Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

krok po kroku

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
chomikbil
Mecenas
Posty: 137
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:12
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Biłgoraj
Płeć:

krok po kroku

Post autor: chomikbil »

witam wszystkich .
w tej chwili posiadam baniak 450l z paletami ,
zwracam sie z prozbą o pokierowaniu krok po kroku w założeniu solanki .narazie niestac mnie naraz wydac takiej kasy na założenie odrazu dlatego powoli będę kupował co trzeba ,akwarium 128l ,grzałkę ,lampe uvc 19w,oswietlenie 2x39w t5 świetlówki niebieska morska i jakaś do wzrostu roślin, filtr kubełkowy fluval 205,filtr turbinowy aqua szut 750, 6kg koralowca martwego pozostałośc po pyszczakach i troszkę innego sprzętu po słodkowodnym to na dzień dzisiejszy posiadam co w następnej kolejności,
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

To już masz dużo. Teraz brakuje Ci 50W oświetlenia, 1430l/h przepływu już masz to jeszcze jakieś pompy cyrkulacyjne o łącznym przepływie około 3500l/h. Potem 12kg żywej skały i woda z działającego akwarium. W skrócie wkładasz skałę do akwa i kilka dni jej się przyglądasz owiewając ja tymi wszystkim pompami. Jeśli nie masz jak załatwić wody to kupujesz około 8kg soli i ją w rozpuszczasz w wodzie RO. Musisz tak robić dokładnie jak pisze w instrukcji wiec może Ci się przydać taka dokładna waga kuchenna na gramy i gęstościomierz. Po tygodniu usuwasz brud z dna i wsypujesz 9kg żywego piasku, to przyspieszy dojrzewanie. I dwa miesiące czekasz aż dojrzeje akwa około. Będą jedne glony potem drugie i być może trzecie. Będziesz miał w tym czasie możliwość przestudiować fora i publikacje, choć z książkami to raczej pozostaje jedna. I jak już będziesz wiedział co chcesz mieć za życie to będziesz uzbrajał się we wkłady do filtra, odczynniki do badania wody Mg/Ca i odpieniacz. W miedzy czasie bedziesz już mógł wrzucić trochę korali i innego życia, wszystko bedzie zależeć od zasobności portfela.

Polecam juz teraz zakadac akwarium, bedziesz zachwycony. :mrgreen:
Awatar użytkownika
chomikbil
Mecenas
Posty: 137
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:12
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Biłgoraj
Płeć:

Post autor: chomikbil »

A co myślicie o takich gotowcach
http://aukcja.interia.pl/aquael-reefmax ... 82212.html

http://aukcja.interia.pl/reef-max-kompl ... 56048.html

http://aukcja.interia.pl/akwarium-morsk ... 81416.html

a ile trzeba liczyc litrów na jedną rybkę ,jaką lekturę polecacie dla takiego jak ja co praktycznie nic nie wie i nie zna pojec i skrutów jakimi sie posługujecie,

[ Dodano: 2011-08-31, 09:31 ]
A jeszcze jedno czy ten komin jest niezbędny można go zastąpic czymś innym mie mam miejsca w szafce na sampa ale jak trzeba to szafkę wymienię.
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Te gotowce to fajna sprawa jednak dość droga i niestety do przerabiania, choć nie koniecznie. Na forum Nano-reef.pl jest nawet klub uzytkowników tych gotowców. Jednak rozkompletowanie tego gotowca jest mało praktyczne więc chcąc kiedyś wykorzystać do innych celów podzespołów będzie to dość trudne. Jednak jak tam napiszesz napewno się ze mną nie zgodzą.

Wczoraj czytałem taką książkę Akwariowe Ryby Morskie choć kiepsko wydana i chyba już dość stara (nie wiem bo nie sprawdziłem) to pisało o cm ryby do cm2 powierzchni tafli wody. I jakoś mi wyszło ze w akwa 40cm/40cm mogę mieć dwa nema. Ale zamierzam dorzucić coś jeszcze.

Książka - łukasz KUR, paweł Zarzyński "Pierwsze akwarium morskie"

Pisałeś że masz juz akwa i filtry więc Ci napisałem co możesz zrobić z tym co masz. Na tym forum jest kilka akwariów bez panelu i bez sumpa między innymi moje więc da się.

proponuje Ci obrać jedną opcję i zaczynać nie jest to takie trudne jak się wydaje.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Zgodzę sie z grześkiem - da się bez panela, ale to tak jak z tym powiedzeniem "umiem się bawić bez alkoholu, ale po co się męczyć?". Tak samo jest z panelem czy sumpem.
W przypadku panela masz wydzieloną część akwarium, w której możesz spokojnie chować media filtracyjne, odpieniacz, pompę obiegową, zrobić bubblestop (coś, czego Ty grzeniu niestety nie możesz wykonać w swoim akwarium z powodu braku panela :P).
Sump to już większy wydatek, ale warto. Zrobiłem go w 30 litrowym akwarium i teraz mam porównanie panel i sump i każdy ma swoje plusy i minusy, ale nie wyobrażam sobie akwarium morskiego bez panela albo sumpa.
Miałem morszczaka na filtrze kubełkowym. Był ona tam tylko jako dodatkowe złoże (była tam LR) i jako dodatkowa cyrkulacja. Nie wyobrażam sobie wkładania tam absorberów i otwierania kubła co 2 tygodnie w celach wymiany wkładów. Po prostu destabilizacja akwarium murowana. To już lepiej kaskade...ale po co robić z akwarium choinkę czy tam nie wiem statek kosmiczny obwieszony jakimiś kaskadami, woreczkami z absorberami, odpieniaczami skoro można to pochować w panelu lub sumpie i mieć czysty widok jedynie na akwarium bez tej całej "techniki", która wg mnie wygląda nieestetycznie niepochowana.
Podsumowując: nie polecam ani kubełków, ani kaskad do takich litraży

Kolejna sprawa to światło. Niestety, tutaj nie zaoszczędzisz i minimum 0,6W dla korali miekkich musisz mieć. Inaczej nie będą się pompować jak powinny.

Tak więc moim zdaniem mając już akwarium to albo wklej panel i pochowaj tam wszystkie "graty", albo uderzaj do szklarza po sumpa i żeby Ci wywiercił otwory w akwarium i wszystko ładnie poupychasz w sumpie.

Decyzja należy do Ciebie. Ale musisz wiedzieć jedno - są pewne przedziały litrażu akwarium, gdzie ceny są takie same a później koszta rosną i to znacznie.

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
chomikbil
Mecenas
Posty: 137
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:12
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Biłgoraj
Płeć:

Post autor: chomikbil »

OK objechałem wszystkich 6 szklarzy w moijej miejscowosci nikt niepodejmie sie wycinania otworow w gotowym akwarium ,jklejenie nowego około 120l wycenili na 700zł :lol: oni nienormalni, mam problem z kubelkiem przecieka pod głowicą nowa uszczelka niepomogła.czyli znowu niemam prawie nic a z tyśiącem wiele nie nadziałam .musze troche kasy doskładac, ale pomagajcie co i jakie kupowac ,chciałbym z 10 rybek i kilka mięczaków. oczywiscie rafe i korale, myslałem o samodzielnym sklejeniem akwarium z panelem ,

[ Dodano: 2011-08-31, 13:55 ]
Co myslicie o doklejeniu panela z tyłu bo w srodku mało miejsca 35cm serokosci zbiornika to na panel mało.chciałbym jak najlepiej w miare najtanszym kosztem jak chyba kazdy ,uda sie tak :?: :?: :?:

[ Dodano: 2011-08-31, 14:02 ]
kusi mnie z rezygnacji 450 z paletami na miejsce solanki. tylko chciałbym nauczyc sie na mniejszym zbiorniku ,no i przy 450 litrach solanki koszty mnie przerazają samo oswietlenie 450w licznik sie urywa, chociaz teraraz ogrzac paletom do 30 st.C to grzałka 250w tez sie prawie niewylacza,

[ Dodano: 2011-08-31, 14:06 ]
znalazłem książke Akwarystyka Morska Wernera Bboumeistera za 49 zł warto kupic :?:
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Bogdanie,
za szkło zawołali od Ciebie kosmiczne pieniądze!!!
To teraz mam pytania:
:arrow: Jakie wymiary ma to akwarium, które posiadasz?
:arrow: Czy masz już pod to akwarium szafkę?

Teraz kwestia panela - oczywiście, że możesz dokleić do tego, co masz, ale tak czy siak wypadałoby wyciąć otwór, albo musiałbyś doklejać koronkę u góry akwarium. Inaczej musiałbyś kominować z zasysaniem wody do panela co łączy się z widocznymi rurkami. Możesz wkleić panel do środka na boczną ściankę - ja tak mam.

A co do planowanej ilości ryb - jeśli baniak mniejszy niż 150 litrów to nawet dla 8 rybek będzie ciasno :(
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
chomikbil
Mecenas
Posty: 137
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:12
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Biłgoraj
Płeć:

Post autor: chomikbil »

akwarium wolne jakie mam to ser.80 wys.45 i głeb.35cm
to z paletami to 150x60x50 profil
safke mam pod obydwa zbiorniki

[ Dodano: 2011-08-31, 14:37 ]
http://www.discusforum.pl/viewtopic.php?t=5271
tu moje akwarium z paletami znajdziecie

[ Dodano: 2011-08-31, 14:40 ]
Lukas i Grzesiu a gdzie wy macie swoje solanki opisane bo niemoge odnalesc

[ Dodano: 2011-08-31, 14:41 ]
jeszce jestem nieobeznany na forun
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Bogdanie,
tutaj masz link do mojego akwarium:
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=5622&start=0
Jak zobaczysz, mój wymiar akwarium różni się od Twojego jedynie długością - mój ma 75 a nie jak Twój 80 cm. Poza tym wszystko takie samo ;)

Teraz tak:
Jak zobaczysz, mam panel na bocznej ściance. Załatwia to mi 2 sprawy:
1. Nie zabiera głębokości baniaka
2. Odjęcie 12 cm z długości spowodowało, że świetlówki 60 cm (taką długośc mają T8 18W i T5 24W) oświetlają mi równomiernie cały zbiornik

Także ja bym wklejał panel do środeczka, odpieniacz myślę, że dam Ci namiar na gościa, który mi zrobił za przyzwoite pieniądze - pieni rewelacyjnie. Mankament jeden to wirnik typu Mesch, którego trzeba czyścić raz na miesiąc - półtora, ale nie znajdziesz pompy na igiełce do tak małego baniaka.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Łukaszu jak sobie nie możesz wyobrazić akwarium bez panela albo sumpa to proszę
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=11206
-to moje
A tutaj akwa gdzie filtracja i odpieniacz to jedno i wydaje mi się świetne rozwiązanie. http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=9883&start=0

łukasz nie obrażaj się Twoje akwaria są wzorami do naśladowania :mrgreen: z tym bubelstopem masz racje, ale teraz to pomóż a nie się mądrzysz :mrgreen:

Tak czy siak cheery_lukasz ma racje, napewno dobrym rozwiazaniem do Twojego akwa jest panel. U mnie akwa nie wygląda jak choinka a jest bardzo proste w obsłudze i działa(oprócz grzałki nie ma nic wjecej w akwa niż z sumpem czy panelem).

pozdrawiam
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

grzeniu pisze:A tutaj akwa gdzie filtracja i odpieniacz to jedno i wydaje mi się świetne rozwiązanie. http://podforak.rzeszow.p...?t=9883&start=0
Hmm moje stare szkiełko :D Szczerze powiem, że ten zestawik jest całkiem przyjemny i praktyczny ale zajmuje strasznie dużo miejsca w akwa, ciężko wypoziomować odpowiednio odpieniacz i puszcza sporo bąbelków. Ale jest to chyba najlepsze rozwiązanie jeśli nie chcesz wstawiać panelu.

A tutaj masz mój zbiorniczek http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=8807 Akwa na panelu bocznym z pleksi, może troszkę większe niż ty planujesz ale zawsze poglądowo można zerknąć.

Bogdanie i z tysiącem w ręce jesteś w stanie przygotować ten zbiornik do zalanie. Ja na moje 96l wydałem jakieś 1100 z tym że kupowałem także szkło.
póki co to 30 literków solanki i kilo skałki
mazu
Posty: 181
Rejestracja: 16 gru 2010, 20:04
Imię: Anna
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180 L
Płeć:

Post autor: mazu »

No to teraz ja się wtrącę :D
Hmm moje stare szkiełko :D Szczerze powiem, że ten zestawik jest całkiem przyjemny i praktyczny ale zajmuje strasznie dużo miejsca w akwa, ciężko wypoziomować odpowiednio odpieniacz i puszcza sporo bąbelków
Odkupiłam od urqela szkiełko i wsadzik - filtr i odpieniacz (tu link: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=9883) :) i póki co jestem zadowolona, udało się wypoziomować i hula że hoho :D Apetyt rośnie w miarę jedzenia ;)
Ale wracając do tematu - na początek uważam, że reefpack wystarcza i da się go ładnie wkomponować w całość. Do filtra wrzuciłam watę, węgiel aktywny i ceramikę.
Co do obsady to w takim litrażu z ilością ryb nie poszalejesz. Ja mam aktualnie parkę nemo, pterapogona i salariasa. Myślę nad jeszcze jedną rybą i to będzie chyba koniec. Poza tym ekipa czyszcząca (ślimaki turbo, krewetka i rozgwiazda piaskowa).
Książek nie ma co czytać :D Wystarczy dobrze przeglądać nasze forum i nano-reef.
Awatar użytkownika
chomikbil
Mecenas
Posty: 137
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:12
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Biłgoraj
Płeć:

Post autor: chomikbil »

Koledzy ale mam mętlik ,nie wiem sam co czytac .operujecie skrótami i nazwami a ja ni ewiem co oznaczają te pojęcia gdzie to wyczytac

[ Dodano: 2011-08-31, 20:25 ]
reefpack co to oznacza

[ Dodano: 2011-08-31, 20:48 ]
ok w sobote biorę się za robienie akwarium jak dobrze zrozumiałem przegroda ma miec 12cm. a odpieniacz nie może stac za lub koło akwarium nie wiem bo nie znam zasady działania, w przegrodzie mają byc jakieś przegrody , zastanawiam sie tez na doklejeniu brzegów i przegrody z tyłu nie wiem co lepsze,chciałbym uzyskac taki efekt jak na zdjęciu Łukasza

[ Dodano: 2011-08-31, 20:50 ]
hnb

[ Dodano: 2011-08-31, 20:56 ]
nie mogę wstawic tej fotki coś mi nie wchodzi
mazu
Posty: 181
Rejestracja: 16 gru 2010, 20:04
Imię: Anna
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180 L
Płeć:

Post autor: mazu »

reefpack co to oznacza
to jest odpieniacz i filtr z pompą - dwa pudełka które mocujesz na magnesach w akwarium. Mój zestaw zajmuje ok 10 cm głębokości szkła i ok 25 cm wysokości, na zdjęciach w lewym tylnym roku. Jak wpiszesz w google reefpack to znajdziesz zdjęcia całości.
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2011, 8:54 przez mazu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
chomikbil
Mecenas
Posty: 137
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:12
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Biłgoraj
Płeć:

Post autor: chomikbil »

ok w sobote chcę brac sie do roboty okleic tył akwarium zrobic panel boczny .
teraz pytanie te odpieniacze to mają jakies standardowe wymiaryniewiem jaki szeroki panel czy lepiej zaczekac z wklejaniem na odpieniacz, napiście gdzie i jaki kupic jak ktoś wie taki aby był dobry,a jak rozmiescic przegrody i jak wykonac grzebień regulowany ,

[ Dodano: 2011-09-01, 09:59 ]
wyczytałem o oklejaniu na lakier do włosów zdradzicie patent jak okleic.

[ Dodano: 2011-09-01, 10:02 ]
biore sie za zakupy sprzętu niezbędnego piscie co jakie i gdzie najlepiej kupowac .jak wczesniej pisałem na miejscu niemam kogo sie poradzic :(

[ Dodano: 2011-09-01, 10:04 ]
a jeszcze te przegrody to z pleksi przeżroczystej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”