mnie kopalnią wiedzy mogą być tematy bardziej doświadczonych kolegów z forum oraz większość tematów z NR i zagranicznych forów, jak chociażby RC.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Spokojnie, na razie płynie miodzik, ale przecież pojawią się i problemy w dalszych opisach. Zielone łąki glonów, fioletowe plamy, brązowe coś, itd. Kopalnią wiedzy na pewno nie będę, Ja tylko opisuję pewien eksperyment morski - czyli jak najtańsze zrobienie i prowadzenie baniaka pod prąd głównego nurtu. (zresztą brązowe glony widać już na poprzednim zdjęciu)

Więc do rzeczy:
Przystąpiłem do robienia obudowy z oświetleniem:
Profil aluminiowy i boki z jakiejś reklamy - koszt 0zł
Obrazek

Pora było zrobić oświetlenia, a ponieważ miało być najtaniej to wybór był trudny.
Kusiły diody ale odpadły ze względu na cenę. Popularne t5 nie pasowały bo były za długie przy 30cm akwarium i planowanej pokrywie musiałyby mieć max 25cm. Więc wybór padł na pc18w bo były krótkie do swojej mocy i miały wersje nadające się do akwarium morskiego, jednak cena nie była tak niska jak popularnych t5.

25-09-2012 przyszły świetlówki i przystąpiłem do robienia oświetlenia

świetlówki pc18w biała (10000k) 29zł
niebieska (aktynika) 39 zł
gniazda do nich i mocowania 24

startery elektroniczne odzyskane ze spalonych świetlówek kompaktowych (jak to zrobić znajdziecie na forum i w internecie) 0 zł

i zaczęło się świecić teoretycznie miało być włączane ręcznie o 8.00 i wyłączane o 20.00, ale życie pokazało że różnie z tym bywa...

27-09-2012
na szybach rozkwita glon brązowy a na skałkach pokazują się jakieś grzybki co niezmiernie cieszyło i człowiek codziennie wypatrywał czy nie ujrzy czegoś nowego
ObrazekObrazek

a do czyszczenia szyb potrzebny był czyścik i powstał "czyścik na kiju"
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=16476


Przez kolejny dni pojawiały się glony zielone, czerwone i brunatne oraz fioletowe a światło świeciło w kratkę.

3.10.2012

przyszła pora na pierwszą podmianę wody, wymieniłem wtedy 6l przy okazji odsysając glony i co się tylko dało

a ponieważ glony dalej rosły Obrazek
to popełniłem pierwszą głupotę czyli zacząłem dawać siarczan miedzi dla ich wybicia
efektami były zwinięte grzyby, padnięte rozgwiazdy i coraz więcej glonów zielonych :(

5.10.2012

zrobiony odpieniacz z kostki lipowej:
2x kostka lipowa 9,52
2x strzykawka 20ml 0,4
2xkubki na mocz- 1 co razem daje koszt 11 zł
do tego pompka powietrza - znalazła się taka bezpłatna

Obrazek

i jak widać inwazja glonów trwa

15.10.2012 przez 2 dni odpieniacz nie działał , zrobiła się błona na wodzie, szyby zielone, jednak korale zadowolone

czytanie forów zaszczepiło myśl o kolejnym sposobie walki z glonami czyli podnoszenie stężenia magnezu do poziomo ponad 2000

magnez= 15zł

podnoszenie zaczęło się od stężenia 1200mg/l które było naturalne dla stosowanej wody w krokach po około 50mg/l/dziennie

17.10.2012 podmiana około 25% wody, korale zadowolone, odpieniacz przestał pienić

30.10.2012 zakupiłem nowego grzybka za 10 zł i został przyszpilony do skały
Obrazek

a glony kontynuowały swoją ekspansję
Obrazek

pierwsze testy pokazały
kh 7,9
Ca 377
Mg 1643
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 112
Rejestracja: 26 lip 2013, 6:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: muli9 »

MST pisze:kopalnią wiedzy mogą być tematy bardziej doświadczonych kolegów z forum
Zgadza się tylko że te opisy są zbyt profesjonalne dla laika - a tu krok po kroku czarno na białym opisane jak ruszyc z miejsca i przy tym nie wydać za dużo.

Kontynuujcie Waść ;)
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Mam nadzieje że nikt więcej nie będzie świecił jak Ty w kratkę. Za 14 zł kupisz zegar, zrobisz ogromny skok technologiczny i pomożesz biologi która ze względów rozmiarów akwarium ma swoje kłopoty. Nie podmieniaj wody jak masz cyjano. Jak kleiłeś ceresitem to trzeba wyciągnąć z wody SiO2. Będzie mniej brązowego nalotu.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Porady bardzo dobre ale o rok spóźnione. Powoli dojdę do dnia dzisiejszego i wtedy będzie co doradzać żeby ulepszyć dzień dzisiejszy.

Światło świeciło w kratkę z powodu ciągłych prac konstrukcyjnych, błędów ludzkich w zapalaniu i gaszeniu, po drodze były awarie stateczników (nic dziwnego bo jak używane to i mają prawo paść) i pojawił się zegar do sterowania oświetleniem (za ile i dokładnie kiedy to było to nie powiem).

ps. jak były i cyjano i brązowe to co wtedy? biorąc pod uwagę koszty i jak najmniej chemii, z jednej strony podmiany dla zbicia si02 a z drugiej nie robić bo jest cyjano

05.10.2012

dostałem makroglona
Obrazek

i jak widać glony przeszły już w etap falujących łąk
prze kolejne dni następowały gwałtowne ruchy - co przy akwarium morskim tylko szkodzi a nic nie pomaga i pokazuje jak mało wiedzy prowadzi do błędów, to jest etap najgorszy kiedy zaczynamy coś rozumieć z opisów na forach morskich i wydaje nam się że już wszystko wiemy

1. zacząłem dodawać carbo2.5% mając nadzieje na polepszenie dla makroglona a pogorszenie dla glonów (około 1-2ml/dziennie)

co prawda po 3 dniach grzybek sobie ładnie rósł
Obrazek

jednak po kolejnych robił się coraz gorszy i carbo poszło w odstawkę co tylko wyszło na zdrowie systemowi (pewnie sprawdza się w większych systemach i w innych dawkach)

2. ponieważ kolejne testy pokazywały że kh spada do 7.6 to rozrobiłem wodorowęglan sodu i zacząłem go podnosić, w sumie to tak podniosłem do około 10 w ciągu 2 tygodni

9.10.2012

posklejałem panel boczny, wylądowała w nim grzałka, filtr i okazało się że pompa za mocna a powrót za słaby i następowały potem kolejne przeróbki

20.10.2012 go skończyłem
Obrazek
filtr pompował wodę do akwarium a z niego wracała z powrotem odwróconą U rurką

w tym czasie poziom magnezu doszedł do poziomu 2000 a ponieważ się skończył to już więcej go nie podnosiłem i powoli będzie spadał jego poziom przez kolejne tygodnie

podmiany cały czas robione co tydzień po 10%

21.11.2012
zakupiłem składniki niezbędne do skompletowania porządnego analitycznego testowania wody
mniej więcej takiego http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=16271
na szkło i odczynniki w sklepie wydałem 62zł
na szkło i odczynniki używane 45 zł - więc za 107 zł miałem test który przewyższał dokładnością testy firmowe po 40 zł za paczkę zazwyczaj 50 testów (a dla 3 parametrów trzeba było mięc 3 testy)
można w odpowiednim wątku na forum poczytać o metodzie analitycznej i jej dopracowaniu dla naszych potrzeb przez kolegę Zulixa

parametry: d=1022, KH=12,6, Mg=2044, Ca=370

27.11.2011
ponieważ brzęczenie odpieniacza mnie denerwował to zdecydowałem się zrobić w panelu "plenum" dla usuwania nadmiaru azotu z systemu, oraz jednocześnie samo-regulowaniu parametrów

do tego potrzebny był piasek aragonitowy i z braku innej możliwości kupiłem worek żywego piasku 9kg za 90 zł, (około połowy odsprzedałem potem więc ostatecznie kosztował mnie 40-50zł)

1 kg wsypałem do akwarium a 3kg do panelu od teraz nazywanego plenum


Plenum: od dołu posiada 2,5 cm kratki plastikowej dla zapewnienia przestrzeni dla wody, potem 3,5 cm muszli z morza azowskiego (dla zrobienia warstwy o grubszej strukturze) oraz 7cm piasku aragonitowego (0,5-1,7mm)
taki zestaw miał teoretycznie zapewnić na dole strefę beztlenową gdzie NO3 jest rozkładane do azotu gazowego znika z systemu, równocześnie umożliwić powolny ruch wody i przenikanie NO3 na sam dół, piasek aragonitowy powinien się powoli rozpuszczać i oddawać do wody mg, ca i węglany (z prędkością zależną od pH i KH)

28.11.2012
woda była już czysta, do oświetlenia zamontowałem nowe stateczniki (ze świetlówek lepszych firm) i od tego czasu nie było już problemów z oświetleniem


przez kolejny miesiąc trwały jeszcze ruchy z regulowaniem parametrów i dodawaniem sody i wapnia

20.12.2012
makroglon się rozrastał a glony jakby straciły impet

Obrazek

ale do zakończenia dojrzewania i zniknięcia glonów jeszcze była daleka droga...
Ostatnio zmieniony 25 paź 2013, 7:45 przez cyklista, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Jeśli brąz to dino wtedy zaciemnienie akwarium i chemiclean jedna miareczka. Napewno ktos by Ci dał za darmo a jak byś chciał odkupić to by wyszło ze 2 zł. Jak To były tylko cyjano bo sa też w formie brazowej to sprawa załatwiona. A na SiO2 to srodek JBL chyba silikat czy cos takiego i tez odkupisz od kogos za grosze.

Czepiam sie bo ktos moze czytać Twój watek i sie zasugerowac ze tak powinno sie robić. Tak że przyspiesz relacje albo ostrzegaj o skutkach swoich działań.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Bardzo dobrze że się czepiasz i podajesz dokładnie co i ile by kosztowało. Generalnie do dzisiaj nie używałem ani silikatu ani chemicleanu (nie wiadomo jaki ma skład a i w wielu przypadkach nie pomagał). Bo generalnie zasada moja: skupiać się na naturalnych metodach i raczej próbować osiągnąć równowagę ekosystemu (tak naprawdę to wiem że sama zasada akwarium morskiego to sama chemia począwszy od soli do robienia wody a skończywszy na wszystkich dodawanych dla jej ulepszenia związkach).
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

grzeniu pisze:Tak że przyspiesz relacje albo ostrzegaj o skutkach swoich działań.
Świete słowa. Ktoś czytając wątek dojdzie do wniosku, że w taki sposób powinno dojrzewać akwa - a tak niestety nie jest. Kilka wpisów mnie rozbroiło:
cyklista pisze:w tym czasie poziom magnezu doszedł do poziomu 2000 a ponieważ się skończył to już więcej go nie podnosiłem i powoli będzie spadał jego poziom przez kolejne tygodnie
czyli MG 2000 to norma? a jakby sie nie skończył to podbijałbyś do 3000? a skonsumować nadmiar miała skała ?
cyklista pisze:ponieważ brzęczenie odpieniacza mnie denerwował to zdecydowałem się zrobić w panelu "plenum" dla usuwania nadmiaru azotu z systemu, oraz jednocześnie samo-regulowaniu parametrów
ja rozumiem, że poziom hałasu może byc wyznacznikiem przy doborze setupu ale bez przesady ;) Po coś jednak montuje sie odpieniacze w zbiornikach. Nie można zapomnieć, że dzięki nim nie tylko z wody usuwamy bardzo dużą ilość toksyn pochodzenia organicznego, ale przede wszystkim natleniamy baniak co ma wpływ na poziom PH. To plenum o którym piszesz a raczej DSB to jak najbardziej słuszna koncepcja, jednak bez odpieniacza bardzo ryzykowna metoda. Po 1 przy zbytnim namnożeniu bakterii w złozu dojdzie do ich uwolnienia do systemu a w konsekwencji do przyduchy w baniaku / czytaj bez natleniania mogiła. Dodatkowo złoże DSB ma ograniczoną absobrcję związków z baniaka. Złoże kumuluje w sobie te związki do pewnego momentu a następnie błyskawicznie oddaje cały syf do baniaka / czytaj mogiła - polecam lekturę NR gdzie parę zbiorników po jakimś czasie prawie ekspodowało przy DSB...
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

W sumie jak tak czytam, to ten wątek idealnie nadaje się do tematu: akwarium testowe, czyli co i jak długo wytrzyma (w tym korale, wszelkiej maści inne zwierzęta oraz glony).

Wszystko ładnie pięknie, gieniorek już zaznaczył po co jest odpieniacz. Nie tylko do usuwanie toksyn, białek, nadmiaru bakterii i innego syfu, ale właśnie NATLENIA. O ile można sobie poradzić z toksynami itp podmieniając wodę, ale to nie jest droga do długotrwałego, zdrowego systemu. Piszę to nie z teorii, ale z praktyki.

Poza tym - o czym niektórzy przekonali się na własnej skórze - gruzowisko skalne w akwarium to nic innego jak kolejna tykająca bomba - podobnie jak DSB
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”