Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Przeprowadzka ze 128 l do 450 l

jak to zrobić bez bólu??

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

cherry_ukasz pisze:Dżoena planuje tylko miękkie korale i to też w niewielkiej ilości na początek :) Z tego co wiem chce po prostu na maxa wykorzystać sprzęt, który ma :)
Racja
gieniorek pisze:Tylko wiesz jak czasem kończy się taki paryzancki start systemu z oszczędnościami : podwójnymi wydatkami ;) , bo po paru miesiącach i tak trzeba sprżet wymieniać dokładać więc oszczędność złudna. Wiem co piszę bo na własnej skórze przerabiałem ieraz :) . Lepiej spieszyć się powoli.
Też racja- dlatego założyłam ten temat, aby wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Nie upieram się przy świetlówkach, ale jeżeli będę musiała wydać 1000 zł na oświetlenie to baniak po prostu będzie załozony później. No- chyba, że numer z wygraną w totolotka przejdzie- wtedy inna sprawa ;)
grzeniu pisze: Zastanów sie jaki wielki sump wsadzisz w szafke tak zbudowana jak masz bez jej rozkręcania bo możesz być zaskoczona. Myślę że nie obejdzie się bez stelaża dla bezpieczeństwa.
Wytnij w zbiorniku otwory jak Ci peknie to trudno.
Co do szafki - bez stelaża sobie tego nie wyobrażam. Co do otworu w dnie baniaka- będzie ciężko. Samo akwarium trzech chłopa wynosiło na górę i to z trudem, więc nie wchodzi w grę ze względów spedycyjnych.
Zenonzlasu pisze:a nie możesz w obecnej pokrywie wywiercić gdzieś otworu na ewentualny wentylator wyciągający powietrze? Jeden 80 mm powinien załatwić sprawę.
Mogę, ale nie wiem, czy będzie to rozwiązaniem długoterminowym.
event pisze:sprzedaj ten zbiornik z całym sprzętem kup porządne szkło z kominem ,sumpa ,osprzęt przyzwoitą lampę i tyle ,wcale nie musi to być nowe popatrz na NR coś w dobrej cenie kupisz co jest do morskiego ,a tak pokrywę przerobisz i tak się nie będzie nadawała ani do jednego ani do drugiego dziury w szkle używanym pęknie to i tak będzie trzeba robić nowe itd itd ,zrobią się koszty a i tak z tego nic nie będzie.
Sprzedawać akwarium nie chcę i nie będę ( chyba, że nie będzie innego wyjścia- nie zarzekam się- ale to ostateczność). Może to i będzie zaprzeczeniem tego, co zaraz napiszę, ale ... pal go licho :P
Zapytałam o lampę i chłodzenie ponieważ co do tego faktycznie mam wątpliwości. Nie upieram się ani przy świetlówkach ani przy pokrywie. Kupiec na samą pokrywę jest :)
Nie chcę robić tego akwarium za wszelką cenę i za darmo- bo jak sami twierdzicie- to nie na dłuższą metę. Ma nie cieknąć, sprawnie chodzić i zapewnić mieszkańcom godne warunki. To, jakie oświetlenie, hydraulika bądź odpieniacz- jest sednem tej dyskusji :) Jeżeli dojdę do wniosku, że np. pudełko przelewowe sprawy nie załatwi- się rozpatrzy wtedy inne warianty. Baniak nie ma być bajerancki, ale ma sprawnie funkcjonować. Jak będzie wymagał nakładów- odwlecze się w czasie po prostu :)
event
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2010, 17:40
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Nowy Sącz
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: event »

właśnie sama sobie odpowiedziałaś to tego wymiaru zbiornika jest cokolwiek ciężko zastosować wysokość 60cm to raczej hqi ,pudełko przelewowe też trochę lipa itd mi o to chodziło ,a za tym idzie godne warunki dla mieszkańców kolejna sprawa czyli cyrkulacja,obieg ,chłodzenie itd nie zapomnij że to jest już 450l i tu nie ma miejsca na błędy ,odpieniacza też byle jakiego nie zastosujesz to musi mieć sens ,kolejna sprawa piszesz baniak nie ma być bajerancki tylko sprawnie funkcjonować ale właśnie o to chodzi jak sprawnie funkcjonuje staje się bajerancki nie wszystkie morskie to las spsów ale i miękkie i lps czy spsy to wciąż zwierzęta .Czy ktoś ma paletki czy gupiki to jak jest wszystko jak się należy to i jeden i drugi jest ładny.pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

event pisze:,pudełko przelewowe też trochę lipa
będę wredna i zapytam: dlaczego tak uważasz?
event pisze:cyrkulacja,obieg ,chłodzenie itd
O cyrkulację chyba najmniejsza burza umysłów była. Zresztą, w każdej chwili pompę można dołożyć bezproblemowo. Obieg- też w miarę jasna sytuacja. Chłodzenie wiąże się jak najbardziej z oświetleniem. I tu trzeba przy jednym drugie również brać pod uwagę.
event pisze:nie ma miejsca na błędy
Wiem stąd założony temat pewnie rok albo i wcześniej przed przeprowadzką- dałam sobie trochę czasu na ewentualne pozbieranie sprzętu i takie tam ... Nic na hurra
event pisze:odpieniacza też byle jakiego nie zastosujesz
I będzie najlepszy, jaki znam- zrobiony pod indywidualne zamówienie
event pisze: nie ma być bajerancki
Miałam na myśli to, że nie potrzeba mi sterowanie komputerowe oświetlenia i takie tam nowinki.

Pozdrawiam
event
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2010, 17:40
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Nowy Sącz
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: event »

no to już ci tłumaczę ,do wymiaru zbiornika dostosować trzeba obieg ,cyrkulację ,średnicę rur, chłodzenie, oświetlenie ,odpieniacz . A więc jeżeli akwarium ma 450l to nie jest ważne ile ma litrów tylko jakie wymiary to się ma do cyrkulacji i do oświetlenia , do litrażu dostosowujemy obieg i odpieniacz, a chłodzenie do całości np zbiornik niski szeroki długi będzie szybciej się chłodził niż wysoki ale też będzie się szybciej nagrzewał ,i teraz zachodzi pytanie czy lepiej zrobić zbiornik o optymalnych wymiarach czy próbować dostosowywać sprzet do wymiarow nie sprzyjających ,jeżeli chodzi o odpieniacz to nie jest tak do końca,odpieniacz każdy może zrobić to jest raczej łatwe ale nie każdy robi odpieniacz który naprawde dobrze działa ,bo gdyby odpieniacze robione przez naszych fachowów były takie zarąbiste to wierz mi ludzie by nie wymieniali ja sam kilkawynalazków przerobiłem i wróciłem do starego sprawdzonego

[ Dodano: 2011-12-29, 22:37 ]
co do pudełka przelewowego to zapoznaj się z zasadą działania, potem pomyśl dlaczego najważniejsze jest aby woda była odprowadzona do odpieniacza właśnie z tafli wody ,a no po to że na powierzchni unosi się najwięcej białka którego trzeba się jak najszybciej ze zbiornika pozbyć aby się nie rozkładało tworzac no2 a następnie no3 oraz amoniaku ,co do cyrkulacji nie daje się jej po to żeby sobie dmuchało tylko po to aby nie tworzyły się strefy beztlenowe które powodują powstawanie siarkowodoru itd itd ,do czego zmierzam zbiornik od początku dobrze zaprojektowany i przemyślany to taki w którym ludzie nie mają problemów z po4 no3 itd, a chaotycznie poskładany to ten gdzie jest wiecznie z czymś problem ,dino cyjano po4 no3 wysokie
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Baniak ( ten, co się przy nim upieram ;) ) ma 150 cm dł, 50 cm szer, 60 cm wysokości.
Ma wzmocnienia wzdłuż dłuższych ścian + jedno szerokie na środku.
Co do odpieniacza- w 128 l ( wiem, wiem- nie o nim mowa ) mam już jeden robiony przez Pana Złotą Rączkę i sprawdził się doskonale. Wiem, że Pan Złota Rączka ma doświadczenie w większych gabarytach sprzętu, o którym mowa i nie mam powodów do braku zaufania zarówno co do wykonania jak i do wydajności.
Tutaj link do jego wyrobów: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=8117
event pisze:zbiornik od początku dobrze zaprojektowany i przemyślany to taki w którym ludzie nie mają problemów z po4 no3 itd, a chaotycznie poskładany to ten gdzie jest wiecznie z czymś problem ,dino cyjano po4 no3 wysokie
Dlatego dyskutujemy na tematy z tym związane. Na pewno nie wiem wszystkiego o akwarystyce morskiej dlatego pytam, aby potem nie żałować. Nie ukrywam, że nie brałam pod uwagę zmiany akwarium- na chwilę obecną to zbyt duże obciążenie dla mnie. Szafkę też prędzej przerobię niż kupię nową. Zmianę oświetlenia brałam pod uwagę gdzieś tam w podświadomości ( chociaż nie powiem- myślałam, że 4x54W wystarczy- że zmienię świetlówki i będzie jak ta lala). Obieg ( pudełko przelewowe w tym wypadku), falowniki, pompa do odpieniacza, sam odpieniacz ... to było jasne od początku.
Kto pyta nie błądzi ;)

Pozdrawiam
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Jeeezu, event, weź przyhamuj. Aśka doskonale wie, do czego służy cyrkulacja, czy odpieniacz, nie musisz się tak mądrzyć. Efekty jej podejścia możesz obejrzeć w galerii, a hmmmm, efektów twojego jakoś nie 8)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Zenonzlasu uważaj, bo jak event tu wpadnie z jego baniakiem, to ja nie będę mógł oderwać oczu od monitora - widziałem jego baniak i szacunek wielki dla wiedzy i baniaka :D
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Phi.
Morszczaki są nuuudne. Wszystkie takie same. :P 8)
Poza tym, wiedza czy nie, takie mentorsko-mądraliński ton mi nie leży.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

event pisze:bo gdyby odpieniacze robione przez naszych fachowów były takie zarąbiste to wierz mi ludzie by nie wymieniali ja sam kilkawynalazków przerobiłem i wróciłem do starego sprawdzonego
oj to mnie ubodło ;) tak się składa, że teraz Aśka ma odpieniacz ode mnie i w nowym zbiorniku też (najprawdopodobniej) będzie moja produkcja, więc o wydajność i jakość raczej bym się nie martwił.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

gieniorek pisze:nowym zbiorniku też (najprawdopodobniej) będzie moja produkcja,
Gieniu - o tym pisałam powyżej. Wystąpiłeś jako Pan Złota Rączka ;)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

wiem ale musiałem wrzucić swoje 5 groszy :P . Ależ mnie wczoraj ominęła kozacka dysputa ;)
event
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2010, 17:40
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Nowy Sącz
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: event »

gieniorek akurat twojej produkcji nie miałem przyjemności widzieć w akcji ale kilka innych tak możemy tu debatować każdy ma swoje zdanie. natomiast widziałem repliki ferrari cuda prawdziwe miały tylko jedną wadę niestety nie jeździły jak ferrari :mrgreen:
a tak dlaczego reaguję na takie partyzantki bo wiem jak to się kończy zamiast mieć zbiornik i się nim cieszyć ,opiekować,podziwiać przyrosty ,dzielić się wiedza to większość forów to same problemy a to a tamto a pomocy a ratunku itd a kolejna plaga .jak ktoś nie chce z moich rad korzystać wcale nie musi jak Łukasz przytoczył był widział wystarczy ja mogę zbiornik pokazać tylko po co na jednym z forów już pokazywałem i jakoś dyskusja ucichła a chyba nie tędy droga ,jednego się będę trzymał hodując zagrożone gatunki w złych warunkach z braku podstawowej wiedzy dla mnie to przestępstwo i tego się będę trzymał czy się to komuś podoba czy nie .podam przykład napiszcie na forum terrarystycznym że chcecie trzymać kameleona w klatce po kanarku a zamiast UV będzie stała na parapecie gdzie słońce dociera. :!: :?:
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

gieniorek pisze:Ależ mnie wczoraj ominęła kozacka dysputa
Gieniu, bo za wcześnie chodzisz spać :P
Wracając do dyskusji:
event, broń mnie Panie Boże przed krytyką Twojej postawy i rad. Są dla mnie bardzo cenne i będę z każdego słowa wyciągać sam sok ;)
Morskie założyłam rok temu z pomocą kolegów z forum. I w ciągu tego roku wciągnęło to jak diabli. Patrząc na korale i ryby kolegów po prostu zżera mnie zazdrość- a w 128 litrach nie ma szans na zrealizowanie marzeń. Doszłam do wniosku, że lepiej mieć jedno a takie, że oczy rozbolą od patrzenia niż 2 przeciętne. Poza tym w ciągu tego roku okazało się, że przy morskim jest o wiele mniej pracy niż przy roślinnym. Dlatego duże postanowiłam zlikwidować.
Doszłam do wniosku, że pokrywa nadaje się do sprzedania a jeżeli chodzi o oświetlenie- będzie podwieszane. Jakie- z czasem się okaże. Szafka koniecznie do przebudowy- koniecznie ze stelażem i na 3/4 będzie stał sump. Odpieniacz będzie od gieniorka ( jeżeli nadal będzie chętny taki zmajstrować) bo jestem przekonana pozytywnie co do jakości.
Ale nad zmianą baniaka to już będę się dopiero zastanawiać ;)
daro76
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2012, 19:45
Imię: Darek
Lokalizacja: Jarosław
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: daro76 »

Witam

Dzisiaj biegając po sieci i przekopujac "tony" informacji dotyczacych oczywiscie akwarystyki morksiej trafilem i na ten temat.
Jezeli moge cos od siebie dodac, mimo ze dopiero raczkuje w temacie przymierzajac sie do solniczki, to jezeli chodzi o pudelko przelewowe o ktorym byla mowa w postach wyzej, to jest calkiem fajne rozwiazanie, z ktorego sam mam zamiar skorzystac tzw. overflow pipe.
Cala konstrukcja banalnie prosta i co wazne koszt "groszowy" zaledwie kilka kolanek, trojnikow i kilka kawalkow rurek PCV, no i jeden zawor do regulacji splywu.
Zasada dzialania podobna jak w firmowkach ktorych ceny wahaja sie w granicach od kilkuset zlotych do nawet tysiaca (paranoja)...
Na www.nanoreef.pl wpisujac w wyszukiwarke overflow pipe mozna poczytac o tym prostym a jednoczesnie skutecznym rozwiazaniu. Dolaczam rowniez linki: pierwszy jak dziala taki przelew http://www.youtube.com/watch?v=5_esLikoYuc, drugi: to filmik instruktarzowy jak go wykonac, ukazujacy prostote tego rozwiazania, a bardzo czesto jest tak ze, wlasnie te najprostrze rozwiazania sa najskuteczniejsze http://www.youtube.com/watch?v=65yVr7Di ... ure=relmfu .
Jest to o tyle fajna sprawa ze, w kieszeni zostaje nam troche gotowki, ktore mozna by doinwetowac w oswietlenie, ktore tez poraza cenami ;) a i dziur nie trzeba wiercic w zbiorniku.
Wydaje mi sie ze sprawa warta przynajmniej zastanowienia :).

Pozdrawiam wszystkich
Darek
Ostatnio zmieniony 29 lip 2012, 21:38 przez daro76, łącznie zmieniany 3 razy.
W planach:

-Akwarium: 360l(120x60x50)

A narazie duuuzo czytania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”