Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[30L->54L->98L]Nano-Reef od zera (z przygodami)

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

jeśli statecznik będzie dobrze wentylowany to nie powinien przegrzewać się od świetlówek. Zawsze możesz założyć jakiś izolator między świetlówki a statecznik
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Dzień 80

Akwarium ma prawie 3 miesiące, wszystko hula jak należy, karmie produktami AquaForest, jedyne co to lekkie wykwity na szybach mnie dręczą bo muszę szorować co 2 dni praktycznie bo widać plamy, skała ciągle czysta.

Z nowości, dodałem oświetlenie nocne do lampy:

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Z tym szorowaniem to musisz się przyzwyczaić.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Dzień Testów

Testy w stopce :P Nie powiem, lekkie miłe zaskoczenie :D

Do akwarium trafiły zoa Eagle Eye na małżu, wygląda na to, że żywym :) oraz 2 krewetki:

Lysmata amboinensis oraz Lysmata Debelius

Obrazek

Obrazek




Ze smutnych wieści niestety ale jeden błazenek wyskoczył i znalazłem suszkę na podłodze :(
Ostatnio zmieniony 30 gru 2015, 21:08 przez k0k0z, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

moskitiera na rzepy świetnie ..zapobiega ucieczkom z "alcatraz" :)
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Dzień 83

Nowy rok, posprzątane, poprzyklejane, testy porobione, glony poskrobane, można dać foto całości :)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Możesz pokazać serce systemu. :)
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Znaczy kaskadę z grzałką i watą? :P
Obrazek
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

A pisałeś o odpieniaczu, chyba nie znalazł zastosowania. :P
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Chwilę popienił i zrobiłem stojak do lampy który przyblokował jego działanie. Pewnie jakiś zrobię ale taki co by się mieścił w kaskadzie, zresztą jak widać po parametrach jest dość stabilnie i bez niego bo obciążenie małe.

Myślałem o dorobieniu obok zbiornika 2 komorowego działającego na zasadzie kaskady z miejscem na odpieniacz i niewielkie DSB powiedzmy 8l 10x20x40cm z komorą odpieniacza 10x10x40 z miejscem na grzałkę.

Oprócz tego dosłownie tylko kaskada z grzałką watą i siporaxem :)
Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Akwarium wygląda świetnie .
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

Cacuszko, niedługo i ja wrócę do morszczyzny ale z fisch only.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Dzień 91

Bez wielkich zmian, coś mi nie grało w testach w zeszłym tygodniu że wszędzie 0 wychodziło więc zrobiłem większą rozdzielczość i wyszło NO3 na poziomie 2,5 mimo, że przy normalnej wychodzi pomiędzy 0 a 2 na testach saliferta. CA i MG spadło odpowiednio o 10 i 20 w czasie 9 dni. Jeśli bedzie taka potrzeba będę suplementował CA+ i MG+ z Aquaforesta, powtórzę testy za tydzień, jeśli spadek będzie stały końcem miesiąca zmierzę trzeci raz i zakupię chemię.

Rhodactis się podzielił na 2 sztuki na swoim kamieniu, pseudogorgonia ma wyraźne przyrosty a monti tależowa wypusciła polipy na całości plus na brzegach i nie blednie plus zalewa powoli klej i skałę, pavona nie blednie i ładnie trzyma kolory, u euphyli i caluastrea też nie widzę problemów. Jeśli gdzieś w rzeszowie albo okolicach bym urwał może dołożę jakieś proste twardzioszki na próbę. (strasznie chciałbym utrzymać histrixa i coś niebieskiego :) )

Miałem problemy z temperaturą, złapałem się na tym, że po jednej z zimniejszych nocy temperatura poleciała na 22,2*, dogrzewam na razie drugą grzałką i jest w porządku.

Równocześnie z akwarium z racji braku pokrywy paruje około 0,75l/dzień, rozważam dolewkę Hydor Smart Level Control z racji dość dużej dokładności przy tak małym akwarium.
Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Cześć. Jak będziesz w okolicy oczywiście możesz liczyć u mnie na szczepki prostych spsów. Zapraszam. Jeśli chodzi o dolewkę możesz sobie ułatwić życie i zaoszczędzić pieniądze, montując najprostszą pompkę na serowniku czasowym , lub pompkę dozującą. Taką już za 100zł zakupisz.
Ustawisz na niej 750ml na dzień i masz spokuj. Jesli założysz AD to wylicz ze jak woda opadnie nawet od 2cm to bedzie duzo na cały litraż i będziesz miał zmiany w zasoleniu. Przy tym zestawieniu zdecydowanie lepiej zamontować to co pisałem. Jesli chcesz mieć jeszcze taniej to mozesz zbiornik z wodą RO zamontowac na górze i kupić dolewkę grawitacyjną, ale bedzie podobna sytuacja jak przy normalnej.
Najlepszym rozwiązaniem było by zbudowanie pseudokomina, który ma wycięcia na górnym brzegu grzebień , musi być szczelne i takie duże aby tam zmieścić czujnik AutoDolewki i wsadzić rurkę zasysającą z filtra przelewowego. W ten sposób zgarniesz z góry film bakteryjny i masz czułą dolewkę. Koszt minimalny korzyści duże.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Znalazłem coś takiego na skałce, zauważyłem, że po 2-3 dniach nie czysczenia szyby pojawiają się też na szybach. Zoa wyglądają na podrażnione od nich ale też dopiero się zapaliło światło.

Jakieś pomysły? Zostawić / usuwać?

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”