Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nano rafka

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
lupino
Posty: 13
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:47
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Nano rafka

Post autor: lupino »

Zamierzam zrobić u siebie solniczka, chce w niej chodować korale miękkie i poźniej kilka rybek i jakieś pożyteczne kraby czy coś takiego.Chcę ja wykonać wmiare niskim kosztem używając część rzeczy które mam w domu.

Akwarium:długość 54 h 39 szerokość 28 =59l
Chciałbym wykorzysać zbiornik z którego kiedyś był zrobiony filtr: długość 24x39x10 i mniej więcej jest on podzielony na dwie części.I teraz pytanie czy te elementy się nadają.
Zamierzam kupić 10kg żywej skały, do tego trochę żywego piachu, ale nie wiem ile. Falownik resun waver 2000(może ktoś wie czy jest to coś warte) i jakieś 2 świetlówki PC 24w. Jeśli wszystko doszło by do skutku liczę na to że ktoś da mi wodę z działającego zbiornika i jakieś szczepki :mrgreen: . Liczyłem mniej więcej koszt i wszystko łącznie z testami zrobieniem pokrywy i oświetlenia wyniesie mnie około 1000zł.Byłbym wdzięczny gdybyście mi doradzili na czym można oszczędzić, a co pasowało by zmienić
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

a nie dasz rady zastosować oświetlenia 2x24W w T5?
te kompakty nie są górnych lotów

jakieś małe szczepki się znajdą ale to już jak zbiornik będzie hulał ;)
wodą nie poratuję bo mam za mały litraż i mogę odpalić raptem 7-8 litrów a to niestety nie mam sensu, jak nikt się nie znajdzie z nadmiarem solanki to zawsze można dostać w iguanie :)
lupino
Posty: 13
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:47
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: lupino »

Te świetlówki może i były by lepsze ale ja nieznalazłem krótszych niż 55cm.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Witam,
Zacznijmy może kwestię od akwarium - będzie ok :) Zbiornik, który proponujesz na filtr też. Odpieniacz jakiś niewielki tam wejdzie ;)

Co do oświetlenia to Artur po części ma rację. Nie to, że PC są całkiem do bani - po prostu mają mniejszą sprawność, dlatego do takiego baniaka jak Twój radziłbym 2x36W PC.

Teraz co do skały...10 kg to wg mnie zrobisz jeszcze większe gruzowisko niż ja mam w akwarium swoim a to nie o to chodzi ;) wg mnie max 6-7 kg wystarczy :)

Co do falowników...spróbuj z tymi Resun, ale odrazu bym kupił dwa - nie bardzo wierzę w te 2000l/h z tak małego falownika ;)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

Co do oświetlenia to Artur po części ma rację. Nie to, że PC są całkiem do bani - po prostu mają mniejszą sprawność, dlatego do takiego baniaka jak Twój radziłbym 2x36W PC.
chodzi mi przede wszystkim o różnorodność świetlówek (z kompaktami niestety zdecydowanie gorzej)


a nie da się tak zrobić oświetlenia żeby wystawało te 5cm poza akwarium?
HodowlaKorali
Firma
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2011, 13:51
Imię: Kasia
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 3000l
Płeć:
Kontakt:

Post autor: HodowlaKorali »

Dawno mnie tu nie było, ale wyprosiłam sobie pierwsze w życiu, malutkie akwarium morskie...
już nie długo będę mieć zaszczyt przedstawienia Wam mojej nano rafki.
Całe 90 litrów cały czas dopiero powstaje, ale wreszcie przybliżą mi się problemy zbiornika nano i być może wreszcie powstanie mini odpieniaczyk z jakością red skima... POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

lupino pozdrawiam na początek, fajne pomysły i nie martwił bym sie bardzo- te morszczaki nie są takie straszne, dzisiaj jak będę miał czas wrzucę swoją nano rafę dość podobna litrażem i pomysłami do twojego projektu.

HodowlaKorali- jesli coś tak małego stworzysz co zmieści się w przelewówce lub będzie na tyle małe i estetycznie wykonane że zmieści się do akwa to będę zainteresowany.

POZDRAWIAM
HodowlaKorali
Firma
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2011, 13:51
Imię: Kasia
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 3000l
Płeć:
Kontakt:

Post autor: HodowlaKorali »

właśnie w tym celu zabieram się do nano rafy - do tej pory miałam do czynienia ze sprzętem od min 500 L i choć wiem, że są sprzęty do nano bardzo wielu klientów nie jest zadowolonych i albo robią coś na własną rękę, albo "tuningują" to, co zakupili... na razie jest plan w teorii - zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”