Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[30] Akademicki Pikuś

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

aż miło popatrzeć, życzę powodzonka z akrami - to już wyższa szkoła jazdy ;)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Artur___ pisze: to już wyższa szkoła jazdy ;)
Może i wyższa, ale jak widać osiągalna nie koniecznie przy wysokich nakładach na prąd :roll:

Wciąż się bije z myślami co zrobię z baniakiem przy wyprowadce z akademika...za dużo planów w głowie ;), ale pewnie wygra ekonomia....

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

ha, jakby mi się montipory rozrastały tak jak Tobie to pewnie bym tez zaryzykował akry :)

co do ekonomii to rozumiem, że piszesz o formie oświetlenia, a nie o istnieniu zbiornika :)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Witam,
Po przebojach korale trochę ucierpiały. miejscami zbielały, ale ogólnie są kolorowe i polipują i mam nadzieję, że nie wystąpi więcej miejsc zbielenia.

Dzisiaj zmierzyłem parametry i:
Mg - 1380
Ca - 440
kH - 8

NO3 - 15 ppm

Reszta nie mierzona. Ogólnie widać udało mi się wyprowadzić parametry na prostą :) Ufff....ale co dalej? 8)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Z dniem jutrzejszym pikuś kończy żywot - korale trafią do nowego/tymczasowego domku.

Po 9 miesiącach obserwacji baniaka mogę napisać parę słów na temat tak małych solniczek. Dokładnie mity i fakty:

Mity:
1. Filtr kubełkowy w akwarium morskim nie ma prawa bytu.
NIEPRAWDA
U mnie hulał przez 9 miesięcy. Nie otwierany ani razu. Zasypany żywą skałą li wyłącznie. Nie widziałem przez cały okres problemów z skaczącymi z tego powodu fosforanami czy azotanami
2. Najtańsze i LEDy nie nadają się do oświetlania akwarium morskiego
NIEPRAWDA
U mnie działało i nawet acropory rosły. Światła było 12W na 30 litrów. Fakt, że trochę mało i korale lekko od dołu blakły, ale ogólnie jestem zadowolony z eksperymentu. Jednak kosztowo wychodzi tak samo jak świetlówki. Przewaga? Mniej się grzeją i łatwiej dopasować do wymiarów akwarium. Najlepszy wg mnie setup doboru barw to: 2:1:1 wg proporcji niebieskie/białe/czerwone
3. Nie można zachować na tyle stałych parametrów wody, by trzymać wymagające korale
NIEPRAWDA
Faktem jest, że jest to cięższe i wymaga od nas poświęcenia na początku więcej czasu by dobrać odpowiednie dawki wszystkich składników podawanych do wody. Ale jest to możliwe. Nawet ilość odparowanej wody udaje się dosyć płynnie uzupełniać ( u mnie dzięki kominowi)
4. Mały zbiornik jest nieciekawy i mało kolorowy
NIEPRAWDA(subiektywne)
Wg mnie da się zrobić kolorowy baniak w takim małym szkiełku

Fakty:
1. Zbyt szybko kończy się miejsce na korale :P
Niezaprzeczalnie :mrgreen:
2. Mało jest ryb dobrze czujących się w tym litrażu
No niestety to prawda. Ale są gatunki, które dają radę
3. Algi wapienne - szybka destabilizacja baniaka
Zgadza się. Nie usuwane algi wapienne powodują problem z kH oraz szybkim spadkiem Mg i trochę wolniejszym, ale również Ca. U mnie po wyczyszczeniu alg parametry były łatwiejsze do opanowanie
4. Bez odpieniacza się da, ale....
No właśnie da się, ale tylko przy regularnych podmianach. Regularne podmiany przy tak małym baniaku są wskazane. Łatwiej zachować stabilne parametry i czystość wody. Jeżeli mamy więcej zwierząt w takim litrażu niż jedną rybkę...odpieniacz wg mnie potrzebny
5. Niski koszt utrzymania
To też prawda, jak to mówią "oczywista oczywistość". O ile koszty założenia baniaka 30 litrów a 60 są prawie takie same (ceny samego sprzętu) o tyle koszty utrzymania są duuużo mniejsze. Błachy przykład: sól. Przy 30 litrach miesięcznie schodziło mi 300g soli...kilogram kosztuje 15 zł ;)


Także fajnie było mieć taką solniczkę. Wszystkich serdecznie zachęcam do przygody z morszczyzną. To nie jest prawda, że to sport dla bogatych. Prawdą jest, że jest droższy od prostej słodkowodnej (bo HT roślinne to koszt podobny jak morskiego ;) ), ale wszystko dla ludzi :) więc zachęcam :) Sam mam nadzieję powrócić niedługo z małym słonym :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Ja bym dodał do faktów że, korale bardzo wolno rosną.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

grzeniu pisze:Ja bym dodał do faktów że, korale bardzo wolno rosną.

pozdrawiam
Tu się nie zgodzę. Zależy jakie korale. Miekkie potrafią bardzo szybko rosnąć. Twarde tez potrafią mieć przyrosty nawet 1 cm na miesiąc. Także czy to mało...jak dla mnie nie :)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”