Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

450-tka na panelu- jakieś pomysły?

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

450-tka na panelu- jakieś pomysły?

Post autor: Dżoena »

No i nadeszła wiekopomna chwila - odpalam powoli 450-tkę.
Myślałam, że pogonię swoje szkło i zamówię nowe- ale doszłam do wniosku, że jak tak będę czekać to piekło zamarznie i decyzja zapadła. Będzie na panelu.
Oświetlenie jest: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... &start=705
odpieniacz i pompa do niego ( 6500 l/h) też: http://www.youtube.com/watch?v=Exi6sPdI ... e=youtu.be
Do tego pompa obiegowa 6500 l/h do dyspozycji.
Fale będzie miało co robić: http://www.youtube.com/watch?v=3g70GVcsdOI

Teraz pytania:
1. Oświetlenie: Planuję dorzucić niebieskie T5-tki. 2x39 W będzie ok?
2. Obieg: robić z góry czy z dołu ? Przy zamawianiu szyby na panel trzeba o tym pomyśleć.
3. Jak duży panel zrobić, czy 1 komora czy więcej?
4. Zywej skały w chodzącym baniaku mam ok. 10 kg. Mam na oku dokupienie żywej po 20 zł/kg. Przy tak niewielkiej różnicy w cenie chyba z suchą nie ma sensu kombinować. 10 kg chyba wystarczy dodać

Pewnie w trakcie dyskusji jakieś pytania się pojawią. Na razie będę wdzięczna za podpowiedzi co do tych :)
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Dżoena, panel planujesz zrobić z boku akwarium czy z tyłu? Moim zdaniem w panelu sprawdzają się trzy komory.
IMHO dobrze zrobiłaś że zdecydowałaś się na panel bo dzięki temu będą mniejsze straty w przepływie wody na pompie obiegowej. :tak: Co do wielkości panelu to trzeba do tego podejść w taki sposób aby się wszystko pomieściło, a jednocześnie nie może swoją wielkością przytłaczać akwarium.
Życzę powodzenia
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Panel będzie na krótszym boku, baniak będzie z 3-ch stron widoczny .
Myślę, że jest dosyć miejsca na panel, ale myślałam przeznaczyć na niego 30-40 cm. Długość wtedy będzie 50 cm- wysokość baniaka to 60 cm
Baniak na panelu tylko dlatego, że chcę wykorzystać to, co mam. Jakbym chciała zamawiać nowe akwarium z kominem i sumpem- wtedy odpalenie byłoby na Świętego Nidgy :P
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Panel szeroki na 30 cm chyba wystarczy - zmierz ile ma odpieniek + pompa z boku, dwie komory w zupełności wystarczą przy takiej szerokości baniaka. W jednej spływ + cały sprzęt w drugiej mniejszej komora powrotu. Przy pompie AN6500 powrót rurką 25 mm rozdzieloną na końcu na 2 wyloty (pompa naprawdę sensownie dmucha) + bypass pod jakieś absorbery na przyszłość. Na ściance oddzielającej panel od baniaka WP40. W szybę wklejona po całej długości plexi z grzebieniem w 1/3 - 1/2 długości. Przy takiej szerokości panela spokojnie można zamontować 2 x 54W - akurat wejdzie taka świetlówka jak złoto (powinien Ci zostać jeszcze jeden komplet stateczników z kablami , którego nie sp... :roll: ). Ledówkę zawiesiłbym jakieś 20-25 cm nad skałą - póki co powinno wystarczyć.
Co do skały nie pchałbym się mimo wszystko w żywą (nigdy nie mamy pewności co tak naprawdę przydrzemy do baniaka)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

gieniorek pisze:Co do skały nie pchałbym się mimo wszystko w żywą (nigdy nie mamy pewności co tak naprawdę przydrzemy do baniaka)
Zawsze można ją w RO wymoczyć :P
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

mimo wszystko pomyśl nad skałką od Michała (zaj... kształty i dość lekka).
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Mimo wszystko pomyślę. Nie ma co ryzykować. Dokupię jeszcze max 10 kg i na całość wtedy będzie ze 20 kg- chyba nie za dużo? Gruzowiska już niemodne ;)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

przy wymiarach ledówki pomyślałbym bardziej nad ustawieniem skałki bardziej przy panelu na dł ok 50 cm a reszta w stronę przedniej małej szyby zaj... plaża ;)
Zresztą skałkę kleić będzie Cherry to coś wymyśli.
Odnośnie mocowania oswietlenia to gdzie bedziesz mocować t 5? Razem z ledówką czy w koronie (jeśli będzie).
Ostatnio zmieniony 07 paź 2013, 13:48 przez gieniorek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

gieniorek pisze:Zresztą skałkę kleić będzie Cherry to coś wymyśli.
Myślę, że nie tylko Cherry będzie kleił. ;)
Sam chętnie pomogę, jak ostatnio. :mrgreen:
Co do wylotu to mam pewien pomysł, jak wyprowadzić obieg, którego niestety u siebie nie zastosowałem (i teraz żałuję), ale to jak się spotkamy to Ci opiszę dokładnie. ;)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Bartek to lepiej napisz tu bo na nast tydzień bedę Aśce zamawiał budmech to żebym wiedział co zamawiać.
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

gieniorek, tak, jak mi polecałeś - rurka wychodzi z panela dołem -> trójnik lub kolanko i "deszczownia" z rurek wzdłuż tylnej ścianki (w tym przypadku wzdłuż panela) przy dole, a wyloty skierowane pod kątem w górę (aby była lepsza cyrkulacja). ;)
Teraz widzę, że u mnie mogłoby to pomóc w obiegu wody w baniaku. Jak jest jeden wylot to jednak jest problem z mocnym strumieniem w jednym miejscu i "ciszą" w pozostałej części baniaczka.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

tu jednak przy pompie 6500 wyprowadzenie będzie z góry tym bardziej, że przy falowniku jebao nic w toni wodnej nie może zaburzać ruchu wody więc wylot bedzie bezpośrednio przy panelu
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Asia, trochę się wtrącę bo mam już na koncie trochę zbiorników.
1. Oświetlenie, jeśli 120W led to 4x39W T5 - ogólnie jeśli nie musisz to nie pakuj sie w ledy .
2.Obieg musi tak wychodzić żeby nie przeszkadzała mu bardzo skała to zaoszczędzisz na cyrkulacji. Ogólnie od góry bo jak pompę postawisz na dnie to by musiała leżeć bokiem żeby nie było kolanek. Po drugie po co Ci taka wielka bucząca i żrąca energie pompa skoro nie podnosisz słupa wody na 1,50 gdzie jej moc to 3metry. Wystarczy w panelu 3500l/h, żadnych bajpasów bo po co i jak to upchniesz. 3 komory zaczniesz od waty którą wymieniasz a potem gąbka a pod nią 3 koszyki na co chcesz, w drugiej komorze odpieniacz , grzałka iw 3 pompa, dolewka. Przy twojej wysokości baniaka masz sporo miejsca na wszystko. policz jakie ilości absorberów wchodzą w grę i wyjdzie Ci ze jeszcze miejsca zostanie. Wylot możesz jak masz pieniądze zastosować taki co sam sie kręci i daje w różne punkty wode. Pompa bedzie mniejsza to grzebień krótszy i ładniej bedzie wygladać. Pompa bedzie mniejsza to i mniejszy panel. Najmniejsza jest TUNZE 3500l mogę Ci wysłać zdjęcia sumpika jaki musiałem zrobic dla akwarium 400l gdzie pływa pełno ryb i jest cały zarosniety róznymi koralowcami w tym i akropora.
4. Ja bym użył żywej skały. Ewentualanie nieco pomieszał.

Nie daj się zwariować ze sprzętem.
Markiz

Post autor: Markiz »

ja się tu uczę i nie wypowiadam ale
gieniorek pisze: Zresztą skałkę kleić będzie Cherry to coś wymyśli.
to Cherry żyje jeszcze??
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Grzechu obecne pompy aquanova i jebao sa może spore i bardziej prądożerne ale na pewno nie buczace :P. Pod względem kultury pracy bija na głowę obecne NJ i w odpieniaczach tunziaki (te najmocniejsze).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”