Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[30L->54L->98L]Nano-Reef od zera (z przygodami)

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

Nie koniecznie wymiary Geniorka ale ponad 300 litrow będzie. Co prawda zamysl jest taki ze korale beda sztuczne z USA i ryb bedzie sporo ale malych.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Dzień 13

Okrzemki powoli ustępują, nie ma brązowego gluta tylko pozostały plamy. Na razie nic nie podmieniam tylko dolewam odparowaną wodę.

Do akwarum trafił Rhodactis Fluo i Sarcopython od Cherry_ukasz. I przy okazji przypadkowo jedna czerwona Discosoma.

Sarko się skóruje rhodactis pompuje i swieci a discosoma szuka miejsca w akwa :P

Zrobiłem lekki reaaranż skały w akwa aby odsunąć ją od przedniej szyby i dać więcej miejsca na przyszłych mieszkańców, dzisiaj czeka mnie przedmuchanie całej skały raz jeszcze i odessanie tego co kaskada nie wyciąga. Głównie za dodatkową robotę musze podziękowac Rhodactisowi który ciągle wydala.

Udało mi się ustrzelić dość duże ok 4-5cm wężowidło które dotarło do mnie najprawdopodobniej z Rhodactisem:

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 paź 2015, 15:27 przez k0k0z, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

jonybrawo pisze:Nie koniecznie wymiary Geniorka ale ponad 300 litrow będzie. Co prawda zamysl jest taki ze korale beda sztuczne z USA i ryb bedzie sporo ale malych.
Jezusie toż to profanacja Johny.... sztuczne korale....

Kokos trzymam kciuki - daj jakies foty
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Są i fotki :)
Obrazek
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

Sebo8877 pisze:
jonybrawo pisze:Nie koniecznie wymiary Geniorka ale ponad 300 litrow będzie. Co prawda zamysl jest taki ze korale beda sztuczne z USA i ryb bedzie sporo ale malych.
Jezusie toż to profanacja Johny.... sztuczne korale....

Kokos trzymam kciuki - daj jakies foty
Nie koniecznie fish only właśnie takie jest w dodatku jest eko, w stanach jest to jedyny trend w celu ochrony rafy
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

jonybrawo pisze:
Sebo8877 pisze:
jonybrawo pisze:Nie koniecznie wymiary Geniorka ale ponad 300 litrow będzie. Co prawda zamysl jest taki ze korale beda sztuczne z USA i ryb bedzie sporo ale malych.
Jezusie toż to profanacja Johny.... sztuczne korale....

Kokos trzymam kciuki - daj jakies foty
Nie koniecznie fish only właśnie takie jest w dodatku jest eko, w stanach jest to jedyny trend w celu ochrony rafy
Jony zgadzam się z ochroną rafy - ale ja podchodzę do tego tak że najpierw koralowce a potem ryby - to te pierwsze są dla mnie większym wyzwaniem niż ryby.
A co do ochrony rafy to wiem że to dłużej trwa ale można aranżować akwa na syntetycznej skale - natomiast wszelakie koralowce bynajmniej w Europie w 75% pochodzą z rozmnażania w sztucznych warunkach...

Ci z USA są troszkę lat świetlnych ponad Europą tak więc wydaje mi się że daleko nam do nich pod względem perełek itp okazów, natomiast my w Europie tak mi się wydaje przywiązujemy większa uwagę do tego by robić to dobrze z bacznym spoglądaniem na koszty. W USA - tego typu problemów "makroekonomicznych" nie mają - lub inaczej się tym nie przejmują :)

To takie moje przemyślenia :)
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Dzień 16

Okrzemków nie ma. Dodatkowo od 4 dni skutecznie i uparcie dmucham skałę gruszką do nosa dla dzieci żeby usunąć wszelkiego rodzaju osady i detrytus :D

Wykwitów nie widać, po dmuchaniu akwarium klaruje się w 10-20 minut wiec wygląda ze jest dość czysto i nie ma za wiele lekkich osadów, watę zmieniam codziennie po dmuchaniu skały.

Sarco zajęło 4 dni się oskórować i wypuścić jakieś 90% tipów.

Kraby koszą na bieżąco wyrastające glony.

Czeka mnie pewnie wydatek, zamierzam dokupić koralię nano 900l/h i walizkę testów JBLa bo czas zacząć mierzyć parametry pod koniec tygodnia.

Dołożyłbym niebieskiego światła, za biało dla mnie, najchętniej dorwałbym oryginalną oprawkę aquaela i dokupił jedną aktynikę LEDDY.

Obrazek
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Dzień 20

Bez wiekszych zmian, skała czysta, w 2 miejscach zauważyłem lekki wykwit okrzemka ale sądze że zniknie szybko. Sarco zwiększył rozmiar sporo wypuszcza łapki na dobre 4 cm.

Na razie nie dokładam nic zwierząt czekamy na wykwit glonów. Jak do następnego weekendu nic się nie pojawi pewnie w akwarium wylądują jacyś mieszkańcy.

I buźka na początek dnia :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

No i rewelacja tak trzymać ;)

Byłem dziś w galerii Rzeszó przy dwóch maleńkich morszczakach.... Jezuu dlaczego prawodastwo na to pozwala...

Sebastian
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Sebo8877 pisze: ...dlaczego prawodastwo na to pozwala...
Jakby nie pozwalało to powszechna akwarystyka by umarła i 95 % zbiornikow do likwidacji z mocy prawa. :P
Zostałaby garstka snobów z luxusowymi zbiornikami.
Mam nadzieje, ze do tego nie dojdzie. :)
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Bo ryba to nie pies ani kuń, i nie ma masy medialnej nagonki.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Dzień 22

Pierwsza podmiana 10%
Zielone gloniszcze wyrasta ale w dość wolnym tempie. Kraby nadążają z pędzlowaniem skały także tylko jest na razie zielonkawy nalot.
Do akwarium trafiła para błazenków wyratowana z Majstra, udało mi się trafić na kogoś kto miał inne zdanie niż dział marketingu :P

Błazenki były na tyle głodne, że w ciągu 12 godzin od ich pojawienia wszelkie drobne pływające stworki z szyb poznikały, błazny opucowały je do zera.

https://youtu.be/433Z6mKhSsM
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

cyklista pisze:Bo ryba to nie pies ani kuń, i nie ma masy medialnej nagonki.
z wyjatkiem akcji "ratujmy karpia" w okresie przed światecznym:P
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Dzień 25

Glony zielone wybijają do góry, kępki pojawiają się wszędzie łącznie z szybami i piaskiem. W 48h szyby zielenieją. Czekamy dalej

Jakie testy moge kupić na początek a jakie odpuścić?

CA/MG myślę narazie nie potrzebne raczej PO4 NO3/NO2.

Chciałem kupić JBLa ale wiadomo jaka to jakość a cały komplet od Saliferta troche stoi.
Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Kup KH saliferta i NO3 i PO4 też saliferta, JBL ma złą podziałkę dla NO3 to znaczy jakoś tam pokazuje ale przy dużych przedzialach a Ciebie będą interesować raczej niskie wartości. PO4 może być JBLa . W późniejszym czasie Ca też z saliferta. Potem jeszcze magnez ale na razie to mało istotny parametr dla Ciebie choć jest makroskładnikiem. Jeśli masz od kogo pożyczyć to jeszcze przy starcie przydaje się NO2 i/lub NH4

Ważnym parametrem jest zasolenie i tutaj raczej bym sie pospieszył. przy małym litrażu łatwo się pomylić i zrobić akwarium krzywdę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”